Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 23 wrzesień 2016 15:03

Zmiana wymogu eTA

Napisane przez

Izabela Embalo        Pisaliśmy już o tym, że od września wchodzi wymóg posiadania zezwolenia na wlot do Kanady eTA (electronic travel authorization), i ponownie rząd kanadyjski zmienił datę tego wymogu, a zatem do dnia 9 listopada eTA jeszcze nie obowiązuje, i nie wiemy, czy termin znów nie zostanie oddalony w czasie. Rząd wyjaśnia, że potrzeba więcej czasu, by przygotować się do wdrożenia procedury. Nie tylko kanadyjski system graniczny musi posiadać odpowiedni system sprawdzania podróżnych, linie lotnicze muszą także zintegrować nowy wymóg z systemem obsługi pasażerów podróżujących do Kanady. A zatem do 9 listopada można podróżować do Kanady, posiadając jedynie paszport biometryczny.

        Osoby podróżujące drogą lądową z USA nie muszą posiadać eTA. Podobnie obywatele amerykańscy zwolnieni są z tego wymogu.

        Przypominam też o wymogu posiadania kanadyjskiego paszportu w przypadku posiadania dwóch lub więcej obywatelstw. Osoby, które są kanadyjskimi obywatelami, muszą okazać się ważnym kanadyjskim paszportem, nie wystarczy już posiadanie paszportu innego kraju i karty obywatelskiej.

        Pytacie mnie często, czy osoba posiadająca eTA ma zagwarantowany wlot do Kanady. Oczywiście, moim zdaniem, nie, choć uważam, że procedury będą uproszczone i o wiele mniej osób będzie zatrzymywanych na granicy. Musimy jednak poczekać, żeby wiedzieć, co tak naprawdę się zmieniło. Na granicy może być zatrzymany także stały rezydent lub obywatel Kanady, więc gwarancji na przekroczenie granicy nie można mieć. Wiele osób otrzymuje eTA w ciągu kilku sekund po wypełnieniu elektronicznego formularza, a zatem informacje nie są weryfikowane przez żadnego urzędnika, eTA przyznaje zwyczajnie system komputerowy. Jeśli okaże się, że wiele osób nie podało prawdziwych informacji, i tym sposobem otrzymało eTA, na pewno procedury zaostrza się.

        Obecnie podanie eTA jest dość nieskomplikowaną aplikacją, warto wystąpić o zezwolenie na wlot, zanim urząd zmieni wymogi prawne.

        Zezwolenie na wlot do Kanady jest ważne na okres 5 lat, pod warunkiem że podróżny posiada ważny paszport na następne 5 lat.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
www.emigracjakanada.net

        Mariusz mógłby być modelem. Nie dlatego, że rozbudował na maszynach czy steroidami swoje bicepsy.

        On był naturalnie przystojny, dobrze zbudowany, szczupły, wysoki, niebieskooki, około 30-letni ciemny blondyn. Do tego wykazywał się naturalną inteligencją, łatwością kontaktowania się z ludźmi i nieprzejmowaniem się nadto problemami, które niosło życie.

        Urodził się na Pomorzu Zachodnim. Te najpierw słowiańskie, później przynależne do Korony Polskiej, a jeszcze później zgermanizowane tereny, po drugiej wojnie światowej znalazły się z woli Stalina w granicach państwa polskiego. Nic za nic. Marcina dziadkowie zostali wyrzuceni z Kresów Wschodnich, które weszły w skład Związku Sowieckiego. Kiedy przybyli tutaj w 1945 roku, jeszcze ważyły się losy, czy tereny te będą należały do Polski, czy też do Niemiec. Ich dzieci już czuły się tutaj jak u siebie, a wnukowie, w tym Mariusz, pokonali pierwotny strach ich przodków, inwestując na tym pograniczu.

czwartek, 15 wrzesień 2016 23:56

Jak mogę pozostać dłużej?

Napisane przez

Izabela Embalo        Chciałabym przypomnieć Państwu możliwości legalnego przedłużenia pobytu czasowego; wiele osób pyta się, jak to zrobić i czy w ogóle mogą pozostać dłużej, jeśli na granicy urzędnik wyznaczył krótki termin pobytu w Kanadzie. Osoby przebywające w Kanadzie jako studenci lub pracownicy zagraniczni także mogą skorzystać z opcji przedłużenia czasowego pobytu, jeśli wiza niebawem wygasa. Nie zawsze bowiem można przedłużyć wizę studencką lub pracowniczą.

        Jeśli turysta otrzymał jedynie pieczątkę z datą wlotu, może pozostać w Kanadzie turystycznie przez sześć miesięcy, sześć, a nie trzy – wiele osób jest przekonanych, że jeśli nie ma żadnej adnotacji w paszporcie, można w Kanadzie pozostać jedynie przez trzy miesiące. Spotykałam także klientów, którzy zgłaszali się do mnie, by przedłużyć status po trzech miesiącach, a wizę mieli jeszcze ważną przez następne trzy miesiące, czyli nie było takiej potrzeby.

        Pobyt można przedłużyć na terenie Kanady korespondencyjnie lub elektronicznie. Nie ma opcji osobistego spotkania – przedłużenia pobytu czasowego w lokalnym biurze.

        Jeśli kanadyjski urząd zezwolił na krótszy okres pozostania i wówczas, jeśli czasowy pobyt na granicy wydany został z restrykcją-adnotacją urzędową, która jest nakazem stawienia się do odlotu na lotnisku, nadal istnieje szansa, by poprosić o dłuższe zezwolenie, nawet w sytuacji posiadania restrykcji wizowej pobytu czasowego. Warto się zaznajomić z obowiązującymi przepisami, ponieważ niekiedy urzędnik nakazuje stawienie się na granicy w danym dniu do wylotu, a jego decyzja niekoniecznie jest ostateczna.

        Jak zatem przedłużyć pobyt czasowy? Turysta musi wysłać specjalną petycję do urzędu imigracyjnego. Opłata skarbowa obecnie wynosi 100 dolarów od osoby.

        Uwaga – istotna informacja. Od momentu wysłania podania o przedłużenie pobytu turystycznego do momentu otrzymania pisemnej decyzji TURYSTA POZOSTAJE W KANADZIE LEGALNIE (implied status). Na decyzję można czekać dość długo, więc nie należy się martwić, że praktycznie pierwsze zezwolenie na pobyt już wygasło, gdyż prawo chroni wnioskodawców w ten sposób, że w trakcie oczekiwania na decyzję (wizę czasową) turysta ma prawo pozostać na terenie Kanady. Nie należy też wysyłać oryginału paszportu, jedynie kopię strony głównej i strony z adnotacjami urzędu kanadyjskiego. Oczywiście proszę zatrzymać dowody wysłania podania i opłaty za przedłużenie wizy. Informacja o wysyłce dokumentów dopiero po jakimś czasie widnieje w systemie komputerowym i jeśli wcześniej ktoś będzie sprawdzony na przykład przez policję w sytuacji nieposiadania ważnej wizy – może dojść do aresztowania. Dlatego ważne jest, by udokumentować swoją legalność.

        Przedłużenie wizy – osobny dokument – wysyłane jest także pocztą. Następna ważna informacja, bez kopii paszportu urząd nie wyda decyzji pozytywnej, paszport musi być ważny, także na okres przedłużenia wizy czasowego pobytu. Brak ważnego paszportu jest powodem odmowy wizy turystycznej. Prawo zezwala także na kilkakrotne przedłużanie wizy turystycznej, jednak osoba odwiedzająca Kanadę za każdym razem musi opisać powody pozostania i swoją sytuację finansową. Rodzice i dziadkowie mogą uzyskać superwizę na dłuższy okres pobytu, jednak w tym przypadku bardzo dokładnie zostanie sprawdzony dochód osób sponsorujących.

        Na decyzję w sprawie przedłużenia wizy można czekać długo, nawet sześć miesięcy, ale jak pisałam, w tym czasie osoba starająca się o przedłużenie jest w Kanadzie legalnie.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
tel. 416 515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY PROSIMY O KONTAKT.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET

czwartek, 08 wrzesień 2016 23:48

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Mieszany Kresowiak

Napisane przez

        Kiedy po drugiej wojnie światowej Wrocław dostał się Polsce w zamian za Lwów, to to w 70 proc. zrujnowane miasto, należące przed wiekami do Królestwa Polskiego, ale przez ostatnie kilkaset lat do Austro-Węgier lub Niemiec, zostało zasiedlone w dużej części przez byłych mieszkańców Lwowa. Ale nie tylko, bo większość mieszkających w promieniu 100 kilometrów od tego miasta mówiła, że są „spode Lwowa”. Mimo swojej specyficzności, ci wschodni Polacy byli życzliwie traktowani przez „Centraniaków”, czyli tych, którzy przenieśli się na Ziemie Zachodnie z centralnej Polski. Ale kiedy ci ostatni chcieli zakpić z tych pierwszych to wołali do nich, „e ty, Polak z Kołowyi”, co stanowiło określenie pejoratywne, bo przybysze z tego kresowego miasteczka byli postrzegani jako najbardziej prymitywni z repatriantów.

czwartek, 08 wrzesień 2016 23:12

eTA – zezwolenie na wlot

Napisane przez

Izabela Embalo        Wiele się pisało o wprowadzeniu wymogu dla obywateli strefy bezwizowej i obowiązku posiadania zezwolenia na wlot do Kanady. Najpierw rząd kanadyjski ogłosił, iż elektroniczne zezwolenie na wlot do Kanady będzie obowiązywać od zeszłej wiosny, obecnie data wymogu posiadania elektronicznego dokumentu przesunęła się na 29 września i wygląda na to, że jest to już data finalna. A zatem osoby, które chcą podróżować do Kanady, powinny pomyśleć już o uzyskaniu elektronicznego zezwolenia na wlot eTA. Niektórzy dokument elektroniczny dostają w kilka minut (przyznawany komputerowo), inni muszą trochę poczekać, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia. Osoby, które już wcześniej ubiegały się o wizę czy pobyt stały, kierowane są najczęściej do weryfikacji informacji i dlatego proces może potrwać nieco dłużej.

        Pytają Państwo także o tak zwane zaproszenia i czy takowe są obowiązkowe? Otóż nie ma wymogu, by zapraszana osoba posiadała zaproszenie lub list gwarancyjny. Można taki posiadać, ułatwia to w niektórych przypadkach przekroczenie granicy. Ja radziłabym skupić się bardziej na przygotowaniu turysty-osoby, której się Państwo spodziewają, by osoba zaproszona posiadała odpowiednie dokumenty. Należy także uprzedzić waszego gościa, że na granicy może być rozmowa weryfikująca niektóre informacje oraz cel podróży.

        Osoba zapraszająca powinna oczekiwać na turystę na lotnisku, można wówczas wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość, zatrudnienie ewentualnie inne środki utrzymania, stan majątkowy. Osoba zapraszająca powinna także podać numer telefonu i oczekiwać na ewentualny kontakt z urzędnikiem, który może weryfikować niektóre informacje i pytać o powód odwiedzin.

        Gdzie można znaleźć informacje na temat elektronicznego zezwolenia na wlot? Oto jest to strona rządu Kanady:
http://www.cic.gc.ca/english/visit/index.asp

        Osoby przekraczające granicę Kanady drogą lądową nie muszą posiadać eTA. A zatem jeśli ktoś ma wizę amerykańską, może na przykład wlecieć do USA i potem dostać się do Kanady. Należy pamiętać, że turysta musi okazać się wówczas ważnym paszportem biometrycznym.

        Opłata za eTA wynosi tylko 7 dolarów, a wnioskodawca uiszcza ją kartą kredytową.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
licencja # R506496
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą PROSIMY O KONTAKT 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
www.emigracjakanada.net

        Jednym z poważniejszych problemów we współczesnym świecie jest sposób traktowania mniejszości przez większość. Bo możemy wprowadzić i respektować w sposób doskonały zasady demokratyczne i możemy stać się ciemiężycielami tych, którzy na przykład przegrali wybory, opowiedzieli się za opozycją, zdążają do objęcia władzy przy najbliższych wyborach.

         Podobnie można wypaczyć, i zasady demokracji i zasady tolerancji religijnej, jeśli wygrana partia, popierana przez jakąś jedną grupę czy opcję religijną, zacznie ciemiężyć, pozbawiać stanowisk pracy, wprowadzać jakieś zakazy, ośmieszać itp. grupę mniejszościową, która nie jest w stanie obalić większości. Ale mogą być jeszcze bardziej skomplikowane opcje: mniejszość etniczna i mniejszość religijna w ramach mniejszości religijnej w danym państwie. Każdy z tych elementów może stanowić przedmiot dyskryminacji, a więc osoba wywodząca się z takiej potrójnej mniejszości może z każdej z tych przyczyn domagać się uznania za osobę dyskryminowaną i starać się o status uciekiniera.

Ostatnio zmieniany środa, 07 wrzesień 2016 19:39
piątek, 02 wrzesień 2016 14:29

Nadchodzą lepsze czasy

Napisane przez

Izabela Embalo        Po rządach Partii Konserwatywnej Kanada ubolewa na brak siły roboczej. Minister do spraw imigracji zapowiedział, że rząd pragnie zwiększyć nabór zagranicznych pracowników i imigrantów w Kanadzie. Plan reformy przepisów imigracyjnych w Kanadzie może być przedstawiony już jesienią.

        Zwiększeniu liczby zagranicznej kadry roboczej może sprzeciwić się duża część kanadyjskiego społeczeństwa, obawiając się, że zabraknie pracy dla Kanadyjczyków, ale realia pokazują, że zaostrzenie przepisów imigracyjnych nie przyniosło oczekiwanych efektów. Myślę także, że wielu Kanadyjczyków nie rozumie, że rodzaj pracy, jaką wykonują imigranci, nie jest tak popularny wśród rodowitych Kanadyjczyków, którzy nie zawsze chcą się podjąć tej trudnej, fizycznej pracy. Osobiście znam pracodawców, którzy narzekają na brak odpowiednich pracowników i bardzo chcieliby zatrudnić na przykład fachowców z Polski lub innych krajów, jednak obecne uciążliwe procedury i formalności zniechęcają do tego przedsięwzięcia.

        Starzejąca się populacja Kanady wymaga, by trwał nabór młodych, produktywnych imigrantów. Kanada nie jest samowystarczalna pod względem utrzymania odpowiedniej wielkości zaludnienia, a zatem imigranci są i będą potrzebni.

        Niebawem możemy się spodziewać zmian w prawie imigracyjnym. Dyskutuje się obecnie ułatwienie przepisów dla zagranicznych studentów ( WARTO ZAINWESTOWAć W NAUKę W KANADZIE), którzy, wykształceni w Kanadzie, stanowią bardzo atrakcyjne źródło imigracji. Minister chce także ułatwić przepisy związane z zatrudnieniem obcokrajowców. Obecnie w większości przypadków wymagana jest specjalna opinia rynku pracy, a uzyskanie takiej opinii jest trudną procedurą prawną. Wielu pracodawców otrzymuje odmowę, gdyż rząd zmusza kanadyjskie firmy do zatrudniania stałych rezydentów i obywateli Kanady w pierwszej kolejności.

        Zapowiadane w fazie początkowej zmiany mogą być bardzo korzystne dla polskich imigrantów, którzy głównie przyjeżdżają do Kanady jako zagraniczni pracownicy.

        Rząd kanadyjski chcą także zaludniać mniej popularne części i prowincje Kanady. Toronto i Vancouver są tak zatłoczone, że powoduje to wysokie, zbyt wygórowane  ceny domów. Kanadyjczycy narzekają, że przez imigrantów nie mogą sobie pozwolić na zakup swojego własnego domu. W górę idą także ceny wynajmu. Osobiście myślę, że wygórowane ceny domów nie są zawsze skutkiem dużej imigracji, ceny są podwyższane ze względu na duży popyt wśród zagranicznych inwestorów.

        O zmianach przepisów będę Państwa informować w następnych artykułach. Cieszy mnie niezmiernie, że rząd liberalny pragnie zreformować system prawa imigracyjnego, dając szanse większej liczbie imigrantów.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
tel. 416 -5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą PROSIMY O KONTAKT.
        Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIśMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW OSIEDLIć SIę NA STAŁE W KANADZIE.
        18 LAT DOśWIADCZENIA.

sobota, 27 sierpień 2016 13:19

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Emisariusz

Napisane przez

        Różne są metody walki o wolność własnego kraju. Czeczeńcy bronili się przed zniewoleniem przez carów Rosji przez około dwustu lat. W czasach realnego komunizmu nie mieli szans na wywalczenie ponownie wolności. Ale rozpad byłego Związku Sowieckiego, osłabienie ideologiczne i militarne samej Rosji, którego rządcy uważają Czeczenię za część własnego imperium, zapromieniowało nadzieją na wywalczenie wolności.

        Tak w dawnym Związku Sowieckim, jak i obecnie w Rosji Czeczeńcy uważani są za bandytów, zdolnych do najbardziej zbrodniczych czynów. Zdjęcia wojowników czeczeńskich publikowane przez agencje światowe jakby potwierdzają ten ukształtowany przez Rosjan stereotyp Czeczeńca. Jest to wizerunek smagłego, zarośniętego, półdzikiego, wymachującego bronią bojownika.

sobota, 27 sierpień 2016 23:04

Decyzja negatywna - co robić?

Napisał

Izabela Embalo        Jakie mogą być przyczyny otrzymania odmowy pobytu stałego? Przyczyn może być wiele, niektóre z nich to:

        –posiadanie rekordu kryminalnego (tylko niektóre automatycznie się przedawniają po upływie 10 lat),

        – członek rodziny posiada rekord kryminalny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie),

        – zły stan zdrowia,

        – zły stan zdrowia osoby z rodziny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie),

        – nieprawdziwe zeznania, np. ktoś nie podał prawdziwych informacji we wniosku imigracyjnym lub wizowym lub podczas przesłuchania przez urzędnika imigracyjnego lub granicznego,

        – podejrzenie, że ktoś złamie prawo lub fakt, że już złamał prawo imigracyjne w Kanadzie,

        – negatywna ocena kandydata i jego sytuacji (np. wizy pracy, wizy studenckie, podania humanitarne).

        Niektóre powody można prawnie zneutralizować albo specjalną procedurą imigracyjną, albo specjalnym wnioskiem. Warto przedyskutować swoją sprawę z osobą, która zajmuje się profesjonalnie prawem imigracyjnym.

        Przykład, imigrant posiada rekord kryminalny w Polsce. Minęło już pięć lat, można zatem wystąpić z podaniem o kryminalną rehabilitację. Jeśli uzyska się pozytywną decyzję, sytuacja zmienia się o tyle, że rekord ten nie jest już żadną przeszkodą, jest jakby wybaczony i nie będzie brany pod uwagę w przyszłych procedurach imigracyjnych przez urzędnika imigracyjnego.

        Natomiast  w sytuacji, kiedy nie minęło  jeszcze pięć lat od daty zakończenia się wyroku, imigrant musi wystąpić z podaniem o specjalne zezwolenie na zamieszkanie w Kanadzie, jednak szanse przyznania takiego zezwolenia zależą w dużej mierze od powodów wjazdu czy pozostania na terenie Kanady.

        Inny przykład, osoba składająca wniosek o pobyt stały na podstawie specjalnych okoliczności – prawo humanitarne (nie mylić z azylem, gdyż jest to zupełnie inny program) może odwoływać się od takiej decyzji w sądzie (federalnym i najwyższym). Istnieje też szansa odwrócenia niesprawiedliwej czy błędnej decyzji poprzez napisanie listu z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy do kierownika biura imigracyjnego, oczywiście muszą być podstawy prawne.

        Artykuł ten ma na celu przybliżenie Państwu sytuacji, jakie niekiedy wydają się nierozwiązywalne lub zbyt skomplikowane. A jednak prawo uwzględnia takie okoliczności i zezwala na złożenie odpowiednich podań czy wydanie specjalnych dokumentów, które pozwalają wybrnąć z imigracyjnego kłopotu. Należy jednak znać najnowsze przepisy i obowiązujące procedury.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416-5152022  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

        Przyspieszone przemieszczanie się ludzi powoduje, że coraz większa ich liczba ma problemy z samookreśleniem się. No bo może być Anglik, ale urodzony i mieszkający prawie całe swoje życie czy to w Rodezji (Zimbabwe), czy to w Południowej Afryce. Może być Polak, ale urodzony na Litwie, Ukrainiec w polskim Przemyślu.

        Pewne, związane z tym problemy miał również Valery. Ten wysoki, szczupły, niezwykle przystojny, około 28-letni mężczyzna urodził się z ojca Rosjanina i matki Polki. Cała rodzina ojca mieszkała w centralnej Rosji i on sam tam się urodził. Rodzina matki natomiast pochodziła z przedwojennych polskich Baranowicz. Nie wyjechali stamtąd po wojnie i tam też urodziła się matka Valerego, już na Białorusi, która wchodziła w skład Związku Sowieckiego. Ojciec Valerego (noszący typowo rosyjskie nazwisko) był porucznikiem armii sowieckiej, kiedy poznał jego matkę. Pobrali się i po kolejnych wędrówkach i awansach ojca Valerego, osiedlili się w Mińsku. Tam też urodził się Valery, jako ostatni z czterech synów.