Goniec

Register Login

Rzeką Humber

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

        W sobotę rano wybraliśmy się z Julką z naszym dmuchanym kajakiem nad rzekę Humber w Toronto. Koło restauracji Old Mill w Etobicoke jest wygodny parking, na którym działa wypożyczalnia kajaków. Można tam wypożyczyć canoe albo kajak, jedynkę lub dwójkę, za 30 – 40 dol. za dwie godziny. Można też wziąć sobie lekcję wiosłowania. 

        My mamy własny kajak, dmuchany Intex Explorer kupiony za 124 dol. na Amazonie, który do tej pory spisuje się doskonale. Nadmuchanie zabiera około 20 minut, co akurat stanowi dobrą rozgrzewkę przed wiosłowaniem. 

        Dostęp do Humber jest uregulowany i można sobie tam wygodnie zwodować kajak albo canoe z betonowego pomostu nieco poniżej starego mostu, a pod mostem z kolejką metra.

        Z tego miejsca rzeką do jeziora jest około 3,5 km spokojnego wiosłowania, a poziom wody w jeziorze i poziom wody w rzekach jest podniesiony, w związku z tym nie należy obawiać się żadnych mielizn. Woda jest za to mulista, ponieważ znacznie wykracza poza uprzednie koryto. 

        Wiosłujemy w środku miasta, a na brzegach nad wodą mamy mnóstwo ptaków wodnych: czaple, kaczki i gęsi... 

        Po drodze mijamy jedną przystań i w zasadzie w „pięknych okolicznościach przyrody” bardzo szybko docieramy do mostów QEW, Lakeshore i kolejowych. Tam też jest wygodne wyjście na ląd przy stacji benzynowej Petro Canada przy ulicy South Kingsway, jest z boku zjazd wprost do wody. Gdyby komuś chciało się iść za potrzebą, może sobie tam przystanąć i skorzystać ze sklepiku i ubikacji na stacji. 

        Tak właśnie zrobiliśmy z Julką, przybijając do brzegu. Spokojnie pod mostem Humber Bay Arch wypływamy na jezioro u ujścia rzeki Humber i jeśli ktoś ma siłę, to może sobie w lewo powiosłować w kierunku miasta, Ontario Place i wysp.

        W każdym razie wycieczka jest niesamowita, odpoczynek na wodzie wspaniały. Jest jeden mankament, że w soboty i niedziele przy dobrej pogodzie na Humber jest jak na Marszałkowskiej, zwłaszcza że wypożyczalnia działa w najlepsze i wielu ludzi korzysta z tej możliwości.         

        Polecam wszystkim aktywny wypoczynek – nie ma nic lepszego! My wypłynęliśmy przed 10., przed 2. byliśmy z powrotem, szczęśliwi, zadowoleni, w środku Etobicoke przy stacji metra Old Mill...

Andrzej Kumor

Ostatnio zmieniany piątek, 14 lipiec 2017 14:29
Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować