Goniec

Register Login

Sposób na weekend: Valens, Heart Lake, Mountsberg

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kilka przyrodniczych rezerwatów, czyli conservation areas, wartych jest szczególnej rekomendacji. Zanim rozpocznie się pełnia sezonu i swe podwoje otworzą parki prowincyjne – conservation areas stanowią najlepszą gwarancję dobrego wypoczynku i pełnego kontaktu z naturą. Przed tygodniem polecałem Rockwood i Albion Hills – dzisiaj następne przyrodnicze perełki: Valens, Heart Lake i Mountsberg.

 

Valens Conservation Area

      Valens1Jadąc autostradą 401 na zachód, skręćmy na południe w drogę nr 6 (zjazd nr 299), po przejechaniu 10 kilometrów skierujmy się na zachód, korzystając z Regional Road 97. Po dziewięciu kilometrach, po prawej stronie drogi, zobaczymy bramę do Valens Conservation Area.

      284-hektarowy obszar, na którym ulokowany jest Valens, śmiało może konkurować wielkością z nie-którymi parkami prowincyjnymi. Jest tutaj 10-kilometrowa trasa do wędrowania, 300-metrowy pomost przerzucony nad bagniskami będącymi częścią nieodległych słynnych moczarów Beverly Swamp. Pole kempingowe ze 220 miejscami pod namiot jest czynne 11 miesięcy w roku – można więc spróbować biwakowania już teraz – na wiosnę.

      1,5-kilometrowe jezioro wewnątrz tego rezerwatu przyrody powstało w 1966 roku po zbudowaniu tamy przeciwpowodziowej na Spencer Creek, w tym też roku utworzono tutaj rezerwat przyrody. Przerzucony nad jeziorem drewniany most jest doskonałym miejscem do łowienia ryb. Trzeba jednak przestrzegać terminów połowów i limitów obowiązujących w parkach ontaryjskich.

      Rezerwuar, którym w rzeczywistości jest jezioro w Valens, ma za zadanie zabezpieczać przyległe tereny przed powodziami. Jeśli nie ma obfitych opadów deszczu, to gromadzi on w sobie ponad 1 200 000 m3 wody. Jeśli zajdzie potrzeba, może prawie podwoić swoją pojemność do dwóch milionów metrów kubicznych. Latem utrzymuje się w jeziorze wyższy poziom, by powiększyć istniejącą tu plażę. Warto więc odwiedzić to miejsce również latem, by skorzystać z ochłody w cieniu drzew i zażyć kąpieli.

      Heart Lake Conservation Area

     HeartLake1 Heart Lake CA ulokowane jest za Brampton, dwa kilometry na północ od drogi nr 7 jadąc autostradą nr 400. Pokrywa 169 hektarów terenów leśnych otaczających jezioro w kształcie serca. Wyjątkowo łatwy dojazd do tego miejsca powoduje, że jest ono bardzo popularne w sezonie letnim. Otwiera swe podwoje 23 kwietnia i będzie czynne do końca października. Teraz, wiosną, chętnych do spacerów jest dużo mniej – więc możemy zrobić sobie samotną – niczym niezakłóconą pieszą wycieczkę wokół jeziora.

      W jeziorze roi się od drobnych ryb, które same pchają się na haczyk. Co prawda są to pospolite sunfishe, a nie szlachetne pstrągi (zdarzają się one również w tym miejscu), ale łatwo je złowić, dlatego jest to doskonałe miejsce do nauki wędkarstwa. Przyjedźmy do parku z wędkami, a gdy się nieco ociepli i obeschnie ziemia, radzę zabrać ze sobą również rakietki do badmintona, bo w parku znajdują się wielkie, dobrze przystrzyżone łąki, gdzie można do woli się wybiegać. Park idealnie nadaje się na niedzielny piknik z BBQ dla mieszkańców Mississaugi, gdzie zgrupowana jest lwia część naszej Polonii. Piknikowe miejsce z zadaszonymi stołami (pawilony) można również tu zarezerwować, jeśli chcemy zorganizować większe przyjęcie. Pawilonów jest dziesięć i ich wynajęcie kosztuje 125 dolarów.

      Bilet wstępu na teren Heart Lake CA w Brampton kosztuje 6,50 dol. od osoby. Dzieci do lat 15 korzystają z parku za darmo.

      W parku nie ma wydzielonej łączki, gdzie mogą biegać psy bez smyczy. Nie wolno ich również wprowadzać do "visitors centre".

      mountsberg4Mountsberg Conservation Area

      Tylko 40 minut zajmie nam przyjechanie tutaj samochodem z Toronto. A odwiedzić Mountsberg warto, szczególnie z dziećmi, ponieważ istnieje tu unikatowa ptasia klinika, zgromadzono tu też przedstawicieli ptaków drapieżnych – orły, sokoły, jastrzębie i pustułki. Spacerując po rezerwacie, możemy spotkać bizony i stado jeleni.

      Trzeba również koniecznie odwiedzić zabudowania ze zwierzętami gospodarskimi. Zabytkowa, jak na kanadyjskie warunki, szopa (wyryta w kamieniu data postawienia jej wskazuje na 1872 rok) jest domem dla wielkich i wspaniałych koni rasy perszeron, owiec, kóz i królików. Na zewnątrz, w specjalnych zagrodach, spacerują kury, kaczki, gęsi oraz indyki.

      Od lat Mountsberg CA, współpracując z uniwersytetem w Guelph, prowadzi lecznicę dla rannych drapieżnych ptaków. Po całkowitym wyleczeniu są one wypuszczane na wolność. W ciągu roku przez lecznicę "przechodzi" około 300 ptaków, większość z nich trafia tutaj ze złamanymi skrzydłami. Pracownicy Raptor Centre kontrolują również tereny wokół niedaleko leżącego od Mountsbergu Pearson International Airport, wyłapując i przemieszczając ptaki stanowiące zagrożenie dla samolotów.

      Na terenie parku znajduje się jezioro przecięte torami kolejowymi – gdy jedzie po nich pociąg – obrazek jest niecodzienny i wart uwiecznienia. Można tu również łowić ryby – najlepiej z drewnianego pomostu, z którego można także podglądać ptactwo wodne.

      Ośrodek czynny jest cały rok.                   Wejście na teren conservation area kosztuje 7,25 dol., dzieci 5. Dojazd: autostradą 401 do Guelph Line, w Campbelville skręcamy na zachód w Campbelville Road. Po czterech kilometrach dojeżdżamy do Milborough Line, gdzie skręcamy na północ (w prawo).

Jerzy Rosa – Mississauga

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 11:07
Zaloguj się by skomentować