Goniec

Register Login

Piękne miejsce, choć zamknięte - Ontario Place 2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    Od dawna mnie korciło, żeby zobaczyć, co teraz słychać w Ontario Place. Bryła pozostaje ta sama, z ulicy widać, że niewiele się zmieniło, no ale od kilku ładnych lat jest to nieczynne. Podobno wszystko zostało sprzedane i niedługo będzie śliczny park i nowe szklane domy.

        Wybrałem się więc kajakiem – żeby było trudniej – co wszystkim Państwu polecam, tak jak polecam sam kajak za niewiele ponad 100 dol., dmuchany, chińskiej produkcji, łatwy w składowaniu, całkiem szybki i niezawodny. W każdym razie, popłynąłem otwartym jeziorem Ontario z mariny przy Lakeshore i już po godzinie wiosłowania byłem na miejscu. Pływanie na wiosłach po otwartej wodzie może być co prawda męczące, ale daje wiele filozoficznych wrażeń i zmusza do zastanawiania się nad mitręgą ludzkiego losu, bo przez cały czas wydaje się, że stoimy w miejscu. Oczywiście, zachęcam do zaopatrzenia się w kamizelkę ratunkową oraz inne wymagane prawem przedmioty, ze swej strony polecam trąbkę na sprężone powietrze, którą można bronić się przed rozjechaniem przez osoby na skuterach wodnych i innych łodziach.

        Ontario Place sprawia wrażenie kosmiczne; jakieś opuszczone futurystyczne instalacje, gdzieś tam woda leje się strumieniem z budynków zawieszonych na niebie, gdzieś tam słychać odgłosy muzyki, gdzieś pracują robotnicy, w każdym razie całość jest w miarę dobrze utrzymana i zabezpieczona. 

        Dla uzupełnienia wrażeń pojechałem tam kilka dni później na rowerze. Okazało się, że o dziwo można przejechać pasażem zawieszone nad wodą, do miejsca gdzie jest Cinesphere oraz marina.

        Koło niej rzeczywiście widać, że coś się dzieje, są na nowo wyasfaltowane alejki i spotkać można całkiem dużo ludzi. Widać, że część nowego projektu zagospodarowania zajmie na pewno park, co się stanie z budynkami umieszczonymi nad wodą, nie wiem. 

        W każdym razie Ontario Place to świetne miejsce na wieczorny spacer, świetne miejsce, żeby sobie popatrzeć na samoloty startujące z lotniska na wyspie czy na samo centrum Toronto.

        Pogoda jest dobra, lata zostało nam jeszcze kilka tygodni i warto się tam wybrać. 

        Ontario Place powstało w 1971 roku i przez wiele lat było miejscem licznych imprez. Odbywały się tam również Dni Polskie. Wydawało się, że  park „jest nie do ruszenia”.

        Wielu torontończyków bardzo to miejsce lubiło. Kino Imax, amfiteatr, park zabaw, stanowiły atrakcję. W chwili powstania park był uważany za jedną  z większych atrakcji Toronto. Podobno później przestało się to wszystko opłacać i teraz będziemy mieli condominia... Z czego oczywiście wszyscy powinniśmy się cieszyć...

Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2017 11:32
Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować