Goniec

Register Login

Imigracja do Ontario (3/2018)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Imigranci, pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, posiadający poszukiwany zawód w prowincji Ontario, mogą skorzystać z oferty imigracyjnej tej najpopularniejszej prowincji, aby wyemigrować do Ontario. 

        Kandydat posiadający określony zawód z listy oraz któremu zaoferowano zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony (pracodawca musi być firmą w Ontario), ze stawka co najmniej średnią w tym rejonie kraju, może zostać zasponsorowany przez swojego pracodawcę, by osiedlić się na stałe w Ontario.

        Poniżej lista kwalifikujących się zawodów programu Ontario IN-DEMAND SKILLS. Proszę zauważyć, że lista dotyczy  także zawodów tak zwanych niewykwalifikowanych, np. pomocnicy na budowie czy osoby przygotowujące drób do obróbki. Wcześniej osoby w zawodach półwykwalifikowanych lub niewykwalifikowanych nie posiadały możliwości imigracji na stałe do Ontario poprzez zatrudnienie. Ja osobiście zastanawiam się, kiedy prowincja wprowadzi program dla kierowców samochodów ciężarowych, tak jak to jest w innych rejonach kraju.

        Jakie zawody kwalifikują się na imigrację w programie In-Demand Skills w Ontario?

NOC 7441 – Residential and commercial installers and servicers;

NOC 7521 – Heavy equipment operators (except crane);

NOC 8431 – General farm workers;

NOC 8432 – Nursery and greenhouse workers;

NOC 8611 – Harvesting labourers;

NOC 7611 – Construction trades helpers and labourers;

NOC 9462 – Industrial butchers, meat cutters, poultry preparers, related workers.

        Jako pracownik zagraniczny, kandydat musi również spełnić  odpowiednie, prawne wymagania.

        Doświadczenie zawodowe: wnioskodawca musi posiadać roczny łączny staż pracy w Ontario uzyskany w ciągu trzech lat przed datą złożenia wniosku. Doświadczenie zawodowe musi być udokumentowane w pełnym wymiarze godzin (minimum 1560 godzin) lub równowartość  godzinna w niepełnym wymiarze godzin w Ontario i musi należeć do kwalifikującego się zawodu (patrz powyższy wykaz uprawnionych kodów klasyfikacji zawodów krajowych). Uwaga: doświadczenie sezonowe nie kwalifikuje się do spełnienia wymogu doświadczenia zawodowego.

        Kandydat musi także posiadać ekwiwalentne do kanadyjskiego wykształcenie średnie lub wyższe. Wykształcenie musi być poddane ewaluacji edukacyjnej.

        Jeśli zawód wymaga kanadyjskich uprawnień zawodowych, należy udowodnić ich posiadanie w momencie składania podania.

        W dodatku, kandydat musi okazać się znajomością języka angielskiego lub francuskiego na poziomie 4 (CLB) lub wyższym we wszystkich komponentach egzaminu językowego (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie). Niestety, dużo polskich pracowników zagranicznych, pomimo posiadania wysokich kwalifikacji zawodowych, ma problemy ze zdaniem egzaminu językowego.

        Osoby ubiegające się o pobyt w programie In-Demand Skills muszą także posiadać wystarczające fundusze i/lub dochód w Ontario, aby pokryć koszty osiedlenia się.

        Uwaga: wnioskodawcy i/lub członkowie jego rodziny nie mogą posiadać udziałów kapitałowych w przedsiębiorstwie pracodawcy, chyba że zostały one uzyskane w ramach wynagrodzenia pracownika i całkowity kapitał posiadany przez ciebie i członków twojej rodziny jest mniejszy niż 10 procent.

        Ponadto twój pracodawca w Ontario musi spełniać następujące kryteria prawne: firma sponsorująca działa aktywnie od co najmniej trzech lat, posiada  siedzibę w Ontario i zapewnia zatrudnienie w Ontario.

        Jeśli będziesz pracować w obszarze Greater Toronto Area, twój pracodawca musi wykazać co najmniej 1 000 000 dol. kanadyjskich rocznego przychodu brutto za ostatni rok podatkowy oraz zatrudniać pięciu pełnoetatowych pracowników, będących obywatelami Kanady lub stałymi mieszkańcami w miejscu, w którym będziesz pracować.

        Jeśli będziesz pracować poza obszarem GTA, twój pracodawca musi wykazywać co najmniej 500 000 dol. rocznego przychodu brutto za ostatni rok podatkowy oraz zatrudniać trzech pełnoetatowych pracowników, będących obywatelami Kanady lub stałymi mieszkańcami w miejscu, w którym będziesz pracować.

        Oferta pracy w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony jest ofertą zatrudnienia bez daty zakończenia i wymaga minimum 30 godzin zatrudnienia tygodniowo (co najmniej 1560 godzin w okresie jednego roku).

        Należy  także pamiętać, że oferta pracy nie może dotyczyć stanowiska, które jest sezonowe lub niestacjonarne, lub jeśli zaoferowana praca jest kontraktem dla podwykonawcy lub zatrudnieniem przez agencje.

        Wnioskodawcy ubiegający się o status uchodźcy z wnioskiem o pozostanie w Kanadzie, który jest w toku, nie mogą ubiegać się o nominację przez OINP. 

        Prowincja Ontario posiada także program dla studentów zagranicznych – INTERNATIONAL STUDENTS, którzy kończą kanadyjskie kwalifikujące się programy studiów w akredytowanych uczelniach (college lub uniwersytet). Program, podobnie jak inne, wymaga posiadania oferty pracy od pracodawcy w Ontario. Wymogi dla pracodawcy są takie same jak opisane powyżej.

         Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

www.emigracjakanada.net

Zaloguj się by skomentować