Goniec

Register Login

Pracodawca w Kanadzie (7/2018)

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Nie jest łatwo znaleźć kontrakt i legalne zatrudnienie w Kanadzie u pracodawcy, który uzyskał lub chce uzyskać LMIA (Rządowa opinia rynku pracy). Najczęściej nasi klienci w pierwszych rozmowach informują mnie, że chcą załatwić autoryzację pracy i że już mają firmę, która wystawi im list o zapotrzebowaniu. Niestety, ale wszystko nie wygląda tak prosto. Wystawienie listu nie jest wystarczające; załatwienie prawa pracy i ściągnięcie na legalny kontrakt pracownika z zagranicy jest skomplikowaną emigracyjną procedurą. Piszę tu o programie sprowadzania pracowników zagranicznych bez ograniczenia wiekowego i na dłuższy okres czasu zazwyczaj 2 lata na początek. Prostszym sposobem sprowadzenia pracowników jest program International Experience Canada, ale dotyczy on osób do 35. roku życia, a wizę można otrzymać tylko na rok. 

        Po pierwsze, pracodawca musi spełnić odpowiednie warunki, nie każdy się kwalifikuje. Po drugie, pracodawca musi uzyskać zgodę od lokalnego wydziału pracy, a zgodę taką dostanie tylko wtedy, kiedy przekona urząd, że na miejsce pracy nie mógł znaleźć odpowiedniego pracownika w Kanadzie i dlatego musi zatrudnić cudzoziemca. 

        W programie International Experience Canada nie jest wymagane, by pracodawca posiadał zgodę z lokalnego urzędu LMIA dlatego wielu pracodawców woli początkowo, jeśli ma odpowiedniego kandydata skorzystać z opcji IEC. 

        Po trzecie, zatrudniany pracownik musi posiadać odpowiednie umiejętności, ewentualnie doświadczenie, zgodne z ofertą pracy, czyli jeśli firma poszukuje zawodowego kucharza z 5-letnim doświadczeniem, kandydat na pracownika powinien posiadać ukończoną szkołę kucharską oraz pięcioletnie udokumentowane doświadczenie. Jeśli nie spełni wymogów oferty pracy, najprawdopodobniej urząd imigracyjny wyda decyzję odmowną. W programie IEC urzędnicy są -  powiedziałabym - bardziej elastyczni, jeśli chodzi o przepisy, choć osoba musi udokumentować, że może wykonać daną pracę dla kanadyjskiego pracodawcy. 

        Często się zdarza, że właścicielami firmy w Kanadzie są krewni lub znajomi osób chcących w Kanadzie legalnie pracować. Możliwe jest ubieganie się o pracę na stanowisku w firmie rodzinnej lub u znajomych, ale nadal muszą być spełnione odpowiednie warunki. Imigranci starający się o zatrudnienie muszą, jak już podkreślałam, posiadać odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie, by przekonać urząd imigracyjny o tym, że przyniosą swoim zatrudnieniem pożytek firmie kanadyjskiej, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju ekonomicznego Kanady. 

        Urząd nie chce ryzykować sprowadzania pracowników niedoświadczonych i nieodpowiednich, wtedy zaistniałaby możliwość, że zalegalizowani pracownicy zagraniczni nie utrzymają stanowisk pracy i będą wówczas obciążeniem dla pracodawcy czy rządu kanadyjskiego. Jestem też opinii, że obecnie w Ontario łatwiej jest otrzymać pracodawcom LMIA ze względu na zaistniałe braki pracowników wykwalifikowanych. Drastyczne zmiany przepisów w ostatnich latach przyczyniły się do tego, że zaczyna poważnie brakować rąk do pracy. Ja sama otrzymuję telefony od pracodawców, którzy poszukują pracowników zagranicznych, najczęściej do pracy na budowie. Kiedyś było odwrotnie, mam zatem nadzieję, że przepisy zmienią się na lepsze, bo ktoś musi Kanadę budować. 

Izabela Embalo  

licencjonowany doradca imigracyjny  

Osoby zainteresowane emigracja do Kanady-pobytem stałym, zatrudnieniem, sponsorowaniem bliskich czy studiami, proszę o kontakt z naszym biurem

tel: 416 515 2022  www.emigracjakanada.net

Zaloguj się by skomentować