Goniec

Register Login

Jak szukać w Kanadzie pracy?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Izabela EmbaloZazwyczaj nie jest to łatwe zadanie... często w tym przedsięwzięciu pomagają znajomi i rodzina w Kanadzie. Jednak co zrobić, jeśli jeszcze w Kanadzie nie posiadamy przyjaciół i rodziny i musimy zdać się na samych siebie?

Wiele osób zwraca się do konsultantów czy adwokatów, jednak doradcy imigracyjni nie są agentami pracy i właściwie nie powinni załatwiać ofert pracy w Kanadzie, nie jest to tak zupełnie zgodne z prawem, ponieważ istnieje konflikt interesów – czy bronią praw swoich klientów, czy ich pracodawców?
Ponadto licencjonowanym agentom pracy-rekruterom powinien płacić pracodawca. Co może opłacać klient-imigrant, to procedury prawne, na przykład wizowe lub pobytowe.

Obecnie najpopularniejszą metodą szukania oferty pracy jest Internet, polecam kilka stron, pomagających dotrzeć do kanadyjskich pracodawców:

www.jobbank.ca
www.saskjob.ca
www.jobrapido.com
www.kijiji.ca
monster.ca

Zalecam także, by opublikować też swoją ofertę.

W poszukiwaniach zatrudnienia ważne jest, by przygotować odpowiedni życiorys, także według norm kanadyjskich. Wiele osób wysyła mi swoje CV, myśląc, że nasza firma zajmuje się szukaniem pracy w Kanadzie, i muszę przyznać, że bardzo rzadko dokumenty są starannie i poprawnie przygotowane.

Zauważyłam także, że emigranci z Polski nie opracowują listów przewodnich (Cover Letter). Ponadto ich życiorysy w języku angielskim często posiadają wiele błędów językowych, niektórzy tłumaczą swoje życiorysy automatycznym tłumaczem Google i wygląda to dość sztucznie i nieprofesjonalnie.

Drugim problemem, jaki napotykają emigranci z Polski, jest nieznajomość procedur imigracyjnych.

Większość osób nie wie lub nie zdaje sobie sprawy z tego, że by podjąć pracę w Kanadzie, należy posiadać wizę pracowniczą. Procedury uzyskania wizy pracy mogą być dość skomplikowane i istnieją różne możliwości (np. program International Experience Canada, umowa NAFTA, programy prowincyjne lub ubieganie się przez posiadaną i zatwierdzoną w Kanadzie ofertę pracy). Należy wybrać najodpowiedniejszy program.

Kandydat powinien zapoznać się w choć podstawowym stopniu z możliwościami otrzymania autoryzacji pracy, co ułatwia negocjacje z kanadyjskim pracodawcą. Wielu pracodawców zna procedury, ma doświadczenie w sprowadzaniu zagranicznych pracowników, niektórzy posiadają już specjalne zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemców z kanadyjskiego urzędu, co znacznie ułatwia i przyspiesza procedurę otrzymania wizy pracy. Piszę tu oczywiście o opinii rynku pracy LMO (Labour Market Opinion).

Trzecim problemem naszych rodaków jest BARIERA JĘZYKOWA, nawet jeśli kandydat posiada poszukiwane umiejętności i doświadczenie, musi bazować na polonijnej firmie, co znacznie ogranicza możliwości znalezienia zatrudnienia na szerokim kanadyjskim rynku.

Nawet jeśli oferta jest dostępna, kandydat nie przechodzi rozmowy kwalifikacyjnej-osobistej lub z pomocą Skype'a, a kanadyjski pracodawca zniechęca się niemożnością komunikowania się z potencjalnym pracownikiem.

Warto pamiętać, że wiza pracy może być sporą, jeśli nie jedyną, szansą uzyskania pobytu stałego. Oczywiście należy spełnić inne kryteria istniejących programów pobytowych.

Izabela Embalo

Ostatnio zmieniany piątek, 02 sierpień 2013 13:06
Zaloguj się by skomentować