Goniec

Register Login

Busko Zdrój, Solec Zdrój - nasze perły odc. 5

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Z Buska rzut beretem mamy do Solca – osady uzdrowiskowej słynnej przed wojną na całą Polskę, odwiedzanej m.in. przez prezydenta państwa. Miejscowi ludzie to prawi Polacy i katolicy – w urzędzie gminy zwraca uwagę olbrzymich rozmiarów krucyfiks.

Stare sanatorium w Solcu po okresie komunistycznych zaniedbań wróciło w ręce spadkobierców dawnych właścicieli, a ci sprzedali je miejscowemu przedsiębiorcy, właścicielowi wytwórni wód gazowanych. On właśnie dzisiaj stara się przywrócić dawną świetność parkowi (wspaniałe platany i olbrzymie tuje), sadzawkom, budynkom zdrojowym... Do Solca tradycyjnie jeździ wiele osób z Toronto, choć przeważnie do hotelu sanatorium Malinowy Zdrój – nowoczesnego ośrodka leczniczo-wypoczynkowego o wysokim standardzie. – Jedzenie smaczne, zróżnicowane, pokoje czyste, a obsługa miła – to opinia stałego pensjonariusza. Oczywiście wszędzie unosi się zapach leczniczej siarki.

Piękna okolica zachęca do jazdy na rowerze, zbierania grzybów, zatem zanim wrócimy do Buska, kilka odcinków poświęcimy Solcowi.

Zaloguj się by skomentować