Goniec

Register Login

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Magazyn wędkarski.

czwartek, 21 lipiec 2016 22:06

Esnagami 2016 (2)

W sobotę, 2 lipca, około południa docieramy do Esnagami Wilderness Lodge. Na doku, do którego dobija wodnopłat czekają na nas właściciele ośrodka Eric i Sue oraz ich dziećmi syn Liam i córka Rowan. Są też przewodnicy, którzy szybko zabierają nasze bagaże i przenoszą je do domku nr 5, który znajduje się blisko głównego doku, ale za to najdalej od lodge.

lodki

Nasza mała przystań dwa kroki od kabiny

Ten domek-kabina ma też blisko mały dok na dwie łodzie.  W środku domku zbudowanego z bali jest wystarczające wyposażenie i wygody na kilka dni w dzikiej puszczy.  Jest w pełni wyposażona kuchnia i łazienka  i dwie wygodne sypialnie.

domek-z-bali

kabina-5

Kabina ma swój urok

Po przygotowaniu sprzętu i łodzi jeszcze przed obiadem Waldek zabiera Heńka na krótki wypad po Esnagami.

wonderland

heniek-wywial

Henryk Wywiał z sandaczem z Esnagami

waldek-szczupak

Waldek Weselak z swoim pierwszym szczupakiem

zeberka

Żeberka na oobiad

deser

Deser

odpoczynek

Po takim obiedzie i deserze nie ma mowy o rybach. Na wszystko jest czas. Tutaj robi się ciemno dopiero około godz. 23.

W tym rejonie Ontario pewne jest to, że pogoda jest niepewna. Weather Network zmienia prognozy kilka razy w ciągu dnia. Stacja ta podaje pogodę na Nakinę i rezerwart Arroland, niedaleko jeziora Esnagami. Nawet latem koniecznie trzeba mieć ze sobą ciepłe i nieprzemaklane ubrania i zabierać je na wodę. Jeszcze w sobotni wieczór doświadczyliśmy gwałtownej zmiany pogody – było lato, ale w mgnieniu oka zrobiła się jesień. Przez następne trzy dni i noce paliliśmy w piecyku. Lepsze to niż upały i duchota w Toronto.

piecyk

Tutaj deszcz i zimno nie przeszkadza nikomu, aby wypłynąć na ryby i spędzić cały dzień na łodzi. Tylko silny wiatr i duże fale mogą kogoś zatrzymać przed wypłynięciem, ale z tym bywa różnie.

trzymaj-sie-heniu

Trzymaj się Heniu...

tymeks

Proste kanapki smakują na północy najlepiej.  Ogórki kiszone i mielonka Krakus tylko ze sklepu Tymek’s na Advance Rd.

ulewa

Ulewa, po której zrobiło się zimno.

piątek, 15 lipiec 2016 08:36

PKZW na Dalrymple

dalr1

 

Właściciel Dalrymple Resort Chris Michniacki (L) ufundował dla pierwszej trójki nagrody po 50 dolarów.  Na zdjęciu nagrodę wręcza Waldemarowi Weselakowi (P), zwycięzcy zawodów Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego, które odbyły się 25 czerwca na jeziorze Dalrymple.

 

dalr2

 

Wędkarze PKZW po zakończeniu zawodów. W pierwszym rzędzie, najlepsza trójka, od lewej: Edward Stenka (2. m.), Waldemar Weselak (1. m.), Oktawian Olejnik (3. m.).


Bez licencji też można
W ostatnim czasie przy wynajmowaniu łodzi na ryby, niektóre mariny i ośrodki „wymagają” okazania uprawnień na prowadzenie łodzi motorowych - pleasure craft operator card. Warto wiedzieć, że w przypadku wynajmu łodzi uprawnienia nie są wymagane, ale jedynie wskazane. Osoba, które chce prowadzić łódź bez licenencji ma jednak pewne obowiązki. Powinna otrzymać tzw. Rental Boat Safety Check List. To nic innego jak szybkie szkolenie i najważniejsze informacje na temat bezpiecznego kierowania łodzią. Dokument ten musi być podpisany i znajdować się na łodzi w okresie wynajmu.

niedziela, 17 lipiec 2016 08:14

Esnagami 2016

Nasza kolejna, trzecia już wyprawana w północno-zachodnie Ontario, na jezioro Esnagami tym razem opóźnia się w Nakinie. Mgła paraliżuje odloty. Dzień wcześniej w tym rejonie Ontario przetoczyły się burze. Przez Ontario przejechaliśmy bez problemów i opóźnień. Na 11-stce nie było żadnych robót drogowych, bo to przecież 1 lipca - Canada Day.

Po 15 godzinach jazdy z Toronto, poprzednią noc jak zwykle spędziliśmy w motelu Pennock’s w Nakinie.
Nie jest to super-motel, ale ma przynajmniej WiFi. W Nakinie działa sieć Rogers, ale tylko w niektórych miejscach. Bell nie ma tu zasięgu. Kto ma telefon z Bella będzie miał serwis tylko do Geraldton.

Z Pennock’s jest najbliżej do lotniska. Niektórzy jednak na noc wybierają jeden z trzech moteli w Geraldton i dopiero rano jadą do Nakiny. Z Geraldton do Nakiny jest ponad 70 km. Co prawda droga jest bardzo dobra, ale jazda wcześnie rano niesie duże ryzyko, że jakiś zwierzak wyskoczy pod koła.

grupa-2016

Nasza grupa. Od lewej Waldek Weselak, Yanna, Heniek Wywiał, Krzysiek.

kanapki

Taki posiłek w motelu w Nakinie to już tradycja.  Polska mielonka z puszki, kiszony ogórek, pomidor, cebula. Kiszone ogórki koniecznie tylko ze sklepu Tymek's w Toronto.

heniu-mgla

Mgła nad jeziorem Cordingley w Nakinie, która opóźniła na kilka godzin odloty wodnopłatów w sobotę, 2 lipca. Na pomoście Henryk Wywiał, który po raz pierwszy jedzie na Esnagami, melduje swoją gotowość do wyprawy...

bagaze

Jak zwykle mamy sporo bagażu. Na pewno mamy najdłuższą tubę na wędki.  Tutaj przeważnie nie ma problemów w wymiarami bagażu.

float-plane

Te samoloty wykorzystywane są do przewozu ludzi, transportu materiałów budowlanych, maszyn, łodzi, beczek z paliwem, itp. Jak coś nie wejdzie do środka to można gdzieś zawsze przywiązać.

 

nakina-air

Około południa mgła zeszła i wodnopłaty rozpczęły kursy po północno-zachodnim Ontario

na-wadze

Na wadze bagaże i sprzęt kilkuosobowej grupy młodych chłopaków odlatujących do jakiegoś outpost camp.  Sporą częśc ich rozrywkowego bagażu stanowiło piwo, blisko 300 puszek.  W krótkich spodenkach i klapkach w ontaryjski las. Chyba naprawdę pomylili samoloty i kierunki świata, bo wędki też mieli na rekiny.

czwartek, 30 czerwiec 2016 14:52

Udane zawody na Dalrymple

        Waldemar Weselak wygrał ostatnie zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego, które odbyły się na Dalrymple Lake w sobotę, 25 czerwca. Były to zawody z łódek w łowieniu bassów, szczupaków i sandaczy.  W zawodach udział wzięło 17 wędkarzy, a 13 dostarczyło ryby do ważenia.

      Wyniki zawodów na Dalrymple Lake, sobota, 25 czerwca 2016 r.:

Ryby   Big Fish   Waga (kg) Punkty

1. Waldemar Weselak  
6 szczupaków, 2 bassy  9,96         25 + 3*

2. Edward Stenka         
6 szczupaków, 1 bass  szczupak 1,88 kg         8,80  23

3. Oktawian Olejnik    2 szczupaki, 5  bassów   bass 1,89 kg    7,20         21

4. Wojciech Bak         6 szczupaków         6,72   20

5. Andrzej Potz   2 szczupaki            2,44         19

6. Dariusz Hadziewicz  1 szczupak, 1 sandacz   sandacz 1,18 kg - 47 cm 2,20         18

7. Daniel Duniec   3 bassy    1,72   17

8. Janusz Kawalec   1 szczupak    1,64         16

9. Adam Góralczyk   1 szczupak    1,46         15

10. Stanisław Zapała 1 szczupak   1,44         14

11. Roman Runo   1 szczupak   1,20   13

12. Mariusz Robak         1 szczupak   1,14   12

13. Mariusz Pastuszek   1 bass   0,58         11

        *3 dodatkowe puntky za największą rybę: Waldemar Weselak - szczupak 2,42 kg.

        Właściciel Dalrymple Resort, Chris Michniacki, ufundował dla pierwszej trójki nagrody po 50 dolarów.

        Klasyfikacja generalna PKZW po ostatnich zawodach, 20 pierwszych miejsc:

  1. Roman Runo                  177 pkt
  2. Waldemar Weselak          170
  3. Wojciech Bak          121
  4. Janusz Kawalec         120
  5. Stanisław Zapała         107
  6. Marek Pastuszek         106
  7. Krzysztof Arsiuta           87
  8. Dariusz Hadziewicz           79
  9. Wojciech Chańko            72
10. Mirosław Arsiuta           66
11. Mariusz Robak            61
12. Adam Góralczyk            47
13. Henryk Wywiał            40
14. Oktawian Olejnik            36
15. Damian Kapral            36
16. Bogusław Gradek            28
17. Edward Stenka            23
18. Andrzej Potz                    23
19. Krzysztof Jaśkielewicz  21
20. Bogumił Weselak            19
        
        Zarząd PKZW informuje,  że zaplanowany na 16 lipca piknik z okazji 25-lecia istnienia klubu zostaje przeniesiony na 10 września 2016 r.

        Navionics Boating US & Canada to mapy głębokościowe jezior. Do najważniejszych funkcji aplikacji  należy zaliczyć: zapamiętywanie punktów nawigacyjnych (waypoints) lub tras, mierzenie odległości pomiędzy punktami oraz możliwość włączenia planu batymetrycznego (SonarChart) jeziora w najmniejszych detalach.

        Jest to na pewno niezwykle przydatna wielofunkcyjna aplikacja dla wędkarzy i również żeglarzy za niewielkie pieniądze. Jest szczególnie niezastąpiona na nieznanych akwenach.  Przydaje się na wodzie, jak i zimą na lodzie do markowania dobrych miejsc.

        Mapy Navionics zawierają wszystkie szczegóły z najlepszych nawigacyjnych map papierowych,   oferując zarazem najszersze pokrycie obszarów z absolutnie najlepszą dokładnością.

 

Jak znaleźć aplikację?

        To zależy, jakiej platformy używa Twoje urządzenie mobilne. Jeśli jest to Android, wjedź do Google Play i wpisz Navionics Boating US & Canada. Jeśli Twoje urządzenie działa w systemie iOS: Iphone, Ipad aplikację znajdziesz w App Store (iTunes), wpisując również  Navionics Boating US & Canada.

 

Ile kosztuje aplikacja Navionics Boating US & Canada?

        Koszt aplikacji na Androida wynosi 16,99 dol. amer., na Apple 14,99 dol. amer. Subskrypcja ważna jest jeden rok. Po upływie tego czasu subskrypcję można odnowić ze znaczną zniżką, za połowę oryginalnej ceny.

        Aplikacja bez ważnej subskrypcji będzie działać, ale bez dostępu do aktualizacji.

 

Bez obaw o plan

        Najważniejsze funkcje w aplikacji działają poza zasięgiem sieci, bez serwisu, bez daty – no service no problem. Nie trzeba się martwić o połączenie z Internetem i przekroczenie planu.

        Aby aplikacja działała, telefon lub tablet musi mieć włączoną lokalizację, lub inaczej GPS.

 

Uważaj na baterię

        Pracujący w tle GPS wyczerpuje szybciej baterię w telefonie lub tablecie. Dlatego w przypadku długiego korzystania z aplikacji zalecane jest posiadanie przenośnej ładowarki, akumulatora (power bank) do urządzeń mobilnych.

 

Aplikacja zniknęła

        Zdarza się, że nie można znaleźć aplikacji w App Store (iTunes) lub Google Play Store. Była i zniknęła... Nie trać czasu na szukanie. Poczekaj i spróbuj za jakiś czas. Jeśli aplikacja jest niedostępna, oznacza to, że została chwilowo usunięta przez Apple lub Google ze względu na jakieś problemy.

        Co jest denerwujące, to brak informacji na temat zniknięcia ze strony samej firmy Navionics.  Czasami coś tam napiszą na swoim Facebooku, jak ktoś zapyta, albo i nic.  Dzwoniąc do Navionics, usłyszymy niewiele: „The app has been temporarily removed and will be available again, as soon as the update has been approved & released by Google Play Store”.

 

Sprawdź, zanim kupisz

        Listę jezior z dostępnymi mapami można sprawdzić w Internecie na stronie Navionics.  Jezior jest dużo i najbardziej popularne na pewno są. Tam również znajdziemy listę urządzeń mobilnych działających z aplikacją – http://www.navionics.com/sites/default/files/documents/mobile_compatibility_guide_0.pdf

 

Inne funkcje i zalety

        Mapy Navionics Boating US & Canada aktualizowane są w trybie codziennym, ponad 2 tys. aktualizacji każdego dnia.

         – wskazanie obszarów bagiennych,
        – kontur bezpiecznej głębokości wybieralny przez użytkownika,
        – wyszczególnione punkty godne uwagi (POI),
        – mapy dwuwymiarowe (Nautical i Sonar Chart),
        – pomoce nawigacyjne,
        – pogoda (od niedawna),
        – poprawki wprowadzane przez użytkowników – Community Edits,
        – prosta obsługa i czytelność,
        – synchronizacja pomiędzy innymi Twoimi urządzeniami.


Zawody PKZW

        25 czerwca 2016 r. (sobota). Lake Dalrymple (marina), 230 Lake Dalrymple Rd., tel. 1-705-833-2400. Zawody z łódek na bassy, szczupaki i sandacze. Prosimy o wcześniejszą rezerwację łódek. Wędkarze, którzy wypożyczają łódkę w resorcie, proszeni są o przybycie na godz. 6.30 do Dalrymple Resort.

        Wędkarze, którzy posiadają własne łódki, proszeni są o dopłynięcie do pomostu przy resorcie przed godz. 7.00.

        Jeśli nie masz mapy Dalrymple na swoim telefonie, to zobacz dokładną mapę głębokości tego jeziora na stronie Fishing Lake Simcoe – http://www.fishinglakesimcoe.ca/Lakes-Map.html.

piątek, 17 czerwiec 2016 15:23

Zalety Simcoe

        Z ponad 250 tys. jezior w Ontario jezioro Simcoe cieszy się ogromną popularnością wśród wędkarzy. Simcoe jest szóstym największym śródlądowym zbiornikiem słodkowodnym w prowincji położonym zaledwie o godzinę drogi od Toronto. O Simcoe  mówi się, że jest najbardziej odwiedzanym jeziorem przez wędkarzy w Ontario. To „najbardziej” dotyczy jednak tylko zimy i łowienia spod lodu. Powodów zimowej popularności Simcoe jest kilka. Jest przede wszystkim możliwość łowienia wielu gatunków ryb, bliskie położenie od miast oraz łatwiejszy dostęp do jeziora. W innych porach roku na Simcoe przybywa i łowi znacznie mniej wędkarzy.

        Dla kogoś, kto lubi możliwości łowienia wielu gatunków ryb w jednym jeziorze, Simcoe jest idealne. W głębokich jego rejonach występują palie jeziorowe i sieje. Na średnich głębokościach możemy łowić bassy małogębowe i okonie. Płytsze obszary to miejsca, gdzie przede wszystkim łowi się bassy wielkogębowe i szczupaki. W sumie w Simcoe występuje 56 gatunków ryb, z tego 12 gatunków cieszy się zainteresowaniem wędkarzy.

piątek, 10 czerwiec 2016 15:07

Ryby na północy

Ryby na północy

        Na jeziorach północno-zachodniego Ontario rozpoczął się gorący sezon. Jak zwykle wiosną ze swoją grupą na jezioro Ogoki wyruszył Rafał Tarasiewicz.  Wyprawa okazała się szczególnie udana.  Cała 11-osobowa grupa złowiła mnóstwo ryb.  Było sporo okazałych szczupaków i sandaczy.  Rekord to 14 rzutów i 14 szczupaków, 7 rzutów 7 sandaczy.  Dla takich wypraw i ryb warto się przemęczyć i przejechać ponad 1300 km. Oto kilka zdjęć z majowej wyprawy na Ogoki.

        Tymczasem nieco bliżej od Nakiny, w tym samym rejonie Ontario, na jeziorze Esnagami, też wiele się dzieje. Znakomicie biorą szczupaki, sandacze i pstrągi.

        W niedzielę, 5 czerwca, na Binbrook odbyły się zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego w łowieniu karpi i sumów z brzegu.

        Po długiej przerwie, na zawodach PKZW pojawił się Bogusław Gradek i wygrał.
        
        Następne zawody w kalendarzu PKZW:

        25 czerwca 2016 r. (sobota). Lake Dalrymple (marina), 230 Lake Dalrymple Rd., tel. 1-705-833-2400. Godzina zbiórki – 6.00. Zawody z łódek na bassy, szczupaki i sandacze. Prosimy o wcześniejszą rezerwację łódek.

        Wyniki zawodów z 5 czerwca:

Miejsce                         Liczba ryb  Waga (kg)         

1. Bogusław Gradek          1 (sum)       1,90        

2. Waldemar Weselak        2 (sum)       1,76        

3. Marek Pastuszek            1 (karp)      1,32         

        Po raz pierwszy w zawodach PKZW udział brała Teresa Galecka. Wszystkie ryby zostały wypuszczone.

piątek, 03 czerwiec 2016 14:42

Niezwykłe Algonquin

        Park Prowincyjny Algonquin uznawany jest za jedno z najlepszych miejsc na ryby w Ontario. Na terenie parku o powierzchni 7725 km kw. znajduje się 1500 jezior. Jest gdzie łowić! Setki jezior z czystą i zimną wodą są idealnym środowiskiem dla pstrągów. Odwiedzający po raz pierwszy park miłośnicy wędkarstwa mają przeważnie znikome wiadomości, jak łowić, gdzie łowić i jakich gatunków ryb mogą się spodziewać na wędce.

        Zazwyczaj pierwsze wyprawy do parku kończą się nieudanie, dlatego też podstawowe informacje o możliwościach łowienia w Algonquin będą przydatne. Kto nastawia się na łowienie muskie, sandaczy i szczupaków w Algonquin, powinien wiedzieć, że gatunki te występują w bardzo ograniczonej liczbie jezior znajdujących się we wschodniej i południowej części parku.

        Algonquin słynie przede wszystkim z pstrągów źródlanych (brook trout) i lake trout, czyli palii jeziorowych. Oba gatunki są najbardziej rozpowszechnione w większości jezior na terenie parku.

czwartek, 26 maj 2016 22:25

Jeziora na weekend

Jeziora na weekend

Jest kilka jezior w pobliżu Toronto, na które zawsze można powracać i trudno się nimi znudzić. Położone są w zasięgu 1,5 godz. jazdy i świetnie pasują na weekendowe wyprawy.

Jeśli szukasz jeziora, któremu nie brakuje krajobrazów i ryb, wybierz się na Górne Buckhorn. Jezioro to, położone w sercu krainy Kawarthas, ma 13 km długości i średnią szerokość od 1 km do 5 km. Górne Buckhorn jest płytkim jeziorem ze średnią głębokością 4 metrów, o piaszczystym dnie. Najgłębszym miejscem na Górnym Buckhorn, dochodzącym do 15 metrów, jest okolica Buckhorn Narrows.

Górne Buckhorn ma przede wszystkim reputację dobrego jeziora na muskie, sandacze i bassy. Muskie na Buckhorn, i w ogóle na wszystkich jeziorach Kawarthas, nie dorastają do olbrzymich rozmiarów i nie mogą konkurować rozmiarami z rybami z Georgian Bay. Dużym sukcesem i sensacją byłoby złowienie na Kawarthas muskie o wadze 50 funtów. Przeważnie są to ryby o wadze 15 funtów, ale trafiają się też duże 30-funtowe sztuki.

Tak więc muskie z Kawarthas co prawda nie osiągają dużej wagi, ale za to imponują długością. 50-calowe okazy trafiają się dość często. Sezon na muskie na jeziorach Kawarthas w dystrykcie nr 17 rozpoczyna się w pierwszą sobotę czerwca i trwa do 15 grudnia. Dzienny limit dla posiadaczy kart sportowych to 1 sztuka. Wędkarze z kartami „conservation” nie mogą zatrzymać żadnego muskie. Wymiar ochronny na muskie wynosi – 112 cm (44 cale).

Innym gatunkiem, z którego słynie Górne Buckhorn, jest oczywiście sandacz, ale nie brakuje tam również bassów, okoni czy crappie.

Bazą dla wielu polskich wędkarzy na Buckhorn był polski ośrodek Poplar Grove Camp, prowadzony przez wiele lat przez Barbarę i Jana Borutów.

O ile na Górnym Buckhorn nawigacja jest dość łatwa, na Dolnym Buckhorn i Lovesick Lake trzeba pływać ostrożniej. Na obu jeziorach jest wiele wysp, skał i wypłyceń. Kilka bardzo wąskich przesmyków, z „szybką wodą”, to doskonałe miejsca na sandacze, szczególnie na początku sezonu. Najlepszych brań można się spodziewać od połowy maja do końca czerwca. Co ciekawe, oba jeziora, Dolne Buckhon i Lovesick, są najmniej obleganymi przez wędkarzy na Kawarthas.

Ciekawym jeziorem na kilkugodzinny wypad jest Dalrymple. To położone zaledwie kilka kilometrów na północ od Canal Lake jezioro zajmowało wysoką lokatę w rankingu najlepszych jezior na muskie w Ontario. Dalrymple to właściwie dwa jeziora, Górne i Dolne, przedzielone drogą 503.

Oba jeziora są dość płytkie. W Dalrymple o dominację rywalizują ze sobą muskie i szczupak, co tylko nadaje atrakcyjność temu jezioru. Jak wiadomo, na większości jezior Kawarthas szczupak nie występuje. Chociaż w ostatnim czasie, np. na Balsam Lake, organizowane są nawet zawody wędkarskie na szczupaki, których jest tam podobno sporo. Na Dalrymple, oprócz muskie i szczupaków, są również sandacze, bassy, okonie, crappie i sumy.

Szczyt brań muskie na Dalrymple przypada na początek czerwca. W pełni lata muskie są już mniej chętne do żerowania. Dopiero w wrześniu i październiku ponownie się ożywiają.

Niezwykle atrakcyjnym jeziorem 1,5 godz. drogi od Toronto jest Canal Lake, które znane jest wielu polskim wędkarzom.

Na wodach Canal Lake można spodziewać się wielu wędkarskich atrakcji. Jezioro zamieszkuje kilka gatunków ryb, które dorastają do przyzwoitych rozmiarów. Canal Lake cieszy się również popularnością ze względu na możliwość łowienia z brzegu, czego nie można powiedzieć o wielu innych jeziorach w pobliżu Toronto. Na słynnej grobli (droga numer 33), która dzieli jezioro na dwie części, zawsze można spotkać wędkarzy z powodzeniem łowiących szczupaki, bassy, okazałe karpie, a nawet muskie. Od kilku lat obowiązuje tam jednak zakaz parkowania i samochód należy zostawić w miejscach do tego celu wyznaczonych.

Jednak żeby w pełni odkryć wędkarskie uroki Canal Lake, warto spróbować łowienia z łodzi. Mamy wtedy przed sobą ponad tysiąc hektarów wody i znacznie większe szanse na złowienie różnych ryb.

„Gorące miejsca” to okolice dwóch mostów. Pierwszy z nich znajduje się w południowej części jeziora, na drodze numer 33. Drugi, znacznie mniejszy, znajdziemy w północnej części i można pod nim przepłynąć tylko małą łodzią. Okolice dwóch mostów są najgłębszymi miejscami na Canal Lake, które jest stosunkowo płytkim jeziorem, ze średnią głębokością 1,4 m (4,44 stopy).

Spadek dna, znaczna głębokość, zróżnicowane ukształtowanie dna oraz prąd wody sprzyjają gromadzeniu się tam drapieżników. Łowiąc w tych miejscach, można spodziewać się sandaczy, szczupaków, okoni i niespodziewanych ataków muskie, które na Canal Lake dorastają do imponujących rozmiarów i złowienie ponadmetrowych okazów wcale nie jest rzadkością. Dzienny limit muskie na Canal Lake to jedna sztuka. Na przestrzeni ostatnich lat wymiary ochronne na muskie na jeziorach Kawarthas ulegały zmianom i generalnie zawsze poprzeczka szła w górę. Do roku 2001 wymiar ten wynosił 86 cm. W 2001 r. wymiar ochronny został podniesiony na 91,4 cm. Obecnie wędkarzy obowiązuje wymiar ochronny na muskie – 112 cm (44 cale).

Również łowienie szczupaków na Canal Lake może przynieść wiele wrażeń. Drapieżniki te są niemal wszędobylskie. Na początku sezonu z powodzeniem można je łowić na żywca, na trolling lub spinning. Do najlepszych szczupakowych przynęt należą srebrne lub zielone wahadłówki. Tam jednak, gdzie nie ma wysokiej roślinności. Będą to okolice szlaku wodnego, który oznaczony jest zielonymi i czerwonymi bojkami. Również obrotówki, jak Mepps od numeru 3 do 5 lub Vibrax, będą bardzo skuteczne. W miejscach, gdzie podwodna roślinność dotyka niemal lustra wody, niezastąpioną sztuczną przynętą będzie spinnerbait z dodatkowym atraktorem w postaci twistera na pojedynczym haczyku. Ze względu na konstrukcję przynęta doskonale nadaje się na zbiorniki z dużą liczbą zaczepów. Również bassy uwielbiają atakować „miotłę”. Przynęta ta jest również zabójczą bronią spinningisty na wielu innych jeziorach.

Canal Lake to również łowisko sandaczy. Chociaż ich populacja jest wyraźnie mniejsza w porównaniu ze szczupakiem, można je złowić, i to całkiem przyzwoite okazy. Sporadycznie sandacze łowi się na przynęty szczupakowe, jednak najlepiej sprawdza się trolling z woblerem lub prosty zestaw ze spławikiem z żywcem na przynętę. Spinningując wieczorową porą, nawet dużymi wahadłówkami, może nas spotkać niespodzianka i zamiast szczupaka złowimy sporych rozmiarów crappie.

Jeśli dysponujemy własnym sprzętem pływającym, pontonem lub łódką, możemy je zwodować w północnej części jeziora. Z drogi numer 33, która przecina jezioro, należy skręcić w pierwszą piaszczystą drogę w prawo, która doprowadzi do publicznego parkingu i dogodnego miejsca do wodowania. Od kilku lat za parkowanie obowiązuje drobna opłata.

Canal Lake w skrócie:

Gatunki ryb – szczupak, sandacz, muskie, okoń, karp, crappie, bass małogębowy, bass wielkogębowy, pumpkinseed, white sucker

Odległość od Toronto – 140 km

Powierzchnia – 1084,5 h

Długość linii brzegowej – 29,3 km

Wyspy – 9,7 km

Maksymalna głębokość – 4,3 m

Średnia głębokość – 1,4 m


Zawody wędkarskie

Kolejne zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego odbędą się 5 czerwca 2016 r. (niedziela). Binbrook, Niapenco Lake.

Godzina zbiórki 6.30. Zawody brzegowe z losowaniem stanowisk na karpie i sumy.

czwartek, 19 maj 2016 23:19

Zawody PKZW na Little Lake (2016)

Wyniki zawodów:

  (Liczba ryb, waga (kg), punkty)

  1. Roman Runo                         6         4,80         25 + 3*
  2. Waldemar Weselak                 6         4,00         23
  3. Damian Kapral                 4         2,98         21
  4. Bogumił Weselak                 5         2,78         19
  5. Marek Pastuszek                 2         2,00         18
  6. Janusz Kawalec                 4         1,48         17
  7. Adam Góralczyk                 2         1,35         16
  8. Henryk Wywiał                 2         0,84         15
  9. Wojciech Chańko                 1         0,66         14
10. Mariusz Robak                 1         0,60         13
11. Stanisław Zapała                 1         0,45         12
*3 dodatkowe punkty za największą rybę: Roman Runo - szczupak - 1,88 kg.

W niedzielę, 15 maja 2016 r., na Little Lake koło Barrie odbyły się kolejne zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego.  

Do klasyfikacji zaliczane były dwa gatunki: sandacz i szczupak.

Sponsorem zawodów był Stanisław Zapała, który przygotował smaczny bigos.

Następne zawody: 5 czerwca 2016 r. (niedziela).
Binbrook, Niapenco Lake.
Godzina zbiórki 6.30.
Zawody brzegowe z losowaniem stanowisk na karpie i sumy.


 Zbieg okoliczności?
 

       Sukces i legenda przynęt Rapala w USA zostały częściowo zbudowane przez szczęśliwy zbieg okoliczności.

        W 1962 roku magazyn „Life” opublikował długi artykuł na temat przynęt Rapala. To samo wydanie było też poświęcone właśnie zmarłej Marilyn Monroe z jej zdjęciem na okładce. To właśnie wydanie rozeszło się w największym w historii magazynu nakładzie.

        W rezultacie popyt na przynęty Rapala w USA  sięgnął zenitu.


Wcześniej...

        Po olimpiadzie w 1952 roku, która odbywała się w Helsinkach, woblery Rapala trafiły do zagranicznych turystów.

        W 1955 roku, zawarto pierwsze umowy eksportowe ze Szwecją, Norwegią i USA.

***

        Nazwisko i pierwsza przynęta

        Lauri Rapala urodził się w 1905 r. w centralnej Finlandii, w krainie wiecznie zielonych lasów usianej setkami jezior. Niedaleko na północ rozciągała się podbiegunowa kraina zwana Laponią, którą przemierzały stada reniferów, gdzie w zimnych jeziorach występowały szczupak, okoń, pstrąg i sielawa.

        W wieku siedmiu lat Lauri i jego matka Mari osiedli w parafii Asikkala, która znajduje się około 60 mil od Helsinek. W piśmie ekstraktu do rejestru parafialnego Sysma (gmina), duchowny zapomniał nazwiska matki, które brzmiało Saarinen, a zamiast tego napisał nazwę miejscowości, z której Mari i Lauri przenieśli się – Rapala (miejscowość w gminie Sysma). W fińskim słowo „rapala” znaczy „błoto”.  I tak Lauri Saarinen stał się Lauri Rapalą.

        Swój pierwszy wobler, który miał imitować ranną płotkę Lauri wystrugał w 1936 r.  Szewskim nożem nadał przynęcie pierwszy kształt i wyszlifował ją papierem ściernym. Do wykończenia wykorzystał sreberko po serze i czekoladowych batonikach. Zamiast lakieru wierzchnią powłokę ochronną uzyskał, roztapiając na przynęcie stare negatywy fotograficzne.  

        Tą pierwszą przynętą był legnedarny Original Floating Minnow.