Goniec

Register Login

Apelacja i powody humanitarne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Istnieje ogólne przekonanie, że jeśli do Kanady sponsoruje mnie mąż, konkubent... czyli korzystamy z łączenia rodzin w relacji partnerskiej lub małżeńskiej, urząd imigracyjny musi wydać decyzję, ponieważ nie można rozłączać, na przykład małżonków i w sytuacji kiedy jedno z nich to kanadyjski obywatel lub stały rezydent. W przypadku sponsorowania rodzinnego, jeśli sponsor uzyska decyzję negatywną, sponsor może się odwołać. W zależności czy jest to sprawa w Kanadzie czy poza Kanadą istnieją różne możliwości apelacyjne. Należy jednak wiedzieć przed podjęciem decyzji złożenia wniosku, że przywilej odwołania pierwszego stopnia w Trybunale Imigracyjnym mają jedynie osoby ubiegający się o pobyt poza Kanadą lub na terenie Kanady, ale z wnioskiem procesowanym poza Kanadą. Ważne! Zawiadomienie o apelacji musi być złożone w ciągu określonego czasu od daty otrzymania pisemnej negatywnej decyzji. Po tym terminie nie można już złożyć apelacji. 

        Jakie sprawy są najczęściej odwoływane? Przypadki odmowy ze względu na posądzenie przez władze imigracyjne, że małżeństwo nie jest prawdziwe i wzięte jedynie z powodu otrzymania pobytu stałego w Kanadzie. Podobnie apeluje się sprawy braku odpowiednich dochodów czy złego stanu zdrowia członków rodziny. Ważne jest, że w trakcie odwołania można przywołać tzw. względy humanitarne, które są brane pod uwagę przez decydującego w sprawie przedstawiciela Trybunału, na przykład dobro dziecka czy rozbicie rodziny. Składając wniosek rodzinny urząd poza Kanadą, na przykład kanadyjska ambasada, nie musi wziąć pod uwagę okoliczności humanitarnych. I najczęściej tak się właśnie dzieje. 

        Osobiście uważam, że należy uniknąć apelacji, choć są sytuacje w których szansa otrzymania decyzji pozytywnej zaistnieje dopiero na wyższym szczeblu procedury. Dla wielu wydaje się to nielogiczne, ale tak właśnie działają zasady kanadyjskiego prawa imigracyjnego.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

Zaloguj się by skomentować