Goniec

Register Login

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Magazyn wędkarski.

piątek, 04 listopad 2016 17:08

Perchin for MS 2017

Perchin for MS 2017

        Od 1 listopada została otwarta rejestracja na podlodowe zawody w łowieniu okoni na jeziorze Simcoe – Perchin for MS.  

        Będzie to już siódma edycja zawodów, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i hojnych sponsorów.

        Po raz pierwszy Perchin for MS odbyły się w 2011 r.

        Tylko raz, zimą 2016 r., zawody zostały odwołane ze względu na niebezpieczny lód. Nagrody zostały jednak rozlosowane.  

        Zazwyczaj każdego roku liczba chętnych do udziału w zawodach jest większa, niż przewiduje to regulamin, czyli 250 drużyn.

        Dlatego kto planuje start w zawodach, które wyznaczone są na 4 marca 2017 r., powinien już teraz zarezerwować miejsce dla siebie lub swojej drużyny.

        Drużyna, która uzyska największą wagę 10 okoni, otrzyma zapewnione 2 tys. dol. w gotówce od głównego sponsora,  firmy Jack Link’s, oraz cenne nagrody rzeczowe.  

        Perchin for MS stały się bardzo popularne wśród polonijnych wędkarzy.

        W 2013 i 2014 zawody wygrywali Polacy: Roman Runo i Janusz Kawalec. W 2012 r. 6. miejsce zajęli Wojciech Bak i Zdzisław Calik.

        Organizator zawodów Doug Poirier, oficer ochrony przyrody, zapalony wędkarz i myśliwy, został zdiagnozowany w 2009 r. (MS – stwardnienie rozsiane).

        W październiku 2010 przebywał między innymi na leczeniu w Polsce w AMEDS Centrum.

        Obecnie jego  stan zdrowia się ciągle pogarsza. Nie przestaje jednak walczyć.  Jak może próbuje wesprzeć innych i pokazać, że kiedy  człowiek jest bardzo chory, nie oznacza to, że jego życie już się zatrzymało.  

        „Wszystko jest możliwe” – stało się hasłem Perchin for MS.


Golec z Tree

        Golec zwyczajny, arctic char (Salvelinus alpinus) – „Jest to gatunek wybitnie zimnolubny, występujący wokółbiegunowo w morzach przyległych do Morza Arktycznego.

        Jego odmiany na stałe osiadłe w jeziorach, zwane paliami, różnią się od pstrągów tylko nieznaczną odmiennością układu zębów na kościach sklepienia jamy gębowej, a zewnętrznie – brakiem ciemnych plamek na grzbiecie i bokach tułowia oraz drobniejszymi łuskami” (Włodzimierz Załachowski „Ryby”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997 r.).  

        Największe golce łowione są w legendarnej Tree River (Kogluktualuk) w Nunavucie. Golec znany jest również pod nazwą palia alpejska.


Zawody PKZW

        Ostatnie zawody sezonu 2016 Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego odbędą się w niedzielę, 13 listopada, na jeziorze Belwood, Conservation Area. Będą to zawody w łowieniu szczupaków z brzegu. Zbiórka o godz. 7.00 na miejscu.


Na rzekach w BC

        Darek Lewoń podczas wyprawy na pstrągi w Kolumbii Brytyjskiej na rzekach Copper i Bulkley w październiku.


Rekord

        10-letnia Australijka Makayla Buttigieg złowiła rekordową żaglicę (sailfish) o wadze 147 kilogramów na żyłkę o wytrzymałości 24 kilogramów.  Jest to nowy rekord Australii i świata w kategorii juniorów.

piątek, 28 październik 2016 20:31

Końcówka sezonu PKZW

W niedzielę, 23 października 2016 r. w Bayfront Park w Hamilton odbyły przedostatnie zawody sezonu Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego. Były to zawody w łowieniu z brzegu wszystkich dozwolonych w regulaminie gatunków ryb.

Wyniki:

1. Henryk Wywiał 2 ryby 0,32 kg

2. Waldemar Weselak 2 ryby 0,10 kg
Mariusz Robak 2 ryby 0,10 kg

3. Damian Kapral 1 ryba 0,02 kg

W zawodach startowało 8 wędkarzy.
Ostatnie zawody PKZW w sezonie 2016 odbędą się 13 listopada 2016 r. Belwood Lake, Conservation Area. Godzina zbiórki - 7.00. Zawody brzegowe na szczupaki.


 

Sieja z Simcoe

Sieja, whitefish, jest jednym z najbardziej uwielbianych przez wędkarzy gatunkiem ryb z Simcoe.  Od  dawna sieja była wartościową rybą na potrzeby komercyjne i dla wędkarstwa rekreacyjnego.  W języku Huronów nazywana była Assihendo. Indianie poławiali sieje w sieci w ogromnej liczbie w Atherley Narrows, co już w 1615 r. było opisane przez Champlaina. Sieja z Simcoe szybko zdobyła sobie uznanie ze względu na walory kulinarne. 
Na początku XIX wieku osadnicy z nad Simcoe jedynie obserwowali wiosną Indian łowiących sieje na sieci i przy pomocy ościeni, co robili zresztą z mistrzowską wprawą. Wkrótce wykorzystali  ich doświadczenia i sieje zaczęto poławiać na większą skalę na potrzeby lokalnego rynku. 
Pierwsze połowy komercyjne zostały odnotowane w 1868 r. i wynosiły 8 tys. funtów.  W kolejnych latach, aż do 1887 r.  połowy siei wahały się od 2 do 86 tys. funtów rocznie. W latach 1887-1894 nie zanotowany znacznego spadku populacji siei w Simcoe. 


W 1888 r. po raz pierwszy dokonano zarybień siejami.  Do Simcoe wpuszczono 200 tys. narybku z Newcastle Hatchery.  Ikra pochodziła z siei z Jeziora Ontario. Około roku 1900 pojawiły się pierwsze przepisy regulujące łowienie siei. Znacznie ograniczono wykorzystywanie ościeni i sieci do ich połowu. Jednak nie spotkało się  to z aprobatą rybaków. Niedługo też nowym sposobem łowienia siei było łowienie ich na haczyki z przynętą, które umieszczano na dnie jeziora.

 
Całkowity zakaz używania ościeni wszedł w życie dopiero w 1941 r. W 1952 r. do doskonałości opracowano “snagging”, czyli zahaczanie siei. Metoda ta była szczególnie popularna w rejonach Kempenfelt Bay.  Sangowano przy pomocy zmodyfikowanych “spreaderów”.  W rękach wprawnego kłusownika spreader był zabójczą bronią na sieje.  Również w 1952 po raz pierwszy zdefiniowano  snagging  w Special Regulations for Ontario.  W latach 50. złowić sieję spod lodu nie było trudno.  Doświadczeni lokalni wędkarze łowili od 50 do 150 sztuk dziennie.  Turyści musieli się zadowolić zaledwie kilkoma siejami. 


Podczas zimowego sezonu  wielu wędkarzy łowiło średnio 200 siei. Jednak byli i tacy, którzy łowili znacznie więcej. 
W połowie listopada sieje z Simcoe rozpoczynają tarło, przemieszczając się w płytsze rejony jeziora na Cook’s Bay lub też do innych zatok.  Po tarle sieje można znaleźć na różnych głębokościach od 10 do nawet 90 stóp w wielu miejscach Simcoe.  Najwięcej siei łowi się na głębokości 40 stóp.
Zimą  sieje przemieszczają się w ławicach, najczęściej w okolicach dużych uskoków dna. Sieje w Simoce rosną bardzo powoli. Sieja o wadze 3/4-1 1/4 funta ma przeważnie 6-9 lat.  Najczęściej łowiona 2,5-funtowa sieja ma  natomiast aż 15 lat.  Niektóre sieje dorastają jednak  szybciej do sporych rozmiarów. Olbrzymie sieje nazywane są przez lokalnych wędkarzy “humpbacks”.


 

Ryba TYGODNIA

waldek-okon

Waldemar Weselak z okoniem “jumbo” o wadze 1,5 funta złowionym na Simcoe w środę, 26 października

 


Palie na muchę

Przewodnik wędkarski na Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim - Josh Gelinas z olbrzymimi palimi  złowionymi na muchę


Wielkie Jezioro Niedźwiedzie – Great Bear Lake, to najlepsze jezioro na świecie na rekordowe palie jeziorowe – lake trout. Wędkarze, który mają szczęście odwiedzać ten rejon Kanady łowią lake trout przeważnie na trolling i na spinning.
Muchówką łowiono raczej lipienie, a nie palie. Tak było do niedawna. Obecnie coraz częściej więcej wędkarzy zaczyna łowić olbrzymie palie na muchę. Wcześniej niezauważana i niedoceniana mucha teraz wyrasta na niezwykle skuteczną przynętę na palie.

piątek, 21 październik 2016 18:10

Okonie i szczupaki na Simcoe

W ciągu ostatnich kilku dni na Simcoe dobrze brały okonie i szczupaki. Pogoda na ryby była wymarzona.

Szczupaki brały na żywce i przynęty sztuczne. Głębokość łowiska 20 stóp.

Okonie najlepiej brały na żywce. W niektórych sklepach wędkarskich pojawiły się w sprzedaży małe, srebrne rybki – emerald shinners. Ten gatunek żywców dostępny jest zazwyczaj od października do kwietnia.

Zawody PKZW

23 października 2016 r. (niedziela). Bayfront Park, Hamilton. Godzina zbiórki – 7.30. Zawody brzegowe na wszystkie ryby.

Prosimy o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

Będą to przedostatnie zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego w sezonie 2016.

piątek, 14 październik 2016 14:43

Superpora na ryby

        Nie ma upałów, komarów i jest idealna pogoda na spędzenie czasu nad wodą. Nie można przegapić wyjazdu na ryby w październiku. To naprawdę dobry miesiąc na drapieżniki w jeziorach i pstrągi w rzekach.  Rozpoczął się okres wzmożonego żerowania sandaczy, okoni i szczupaków.

        W wielu rzekach w pobliżu Toronto można łowić łososie.  Na wielu rzekach niski stan wody uniemożliwił rybom pokonanie wodospadów i przedostanie się na tarliska w górnych odcinkach rzek, dlatego odbywają tarło, gdzie tylko jest to możliwe. Gody łososi można obserwować, spacerując nad brzegami rzek Credit lub Humber.

        W miarę spadku temperatury wody, coraz częściej do rzek będą również wchodziły  pstrągi tęczowe – steelhead, i pstrągi potokowe – brown trout.


Wejdź, usiądź, zostań

        Najnowszy przenośny namiot na lód firmy Frabill o nazwie Citadel.

        Wędkarze łowiący na lodzie coraz częściej wybierają komfortowe ice shelters.  

        Ostatnio w modzie są wygodne siedzenia, pod którymi znajduje się np. schowek na wędki – Combo-Case Bench.

        Przeważnie namioty na lód mają  jedne „drzwi” frontowe.  

        W namiocie Citadel otwierane na zamek wejścia znajdują się z dwóch stron, tzw. SideStep Entry.

        Takie rozwiązanie jest wygodne i praktyczne.

        Między innymi zmniejsza ryzyko nadepnięcia na sprzęt lub wdepnięcia do przerębla przy wchodzeniu  lub wychodzeniu.


Nudny sport

        Międzynarodowa konfederacja wędkarstwa sportowego stara się, aby wędkarstwo stało się częścią Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.                 Confederation Internationale de la Peche Sportive sugeruje, że wędkarstwo powiększy uniwersalność idei olimpijskiej, ponieważ jest bardzo popularne.

        Złowione ryby wracałyby do wody bez szwanku.

        Krytycy twierdzą, że łowienie wymaga zbyt dużo szczęścia, jest niezrozumiałe dla osób postronnych i zbyt nudne do oglądania. Jak do tego podejścia do sprawy mają się mecze palanta na olimpiadzie?  

        Wędkarstwo było nieoficjalną dyscypliną sportu na olimpiadzie w Paryżu w 1900 r.  Wtedy rywalizowali ze sobą wędkarze z sześciu krajów.

        Brakuje jednak informacji o ewentualnym zwycięzcy.


Zawody PKZW
23 października 2016 r. (niedziela).

Bayfront Park, Hamilton.

Godzina zbiórki - 7.30.

Zawody brzegowe na wszystkie ryby.

Prosimy o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

piątek, 07 październik 2016 14:50

Szczupaki na Dalrymple (41/2016)

Szczupaki na Dalrymple

        Wyniki zawodów Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego w łowieniu szczupaków z łodzi na jeziorze Dalrymple. Sobota, 1 października 2016 r.  W zawodach startowało 17 wędkarzy. 5 wędkarzy złowiło szczupaki.

Wyniki:

              Liczba ryb Waga (kg) Punkty

1. Stanisław Tupta         
                1        2,20        25 + 3*
2. Janusz Kawalec         
                1         1,6        23
3. Zdzisław Calik         
                1         1,56         21
4. Roman Runo                 
                1         1,12         19
5. Dariusz Hadziewicz         
                1         0,66         18
*Największa ryba

Klasyfikacja PKZW po ostatnich zawodach, 20 pierwszych miejsc:

   1. Roman Runo                 221 pkt
   2. Waldemar Weselak         194
   3. Janusz Kawalec         163
   4. Wojciech Bak         147
   5. Stanisław Zapała         126
   6. Marek Pastuszek         123
   7. Dariusz Hadziewicz           97
   8. Wojciech Chańko         90
   9. Krzysztof Arsiuta         87
 10. Mariusz Robak         66
 11. Mirosław Arsiuta         66
 12. Adam Góralczyk         47
 13. Stanisław Tupta         44
 14. Henryk Wywiał         40
 15. Roman Mikucewicz         38
 16. Oktawian Olejnik         36
 17. Damian Kapral         36
18. Bogusław Gradek         28
 19. Edward Stenka         28
 20. Andrzej Potz                 28

        Następne zawody: 23 października 2016 r. (niedziela). Waterford, Concession 8. Godzina zbiórki – 7.00. Zawody brzegowe na wszystkie ryby. Prosimy o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

        Nad jeziorem Dalrymple znajduje się polski ośrodek – Lake Dalrymple Resort. W Internecie:  www.lakedalrympleresort.ca lub  tel. 1-705-833-2400.

        Ośrodek oferuje do wynajęcia domki letniskowe (cottages) i łodzie wędkarskie. Na miejscu można też kupić przynęty – live bait. Jezioro Dalrymple położone jest 155 km od Toronto.


Nadszedł koniec giganta

        Niedługo nacieszyli się wędkarze z nowego Cabelasa w Ottawie, który został uroczyście otwarty w czwartek, 22 września 2016 r.  W poniedziałek, 3 października, Bass Pro Shops kupił za 5,5 miliarda dol. sklepy Cabelas, swojego największego konkurenta w USA i Kanadzie.

        Pierwsze przecieki na temat  przejęcia Cabelasa przez BPS pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku. Teraz stało się to faktem.

        Bass Pro Shops znajduje się w pierwszej 100 największych prywatnych firm w USA. Dochód Cabelasa w ubiegłym roku wyniósł 1,2 miliarda dol. 

Cabelas był spółką, w której 25 proc. akcji należało do rodziny. Pod koniec trzeciego kwartału 2015 r. akcje giełdowe firmy zanotowały wyraźny spadek.

        Właściciel Bass Pro Shops John Morris należy do najbogatszych ludzi w USA.  Forbes szacuje jego majątek na 3,9 miliarda dol., co daje mu 403. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

        Tymczasem trwa wyprzedaż likwidacyjna sklepów Le Baron.  Pod koniec września firma ogłosiła bankructwo.


Łososie

Trwa oblężenie rzek, do których na tarło wchodzą łososie. Na zdjęciu Credit River w Erindale Park.

czwartek, 29 wrzesień 2016 23:53

Okonie na Simcoe (40/2016)

        11 wędkarzy wzięło udział w zawodach Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego w łowieniu okoni z łodzi, które odbyły się na Simcoe – Cook’s Bay, w sobotę, 24 września.

        Wyniki  łowienia okoni nie były tak rewelacyjne jak w ubiegłym roku, ale nie były też złe.  

        Złowiono kilka półkilogramowych jumbo. Największy okoń złowiony przez Janusza Kawalca ważył 0,65 kg.  

        Największy okoń na zawodach w 2015 r.  ważył 0,70 kg. Tego okonia złowił Waldemar Weselak i wygrał też tamte zawody z wagą 12,21 kg.

Kalendarz zawodów PKZW – jesień 2016:

        1 października 2016 r. (sobota) – Lake Dalrymple. Godzina zbiórki – 7.30. Zawody na szczupaki – Big Pike.

        23 października 2016 r. (niedziela) – Waterford, Concession 8. Godzina zbiórki – 7.00. Zawody brzegowe na wszystkie ryby. Prosimy o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

        13 listopada 2016 r. – Belwood Lake, Conservation Area. Godzina zbiórki – 7.00. Zawody brzegowe na szczupaki.

        Zawody mogą być odwołane ze względu na pogodę, dlatego prosimy o sprawdzenie komunikatów na stronie internetowej www.pkzw.org w dzień poprzedzający zawody po godz. 20.00.

Wyniki zawodów:                 Liczba ryb  Big Fish (kg)  Waga (kg)  Punkty

  1. Roman Runo                30        0.57                9,00        25
  2. Roman Mikucewicz        30                        8,20        23
  3. Wojciech Bak                 30         0,51                8,04         21
  4. Waldemar Weselak         30         0,50                 7,56         19
  5. Adam Czyż                 30         0,59                 7,35        18
  6. Janusz Kawalec         30         0,65                 6,87        17 + 3*
  7. Stanisław Tupta        30                           6,72        16
  8. Andrzej Firman                27                           5,09         15
  9. Stanisław Zapała         28                           4,90         14
10. Wojciech Chańko         20                           3,42         13
11. Mariusz Pastuszek         18         0,55                 2,91        12
* Największa ryba


Koniec Le Baron

        „Ze smutkiem zawiadamiamy, że po 58 latach nasza kanadyjska, firma zamyka swoje drzwi” – taka informacja pojawiła się kilka dni temu na stronie internetowej legendarnej sieci sklepów Le Baron. Od poniedziałku rozpoczęła się likwidacyjna wyprzedaż we wszystkich czterech lokacjach: w Markham, Mississaudze, Ottawie i Montrealu.

        Wielu znawców tematu na pewno się zgodzi z opinią, że Le Baron padł na własne życzenie. Ogólne narzekania na sklepy Le Baron nie miały końca.

        Najbardziej obrywało się obsłudze sklepów, która uważana była, delikatnie mówiąc, za niezbyt miłą.  Na pewno ludzie, którzy tam pracowali, nie byli entuzjastami tego, co robili.

        Mankamentem sklepów były też krótkie godziny pracy. Od poniedziałku do środy 10.00-18.00,  do 21.00 w czwartek i piątek, sobota do 18.00 i nieczynne w niedzielę. Godziny otwarcia jak z lat 80.

        Le Baron był najbardziej konserwatywnym sklepem turystyczno-wędkarsko-myśliwskim. Trudno sobie wyobrazić,  ale w tych czasach nie miał nawet czytników, skanerów cen do kodów kreskowych. Właścicielem tego biznesu była podobno niejaka miss „B”, jak ją powszechnie nazywano. Tajemnicza starsza pani z Montrealu, która według szacunków ma dobrze ponad 80 lat na karku i nigdy nie wierzyła w Internet.  

        Le Baron miał najgorszą stronę internetową na świecie, zrobioną w całości w przestarzałym formacie pdf. Właściciele sieci byli również odporni na nowości i potrzeby wędkarzy. Ten sklep jechał na wstecznym biegu przez ostatnie lata,  a na rynku pojawiała się coraz większa konkurencja – Bass Pro Shops,  Sail i Cabelas.  Wielkie sklepy ze wszystkim na czasie z możliwością zakupów online. Zanim jednak pojawiły się inne duże sklepy, przez długie lata Le Baron „utrzymywał” wędkarski biznes z największej sprzedaży detalicznej.  Dzięki Le Baron na pewno sprzedawało się Shimano. Niegdyś potęga na rynku, Le Baron tracił swoją siłę.

        Z roku na rok w Le Baronie zadało się zauważyć coraz mniej kupujących. Ludzie zaglądali do tych sklepów bardziej z sentymentu niż po wędki. Dla wielu emigrantów wędkarska przygoda w Kanadzie zaczęła się właśnie w Le Baron, gdzie kupowało się pierwszy sprzęt na ryby.

        Bez wątpienia likwidacja Le Baron nie jest związana jedynie z narastającą konkurencją i niedostosowaniem się do wymogów obecnego rynku.  Domowe budżety są bardziej napięte i ludzie wydają po prostu mniej na sprzęt na ryby. Są inne ważniejsze potrzeby. Nowych kołowrotków i wędek nie kupuje się w nieskończoność. Na co dzień wędkarze potrzebują tylko hook, line and sinkers, i to jak najtaniej.  A z tego typu sprzedaży sklep się nie utrzyma.  

        W ostatnich latach z rynku zniknęło kilka większych i mniejszych sklepów turystyczno-wędkarskich w Toronto i okolicach, np.: Nelson Great Outdoors, Pollacks, Wilson’s, Barkleys, Fish On Line, Proline. Teraz przyszła kolej na Le Baron.  

        Można się spodziewać, że wkrótce zniknie następny bait shop w Toronto. Los jednego ze sklepów z żywcami jest już raczej przesądzony. Zima i zła pogoda w wędkarskim biznesie jest bezlitosna. Ten sklepik nie doczeka pierwszego lodu.

        Na wyprzedaż w Le Baron nie ma co się napalać.  Wielkie żółte reklamy w witrynie i w środku sklepu o przecenach to mydlenie oczu. Jak na razie na przecenie do 50 procent jest chłam. Większość towaru sprzedawana jest 10-20 proc. „off”. Jednak ceny niektórych towarów zostały wcześniej zawyżone. W czasie likwidacji zwroty nie będą honorowane i karta zniżkowa jest nieważna. Likwidacją zajmuje się firma z Quebecu – Continental Auctioneers, która, jak łatwo zauważyć, próbuje to zrobić z jak największym zyskiem.

piątek, 23 wrzesień 2016 15:32

Ma rekord i kłopoty

        Czasami nie warto być na topie.  Przekonał się o tym  łowca największego w historii karpia w Wielkiej Brytanii, 33-letni Tom Doherty.

        W poniedziałek, 19 września, złowił karpia o imieniu Big Rig, który ważył, niebagatela, 70 funtów i 4 uncje, pobijając poprzedni rekord o 2 funty i 3 uncje.

        Niemal natychmiast wędkarz zaczął otrzymywać śmiertelne pogróżki pod swoim adresem oraz członków  rodziny od fanatyków łowienia karpi w Wielkiej Brytanii, którzy twierdzą, że rekord nie powinien być uznany, bo karp nie był dziki, ale tylko wyhodowany i utuczony gdzieś indziej, zanim trafił do zbiornika, gdzie został złowiony przez Toma.  

        Również sponsorzy wędkarza otrzymali pogróżki telefoniczne oraz poprzez portale społecznościowe.


Zawody PKZW

        24 września 2016 r. (sobota). Lake Simcoe, Lake Simcoe Marine Limited, 977 Isabella St. (4th Line), tel. 1-705-456-3131. Godzina zbiórki - 6.30. Zawody z łódek na okonie.

Klasyfikacja generalna PKZW po ostatnich zawodach - 25 czerwca, 20 pierwszych miejsc:
         
  1. Roman Runo                177
  2. Waldemar Weselak        170
  3. Wojciech Bak                121
  4. Janusz Kawalec        120
  5. Stanisław Zapała        107
  6. Marek Pastuszek        106
  7. Krzysztof Arsiuta          87
  8. Dariusz Hadziewicz          79
  9. Wojciech Chańko          72
10. Mirosław Arsiuta          66
11. Mariusz Robak                  61
12. Adam Góralczyk          47
13. Henryk Wywiał                  40
14. Oktawian Olejnik          36
15. Damian Kapral                  36
16. Bogusław Gradek          28
17. Edward Stenka                  23
18. Andrzej Potz                  23
19. Krzysztof Jaśkielewicz  21
20. Bogumił Weselak          19


Miał być koniec Cabelasa

        W czwartek, 22 września, w Ottawie nastąpiło uroczyste otwarcie kolejnego sklepu Cabela’s. Jest to już 11. sklep tej sieci w Kanadzie. Adres Cabelasa w Ottawie – Kanata, 3065 Palladium Drive.

        Jeszcze nie tak dawno, za sprawą agencji Reutera, w wędkarskim świecie zrobiło się głośno o możliwości przejęcia sklepów Cabela’s przez Bass Pro Shops. Cabela’s sprzedaje sprzęt myśliwski i wędkarski i jest największym konkurentem sieci sklepów Bass Pro Shops. Sklepy Cabela’s podobne są stylem do Bass Pro Shops.

        Na terenie Ameryki Północnej działa ponad 60 sklepów sieci Cabela, w tym kilka w Kanadzie, w Winnipegu, Edmonton, Saskatoon i Ontario.  W 2014 roku w Barrie otwarto jeden ze sklepów. Katalogi Cabela’s wysyłane są do wszystkich stanów i 125 krajów.

        Początki firmy Cabela sięgają 1961 r., kiedy to Dick Cabela wymyślił plan sprzedaży much, które kupił na wystawie mebli w Chicago. Po powrocie do domu do Chappell w Nebrasce, Dick dał ogłoszenie w gazecie Casper w Wyoming: „12 ręcznie wiązanych much za dolara”. Wtedy z ogłoszenia zdobył jednego klienta... I tak się zaczęło, niemal zupełnie przypadkowo. Dick Cabela zmarł w wieku 77 lat, w ubiegłym roku.

        Gigant Bass Pro Shops ma 94 sklepy w USA i Kanadzie, w których zatrudnia ponad 20 tys. ludzi. Według „Forbesa”, Bass Pro Shops zanotował dochód 4,3 miliarda dol. w 2014 r. Bass Pro Shops znajduje się w pierwszej 100 największych prywatnych firm w USA. Dochód Cabela’s w ubiegłym roku wyniósł 1,2 miliarda dol. Cabela’s jest spółką, w której 25 proc. akcji należy do rodziny. Pod koniec trzeciego kwartału 2015 r. akcje giełdowe firmy zanotowały wyraźny spadek.


Koniec sezonu

        Na północy Ontario sezon turystyczny dobiega końca.
Już w połowie września zamyka się Esnagami Lodge.

Przewodnik Malcom ze szczupakiem 42 cale z jeziora Esnagami. Największego szczupaka sezonu złowił Rob Giadulli – 45 cali. Największe sandacze 29 cali – Jim Pomaranski, Brandon Mabry.

Po prawej: Rob Giadulli z największym szczupakiem sezonu 2016 na Esnagami

piątek, 16 wrzesień 2016 00:28

Jubileusz 25-lecia PKZW

        W niedzielę, 11 września 2016 r., w Binbrook Conservation Area odbyły się zawody oraz piknik z okazji jubileuszu 25-lecia powstania Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego w Toronto. W zawodach wystartowało 17 wędkarzy. Wszyscy zawodnicy złowili tylko sumy. Zawody wygrał Bogusław Gradek.

Wyniki:

1. Bogusław Gradek
                - 1 ryba - 2,78 kg

2. Stanisław Zapała
                - 1 ryba - 1,70 kg

3. Waldemar Weselak
                - 4 ryby - 0,88 kg

4. Józef Makowski
                - 1 ryba - 0,52 kg

5. Marek Pastuszek
                - 1 ryba - 0,24 kg

6. Adam Czyż
                - 1 ryba - 0,20 kg

7. Roman Runo
                - 1 ryba - 0,06 kg
        
        Po zawodach odbył się piknik, w którym uczestniczyły 24 osoby.

        Głównym sponsorem zawodów był PKZW. Każdy otrzymał koszulki i wszyscy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych. Pan Józef Makowski ufundował karton polskiego piwa. Prezes PKZW Waldemar Weselak ufundował puchar za pierwsze miejsce. Bogusław Gradek ufundował akcesoria wędkarskie: koszyczki zanętowe i ciężarki. Pani Agnieszka Turewicz przygotowała dyplomy dla żon wędkarzy.

        Prezes PKZW dziękuje Joannie, Agnieszce, Bogdanowi, Edkowi, Heńkowi, Mariuszowi i Krzyśkowi za pomoc w przygotowaniu pikniku z okazji 25-lecia działalności związku. Szczególne podziękowanie od zarządu PKZW dla Krzyśka Jaśkielewicza za prowadzenie naszej strony internetowej www.pkzw.org i informacje na temat zawodów PKZW publikowane w „Gońcu”.

Kalendarz zawodów PKZW:

– 24 września 2016 r. (sobota) – Lake Simcoe, Lake Simcoe Marine Limited, 977 Isabella St. (4th Line), tel. 1-705-456-3131. Godzina zbiórki – 6.30. Zawody z łódek na okonie.

– 1 października 2016 r. (sobota) – Lake Dalrymple. Godzina zbiórki – 7.30. Zawody Big Pike.

– 23 października 2016 r. (niedziela) – Waterford, Concession 8. Godzina zbiórki – 7.00. Zawody brzegowe na wszystkie ryby. Prosimy o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

– 13 listopada 2016 r. Belwood Lake Conservation Area – Godzina zbiórki – 7.00. Zawody brzegowe na szczupaki.

czwartek, 08 wrzesień 2016 23:29

Historia polonijnego klubu wędkarskiego - PKZW

        Polsko-Kanadyjski Związek Wędkarski powstał latem 1991 roku. Na pierwsze zebranie, które odbyło się w Credit Union, stawiło się 65 osób. Na spotkaniu tym ustalono podstawy działalności związku, jego strukturę organizacyjną, program działania na rok 1991 oraz kalendarium zawodów. Wybrano także władze związku. Pierwszym prezesem został Władysław Hrajnik. Do zarządu weszły ponadto następujące osoby: Stanisław Król,  śp. Marek Nizioł, Robert Zalewski, George Opitz, Janusz Hormański, Bogdan Kwapis, Bogusław Gradek.

        Pierwsze zawody PKZW odbyły się 8 września 1991 r. na Credit River w Port Credit. Uczestniczyło w nich 25 wędkarzy. Łowiono łososie. Pierwszym zwycięzcą zawodów PKZW został Grzegorz Ciszewski, który złowił łososia o wadze 17 lb 8 oz. Drugi był junior – Przemysław Gradek (brak danych o rybie), a trzeci Jacek Tyc, który złowił 2 karpie o wadze 18 funtów. Następne zawody zorganizowano 15 października w Cobourg. Stawiło się na nich 15 wędkarzy. Zwyciężył – jednym łososiem o wadze 26 lb. 14 oz – Lucjan Sanigórski. Trzecie zawody PKZW, na które przybyło 24 wędkarzy, przeprowadzono w miesiąc później, również w Cobourg. Rybą zawodów był pstrąg tęczowy. Jednego „tęczaka” złowił Marek Nizioł. Ryba ważyła 8 lb. Ireneusz Kujawski złowił pstrągi potokowe (brown trout) o łącznej wadze 18 lb 8 oz.

sobota, 27 sierpień 2016 23:16

Z historii PKZW: Rice Lake 2002

        Dobiegł końca 11. wędkarski sezon Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego. W sobotę, 2 listopada 2002 r., zawodami w połowie sandaczy na Rice Lake zakończyła się więc rywalizacja o miano najlepszego wędkarza roku.

        Już wcześniej było wiadomo, że tylko dwóch wędkarzy miało szansę na zdobycie tytułu. Obrońca tytułu z roku 2001, ówczesny prezes PKZW Ireneusz Lazowski, który przed zawodami na Rice Lake zgromadził 116 pkt. Szansę miał również, ze 107 punktami, drugi wędkarz w klasyfikacji, Marian Mulas. Rywalizacja o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej pomiędzy tą dwójką wędkarzy nadawała ton zawodom na Rice Lake. Dopóki ryba w wodzie, wszystko mogło się zdarzyć... Tym bardziej kiedy partner Mariana, Ryszard Dyjasek, wyholował pierwszego dużego sandacza.