Goniec

Register Login

W hotelu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Izabela EmbaloOtrzymuję sporo telefonów oraz e-maili od naszych rodaków, którzy wybrali się na imigrację do Kanady, ot tak, zwyczajnie wsiadając całą rodziną w samolot.... następnie znajdując się w jednym z hoteli w Toronto lub innym mieście.

Ostatnio skontaktował się ze mną młody emigrant, który wraz z żoną i trójką dzieci przyleciał do Kanady na stałe. Skontaktował się ze mną, by zapytać, w którym urzędzie wydają dla Polaków zezwolenia na pracę, gdzie się zarejestrować i jak zapisać dzieci od września do szkoły? Wielkie było zdziwienie młodego mężczyzny, kiedy poinformowałam go, że nie w ten sposób załatwia się pobyt stały i że w Kanadzie nie wystarczy zgłosić się z polskim paszportem w jakimś urzędzie do rejestracji, załatwienie pobytu, czy nawet prawa pracy to dość skomplikowana i niekiedy długotrwała procedura. Pytając, skąd taki pomysł przylotu z całą rodziną, dowiedziałam się, że poza Kanadą prasa polonijna oraz inne media rozgłaszają, że Kanada ma specjalny program dla Polaków.

Imigrant nie był też zbyt zadowolony, kiedy usłyszał ode mnie, że w Kanadzie nie ma żadnego specjalnego programu dla Polaków, a nasi rodacy muszą starać się o imigrację drogą taką jak wiele innych nacji. Oczywiście, realia imigracyjne dla osób z różnych krajów mogą się w pewien sposób różnić, ale nie znaczy to, że jedna narodowość ma specjalne względy. Na przykład obywatele niektórych krajów mają większe szanse na otrzymanie azylu z powodu istniejącej w ich krajach sytuacji politycznej. Inni mają ułatwiony wlot, gdyż nie wymaga się od obywateli niektórych państw wiz wjazdowych (np. Polacy), jeszcze inni łatwiej otrzymują pobyt stały, gdyż ich językiem rodzimym jest angielski lub francuski, więc za egzamin językowy otrzymują największą liczbę punktów itp. Istnieją także międzynarodowe umowy umożliwiające zatrudnienie lub prowadzenie przedsiębiorstwa (np. umowa NAFTA pomiędzy Kanadą, USA i Meksykiem czy program International Experience Canada), ale specjalnego kanadyjskiego programu dla Polaków nie ma i nie będzie, ponieważ byłoby to absurdalne, by wielonarodowościowy kraj, jakim jest Kanada, nagle opracował program pobytowy dla jednego narodu. Prawdą jest, że minister imigracji spotkał się z organizacjami polonijnymi (na ich zaproszenie), namawiając do imigracji do Kanady, ale nigdy minister nie zapowiedział specjalnego przywileju czy programu dla Polaków.

Poruszam ten temat ponownie, ponieważ brakuje rzetelnych wyjaśnień w polonijnych mediach, ludzie są zdezorientowani, wprowadzani w błąd, nie wspominając już o tych, którzy na tej całej akcji zarabiają. Kontaktowały się nawet ze mną agencje pracy oraz adwokaci polskiego pochodzenia z Anglii, dopytując się o możliwą współpracę w zakresie nowego programu dla Polaków w Kanadzie...

Nie mam nic przeciwko rekrutacji Polaków, bo na pewno każdy z nas chciałby, by nasza grupa etniczna była coraz większa i silniejsza, ale sposób, w jaki odbywa się ta rekrutacja, i zarobek na osobach, które szukają jedynie lepszych możliwości dla siebie i swoich rodzin, nie jest w pełni etyczny.

Imigranci, rekrutowani zwłaszcza w Europie Zachodniej, wyobrażają sobie emigrację w dość prosty sposób, zostawiają wszystko, czego się dorobili, zwalniają się z pracy, wydają oszczędności na podróż (a w przypadku wieloosobowej rodziny jest to niebagatelna suma), mają wielkie nadzieje i marzenia... potem okazuje się, że ich droga imigracyjna nie będzie łatwa, czasem nawet nie do osiągnięcia, pozostają w Kanadzie nielegalnie, bez jakichkolwiek praw, bez ubezpieczenia zdrowotnego, podejmują się nieautoryzowanej pracy, popadając w konflikt z kanadyjskim prawem, jednak zmuszeni sytuacją życiową.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca prawa imigracyjnego
notariusz-Commissioner of Oath
Osoby zainteresowane poradą prawną lub prawnym procesem imigracyjnym ( pobytem, wizą pracy, studiów, czasowego pobytu) prosimy o kontakt z naszym biurem:
tel. 461 515 2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; data-mce-href="mailto: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjalizujemy się w imigracji polskich obywateli od 1998 roku. Pomogliśmy setkom naszych rodaków osiedlić się w Kanadzie lub przyjechać na pobyt czasowy – wizy pracy , wizy studenckie.
POSIADAMY UPRAWNIENIA DO POŚWIADCZANIA DOKUMENTÓW PODAŃ IMIGRACYJNYCH.
Zapewniamy pełną dyskrecję.
DWIE LOKALIZACJE BIURA (TORONTO I ETOBICOKE).
Możliwość konsultacji z pomocą Skype'a (także wieczorami i w weekendy).
www.emigracjakanada.net


Zaloguj się by skomentować