Goniec

Register Login

Dodatek do podania obywatelskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Izabela Embalo        Wiele osób skorzysta obecnie ze zmian, jakie nastąpiły w przepisach obywatelskich. Wiem, że wielu z was przygotowuje lub niebawem będzie opracowywać swoje podanie o kanadyjskie obywatelstwo, tym bardziej że znaczna liczba kanadyjskich stałych rezydentów ma ponownie szansę, by zostać kanadyjskim obywatelem.

        Ubiegający się o kanadyjskie obywatelstwo mogą otrzymać z urzędu dodatkowe dokumenty do wypełnienia, między innymi formularz o nazwie kwestionariusz obywatelski. 

        Dlaczego urząd nakazuje wypełnić dodatkowy formularz po wysłaniu kompletnego podania obywatelskiego?

        Powody mogą być różne. 

        Przede wszystkim urzędnik rozpatrujący wniosek ma prawo sprawdzić, czy wnioskodawca spełnia obowiązujące kryteria prawne, by kanadyjskie obywatelstwo otrzymać. 

        Ponieważ nie wszyscy podają w swoim podaniu prawdziwe informacje, urząd obywatelski może poprosić o dodatkowe wyjaśnienia i dowody tak zwanej rezydencji w Kanadzie. 

        Może się też zdarzyć, że osoba została wylosowana do tego, by udowodnić swój pobyt w Kanadzie, i dlatego urząd prosi o dodatkowe informacje-dowody.

        Jaki może być powód wysłania kwestionariusza? Niezgodność informacji w bazie danych, to jedna z możliwości.

        Pamiętajmy, że przyloty są notowane i jeśli podane w podaniu o przyznanie kanadyjskiego obywatelstwa daty nie są zgodne z informacjami służb granicznych, urząd musi sprawdzić rozbieżności. 

        Ja osobiście zalecam, by niektóre dokumenty dołączyć do aplikacji od razu, kiedy wysyłane jest podanie obywatelskie. Jeśli przygotowuję wniosek obywatelski, nie polegam jedynie na rządowych instrukcjach, wykorzystuję swoje wieloletnie doświadczenie i dlatego zalecam, by do podania dołączyć dodatkowe dowody spełnienia prawnych wymogów, tak by mój klient nie musiał wypełniać kwestionariusza obywatelskiego później, co znacznie opóźnia finalną decyzję.

        Niektóre zalecane, dodatkowe dokumenty to:

        – rozliczenia podatkowe, T4, odcinki wypłaty, listy potwierdzające zatrudnienie,

        – umowy wynajmu mieszkania,

        – opłacanie podatku od nieruchomości,

        – list od lekarza rodzinnego potwierdzający regularne wizyty w ostatnich latach,

        – indeks studencki, potwierdzający studia, i inne.

        Należy także pamiętać, że istnieją wyjątki od reguły, jednak przeciętny rezydent musi spełnić wszystkie prawne wymogi programu obywatelskiego. Podkreślam jednak, że nie wszystkie osoby są dokładnie sprawdzane. 

Izabela Embalo

        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT: 

TEL. 416 5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich obywateli osiedlić się na stałe w Kanadzie.

Zaloguj się by skomentować