Goniec

Register Login

Program pilotażowy 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Embalo        Na początku zacznę od dobrej wiadomości. Osoby, które zamierzają złożyć podanie o łączenie rodzin w programie sponsorowania małżeńskiego lub konkubenckiego, nadal będą mogły korzystać z przywileju otrzymania wizy pracowniczej. 

        Ten program pilotażowy jest przedłużany każdego roku i w 2018 także będzie można złożyć podanie o autoryzację pracy równolegle z podaniem o pobyt stały. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie ze sponsorem oraz posiadanie legalnego statusu w Kanadzie.

        A zatem osoby posiadające wizę studencka, pracowniczą, turystyczną mogą skorzystać z programu, jeśli wiza pracy lub jej przedłużenie jest potrzebne.

        Przywilej ten nie dotyczy osób przebywających w Kanadzie, a składających podanie poza Kanadą korespondencyjnie. Przywilej jest przeznaczony  jedynie dla wnioskodawców z terenu Kanady.

        O wizę pracy nie można starać się na granicy, widziałam bowiem podobne pytania na różnych forach imigracyjnych i niektórzy błędnie podają, że w momencie przylotu do Kanady, jeśli ktoś ma w rozpatrzeniu sprawę sponsorską lub jeśli ma intencję złożenia takiego wniosku, urzędnik na kanadyjskim lotnisku wyda automatycznie wizę pracy. 

        Jest to informacja błędna. Istnieje możliwość poproszenia o wizę pracy na granicy, ale nie w opisanej sytuacji. 

        Błędna jest także informacja, że w momencie zaręczyn można już wystąpić o prawo pracy w Kanadzie. Naprawdę nie wiem, skąd ludzie otrzymują takie informacje, ponieważ w kanadyjskim prawie imigracyjnym nie ma wiz pobytowych dla narzeczonych. Dawniej była taka możliwość, ale już nie teraz.

        Pytacie się często, czy trzeba przedłużyć wizę turystyczną po wysłaniu pobytowego podania sponsorskiego. Ja zalecam, by wysłać, nie ma bowiem powodu, by pozostać nielegalnie. Złożenie czy procesowanie wniosku pobytowego na podstawie małżeństwa czy konkubinatu nie jest legalnym imigracyjnym statusem.  

        Proszę także pamiętać, że złożenie podania sponsorskiego nie chroni automatycznie przed deportacją. I jeśli ktoś jest wzywany na przesłuchanie, musi się stawić. Złożenie podania sponsorskiego na terenie Kanady jest często przez urzędników straży granicznej uznane za powód do zawieszenia nakazu opuszczenia Kanady, i jeśli ktoś otrzyma stałą rezydencję, nakazy deportacyjne zostają anulowane.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

www.emigracjakanada.net

        Osoby zainteresowane prawem i procedurami imigracyjnymi, prosimy o kontakt: tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaloguj się by skomentować