Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 06 styczeń 2017 10:43

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Słynny wodospad

Napisane przez

        To słynne miejsce na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie w przeszłości zwyczajowo nowożeńcy, z co najmniej średnio zamożnych rodzin z obu państw, musiały odbyć przynajmniej część podróży poślubnej, stało się miejscem przełomowym w życiu Petera.

        Był on Czechem zamieszkałym na pograniczu z Polską. Mówił nawet dość dobrze po polsku, ale ani w ząb po angielsku. Ten 54-letni, przystojny mężczyzna był z zawodu stolarzem, z tym że głównie zajmował się stolarką związaną z budową domów, tzn. konstrukcjami drewnianymi dachów.

        Mieszkał na wsi. Miał żonę, dwoje dorosłych dzieci i dwie wnuczki. Wiodło mu się średnio jak na standardy czeskie. W życiu swoim odwiedził dwa kraje: Polskę i Rosję, w której to pracował cztery lata (z przerwami co pół roku na odwiedzenie rodziny) w okolicach Uralu. A tu przyszło mu przeskoczyć Atlantyk i odwiedzić starszego brata w Kanadzie.

        Brat jego wybył z kraju po wydarzeniach z 1968 roku (pomoc „bratnia” wojsk Układu Warszawskiego w uśmierzeniu zrywu wolnościowego ówczesnej  Czechosłowacji) i mieszkał najpierw w Południowej Afryce. Kiedy i w tym kraju zawitały zmiany i pozytywne, ale i negatywne, przeniósł się do Kanady. Najpierw zamieszkał w London w Ontario, a później  przeniósł się do Calgary, gdzie pracował jako  technik w szpitalu. Brat odwiedził rodzinę w Czechach dopiero po zmianach ustrojowych w tym kraju i od tego czasu odwiedzał ich w odstępach co dwa lata. W czasie ostatniego spotkania zaproponował Peterowi, aby ten go odwiedził w Kanadzie. Ten się zgodził.

piątek, 06 styczeń 2017 08:48

Imigracja w nowym roku 2017

Napisane przez

Izabela Embalo        Powitaliśmy nowy 2017 rok. Dla wielu jest to rok, w którym podjęte zostaną decyzje imigracyjne.

        Pytają się Państwo, czy prawo zmieniło się na lepsze, czego można oczekiwać w nowym roku. Ja osobiście uważam, że w wielu aspektach prawo nie zmieniło się na korzyść, wprost przeciwnie. Oczywiście są małe wyjątki, np. zapowiedzi zniesienia pobytu warunkowego dla sponsorowanych małżeństw i partnerów. Podwyższenie wieku zależnego dzieci, także zredukowanie czasu oczekiwania na możliwość ubiegania się o kanadyjskie obywatelstwo.

        Z drugiej jednak strony, zmiany niekorzystne, moim zdaniem, dla wielu polskich imigrantów to zmiana punktacji, jaka została wprowadzona w listopadzie. Myślę, że te ostatnie zmiany, jakie zaistniały w programie ekonomicznym (punktowym), podyktowane zostały sceną polityczną w USA.

        Przed wyborami i zaraz po nich duża liczba Amerykanów, także imigrantów w USA, wyraziła chęć imigrowania do Kanady. Sama miałam liczne zgłoszenia  w sprawie  imigracji do Kanady, nawet od osób, które w USA miały bardzo dobre, profesjonalne zatrudnienie i bardzo dobrą, stabilną sytuację ekonomiczną. Amerykanie są bardzo dobrym źródłem imigracji do Kanady, ponieważ amerykańskie wykształcenie daje możliwości szybkiego wdrożenia się w rynek pracy w Kanadzie. Wielu profesjonalistów nie musi nostryfikować dyplomów, nie mówiąc już o tym, że Amerykanie nie mają żadnej bariery językowej, a dla wielu imigrantów, także z Polski, dużą barierą w osiągnięciu sukcesu imigracyjnego jest bariera językowa. Niestety, liczni imigranci, nie mogą zdać testu językowego, który jest obowiązkowo wymagany.

        Ponadto zmiana punktacji zaprzepaściła szanse dla niektórych pracowników zagranicznych, gdyż obecnie uzyskują oni o wiele więcej punktów, choć należy sprawdzić szanse każdej osoby czy rodziny indywidualnie. Programy prowincyjne są nadal świetną opcją ubiegania się o pobyt stały, ponieważ nominacja prowincji nadal przyznaje bardzo duży bonus punktowy.

        I na koniec dla przypomnienia informuję wszystkich zainteresowanych, że kandydatury na wizy pracy dla młodych osób można już zgłaszać od października 2016 roku, a zatem jeśli ktoś chciałby skorzystać z programu np. pracy wakacyjnej IEC, należy zgłosić swoją kandydaturę jak najszybciej.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416-515-2022
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net
        
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT.
        POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW IMIGROWAć DO KANADY.
        POSIADAMY 19 LAT DOśWIADCZENIA.

        W Kanadzie armia kierowców wielkich ciężarówek, zwanych z polska „trakowcami”,  systematycznie się powiększa, bowiem gros zaopatrzenia, tak krajowego, jak i zagranicznego, na kontynencie północnoamerykańskim odbywa się właśnie w oparciu o transport drogowy. Kolejnictwo coraz bardziej spychane jest na margines. W południowym Ontario, a szczególnie w Wielkim Toronto, jedną z dominujących grup w zawodzie kierowców ciężarówek są imigranci z Polski. Mają tutaj nawet  organizacje i periodyki, w których sami piszą i które służą im radą i pomocą.

        Sytuacja Marka była specyficzna, bo pracował w tym zawodzie w Kanadzie nielegalnie. O pracujących nielegalnie polskich pracownikach budownictwa czy opiekunkach do dzieci chyba każdy w Toronto słyszał, ale żeby kierowca wielkiej ciężarówki? Jak to mogło być możliwe, przy dość ścisłej kontroli uprawnień w tym zawodzie i systematycznej kontroli policji? A jednak było to możliwe przez szereg lat. Ale zacznijmy od początku.

        Marek urodził się i mieszkał do trzynastego roku życia w kolebce „Solidarności”, Gdańsku. Z kolei jego rodzice, wraz z trojgiem nastoletnich dzieci wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Miała to być niby wizyta u dość już licznej rodziny, która przeniosła się za ocean. I faktycznie, pierwsze dwa tygodnie poświęcone były na odwiedziny krewnych w Nowym Jorku i New Jersey. Punktem wypadowym był dom brata matki Marka, który już od kilku lat mieszkał legalnie w Stanach. Już po dwóch tygodniach rodzice Marka podjęli decyzję o pozostaniu w USA. Najpierw był to pobyt nielegalny, ale już po dwóch latach rodzice wygrali loterię o zieloną kartę, czyli prawo stałego pobytu, i od tego czasu pobyt rodziny był już legalny. Po nich przybyli jeszcze dalsi krewni i też uzyskali zieloną kartę. Tak że kilkudziesięciu członków bliższej i dalszej rodziny Marka zamieszkiwało w Stanach.

czwartek, 22 grudzień 2016 15:14

Nowe procedury sponsorskie

Napisane przez

Izabela Embalo        Pisaliśmy już o tym, że rząd kanadyjski zmienia procedury sponsorowania współmałżonków, konkubentów oraz dzieci tak zwanych zależnych. Do tej pory osoba starająca się o pobyt musiała wiedzieć, jaki wybrać zestaw, gdyż podania na terenie Kanady i spoza Kanady różniły się od siebie. Niekiedy klienci przychodzili ze zwrotem dokumentacji z urzędu tylko dlatego, że wybrali źle formularze lub wysłali swoje podanie na nieprawidłowy adres.

        Obecnie rząd opracował jeden, uniwersalny zestaw dla wszystkich. Nie ma różnicy, czy osoba jest w Kanadzie, czy jest poza Kanadą.

        Formularze zmieniły się także, na przykład obecnie wymaga się, by przygotować tylko jeden, opisujący sytuację finansową sponsora i historię związku.

        Następną zmianą, myślę bardzo korzystną, jest to, że wymaga się jedynie świadectwa niekaralności z kraju zamieszkania lub tylko z kraju, w jakim zamieszkiwało się większość dorosłego życia. Do tej pory osoba taka musiała przedstawić zaświadczenia o niekaralności z każdego kraju, w jakim zamieszkiwała przez 6 miesięcy i dłużej. Było to niekiedy bardzo uciążliwe, np. jeśli ktoś był na wizycie 7-miesięcznej w USA, musiał prosić o certyfikat nieposiadania rekordu kryminalnego w USA, a czeka się na to kilka miesięcy, co znacznie opóźniało procedurę. Zastanawiałam się sama niekiedy, dlaczego urząd wymaga, by dostarczyć zaświadczenia o niekaralności z różnych krajów, jeśli i tak rząd kanadyjski wymienia informacje z innymi krajami i niezależnie od tego, co jest napisane na świadectwie niekaralności, rekord kandydata jest dokładnie sprawdzany. Nie ma także potrzeby robienia od razu badań medycznych, także uważam to za korzystną zmianę, ponieważ termin badań medycznych czasami wygasał i trzeba było je ponawiać. Rząd usprawni także możliwości sprawdzenia informacji o swojej aplikacji internetowo.

        I najważniejsze, podania, zwłaszcza z terenu Kanady, będą szybciej rozpatrywane, do 12 miesięcy. W zależności od prowincji, sponsorowane osoby czekały nawet półtora roku i dłużej.

        Pamiętajcie Państwo także, że podania poprzednie będą akceptowane przez urząd tylko do 15 stycznia 2017 roku, a zatem jeśli wypełniliście już formularze, można je wysłać do przyszłego miesiąca.

        Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
        tel. 416-515-2022
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą PROSIMY O KONTAKT.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET

czwartek, 15 grudzień 2016 22:50

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Powtórka

Napisane przez

        Wprawdzie polskie przysłowie mówi do trzech razy sztuka, ale z władzami imigracyjnymi nie ma tak łatwo, i do dwóch razy byłoby aż nadto. Szczególnie jeśli ktoś pobył sobie w Kanadzie nielegalnie kilka lat.

        Marek, około pięćdziesięcioletni mężczyzna, trafił do aresztu imigracyjnego pierwszy raz po wpadce w Niagara Falls. Syn konkubiny zgubił drogę i wjechał przez pomyłkę na szosę prowadzącą do Stanów. Odwrotu już nie było i myślał, że tak jak łatwo wjechał w jedną stronę, podobnie będzie w drugą. On nie miał problemów, bo był obywatelem Kanady, ale aktualny „pan” jego matki miał problemy. Przybył bowiem do Kanady, mając wbitą do paszportu wizę turystyczną na trzy miesiące, a od wygaśnięcia jej ważności minęło już półtora roku. Został zatrzymany na granicy i odesłany do aresztu imigracyjnego.

czwartek, 15 grudzień 2016 22:19

Nowości programu sponsorowania

Napisane przez

Izabela Embalo        Ministerstwo Imigracji, zgodnie z obietnicą, zajęło się ulepszeniem programu sponsorowania małżonków, konkubentów i dzieci. Łączenie rodzin staje się jednym z najważniejszych programów i mam nadzieję, że reforma programu będzie widoczna już w najbliższym czasie.

        Dzisiaj o wizach pracy. Małżonkowie i konkubenci, starający się o pobyt stały z terenu Kanady, mogą w dalszym ciągu korzystać z pilotażowego programu wizy pracowniczej. Rząd przedłużył program do grudnia 2017 roku.

        Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie ważnego statusu w Kanadzie oraz zamieszkiwanie z mężem lub partnerem w Kanadzie. Osoby starające się poza Kanadą, nie mogą skorzystać z tego prawnego benefitu.

        Osoby, które nie wysłały jeszcze swojego podania o wizę pracy, a ubiegają się już o pobyt stały, mają nadal prawo wysłać swoje podanie o autoryzację pracy do urzędu imigracyjnego, nie muszą czekać na wstępną aprobatę sprawy, jak to było wymagane przed wprowadzeniem programu pilotażowego.

        Osoby, które nie korzystały z tego programu, na przykład z powodu nieposiadania ważnego statusu, mogą także wystąpić o wizę pracy, ale po otrzymaniu wstępnej akceptacji sponsorstwa.

        Rząd kanadyjski zapowiedział także przyspieszenie rozpatrywania podań małżeńskich, zmienione też będą formularze i procedury, ale jeśli ktoś opracował podanie, używając starych formularzy, urząd będzie je przyjmował do połowy stycznia. Po tym terminie dokumentacja może zostać odrzucona.

        Na pewno usprawnienie systemu łączenia rodzin w Kanadzie będzie korzystne dla wielu małżeństw, które musiały miesiącami czekać w długiej kolejce na finalne decyzje.

        Nie wiemy tylko, czy wprowadzenie przyspieszonych procedur wpłynie na inne kategorie podań, np. sprawy humanitarne. Sprawy łączenia rodzin, rodziców i dziadków nie ulegają jeszcze poprawie, choć rząd obiecywał zwiększenie liczby przyjmowanych podań w tej kategorii. Osoby, które myślą o sponsorowaniu rodziców, powinny zająć się już przygotowaniem swojego podania, w poprzednich latach limit miejsc został wyczerpany bardzo szybko, w zaledwie kilka dni.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
tel. 416-515 2022
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
www.emigracjakanada.net
OSOBY ZAINTERESOWANE KANADYJSKą WIZą LUB POBYTEM STAŁYM PROSIMY O KONTAKT. POMOGLIśMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW OSIEDLIć SIę NA STAŁE W KANADZIE.

czwartek, 08 grudzień 2016 22:35

Opowieści z aresztu deportacyjnego: W taborze cyrkowym

Napisane przez

        Wołodia urodził się na Syberii, ale rodzice jego przenieśli się w ramach wędrówek ludów dawnego Związku Sowieckiego na wschodnią Ukrainę. Byli Rosjanami, ale po rozpadzie „Sojuza” stali się obywatelami Ukrainy. Wołodia tam kończył szkołę podstawową i średnią z językiem wykładowym rosyjskim. Ten obywatel Ukrainy w ogóle nie czytał i nie mówił po ukraińsku.

        Już w szkole podstawowej zdradzał uzdolnienia sportowe, które rozwinął w szkole średniej. Uczestniczył w zawodach międzyszkolnych, często wygrywając nawet kilka konkurencji sportowych. Pociągu do nauki nie miał, ale do sportu tak. Mieszkał jednak w małym miasteczku, rodzice byli niezamożni, a więc o jakichś możliwościach sportu wyczynowego nie mógł nawet marzyć.

piątek, 02 grudzień 2016 11:21

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Dola matki

Napisane przez

        Podobieństwo ich było znaczne, ale jakże różnie wyglądały ich twarze. Nie chodzi o różnicę wieku, bo to jest naturalne między matką i córką, ale stopień spustoszenia w wyglądzie matki. Dziewczynka musiała mieć około osiem-dziewięć lat, a jej matka około trzydzieści kilka, a wyglądała co najmniej o dziesięć lat starzej.

        Tamara była Rosjanką, ale zamieszkałą na Ukrainie, na pograniczu kulturowo-językowym społeczności rosyjskiej i ukraińskiej. Ojciec jej zmarł, kiedy miała tyle lat co obecnie jej córeczka. Śmierć sobie wybrał szybką: został przejechany przez pociąg na niestrzeżonym przejeździe, kiedy wracał późnym wieczorem pijany z pracy. Tamara wychowywana więc była przez matkę. Ta, harując, doprowadziła jednak do tego, że córka ukończyła studia filologiczne. Po tym Tamara została zatrudniona w bibliotece miejskiej i po kilku latach awansowała na kierowniczkę tej biblioteki. Ale przed tym jeszcze poznała swojego przyszłego męża – Ukraińca. Przyszedł okres rozpadu Związku Sowieckiego i usamodzielniania się Ukrainy. Tamara coraz częściej słyszała żądania wyniesienia się tam, gdzie jej miejsce, tj. do Rosji. Włączyła się do tego rodzina męża, a on, coraz bardziej zaglądający do kieliszka, zaczął ją systematycznie bić. Uciekła od niego i po kilku miesiącach byli po rozwodzie. Po roku poznała Miszę, Żyda ukraińskiego. Pobrali się, a kiedy nastąpiło rozluźnienie granicy, wyjechali do Izraela. Tam już była część rodziny męża Tamary. Nie byli oni zachwyceni faktem, że wziął sobie za żonę Rosjankę, a nie Żydówkę. Sytuacja się zaogniła, kiedy Tamara zaszła w ciążę. Wiadomo, z matki nie-Żydówki dziecko nie będzie uznane za żydowskie. Mąż zaczął ją bić, i to w taki sposób, aby uszkodzić płód, aby dziecko nie urodziło się żywe. Ale mimo to Tamara urodziła zdrową dziewczynkę.

piątek, 02 grudzień 2016 14:35

Odwołania ws. o łączenie rodzin

Napisane przez

Izabela Embalo        Pisałam w poprzedniej publikacji, że rząd kanadyjski zamierza znieść wymóg warunkowego pobytu stałego w sprawach sponsorskich (małżeństwo i konkubinat). Mechanizmem sprawdzającym prawdziwość małżeństwa czy związku będzie zatem proces rozpatrywania samego podania imigracyjnego. A zatem zanim ktoś dostanie stałą rezydencję, urzędnik imigracyjny ma obowiązek upewnić się, że związek jest prawdziwy i że taka osoba otrzymuje pobyt stały na drodze sponsorstwa tylko dlatego, by połączyć się z bliską osobą, by stworzyć jednostkę rodzinną. Pobyt stały nie należy się bowiem osobom, które wstąpiły w związek jedynie po to, by otrzymać pobyt stały. Co się natomiast dzieje w przypadku otrzymania decyzji odmownej? Czy nadal jest szans na pobyt, jeśli decyzja jest niesłuszna, krzywdząca?

        W przypadku sponsorowania rodzinnego, jeśli sponsor otrzyma decyzję negatywną, zazwyczaj sponsor ma prawo odwołać się (decyzje spoza Kanady). Nie zawsze dany jest ten przywilej, dlatego zanim taka osoba złoży podanie, powinna dowiedzieć się także o możliwościach apelacji. Odwołania pierwszego stopnia przeprowadza się w trybunale imigracyjnym.

        Ważne! Zawiadomienie o apelacji musi być złożone w ciągu określonego czasu od daty otrzymania pisemnej negatywnej decyzji. Po tym terminie nie można już złożyć apelacji.

        W jakich sprawach najczęściej ludzie się odwołują? Przypadki odmowy ze względu na posądzenie przez władze imigracyjne, że małżeństwo lub związek konkubinatu nie są prawdziwe i ślub został zawarty jedynie z powodu intencji otrzymania pobytu stałego w Kanadzie. Podobnie apeluje się sprawy, kiedy sponsor otrzymał decyzję odmowną z powodu braku odpowiednich dochodów czy złego stanu zdrowia członka rodziny. Ważne jest, że w trakcie odwołania można powoływać się na tak zwane względy humanitarne, które są brane pod uwagę przez decydującego w sprawie przedstawiciela trybunału, na przykład dobro dziecka czy separacja rodziny.

        A zatem jeśli odmawia się kanadyjskiemu sponsorowi sprowadzenia na stałe starszej matki ze względu na brak odpowiednich dochodów, trybunał może brać pod uwagę to, że taka osoba jest zupełnie samotna czy sponsor w momencie odwołania ma już wystarczający dochód, gdyż i tak się niekiedy zdarza.

        Na odwołanie można czekać dość długo – rok lub więcej, więc sytuacja finansowa sponsora może zmienić się na lepsza, a zatem odwołanie jest także szybszym rozwiązaniem aniżeli składanie nowej podania. Osobiście uważam, że należy unikać apelacji, choć są sytuacje, że dopiero na poziomie odwołania decyzji i wtedy, kiedy można poprosić o humanitarne względy, sprawę można wygrać.

        Istnieje wiele sytuacji, w których ludzie są zmuszone do przeprowadzenia kosztownej i długotrwałej apelacji tylko dlatego, że za pierwszym razem nie przygotowali swojego podania poprawnie lub nie dostarczyli odpowiedniego materiału dowodowego. Instrukcje internetowe nie opisują, w jaki sposób udokumentować na przykład związek małżeński, sam dokument zawarcia ślubu nie jest wystarczający.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
        OSOBY ZAINTERESOWANE EMIGRACJA DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT: tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Posiadamy 18 lat doświadczenia. Pomogliśmy setkom polskich imigrantów oraz ich rodzinom osiedlić się na stałe w Kanadzie.
Wiele przydatnych informacji i artykułów na stronie www.emigracjakanada.net

piątek, 25 listopad 2016 11:01

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Bezowocna wyprawa

Napisane przez

        Dzisiejsza wędrówka ludów wynika głównie nie z przyczyn politycznych, ale ekonomicznych. To nie ubodzy nędzarze z Sudanu, tępieni przez swoich również czarnoskórych współobywateli, ale muzułmanów, stają głównie u granic Kanady, prosząc o azyl. Ale też nie pojawiają się analfabeci, nędzarze z Indii czy Pakistanu, ale członkowie warstwy średniej tego kraju: byli oficerowie armii, nauczyciele, lekarze, inżynierowie. Oni słyszeli o możliwości poprawy swojego bytu za oceanem. Ich ubożsi współobywatele, jeśli nawet o tym słyszeli, to nie mają środków finansowych, aby to zrealizować.

        Pewnego dnia pojawił się w torontońskim porcie lotniczym Stepan, postawny, około 40-letni Ukrainiec. Chciał tylko jednego, aby tu móc zamieszkać i ściągnąć za jakiś czas rodzinę: żonę, syna ośmioletniego i trzyletnią córeczkę. Bardzo kochał swoją rodziną i dlatego pragnął poprawy ich bytu. Zupełnie zrozumiałe, ludzkie, ale prawie niewykonalne.

        Gdyby Stepan choć był na tyle sprytny i ułożył sobie, jak robi to wielu,  jakąś legendę o ciemiężeniu za czasów komunistycznych, o byciu członkiem jakiejś organizacji, która walczy z obecnym reżimem, o jakichś cierpieniach jego i jego rodziny, być może o aresztowaniach, pobiciach przez policję w jego rodzinnym kraju itp.