Goniec

Register Login

Kontrole na granicy (4/2018)

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Powracam do tematu kanadyjskiej granicy, ponieważ słyszę dość często skargi, dotyczące zawracania naszych rodaków, zwłaszcza na lotnisku w Toronto. 

        Niektórzy polscy turyści nie mają żadnych problemów, przechodzą granice swobodnie bez kontroli, nie zawsze jednak można przekroczyć granicę tak swobodnie dlatego, iż oficerowie graniczni mają obowiązek sprawdzać podróżnych, nie wszyscy także skorzystają z przywileju przekroczenia granicy, choć po wprowadzeniu elektronicznych zezwoleń na podróż do Kanady, myślę że mniej jest przykrych incydentów aresztowań i zawracania na kanadyjskiej granicy. 

        Należy pamiętać, że posiadanie eTA nie jest gwarancją na to, że osoba dostanie zezwolenie na przekroczenie granicy, to jest jedynie zgoda na podróż i dotarcie do kanadyjskiej granicy. Na decyzję urzędnika wpływać wiele czynników i to, w jaki sposób osoba zaprezentuje się na granicy. 

        Przyczyny zatrzymania turysty na granicy są różne – podejrzenie nielegalnej pracy, brak funduszy na podróż, zachowanie się osoby, na przykład, zdenerwowanie, okazanie sporego stresu, może być przyczyną dokładniejszego przesłuchania i zrewidowania bagaży. 

        Urzędnik może także dokładnie sprawdzić zawartość laptopa, komórki. Jeśli znajdzie e-maile czy inne materiały świadczące o intencji nielegalnego zatrudnienia, oczywiście pojawia się duży problem imigracyjny. Jeśli turysta nie jest zawrócony z granicy, najczęściej podpisuje dobrowolne opuszczenie Kanady, niekiedy urzędnik wydaje zezwolenie na bardzo krótki okres pobytu. Na dokumencie turysty widnieje adnotacja urzędowa, że osoba ma się stawić przed odlotem na lotnisku, urzędnik graniczny służb porządkowych informuje także, że jeśli osoba nie opuści w terminie Kanady i nie stawi się na lotnisko, urząd wystawi nakaz aresztu i konsekwencje pozostania będą bardzo poważne. Nie do końca jest to prawnie prawda, urzędnicy służby granicznych mają możliwości wydać nakaz aresztu, lub zezwolenia na krótki okres pobytu, ale są możliwości, aby to powstrzymać odpowiednim podaniem imigracyjnym. A zatem osoby, którym przydarzyła się podobna sytuacja, powinny jak najszybciej skontaktować się z licencjonowanym specjalistą prawa imigracyjnego, by sporządzić odpowiednią dokumentację wstrzymujące ewentualne nakazy aresztu imigracyjnego i zezwalające na dalszy pobyt na przykład 6 miesięczny 

        Pisałam już wcześniej że naszych gości przylatujących do Kanady należy odpowiednio przygotować, gdyż niekiedy zwykli turyści, zaskoczeni nieprzyjemnymi dla nich służbowymi pytaniami nie robią najlepszego wrażenia na urzędnikach. Przykładowo jeśli ktoś przylatuje do kuzyna na Święta czy Komunię lub zwyczajnie turystycznie, powinien znać dokładny adres, numery telefonów, zawód wykonywany w Kanadzie.  Jeśli urząd sprawdza czy naprawdę osoba zapraszana i osoba zapraszająca znają się, brak podstawowych informacji na temat zaproszonej osoby mogą być utrudnieniem przejścia granicy. Dochodzi stres sytuacji przesłuchania, nagle osoba zapomina gdzie mieszka, kuzyn ile ma lat. Nie wie jaką wykonuje krewny w Kanadzie pracę, jest to już powód, choć może się wydawać bagatelne, do zawrócenia turysty do Polski. Proszę także zwrócić uwagę na te drobne, ale ważne rzeczy. Dodatkowo, bilet powrotny, fundusze na wyjazd, zaświadczenie o zwolnieniu z pracy i tym podobne. Mogą to być bardzo pomocne dokumenty, choć nie zawsze obowiązkowe, by bezproblemowo przejść kontrolę graniczną.  

Izabela Embalo

Licencjonowany Doradca Kanada 

www.emigracjakanada.net

Zaloguj się by skomentować