Goniec

Register Login

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Magazyn wędkarski.

piątek, 29 maj 2015 16:13

Szczupaki na Little Lake

Szczupaki na Little Lake

Wędkarze Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego spotkali się ponownie w sobotę, 23 maja, na Little Lake koło Barrie, gdzie walczyli o punkty, łowiąc szczupaki.

Wyniki zawodów:

Liczba ryb, waga (kg), punkty

1. Wojciech Bak 6 4,76 25
2. Janusz Kawalec 6 4,67 23
3. Waldemar Weselak 6 4,13 21
4. Henryk Wywiał 2 1,70 19
5. Józef Makowski 2 1,51 18
6. Mirosław Arsiuta 1 1,40
17 + 3* = 20
7. Roman Runo 2 1,26 16
8. Mariusz Robak 1 0,69 15
*3 dodatkowe punkty za największą rybę Mirosław Arsiuta.

Marcin Gilas, Krzysztof Arsiuta, Wojciech Chańko, Dariusz Hadziewicz nie dostarczyli ryb do ważenia i zdobyli po 5 punktów za udział w zawodach.

Klasyfikacja generalna PKZW po zawodach na szczupaki na Little Lake

1. Waldemar Weselak 119 pkt
2. Janusz Kawalec 115
3. Mirosław Arsiuta 105
4. Wojciech Bak 104
5. Krzysztof Arsiuta 81
6. Mariusz Robak 71
7. Roman Runo 54
8. Wojciech Chańko 53
9. Dariusz Hadziewicz 47
10. Stanisław Zapała 35
11. Henryk Wywiał 24
12. Józef Makowski 18
13. Marcin Gilas 15
14. Roman Mikucewicz 5

Następne zawody PKZW odbędą się 13 czerwca na Binbrook. Będą to zawody brzegowe w łowieniu karpi i sumów.

Czapka G4

Na letnie i słoneczne dni na rybach koniecznie należy mieć nakrycie głowy. W czasie kolejnych zakupów i poszukiwań czapki na wędkarskie wyprawy warto zwrócić uwagę na czapkę Simms G4. Jest to czapka z gore-texu, a więc z oddychającego materiału, ale również wodoodpornego. Znajdziemy ją w sklepach Sail lub w Internecie. Dostępna jest w kolorze "gun metal" i można ją kupić za 30-35 dol. Czapka wyposażona jest w zapinkę, którą mocuję się np. na kołnierzu koszuli. Jest to zabezpieczenie, aby nie została porwana przez wiatr na przykład podczas płynięcia łodzią.

Firma Simms Fishing Products powstała w 1980 r. Swoją siedzibę ma w Bozeman w stanie Montana. Simms produkuje "sprzęt" dla zawodowych przewodników wędkarskich i ma w swojej ofercie odzież, akcesoria, torby itd.

Oprócz czapki, przed nadmiarem słońca na rybach może ochronić buff. Jest to rurowy, wielofunkcyjny szalik bez szwu, który da się nosić na wiele sposobów. Buff pozwoli zabezpieczyć twarz, uszy i szyję przed promieniami słonecznymi.

Moda na buffy dla wędkarzy przywędrowała z Australii, tam od dawna wędkarze łowiący na rafach koralowych maskowali całkowicie twarze przed słońcem. Potem pomysł podchwycili muszkarze. Wielu wędkarzy nie wyobraża sobie łowienia w słoneczne dni bez buffa, obojętnie czy łowią z brzegu, czy z łodzi.

Zalety buffa to również wchłanianie wilgoci, szybko wysycha i dobrze oddycha, skutecznie obniża temperaturę skóry oraz pomaga utrzymać nawilżenie, chroni przed wiatrem. Buffy dla wędkarzy mają bogate wzornictwo i kolory. Jeden rozmiar pasuje dla wszystkich.

Oryginalny buff to wydatek rzędu 25 dol. Dostępne są w Bass Pro Shop, Sail i Le Baron lub w Internecie. Największy wybór buffów mają sklepy Sail.

piątek, 22 maj 2015 15:59

Aparat na ryby

Zgodnie z zapowiedziami, najnowsza wersja aparatu cyfrowego kompaktowego Olympus Stylus z serii Tough jest już w sprzedaży od 22 maja. 

Nowy model to TG-4. Jest to na pewno jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów cyfrowych na rynku, który szczególnie może przypaść do gustu wędkarzom.

Przede wszystkim jest to aparat wodoodporny do 15 m, odporny na zgniatanie do 100 kg, mrozoodporny do – 10 i wstrząsoodporny do 2 m. Tym aparatem można robić zdjęcia o rozdzielczości 16 megapikseli i nagrywać filmy HD.

Jest wyposażony w Wi-Fi i GPS. Zdjęcia zapisywane mogą być w formacie jpg lub raw.


Esnagami 2015

Jak na razie nie ma jeszcze zdjęć z rybami z jeziora Esnagami w północno-zachodnim Ontario. Na jeziorze dopiero kilka dni temu zupełnie zszedł lód. Natomiast w tym tygodniu spadło 20 cm śniegu i temperatura spadła poniżej zera.

Załoga ośrodka przez dwa dni nie miała bieżącej wody, bo pozamarzały rury.

Esnagami Wilderness Lodge zostanie otwarty już w piątek i do ośrodka przyjadą pierwsi wędkarze. Również w piątek ma być już podłączony satelitarny Internet.

W czerwcu i w lipcu na jeziorze Esnagami, 1500 km od Toronto, będą przebywać dwie grupy polskich wędkarzy.

Pierwsza, 8-osobowa grupa przyleci na Esnagami prosto z Polski w pierwszej połowie czerwca i będzie tam przebywać przez 10 dni. Na początku lipca na Esnagami wyruszy druga grupa Polaków z Toronto.

Dla wędkarzy z kraju będzie to na pewno nie lada wyprawa.

***
Oficjalna koszulka Esnagami Trophy Catch and Release T-Shirt na rok 2015.

Taką koszulkę otrzymuje wędkarz, który bierze udział w konkursie Catch and Release, czyli złowi i wypuści podczas swojego pobytu ryby następujących gatunków: sandacz ponad 24 cale, szczupak ponad 30 cali, pstrąg źródlany ponad 18 cali.

Wędkarze, którzy złowią największe okazy poszczególnych gatunków w danym roku, mają w następnym roku tydzień pobytu w Esnagami Lodge za darmo.

Aby wygrać w kategorii szczupaka, ryba musi być w granicach 50 cali, sandacz około 30 i pstrąg ponad 20 cali.

Autorem grafiki na koszulce jest znany artysta Charles Weiss. To właśnie jego ilustracje zdobią wiele publikacji na temat wędkarstwa w Ontario.
O wyprawach wędkarskich na Esnagami można dowiedzieć się więcej w Internecie na stronach: www.esnagami.com i www.flyfishingesnagami.com.


Protest u Eskimosów

We wtorek, w Rankin Inlet – Nunavut, jeden ze starszych Inuitów zaprotestował przeciwko zawodom wędkarskim organizowanym na terenie terytorium.

Jak twierdzi, zawody wędkrskie są sprzeczene z tradycjami i wartościami Eskimosów i nie są ich sportem. To wstyd, żeby ludzie stali w kolejce, aby zmierzyć rybę.

Na protest starszego Eskimosa zareagowały media społecznościowe. Niektórzy wyrazili podobne stanowisko, inni twierdzą, że wszystko jest w porządu, aby tylko ryby nie były marnowowane. Jeszcze inny twierdzą, że nadszedł czas, aby przejsć dalej i się dostosować.


Niagara

Na Whirlpool, na Niagarze ostatnio dobrze brały steelheady i palie. Na zdjęciach z rybami z Niagary Przemek "Shompz" Zalinski.

sobota, 16 maj 2015 22:45

Resztki crappie na Binbrook

W niedzielę, 10 maja, na jeziorze Niapenco – Binbrook Conservation Area, odbyły się pierwsze wiosenne zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego.

Były to zawody w łowieniu crappie z brzegu.

Wyniki zawodów:
Liczba ryb waga

1. Janusz Kawalec 2 0,20 dkg
2. Waldemar Weselak 1 0,10 dkg
3. Mirosław Arsiuta 1 0,08 dkg

Dzień wcześniej na Binbrook odbyły się również zawody – Crappie Derby, podczas których na 300 wędkarzy złowiono tylko 6 crappie. Wędkarze PKZW nie wypadli więc tak źle, bo na 10 startujących złowiono 4 crappie.

Patrząc na bardzo słabe wyniki obu weekendowych zawodów, można chyba powiedzieć, że crappie na Niapenco są już "skończone". Ryby zostały po prostu wyłowione.

Następne zawody:
Sobota, 23.05.2015 – szczupak, Barrie – Little Lake, Cedar Park, 10 Little Lake Rd. Zbiórka (na miejscu) i rozpoczęcie zawodów o godz. 6.30 (zawody z łodzi).


Na początku lat 60. 8-dniowa wyprawa do Great Bear Lodge na Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim na Terytoriach Północno-Zachodnich kosztowała 795 dol. amer. Według broszurek reklamowych z tamtych czasów, za tę kwotę klient miał zapewnione następujące usługi i wyposażenie:

– 1900-milowy przelot charterowy,
– pyszne jedzenie,
– nowoczesne wyposażenie,
– bezpieczne łodzie,
– silniki Evinrude,
– wyszkolonych przewodników,
– dywany od ściany do ściany,
– bar i pokój rekreacyjny
– kuchenkę mikrofalową
– serwis telefoniczny,
– chłodnię (typu walk in),
– pas startowy długości 7000 stóp, gdyby ktoś chciał wylądować lub pobiegać...
– indiański sklep z pamiątkami i rękodziełem,
– 3 wysokoprężne generatory Diesel po 25 000 watów.

Na stronie internetowej www.greatbearlakeoutdoors.com w dziale Trip Journals można obejrzeć niezwykle ciekawy 27-minutowy film pochodzący z początku lat 60. i promujący wyprawy na Wielkie Jezioro Niedźwiedzie.

Do autorów strony film trafił dzięki uprzejmości amerykańskiego krajowego stowarzyszenia mleczarskiego...

Krowy i mleko nie mają wiele wspólnego z wyprawami wędkarskimi na Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, więc skąd ten film mógł się wziąć u mleczarzy? Nikt nie może dać jednoznacznej odpowiedzi. Można tylko spekulować, że film został wysłany do zarządu stowarzyszenia w celach promocyjnych.Dobre sznury

Seria sznurów muchowych Rio Outbound przeznaczona jest do dalekich rzutów.
Rio produkuje je w wariantach niemal do każdych warunków łowienia.Dawno temu w Toronto

200 lat temu w czystych i zimnych strumieniach płynących przez Toronto żyło pełno pstrągów źródlanych. W jeziorze Ontario było pełno palii jeziorowych i łososi atlantyckich i nie brakowało jesiotrów i węgorzy. W wodach, w okolicy wysp Toronto, występowały muskie, szczupaki i sandacze.

Wraz z przybyciem Europejczyków równowaga została zakłócona. 15 obcych gatunków ryb zostało celowo lub przypadkowo wprowadzonych do wód.

Dzisiaj populacja rodzimych gatunków dramatycznie spadła, a 10 z nich zniknęło zupełnie. Ze wszystkich rodzimych gatunków ryb do dziś przetrwało 67. Wraz z gatunkami "inwazyjnymi" w wodach na terenie Toronto występują w sumie 82 gatunki ryb.

piątek, 08 maj 2015 23:21

Na sandacze z miarką

Na sandacze z miarką

W sobotę, w dystrykcie 16 i 17 otwiera się sezon na sandacze. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać. Posiadanie karty wędkarskiej nie oznacza, że można łowić, gdzie się chce. Istnieją miejsca, sanktuaria zamknięte dla wszelkich połowów w określonych porach roku. Wiele takich właśnie miejsc znajduje się w dywizji 17 – jeziora Kawarthas w rejonie Peterborough. W takich miejscach przeważnie znajdują się znaki.

Jeśli z jakiegoś powodu znak informacyjny został usunięty, wędkarz jest nadal odpowiedzialny i powinien wiedzieć, że nie wolno w takim miejscu łowić. W przypadku kontroli, tłumaczenie się brakiem widocznego znaku nic nie da. Szczególną uwagę na zakazy łowienia trzeba zwracać w pobliżu wodospadów, kanałów, ujść rzek.

Zgodnie z regulaminem, wolno łowić tylko na jedną wędkę. Tylko spod lodu można łowić na dwie wędki, ale i tutaj też są wyjątki. Wędkarz może mieć przy sobie 120 sztuk żywców i muszą być to ryby określonych gatunków. Ryby, które wędkarz zamierza zabrać do domu, muszą być policzalne i łatwy do określenia ich gatunek. Na filetach należy pozostawić wystarczająco duże płaty skóry. W przypadku niektórych gatunków ryb wymagane jest pozostawienie dodatkowych szczegółów. Chodzi o ryby mogące budzić wątpliwości, jak np. sieja i śledź jeziorowy.

Dzienne limity połowu sandaczy:

Dywizja 16
– karta sportowa – 4 sztuki i tylko 1 większy niż 46 cm (18,1 cala),
– karta "conservation" – 2 sztuki i tylko 1 większy niż 46 cm (18,1").

Dywizja 17
– karta sportowa - 4 sztuki, wszystkie pomiędzy 35 – 50 cm (13,8" - 19,7"),
– karta "conservation" – 1 sztuka pomiędzy 35 – 50 cm (13,8" – 19,7").

Na popularnym w dywizji 17 jeziorze Balsam obowiązują jeszcze inne wymiary ochronne sandaczy. Generalnie wolno złowić o jednego mniej niż na pozostałych jeziorach dywizji, i w dodatku o innym wymiarze. O tym wyjątku warto pamiętać. Na Balsam Lake dzienny limit wynosi 3 sztuki dla posiadaczy kart sportowych i 1 sztuka dla wędkarzy z kartami "conservation" – rekreacyjnymi. Z Balsam można zabierać sandacze o wymiarze pomiędzy 37 – 55 cm (14,6" – 21,7"). Podobno Balsam Lake zostało wybrane jako jezioro eksperymentalne, żeby sprawdzić, który wymiar ochronny będzie miał lepszy wpływ na sandacze na Kawarthas. Taki sam limit jak na Balsam obowiązuje też na Mitchell Lake przy drodze 48. Oba jeziora połączone są kanałem Trent.


Okonie na Talbot

Od kilku dni w ujściu kanału Trent na Simcoe bardzo dobrze biorą okonie. Miejsce to nazywane jest popularnie "Talbot", ale chyba tylko dlatego, że znajduje się też w pobliżu ujścia rzeki Talbot.

Okazy powyżej 10 cali należy łowić jak najbliżej przy dnie. Można łowić na spławik lub z gruntu. Prawie każdego dnia okonie biorą inaczej i trzeba je wyczuć i nieco przestroić zestaw. Okonie biorą przede wszystkim na żywce – emerald shiners, których w tej chwili w kanale pływa setki tysięcy i można je złowić na odpowiednią podrywkę. Oprócz żywców warto mieć ze sobą robaki i przynęty plastikowe, np. imitujące żywe shinery – Gulp Alive.


Brzezińscy na Ontario

Kiedy Bogdan Brzeziński, były wędkarz Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego, odwiedza Kanadę, wyrusza wraz ze swoim bratankiem Sebastianem na jezioro Ontario, gdzie łowią steelheady, palie jeziorowe i łososie.

Oto ryby złowione przez nich podczas jednej z wypraw pod koniec kwietnia.

sobota, 02 maj 2015 14:42

Opener 2015

Otwarcie sezonu na pstrągi w ubiegły weekend przyciągnęło na rzeki mnóstwo wędkarzy. 

W sobotę rano łowiono sporo pstrągów. Później w ciągu dnia ryby były już przepłoszone i brały niechętnie. Pstrągi bardziej zajęte były tarłem niż uganianiem się za przynętami.

Dzień otwarcia sezonu zbiegł się w tym roku dokładnie z tarłem, przynajmniej w kilku rzekach. Tarło ryb zostało zakłócone. Złowione samice gubiły ikrę na brzegu lub była ona po prostu rozdeptywana przez brodzących w wodzie wędkarzy.

Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powinno rozważyć przesunięcie daty otwarcia sezonu na pstrągi przynajmniej o tydzień później.
Inaczej za kilka lat w rzekach będzie coraz mniej ryb z naturalnego rozrodu albo wcale.

 


Maj na ryby

Maj to bardzo ciekawy miesiąc na ryby. Na zewnątrz jest ciepło i przyjemnie, jeszcze nie dokuczają komary i naprawdę trudno jest wysiedzieć w domu. W maju na jeziorach ruszają szczupak i sandacze, które już powinny być po tarle i przejawiać spore zainteresowanie zdobywaniem pokarmu.

Sezon na te dwa drapieżniki otwiera się właśnie w tym miesiącu. Pierwsze otwarcie mamy więc 1 maja i jest to dywizja 14 – Georgian Bay. Na to otwarcie tradycyjnie już można wyskoczyć na jednodniową wyprawę na szczupaki i sandacze do Moon River Cottages (tel. 1-705-375-2081), czyli do Billa, gdzie można wynająć lub zwodować łódź za rozsądną cenę.

Chociaż ostatnie lata na Moon River nie były zbyt dobre na szczupaki, jest to miejsce, gdzie szczególnie w maju można trafić spore okazy. Na Moon River znajdziemy też wiele dogodnych miejsc na przygotowanie shore lunch i odpoczynek. Moon River to zaledwie 2 godz. z Toronto na północ.

Oczywiście ciągle warto mieć na uwadze, że w pobliżu Toronto szczupaki można łowić przez cały rok na przykład na Canal Lake, Darlymple Lake. Są to jeziora należące do dywizji 17, która rozciąga się na wschód od Pickering aż do Trenton. W pierwszą sobotę maja otwiera się również sezon na te dwa drapieżniki na jeziorze Ontario, dywizja 20. Za tydzień natomiast, w drugą sobotę maja, czeka nas "wielkie otwarcie" w dywizji 16, między innymi na jeziorze Simcoe. W trzecią sobotę maja otwierają się jeziora regionu Muskoka.

Tak więc każdy następny tydzień w maju przyniesie coś nowego.

 


Sandacze na Scugog

Ze względu na drastyczny spadek populacji sandaczy w jeziorze Scugog na wschód od Toronto Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozważa wprowadzenie zmian w regulaminie.

Pod uwagę brane są dwie opcje. Pierwsza to wprowadzenie zakazu łowienia sandaczy zimą na Scugog od 1 stycznia do 28 lutego i zachowanie otwartego sezonu od drugiej soboty w maju do 15 listopada. Druga rozważana opcja to całkowite i długoterminowe zamknięcie sezonu na sandacze na Scugog.

Opinie i komentarze na temat proponowanych zmian przyjmowane są przez ministerstwo do 29 maja.

Jak wiadomo, Scugog jest jedynym jeziorem w dystrykcie 17, gdzie wolno było łowić sandacze zimą.

 


Wiosenne zawody PKZW

W maju odbędą się następujące zawody wędkarskie organizowane przez Polsko-Kanadyjski Związek Wędkarski. Pierwsze zawody zaplanowane są na 9 maja, na Binbrook. Będą to zawody brzegowe w łowieniu crappie. Zbiórka przed zawodami w Timie Hortonsie hwy 20 – Mud St. godz. 6.30.

Rozpoczęcie zawodów godz. 7.15.

Drugie odbędą się 24 maja na Little Lake i będą to zawody w łowieniu szczupaków z łodzi. Zbiórka (na miejscu, Cedar Park, 10 Little Lake Rd.) i rozpoczęcie zawodów o godz. 6.30.

Po zawodach zimowych w klasyfikacji generalnej PKZW prowadzi Waldemar Weselak – 75 pkt. Drugie miejsce zajmuje Wojciech Bak – 74 pkt, i trzecie Mirosław Arsiuta – 71 pkt.

sobota, 25 kwiecień 2015 15:33

Otwarcie sezonu na pstrągi

W sobotę, 24 kwietnia, w Ontario otwiera się sezon na pstrągi. Łowienie można rozpocząć chwilę po północy z piątku na sobotę. 

W zależności od dystryktu dzienne limity połowu pstrągów mogą być różne. Jednakże w kilku najbardziej popularnych dystryktach – 16 i 17, gdzie łowi się trzy gatunki pstrągów, obowiązują następujące liczby.

Dzienne limity w sztukach (S-karta sportowa, C-rekreacyjna):

Dystrykt nr 16
brook trout (pstrąg źródlany): S-5, C-2
brown trout (pstrąg potokowy): S-5, C-2
rainbow trout, steelhead (pstrąg tęczowy): S-2, C-1

Dystrykt nr 17
brook trout (pstrąg źródlany): S-2, C-1
brown trout (pstrąg potokowy): S-5, C-2
rainbow trout, steelhead (pstrąg tęczowy): S-2, C-1

W tym roku otwarcie sezonu pstrągowego zapowiada się dobrze. W rzekach jest mnóstwo ryb i na weekend ma być słoneczna pogoda. W większości rzek tarło pstrągów będzie opóźnione. Oznacza to, że wędkarze będą łowić samice jeszcze z ikrą, która zapewne przepadnie. Za kilka lat do tych samych rzek na tarło powróci więc mniej ryb.

Na pstrągowe otwarcie najlepiej wybrać się na rzeki i strumienie na wschód od Toronto, czyli te, które wpadają do jeziora Ontario. Najbardziej popularną rzeką na wschodzie jest oczywiście Ganaraska, słynna Gany ma zawsze dobry ciąg tarłowy i w górę rzeki wędruje kilka tysięcy ryb. Jest więc co łowić. Mankamentem może być duży tłok. Kto jedzie rano, musi się liczyć, że nie będzie łowił sam. Po południu nad rzekami zrobi się znacznie luźniej.

Inne ciekawe rzeki na wschodzie to Duffins Creek i Bowmanville. Ostatnie lata na Duffins były wyjątkowo dobre. Najlepsze miejsce na pstrągi to odcinek od Whitevale Rd. do tamy, nazywanej Whitevale Dam. Przy samej tamie i kilkadziesiąt metrów w dół rzeki nie wolno jednak łowić. Zakaz łowienia obowiązuje tam cały rok. Jest to miejsce, gdzie często zaglądają oficerowie MNR.

Jak dojechać na pstrągi na Duffins Creek w Whitevale. Aby wyobrazić sobie, gdzie to jest, należy wpisać na Google Map: Whitevale Rd at Mutual St. Na miejscu nikt nie powinien mieć najmniejszego kłopotu, aby znaleźć rzekę i wędkarzy.

Aby pojechać na pstrągi z Bowmanville Creek, należy pojechać do Bowmanville (zjechać z 401 na Waverly Rd.) i dojechać do miejsca, gdzie Bowmanville Creek przechodzi pod drogą King St. W. Na mapie trzeba wpisać: Roenigk Dr. at King St. West lub na GPS wrzucić współrzędne:

43.911786, -78.693508.

Duffins i Bowmanville są naprawdę łatwymi rzeczkami na złowienie pstrągów.

Inne opcje to rzeki połączone z Georgian Bay lub Huron. Georgian Bay to przede wszystkim Nattawasaga. Huron to głównie słynna Saugeen River i jej dopływy.

Na otwarcie warto mieć przy sobie przypony, spławiki i sporo ciężarków i haczyków numer 10 i 12, bo zestawy rwie się często. Wiele różnych przynęt możne być równie skutecznych, ale na pewno trzeba mieć ikrę, żywe trout worms, koraliki, muchy, którymi można łowić pod spławikiem, i sztuczne przynęty typu Berkley Trout Worms.

Otwarcie sezonu na pstrągi jest świętem dla wielu wędkarzy i okazją na pierwszą wiosenną wyprawę z rodziną lub kolegami nad wodę. Nie chodzi tu wcale, kto zaliczy więcej pstrągów. Liczby nigdy nie mają znaczenia.

Sprostowanie: W poprzednim wydaniu (17-22 kwietnia) ukazała się nieprawidłowa informacja o dziennym limicie połowu crappie w dystrykcie numer 16 (50 i 25 sztuk). Dzienny limit połowu crappie w dystrykcie 16 wynosi 30 sztuk dla wędkarzy z kartami sportowymi i 10 szt. dla wędkarzy z kartami rekreacyjnymi. Natomiast dzienny limit połowu okonia i sunfish w dystrykcie 16 wynosi 50 szt. – karta sportowa i 25 szt. – karta rekreacyjna.

piątek, 17 kwiecień 2015 16:39

Wiosenne crappie na Holland

Od kilku dni na rzece Holland jest mnóstwo crappie. 

Rzeka Holland wpływa do Cook's Bay przez Holland Marsh, tu właśnie koncentruje się wiosenne łowienie tego gatunku. Jezioro Simcoe bogate jest w crappie, ale są trudne do zlokalizowania, ponieważ w jeziorze nie ma wielu typowych konstrukcji, gdzie mogłyby się przyczaić.

piątek, 10 kwiecień 2015 16:10

Nieznane Ogoki

ralal-irek-ogoki

Ogoki Lake położone jest w północno-zachodnim Ontario, 80 km od Nakiny.

rafal-ogokiJezioro słynie przede wszystkim z olbrzymich szczupaków. Na Ogoki są również sandacze, pstrągi źródlane i sieje.

Niewielu polskich wędkarzy zapuszcza się na Ogoki w ogóle. Te rejony Ontario mogą być bardziej znane jedynie polonijnym myśliwym z wypraw na łosie i niedźwiedzie.

Wśród polskich wędkarzy nikt nie zna lepiej jeziora niż Rafał Tarasiewicz, który na Ogoki łowi od kilku lat o różnych porach roku.

Kto chciałby dowiedzieć się więcej o wyprawach wędkarskich na Ogoki, może się skontaktować z Rafałem pod numerem tel. 905-510-5999.

 


Zawody PKZW

Kalendarz zawodów PKZW
na sezon wiosna-jesień 2015

1. 25.04.2015 – propozycja zorganizowania towarzyskich zawodów "Powitanie wiosny" w Dunnville (zawody brzegowe).

2. 9.05.2015 – crappie, Binbrook – Niapenco Lake. Zbiórka przed zawodami w Timie Hortonsie hwy 20 – Mud St. godz. 6.30. Rozpoczęcie zawodów godz. 7.15 (zawody brzegowe).

3. 24.05.2015 – szczupak, Barrie – Little Lake , Cedar Park, 10 Little Lake Rd. Zbiórka (na miejscu) i rozpoczęcie zawodów 6.30 (zawody z łodzi).

4. 13.06.2015 – karp, catfish (sum) – Binbrook – Niapenco Lake. Zbiórka przed zawodami w Timie Hortonsie, hwy 20 – Mud St. godz. 6.15, losowanie stanowisk i rozpoczęcie zawodów godz. 7.30 (zawody brzegowe).

5. 28.06.2015 – bass, szczupak, sandacz, crappie – Barrie – Little Lake. Zbiórka (na miejscu) i rozpoczęcie zawodów godz. 5.30 (zawody z łodzi).

6. 26.09.2015 - okoń, Lake Simcoe, 4th Line. Zbiórka godz. 6.30. Rozpoczęcie zawodów po odprawie około godz. 7.15 (zawody z łodzi).

7. 10.10.2015 – Big Pike, Lake Simcoe. Czas zbiórki i miejsce do ustalenia w późniejszym terminie (zawody z łodzi).

8. 6.11.2015 – wszystkie ryby, Belwood Lake, zbiórka (na miejscu) godz. 7.00 (zawody brzegowe).

 


Jedzenie ryb z Ontario

Ze względu na ogólny spadek poziomów zanieczyszczeń, departament stanu zdrowia Nowy Jork ogłosił niedawno bardziej liberalne porady dotyczące spożywania ryb z jeziora Ontario i dopływów.

Nowe wytyczne mówią, że jedzenie czterech posiłków na miesiąc jest bezpieczne dla zdrowia.

Chodzi o następujące gatunki: czawycza (chinook salmon), kiżucz (coho salmon), pstrąg tęczowy (rainbow trout), pstrąg potokowy (brown trout).
Nie więcej niż cztery razy na miesiąc można również spożywać bassy małogębowe pochodzące z rzeki Niagara, poniżej wodospadu – Niagara Falls.

Stare wytyczne dla tych konkretnych gatunków sugerowały tylko jeden posiłek miesięcznie.

 


Ciekawostki:

Jezioro Ontario było kiedyś jednym z najlepszych siedlisk węgorza amerykańskiego na świecie. Ryby te stanowiły połowę biomasy w jeziorze.

W 2005 r. zostały zabronione połowy komercyjne węgorza amerykańskiego.

W 2008 r. gatunek ten został wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

Z powodu działalności człowieka, w Ontario wyginęło co najmniej 10 rodzimych gatunków ryb, a co najmniej 15 gatunków egzotycznych zostało wprowadzonych w ciągu ostatnich 200 lat.

czwartek, 02 kwiecień 2015 22:52

Zimowy finał

Tak idealnego lodu pod koniec marca na Simcoe dawno nie było. Nie ma śniegu, lód jest czysty i gruby. 

W miarę dobre warunki do łowienia na lodzie powinny się utrzymać przynajmniej jakiś czas, nawet pomimo znacznego ocieplenia zapowiadanego szczególnie w czwartek – 18 stopni. Jednak zimowy sezon i łowienie z lodu zbliżają się do finału. Odwilż zaczęła się na dobre.

Scenariusz na nadchodzące kilka dni będzie wyglądał następująco. Przybrzeżny lód będzie znikał w oczach i coraz trudniej będzie znaleźć dogodne wejście na jezioro. Dalej od brzegów lód będzie nadal wyglądał na gruby. Jednak jego wytrzymałość stanie się coraz bardziej nieprzewidywalna.
Lód nie jest już tak dobrze związany i rozpoczął się proces jego krystalizacji. Oznacza to, że będzie pękał i kruszył się znacznie łatwiej. Generalna zasada mówi, że stary lód jest słabszy od nowego.

W czasie odwilży, kiedy rozpoczął się proces topnienia, 12 cali lodu może już nie wystarczyć, aby utrzymać człowieka. W Ameryce Północnej notuje się więcej wypadków pod koniec zimy, na osłabionym lodzie, niż kiedy lód jest cienki, ale dobrze związany i twardy, tzw. pierwszy lód.

Gruby lód słabnie wolniej, ale też potrzebuje więcej czasu, aby odbudować wytrzymałość, nawet kiedy obniża się temperatura.

Kto zamierza jeszcze wybrać się na podlodowe łowienie, powinien mieć na uwadze, że będzie wchodził na lód, który już topnieje albo na powierzchni, albo wewnątrz, lub też od spodu. Istotne jest sprawdzanie historii pogody, ostatnich siedem dni. Wiedza o tym, jaki był wiatr, temperatura i ile było słonecznych dni, będzie pomocna, aby określić, czego się można spodziewać na lodzie w czasie postępującej odwilży. Wiosną, gdy temperatura idzie w górę, warunki na lodzie będą się zmieniać z godziny na godzinę i trzeba wiedzieć, kiedy z niego zejść.

Pomimo silnego wiatru, w porywach ponad 40 km/h, w ostatni weekend na jeziorze łowiło mnóstwo wędkarzy. Na Simcoe dobrze brały okonie.

W środę, 1 kwietnia, po Cook’s Bay na wysokości Gilforf (89) wędkarze poruszali się po lodzie na atv. Lód miał grubość 20 cali.

Pora jednak dać sobie spokój z lodem i okoniami, stresującym chodzeniem po trzaskającej powierzchni. Jest dobry czas, aby w rzekach połowić pstrągi, które ruszyły na tarło. Niebawem innego wyboru nie będzie, aby gdziekolwiek łowić ryby oprócz rzek. Jeziora wejdą w okres przejściowy, który potrwa aż do zejścia lodu. Poza tym sezon na popularne gatunki ryb w wielu dystryktach jest już zamknięty. Szczupaki wolno jednak łowić na 17-tce, jeziora Kawarthas, przez cały rok.

W rzekach wędkarze łowią brown trout (pstrąg potokowy) i steelhead, wędrowną odmianę pstrąga tęczowego.

Co prawda, sezon na pstrągi otwiera się dopiero w czwartą sobotę w kwietniu, ale na wyznaczonych odcinkach wielu rzek można je łowić cały rok. Na przykład w Credit River pstrągi tęczowe (steelhead), potokowe i łososie pacyficzne wolno łowić przez cały rok na odcinku od jeziora Ontario do autostrady (hwy) 403.

Jest więc południowa Mississauga, w tym Erindale Park. Na Humber River przez cały rok otwarty jest odcinek od jeziora Ontario do Eglinton Ave. Więcej rzek gdzie wolno łowić pstrągi, można znaleźć w regulaminie w wyjątkach do poszczególnych dywizji – Additional Fishing Opportunities and Exceptions to the Zone Regulations.

piątek, 27 marzec 2015 16:39

Pożegnanie zimy na St. John

Dziewięciu wędkarzy przybyło na podlodowe zawody zorganizowane przez Polsko-Kanadyjski Związek Wędkarski, które odbyły się w sobotę, 21 marca 2015 r.

Były to towarzyskie zawody niezaliczane do klasyfikacji PKZW. Jako gość z Polski, w zawodach uczestniczył długoletni wędkarz PKZW, Marian Mulas. Była to więc okazja, aby jeszcze raz połowić ze starym kolegą, który obecnie przebywa w Toronto.

Na odprawie przed zawodami minutą ciszy uczczono pamięć kolegi śp. Edwarda Moćki. Zawody rozpoczęły się o godz. 8.00 i trwały do 14.00. Od początku do końca zawodów pogoda na jeziorze St. John koło Orilli zmieniała się jak w kalejdoskopie. Rano było ciepło i lekka mżawka. Nieco później wzmógł się wiatr i lał spory deszcz. Około południa na niebie pojawiło się słońce, ale wiatr wiał już z prędkością 40 km/h, a w porywach nawet ponad 50 i temperatura znacznie spadała, tak że pod koniec zawodów było już bardzo zimno.

Wszyscy wędkarze łowili w pobliżu brzegu, gdzie głębokość wynosiła tylko 7 stóp. Tam właśnie, wśród resztek podwodnych traw przebywały szczupaki, które brały dość regularnie. Gdzie była trawa, były ryby.

W sumie zostało złowionych 14 szczupaków, jednak brań było znacznie więcej. Dla porównania, podczas zawodów PKZW, które odbyły się w styczniu na St. John, zostały złowione tylko cztery szczupaki.

Sezon na szczupaki na jeziorze St. John otwarty jest do końca marca, więc jest jeszcze okazja, aby wybrać się na weekend. Na St. John jest nadal pół metra (20 cali) dobrego, czystego lodu i kilka centymetrów białego. Tak gruby lód szybko nie zniknie.

Dobry lód jest też na Simcoe. W czwartek rano na Cook's Bay, na wysokości Gilford, były 24 cale lodu. Każdego dnia Peter z Ice Cabins w Gilford sprawdza stan lodu. Informacje o stanie lodu na południu Cook's Bay pojawiają się codziennie na stronie Fishing Lake Simcoe – Ice Watch.

Coraz częściej trzeba uważać przy wchodzeniu lub wjeżdżaniu na jezioro. Przybrzeżny lód jest już słaby. Pomimo to po Cook's Bay jeździ wciąż sporo ciężkich aut. Pojazdy zapadają się jednak tuż przy brzegach.

Duże okonie podeszły już bliżej brzegu. W weekend można będzie pożegnać "ice fishing" na dobre i wybrać po raz ostatni na lód. Czas pakować zimowy sprzęt. Jakkolwiek by patrzeć, był to wyjątkowo długi sezon.

Pora zabrać się za pstrągi. Na większości rzek puścił już lód i wędkarze łowią steelheady. W tygodniu "gorąco" było na Credit River. Pstrągi łowiono też na Humber, pod mostem na Old Mill. O tej porze warto pojechać też na rzeki na wschód od Toronto. Kto ma możliwość wyjazdu w dzień powszedni, będzie na pewno łowił spokojniej, bo w weekendy nad rzekami roi się już od wędkarzy.


Wyniki zawodów na St. John

Liczba ryb (szczupaki) Waga (kg)

1. Krzysztof Jaśkielewicz 5 6,94
2. Waldemar Weselak 3 4,00
3. Marian Mulas 2 2,15
4. Mirosław Arsiuta 1 1,94
5. Wojciech Bak 1 1,00
6. Roman Runo 1 0,71
7. Krzysztof Arsiuta 1 0,41