Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 02 grudzień 2016 11:21

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Dola matki

Napisane przez

        Podobieństwo ich było znaczne, ale jakże różnie wyglądały ich twarze. Nie chodzi o różnicę wieku, bo to jest naturalne między matką i córką, ale stopień spustoszenia w wyglądzie matki. Dziewczynka musiała mieć około osiem-dziewięć lat, a jej matka około trzydzieści kilka, a wyglądała co najmniej o dziesięć lat starzej.

        Tamara była Rosjanką, ale zamieszkałą na Ukrainie, na pograniczu kulturowo-językowym społeczności rosyjskiej i ukraińskiej. Ojciec jej zmarł, kiedy miała tyle lat co obecnie jej córeczka. Śmierć sobie wybrał szybką: został przejechany przez pociąg na niestrzeżonym przejeździe, kiedy wracał późnym wieczorem pijany z pracy. Tamara wychowywana więc była przez matkę. Ta, harując, doprowadziła jednak do tego, że córka ukończyła studia filologiczne. Po tym Tamara została zatrudniona w bibliotece miejskiej i po kilku latach awansowała na kierowniczkę tej biblioteki. Ale przed tym jeszcze poznała swojego przyszłego męża – Ukraińca. Przyszedł okres rozpadu Związku Sowieckiego i usamodzielniania się Ukrainy. Tamara coraz częściej słyszała żądania wyniesienia się tam, gdzie jej miejsce, tj. do Rosji. Włączyła się do tego rodzina męża, a on, coraz bardziej zaglądający do kieliszka, zaczął ją systematycznie bić. Uciekła od niego i po kilku miesiącach byli po rozwodzie. Po roku poznała Miszę, Żyda ukraińskiego. Pobrali się, a kiedy nastąpiło rozluźnienie granicy, wyjechali do Izraela. Tam już była część rodziny męża Tamary. Nie byli oni zachwyceni faktem, że wziął sobie za żonę Rosjankę, a nie Żydówkę. Sytuacja się zaogniła, kiedy Tamara zaszła w ciążę. Wiadomo, z matki nie-Żydówki dziecko nie będzie uznane za żydowskie. Mąż zaczął ją bić, i to w taki sposób, aby uszkodzić płód, aby dziecko nie urodziło się żywe. Ale mimo to Tamara urodziła zdrową dziewczynkę.

piątek, 02 grudzień 2016 14:35

Odwołania ws. o łączenie rodzin

Napisane przez

Izabela Embalo        Pisałam w poprzedniej publikacji, że rząd kanadyjski zamierza znieść wymóg warunkowego pobytu stałego w sprawach sponsorskich (małżeństwo i konkubinat). Mechanizmem sprawdzającym prawdziwość małżeństwa czy związku będzie zatem proces rozpatrywania samego podania imigracyjnego. A zatem zanim ktoś dostanie stałą rezydencję, urzędnik imigracyjny ma obowiązek upewnić się, że związek jest prawdziwy i że taka osoba otrzymuje pobyt stały na drodze sponsorstwa tylko dlatego, by połączyć się z bliską osobą, by stworzyć jednostkę rodzinną. Pobyt stały nie należy się bowiem osobom, które wstąpiły w związek jedynie po to, by otrzymać pobyt stały. Co się natomiast dzieje w przypadku otrzymania decyzji odmownej? Czy nadal jest szans na pobyt, jeśli decyzja jest niesłuszna, krzywdząca?

        W przypadku sponsorowania rodzinnego, jeśli sponsor otrzyma decyzję negatywną, zazwyczaj sponsor ma prawo odwołać się (decyzje spoza Kanady). Nie zawsze dany jest ten przywilej, dlatego zanim taka osoba złoży podanie, powinna dowiedzieć się także o możliwościach apelacji. Odwołania pierwszego stopnia przeprowadza się w trybunale imigracyjnym.

        Ważne! Zawiadomienie o apelacji musi być złożone w ciągu określonego czasu od daty otrzymania pisemnej negatywnej decyzji. Po tym terminie nie można już złożyć apelacji.

        W jakich sprawach najczęściej ludzie się odwołują? Przypadki odmowy ze względu na posądzenie przez władze imigracyjne, że małżeństwo lub związek konkubinatu nie są prawdziwe i ślub został zawarty jedynie z powodu intencji otrzymania pobytu stałego w Kanadzie. Podobnie apeluje się sprawy, kiedy sponsor otrzymał decyzję odmowną z powodu braku odpowiednich dochodów czy złego stanu zdrowia członka rodziny. Ważne jest, że w trakcie odwołania można powoływać się na tak zwane względy humanitarne, które są brane pod uwagę przez decydującego w sprawie przedstawiciela trybunału, na przykład dobro dziecka czy separacja rodziny.

        A zatem jeśli odmawia się kanadyjskiemu sponsorowi sprowadzenia na stałe starszej matki ze względu na brak odpowiednich dochodów, trybunał może brać pod uwagę to, że taka osoba jest zupełnie samotna czy sponsor w momencie odwołania ma już wystarczający dochód, gdyż i tak się niekiedy zdarza.

        Na odwołanie można czekać dość długo – rok lub więcej, więc sytuacja finansowa sponsora może zmienić się na lepsza, a zatem odwołanie jest także szybszym rozwiązaniem aniżeli składanie nowej podania. Osobiście uważam, że należy unikać apelacji, choć są sytuacje, że dopiero na poziomie odwołania decyzji i wtedy, kiedy można poprosić o humanitarne względy, sprawę można wygrać.

        Istnieje wiele sytuacji, w których ludzie są zmuszone do przeprowadzenia kosztownej i długotrwałej apelacji tylko dlatego, że za pierwszym razem nie przygotowali swojego podania poprawnie lub nie dostarczyli odpowiedniego materiału dowodowego. Instrukcje internetowe nie opisują, w jaki sposób udokumentować na przykład związek małżeński, sam dokument zawarcia ślubu nie jest wystarczający.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
        OSOBY ZAINTERESOWANE EMIGRACJA DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT: tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Posiadamy 18 lat doświadczenia. Pomogliśmy setkom polskich imigrantów oraz ich rodzinom osiedlić się na stałe w Kanadzie.
Wiele przydatnych informacji i artykułów na stronie www.emigracjakanada.net

piątek, 25 listopad 2016 11:01

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Bezowocna wyprawa

Napisane przez

        Dzisiejsza wędrówka ludów wynika głównie nie z przyczyn politycznych, ale ekonomicznych. To nie ubodzy nędzarze z Sudanu, tępieni przez swoich również czarnoskórych współobywateli, ale muzułmanów, stają głównie u granic Kanady, prosząc o azyl. Ale też nie pojawiają się analfabeci, nędzarze z Indii czy Pakistanu, ale członkowie warstwy średniej tego kraju: byli oficerowie armii, nauczyciele, lekarze, inżynierowie. Oni słyszeli o możliwości poprawy swojego bytu za oceanem. Ich ubożsi współobywatele, jeśli nawet o tym słyszeli, to nie mają środków finansowych, aby to zrealizować.

        Pewnego dnia pojawił się w torontońskim porcie lotniczym Stepan, postawny, około 40-letni Ukrainiec. Chciał tylko jednego, aby tu móc zamieszkać i ściągnąć za jakiś czas rodzinę: żonę, syna ośmioletniego i trzyletnią córeczkę. Bardzo kochał swoją rodziną i dlatego pragnął poprawy ich bytu. Zupełnie zrozumiałe, ludzkie, ale prawie niewykonalne.

        Gdyby Stepan choć był na tyle sprytny i ułożył sobie, jak robi to wielu,  jakąś legendę o ciemiężeniu za czasów komunistycznych, o byciu członkiem jakiejś organizacji, która walczy z obecnym reżimem, o jakichś cierpieniach jego i jego rodziny, być może o aresztowaniach, pobiciach przez policję w jego rodzinnym kraju itp.

piątek, 25 listopad 2016 14:25

Warunkowy pobyt

Napisane przez

Izabela Embalo        29 października 2016 roku rząd Kanady opublikował projekt zmiany prawa imigracyjnego, który mógłby uchylić wymóg warunkowego stałego pobytu w odniesieniu do niektórych sponsorowanych małżonków i partnerów-konkubentów. Zmiany mogą wejść w życie już wiosną 2017 roku. Ponieważ wiem, że wielu naszych Czytelników jest w podobnej sytuacji, warto o tym napisać. Obecnie, jeśli sponsorowany współmałżonek / konkubent pozostał w związku ze swoim sponsorem na okres dwóch lat lub mniej, para nie ma wspólnych dzieci, pobyt stały może zostać odebrany.

        Proponowane zmiany prawa imigracyjnego to uchylenie tego warunku w niedługim czasie. A zatem nie będzie wymogu, by pozostawać w związku czy małżeństwie przez dwa lata po otrzymaniu pobytu, takie są zapowiedzi.

        Na mocy zmienionych przepisów, sponsorowany współmałżonek / partner nie musi żyć ze swoim małżonkiem / partnerem (sponsorem) przez okres dwóch lat po uzyskaniu statusu stałego rezydenta. Na przykład osoba, która uzyskała status stałego pobytu warunkowego w styczniu 2016 roku,  musi zamieszkiwać ze sponsorem do stycznia 2018 roku w celu utrzymania statusu stałego rezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami (są wyjątki od tej reguły, np. jeśli para posiada dziecko).

        Obecne przepisy wykonawcze dotyczące warunkowego pobytu stałego weszły w życie 25 października 2012 roku, wprowadził je poprzedni rząd konserwatywny. Pierwotnym celem było zabezpieczenie kanadyjskich sponsorów przed wykorzystaniem, matrymonialnym oszustwem, także rząd kanadyjski chciał w jakimś stopniu się zabezpieczyć przed nadużyciem prawa imigracyjnego.

        Dlaczego rząd zaproponował  zmianę? Okazało się, że w wielu przypadkach sponsorowane najczęściej żony czy partnerki musiały znosić przemoc domową, były zastraszane przez partnerów, tylko dlatego, by nie stracić pobytu stałego. I tak naprawdę, czy wymóg był w stanie pomóc wykryć papierowe małżeństwa? Jeśli para weszła w tak zwany układ biznesowy, poczekanie dwa lata z separacją lub intencją rozwodu nie było tak trudne do zrobienia. Jeśli sponsorowana osoba wykorzystywała naiwność i uczucie sponsora, także okres dwóch lat nie był aż tak długi, by nie doczekać do terminu, kiedy wymóg warunkowy został spełniony.

        Obecny rząd uważa, że istnieją inne przepisy powstrzymujące i wykrywające nieprawdziwe związki. Ponadto osoby, które uzyskają kanadyjski status stałego rezydenta drogą sponsoringu, muszą czekać pięć lat, zanim oni sami mogą sponsorować nowego małżonka / partnera.

        Rząd kanadyjski przyjmuje komentarze i uwagi na temat warunkowego pobytu stałego. Opinie można wysłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą, PROSIMY O KONTAKT TEL.: 416-5152022, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
www.emigracjakanada.net

poniedziałek, 21 listopad 2016 22:16

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Krawężnik

Napisane przez

        Nie będzie to opowieść o pracowniku drogowym, który między jezdnią a chodnikiem układa krawężniki. Będzie to opowieść o „glinie”, ale nie takim filmowym detektywie, który to walczy samotnie, ale w końcu z pełnym sukcesem, z gangami. Bo „krawężnik” to pejoratywne określenie policjanta z zupełnych nizin służbowych, który szlifuje swoimi służbowymi buciorami m.in. krawężniki. Michał, na pytanie, co robił w Polsce, odpowiedział: „byłem zwykłym krawężnikiem”. Ten ponad sześćdziesięcioletni mężczyzna, po dwudziestu latach pracy w milicji, dosłużył się wprawdzie stopnia starszego sierżanta, ale kiedy przyszła zmiana nazwy z „milicja” na „policja”, kiedy zaczęły się weryfikacje, sam zrezygnował ze służby i przeszedł w wieku czterdziestu paru lat na wcześniejszą emeryturę. Nie była ona niska, na tle średnich wynagrodzeń, czy zwykłych emerytur, choć stanowiła 75 procent pełnej emerytury policjanta, który odchodził ze służby po trzydziestu latach. Michał swoje odejście skwitował ogólną sentencją: „w tej służbie każdemu można przypiąć łatkę”.

poniedziałek, 21 listopad 2016 21:36

Nowe przepisy - IMIGRANCI EKONOMICZNI

Napisane przez

Izabela Embalo        Od 9 listopada weszły w życie nowe przepisy dotyczące programów ekonomicznych w tak zwanym systemie Express Entry.

        Po pierwsze, zmienia się punktacja za kwalifikującą się ofertę pracy. Oferty pracy, które nie są poparte opinią pracy LMIA, będą także punktowane i kandydat może uzyskać od 50 do 200 punktów. W moim odczuciu, Kanada chce przyciągnąć obywateli krajów, z jakimi podpisane są specjalne umowy, np. NAFTA, czyli na przykład obywateli USA. Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA, wielu amerykańskich obywateli wyraziło duże zainteresowanie imigracją do Kanady. Czy ta intencja się utrzyma, będziemy obserwować. Punktacja bez wymogu posiadania opinii rynku pracy (LMIA) będzie dotyczyć kandydatów, którzy przepracowali w Kanadzie przez rok i u jednego pracodawcy.

        Ponadto, dodatkowe punkty zostaną przyznane studentom zagranicznym. Spodziewałam się większego bonusu punktowego dla osób w Kanadzie studiujących, nowe przepisy proponują, by przyznać dodatkowo 15 punktów za jeden i dwa lata nauki. Natomiast 30 punktów będzie przyznanych za 3 lata nauki i więcej. Do tej pory studenci zagraniczni nie otrzymywali żadnego bonusu punktowego.

        Wydłuży się także czas na złożenie podania, do tej pory kandydat miał 60 dni, by skompletować swoje podanie. Ponieważ nie zawsze było możliwe zdobycie w tak krótkim czasie wszystkich dokumentów, obecnie rząd zezwolił, by podanie było skompletowane w 90 dni, czyli o miesiąc dłużej.

        Osoby, które uzyskały nominację prowincji, nadal otrzymają bonus 600 punktów. To oznacza, że kandydaci ci są wyjątkowo atrakcyjni dla kanadyjskiego rządu, a wiąże się to, moim zdaniem, z tym, że rząd kanadyjski pragnie zasiedlać mniej zaludnione, mniej popularne prowincje. Dlatego osoby, które rozważają imigrację do Kanady, powinny zainteresować się zatrudnieniem w prowincjach, które dają możliwości otrzymania nominacji.

        Przypominam, że nominacja prowincji to program, który kreują indywidualnie prowincje, niezależnie od programów federalnych. Prawo imigracyjne różni się znacznie pomiędzy prowincjami, jeśli coś nie jest osiągalne w jednej prowincji, może być osiągalne w innej.

        Wiele programów prowincyjnych opiera się na sponsorowaniu przez zatrudnienie, a zatem z udziałem i pomocą kanadyjskiego pracodawcy.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
        Osoby zainteresowane emigracja prosimy o kontakt: 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.emigracjakanada.net.

piątek, 11 listopad 2016 14:58

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Południowiec

Napisane przez

        Dziwimy się czasami, kiedy jakiś cudzoziemiec nie potrafi określić, gdzie leży Polska, lub też ma braki w znajomości historii naszego kraju. A co my wiemy, na przykład, o tym, co się działo przed dwudziestu laty w Salwadorze, kraju położonym w północnej części Ameryki Południowej? W większości krajów tego regionu albo toczyły się w tym czasie wojny domowe, albo kraje były opanowane przez reżimy dyktatorskie, a prawie wszystkie pogrążone były w nędzy przeważającej części społeczeństwa. W Salwadorze było trochę wszystkiego z tych przypadłości, a nadto wysoka przestępczość.

        Miguel urodził się w rodzinie kreolskiej, co znaczy, że jego przodkowie byli hiszpańskimi zdobywcami tego indiańskiego kraju, przy czym w którejś z generacji dopłynęło do tej rodziny trochę krwi indiańskiej. Zdradzał to jego wygląd: lekko smagły, czarnowłosy, raczej niski, ale dobrze zbudowany.

czwartek, 10 listopad 2016 15:54

Deportacje

Napisane przez

Izabela Embalo        Czy nakaz deportacyjny można odroczyć?  I czy można się odwoływać od decyzji deportacyjnej?

        Istnieją różne nakazy deportacyjne, dobrowolne i przymusowe. Niektóre  zakazują powrotu do Kanady przez jeden lub dwa lata, niektóre – te najsurowsze, zakazują powrotu do Kanady dożywotnio. Nakaz dożywotni można jednak prawnie anulować, występując z podaniem o zezwolenie na powrót, jeśli są ku temu poważne powody. Istnieją różne opcje prawne, by walczyć o pozostanie kogoś w Kanadzie, nawet w przypadku wydania przez urząd decyzji deportacyjnej.

        Wiele osób, które podejmują się zatrudnienia bez autoryzacji lub które mieszkają w Kanadzie bez ważnego statusu, lub także osoby spodziewające się decyzji negatywnej, obawia się nakazu deportacyjnego. Słowo deportacja kojarzy się niektórym z przymusowym wylotem, ale w praktyce imigracyjnej decyzja urzędnika nie jest ostateczna.

        Zacznijmy od tego, że proces deportacyjny w wielu przypadkach może być długotrwały. Jeśli ktoś nie jest aresztowany lub jeśli inna osoba nie zaraportuje łamiącego prawo imigracyjne, najczęściej urząd wysyła list z prośbą o stawienie się na rozmowę. W czasie rozmowy urzędnik czyta specjalny raport, informując taką osobę, iż nie ma prawa pozostania w Kanadzie ze względu na złamanie prawa imigracyjnego, brak statusu itp. Warto także odróżnić urzędy-instytucje zajmujące się imigracyjnym prawem porządkowym. Urząd imigracyjny może wezwać na rozmowę, ale urząd imigracyjny nie deportuje imigrantów. Urzędem, który posiada prawną moc egzekwowania nakazów deportacyjnych, jest Canadian Border Services Agency (CBSA), czyli straż graniczna, a zatem urzędnicy, jakich spotykamy na granicy. W sytuacji otrzymania wezwania do urzędu imigracyjnego powinni się państwo skontaktować ze specjalistą, aby zobaczyć, czego dotyczy takie wezwanie i czy są szanse odroczenia, lub nawet odwołania się od tej decyzji.

        Co zatem zrobić w sytuacji otrzymania nakazu opuszczenia Kanady? Możliwości opóźnienia deportacji oraz odwołania się w kanadyjskim sądzie zależą od indywidualnej sytuacji imigranta. Na przykład, jeśli ktoś złożyła wcześniej podanie o łączenie rodzin z terenu Kanady i udokumentuje, że sprawa jest już w toku, istnieje  szansa na odroczenie deportacji. Podobnie osoby, które ubiegają się o pobyt stały w programie humanitarnym – istnieje możliwość poproszenia o opóźnienie deportacji i otrzymania zezwolenia na dokończenie sprawy pobytowej. Jeśli pierwszy etap podania imigracyjnego zakończy się pozytywnym zatwierdzeniem tzw. gruntów humanitarnych, wówczas deportacja jest wstrzymywana, natomiast otrzymanie pobytu stałego jakby automatycznie anuluje nakazy deportacyjne. Wyjątkiem mogą być np. niektóre osoby posiadające rekord kryminalny.

        W swojej praktyce spotkałam się także z sytuacja, w której sam urzędnik CBSA odraczał deportację bez żadnej specjalnej prośby, by ktoś mógł zakończyć sprawę stałej rezydencji na terenie Kanady. Podania imigracyjne złożone poza Kanadą nie są powodem opóźnienia czy odwołania deportacyjnego, chyba że ktoś otrzyma już finalną, pozytywną decyzję, podobnie jak w przypadku spraw prowadzonych na terenie Kanady. Oczywiście nie zawsze urząd CBSA lub sąd apelacyjny przychyla się do prośby o oddalenie deportacji, warto jednak wiedzieć, jakie są opcje i prawa imigranta. Niektóre osoby tracą szanse na powrót czy pobyt stały, opuszczając Kanadę, gdyż jedyną ich szansą jest np. podanie humanitarne. Prawo imigracyjne narzuca na urzędników imigracyjnych obowiązek rozpatrzenia i uwzględnienia powodów humanitarnych (np. dobro dziecka wychowywanego lub urodzonego w Kanadzie) tylko na terenie Kanady. Urząd poza Kanadą nie musi do takiej prośby się przychylić i często względy humanitarne nie są brane pod uwagę, dopiero w sprawach drugiej instancji.

        Osoby posiadające pobyt stały powinny wiedzieć, że ich pobyt może być odebrany i nakaz deportacyjny może zostać wydany w przypadku odebrania stałej rezydencji lub w przypadku popełnienia wykroczenia kryminalnego. Dlatego jeśli można wystąpić o kanadyjskie obywatelstwo, lepiej to zrobić jak najszybciej.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
        
        Osoby zainteresowane imigracją prosimy o kontakt: 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

piątek, 04 listopad 2016 17:17

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Losy rodzeństwa

Napisane przez

        Pochodzili ze średnio zamożnej, dość przeciętnej rodziny. Ojciec ich miał tylko dwie żony, choć prawo pozwalało mu mieć do czterech. Ale nie stać go było na więcej. Ona była najmłodszą córką pierwszej żony, z którą miał pięcioro dzieci, a on najmłodszym synem od drugiej żony, z którą ojciec zdążył mieć tylko troje dzieci.

        Rodzice prowadzili normalny tryb życia muzułmańskiej rodziny. Rodzinny sklep z Mogadiszu był ich źródłem utrzymania do czasu wybuchu wojny domowej. Już w pierwszym miesiącu walk ich sklep został rozbity i rozgrabiony. W drugim miesiącu zabity został w czasie zamieszek ojciec rodziny. W trzecim miesiącu zabrakło środków do życia. Dwaj starsi bracia gdzieś zniknęli. Pojawiali się co jakiś czas, przynosząc trochę jedzenia, a później znowu znikali. Jasne było, że przyłączyli się do którejś z walczących grup.

piątek, 04 listopad 2016 16:49

Od zatrudnienia do pobytu

Napisane przez

Izabela Embalo        Legalne kanadyjskie zatrudnienie jest w obecnym prawie imigracyjnym bardzo pomocne, a niekiedy właściwie obowiązkowo wymagane, by spełnić warunki programu stałego pobytu w grupie tak zwanych imigrantów ekonomicznych. Istnieją możliwości imigrowania także w tak zwanej klasie rodzinnej czy azylanckiej, ale ponieważ klasa ekonomiczna jest bardzo popularna wśród polskich imigrantów, o niej chciałabym dziś napisać.

        Otrzymanie wizy pracy otwiera drzwi do korzystania z różnych programów, na przykład  istnieje szansa otrzymania stałej rezydencji w tak zwanym programie Canadian Experience Class (program grupy doświadczonych), w programie Federal Skilled Worker (program wykwalifikowanych pracowników) oraz w licznych programach prowincyjnych.

        Oczywiście spełnione muszą być określone kryteria programowe. Na przykład, jeśli ktoś przybywa do prowincji Ontario, musi pracować w zawodzie wykwalifikowanym, by móc starać się o stałą rezydencję w Kanadzie. Zatrudnienie np. w sklepie jako sprzedawca, praca jako kierowca lub w usługach sprzątających nie zakwalifikuje kandydata na pobyt stały. Osoba starająca się musi legalnie pracować przynajmniej rok, praca powinna być stała, niestety zatrudnienie jako podwykonawca (subcontract) nie zakwalifikuje kandydata na program Canadian Experience Class. Zatrudnienie na zlecenie (subcontract) jest bardziej samozatrudnieniem, nawet jeśli ktoś pracuje dla jednego zleceniodawcy.

        W innych prowincjach wygląda to trochę inaczej, gdyż prawo zezwala, by osoby pracujące w zawodzie niewykwalifikowanym mogły ubiegać się o stałą rezydencję. Dlatego jeśli nie ma możliwości znalezienia pracy w zawodzie wykwalifikowanym, należy sprawdzić, jakie są opcje w innych kanadyjskich prowincjach. Ontario nie posiada na obecnie takich udogodnień, i niestety osoby przybywające do Ontario na przykład na wizę pracy dla młodych (praca wakacyjna), często zatrudniają się w zawodach pół- lub niewykwalifikowanych.

        Wiza pracy i roczne zatrudnienie są także bardzo pomocne w programie punktowym, ponieważ za przepracowany czas w Kanadzie i za ofertę pracy otrzymuje się punkty/bonus.

The Immigration Network Canada

mgr Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigacyjny

        OSOBY ZAINTERESOWANE KONSULTACJą LUB USŁUGą  IMIGRACYJNą PROSIMY O KONTAKT Z NASZYM BIUREM: 416-515-2022.

www.emigracjakanada.net

        Posiadamy 18 lat doświadczenia, pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie.