Goniec

Register Login

Warto zdobyć kanadyjskie obywatelstwo

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Izabela EmbaloNierzadko spotykam sytuacje, nawet czasem przy składaniu wniosków rodzinnych (sponsorowanie rodziców, dzieci, współmałżonków, partnerów), że wielu kanadyjskich rezydentów zaniedbuje przywilej otrzymania obywatelstwa.

Nawet rezydenci kanadyjscy, którzy mieszkają w Kanadzie 10, 20 lat lub dłużej, nie ubiegają się o kanadyjskie obywatelstwo, pomimo że w Kanadzie chcą spędzić całe swoje życie i za bardzo nie widzą się w innym zakątku świata. Podkreślam, że Kanada zezwala na podwójne obywatelstwo, nawet wieloobywatelstwo, nikt nie musi zrzekać się polskiego obywatelstwa, by uzyskać kanadyjskie. Kanada respektuje fakt, że jesteśmy imigrantami i mamy swoje ojczyzny, których obywatelami chcemy pozostać.

Jakie są powody nieuzyskania obywatelstwa przez naszych rodaków, żyjących na stałe w Kanadzie?

Często niestety zwyczajne zaniedbanie. Imigranci tłumaczą się brakiem czasu, niemożnością przygotowania się do egzaminu, niektórzy myślą, że właściwie po co im to kanadyjskie obywatelstwo, jeśli mają pobyt i mogą w Kanadzie żyć na stałe?

Niestety ale brak kanadyjskiego obywatelstwa może być niekiedy tragiczny w skutkach. Pamiętajmy, że pobyt stały z różnych powodów może być odebrany, a zatem osoba, która nie posiada kanadyjskiego obywatelstwa, nie ma gwarancji, że nie znajdzie się w sytuacji otrzymania nakazu deportacyjnego.

Istnieje także ryzyko, że urzędnik nie zezwoli na wlot czy wjazd rezydenta. Kiedy może się taka sytuacja przydarzyć? Odbiór stałej rezydencji i nakaz deportacyjny otrzymują najczęściej osoby, które popełniły wykroczenie karne w Kanadzie. Na przykład przemoc domowa, jazda pod wpływem alkoholu... Znam przypadki imigracyjne, kiedy po przemieszkaniu w Kanadzie 20 lat, stały rezydent otrzymał nakaz deportacyjny za wykroczenia prawne, tylko dlatego, że nigdy nie uzyskał kanadyjskiego obywatelstwa.

Powody rodzinne, które zatrzymują imigranta poza Kanadą przez dłużej niż 3 lata, mogą także być powodem odebrania stałej rezydencji.

Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Ja osobiście radzę, by wystąpić o kanadyjskie obywatelstwo i skorzystać z przywileju danego stałym rezydentom-imigrantom. Posiadanie kanadyjskiego obywatelstwa gwarantuje prawo do stałego zamieszkania, nawet jeśli osoba pozostawała poza Kanadą przez dłuższy czas oraz w sytuacji konfliktu z prawem.

mgr Izabela Embalo

Więcej w tej kategorii: « Losy singla Pokrewieństwa »
Zaloguj się by skomentować