Goniec

Register Login

Fakty i ciekawostki (13/2017)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        • Przez wiele lat ontaryjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dbało o populację palii jeziorowych (lake trout) w jeziorze Simcoe. Co roku, wiosną, do Simcoe wpuszczano 100 tys. sztuk narybku palii jeziorowej, pochodzącej z hodowli. W 2010 r. liczba wpuszczonych palii została zmniejszona o połowę, czyli o 50 tys. Decyzja ta została oparta na wynikach badań, które dowodzą, że w Simcoe, w ciągu ostatnich lat, znacznie wzrosła liczba palii z naturalnego rozrodu.
        
        • Czy wiesz, że kiedyś podpórki na wędki określano mianem „leniuchów”? Nazywano je tak, gdyż sądzono, że używają ich tylko „niedzielni wędkarze”, dla których ważniejsze jest śniadanie niż łowienie.
        
        • Najszybszymi rybami są: tuńczyk 75 km/h, marlin 80 km/h, włócznik 90 km/h. Pstrągi osiągają szybkość do 35 km/h, a łososie 39 km/h.
        
        • Jezioro Ontario było kiedyś jednym z najlepszych siedlisk węgorza amerykańskiego na świecie. Ryby te stanowiły połowę biomasy w jeziorze. W 2005 r. zostały zabronione połowy komercyjne węgorza amerykańskiego. W 2008 r. gatunek ten został wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.
        
        • Z powodu działalności człowieka, w Ontario wyginęło co najmniej 10 rodzimych gatunków ryb, a co najmniej 15 gatunków egzotycznych zostało wprowadzonych w ciągu ostatnich 200 lat.
        
        • Naukowa nazwa szczupaka amerykańskiego muskie, muskellunge to Esox masquinongy.
        Esox jest łacińską nazwą szczupaka. Musquinongy jest kombinacją pochodzącą od słów z języka Kri, mashk – kształt, i słowa kinonge – szczupak. Inni badacze uważają, że nazwa maskellunge wywodzi się od indiańskiego mass kinonge – brzydka ryba, lub mas kenosha – duży szczupak.
        
        • Dlaczego wędkujemy? Polowanie (także na ryby) należy do naszych pierwotnych instynktów. Instynkt łowcy jest głęboko zakorzeniony w umyśle mężczyzny. Wędkarstwo pozwala zachować zdrowy umysł w zwariowanym świecie.
Carl von Essen
        
        • W 1906 r. podczas wędkarskiej wyprawy do Ontario, Lou Eppinger, mieszkaniec Detroit, wynalazł nową przynętę nazwaną Osprey. Po kilku latach pracy nad swym wynalazkiem, w 1912 r. po raz pierwszy na rynku pojawiła się najsłynniejsza wahadłówka w Ameryce Północnej – Dare Devil, nazwana w ten sposób dla upamiętnienia I wojny światowej. Ostatecznie nazwa została zmieniona na Dardevel, ponieważ nikt nie chciał mieć „diabła” w swoim pudełku z przynętami.
        
        • W 1918 r. dwudniowe pozwolenie na wędkowanie w Ontario dla osób spoza prowincji kosztowało 2 dolary. Wędkarz mógł zabrać z łowiska 16 bassów, 8 muskie, 60 troci i 24 sandacze.
        
        • Według badań, jakie przeprowadzono na uniwersytecie w Oklahomie, bassy mają węch 100 razy lepszy niż psy i 1000 razy lepszy niż ludzie.
        
        • „12 ręcznie wiązanych much za dolara”. Takie ogłoszenie ukazało się w jednej z gazet (“Casper”) w Wyoming, w 1961 roku. Jego autorem był Dick Cabela. Dziś Cabela’s jest największą firmą wysyłkową sprzętu wędkarskiego i rocznie rozprowadza 60 milionów katalogów.
        
        • „Najczęściej marzymy o rybach, kiedy nie możemy się na nie wybrać. Dlatego zimą marzymy najwięcej.”
Christopher Lehmann-Haupt
        
        • Zdarza się, że ryba zerwie się i odpłynie z hakiem w pysku. Przeciętnie po 2 lub 3 tygodniach haczyki rozpuszczą się. W zależności od temperatury wody proces może być szybszy albo powolniejszy.
        
        • „Wędkowanie jest bardzo atrakcyjne dla ludzi, których umiejętność zachwycania się rzeczami prostymi nie została zniszczona przez pompatycznych, krótkowzrocznych dorosłych, którzy myślą, że rzeczy ciekawe zdarzają się w miejscach takich jak Waszyngton, a nie w rzekach, jeziorach i oceanach.”
Ted Williams, pisarz
        
        • Wielkie Jezioro Niedźwiedzie – Great Bear Lake. To olbrzymie jezioro położone w Kanadzie na Terytoriach Północno-Zachodnich, o powierzchni 31153 km kw., jest czwartym co do wielkości w Ameryce Północnej, ósmym największym jeziorem świata i prawdziwą krainą okazów lake trout.
        
        • „Mówi się, że przyjemnością ludzi wyjątkowych jest realizowanie ideałów, a przyjemnością ludzi małych jest zdobywanie rzeczy materialnych. Moje wędkarstwo jest jak przyjemność ludzi wyjątkowych.”
Tai-Gong-Wang – legendarny
wędkarz i filozof japoński
        
        • Na początku XIX wieku w Pensylwanii zdecydowano, że większa liczba żab w jeziorach spowoduje wzrost liczby i rozmiaru ryb w tych zbiornikach. Tylko w 1903 roku do jezior Pensylwanii wprowadzono ponad 100 tysięcy żab.
        
        • „Jeśli wszyscy wędkarze byliby prawdziwymi sportowcami, niepotrzebne byłyby przepisy i regulacje i wędkowanie byłoby lepsze i przyjemniejsze.”
O. Warren Smith
– autor „Musings of an Angler”
        
        • Jeśli to możliwe, używaj różnych wędzisk do lżejszych i cięższych przynęt. Im cięższa przynęta, tym krótsze i stabilniejsze powinno być wędzisko. Do lżejszych przynęt używaj wędzisk długich i giętkich.
        
        • Największe w historii zamówienie Mustada pochodziło z Birmy (również znanej pod nazwą Myanmar). Kraj ten zamówił 93 miliony haczyków.
        
        • Przeciętnie każdy wędkarz ma w swoim pudełku 10 różnych przynęt. Jak wynika z badań statystycznych, regularnie korzysta tylko z dwóch.
        
        • W 2001 r. mieszkaniec Beaverton nad Simcoe, Robert A. Kirk, wydał książkę pod tytułem „Hook, Line & Spear The Ice Fishing History of Lake Simcoe”. Niestety, w lipcu 2002 autor, Robert A. Kirk, zginął w wypadku samochodowym w drodze do pracy.
        
        • Na terenie Kanady występuje 5 odmian gatunkowych jesiotra.
        Żółto ubarwiony jesiotr jeziorowy, Acipenser fulvescens, który jest wyłącznie rybą słodkowodną. Jesiotr pacyficzny – Acipenser transmontanus. Inną odmianą tej olbrzymiej ryby jest jesiotr zielony, Acipenser medirostris, który może osiągnąć wagę do 450 kilogramów. Czwarty – to jesiotr atlantycki z wybrzeży Labradoru oraz Rzeki Św. Wawrzyńca oraz tzw. krótkonosy, Acipenser brevirostrum, który występuje wyłącznie w rzece Saint John w prowincji Nowy Brunszwik.


Plan na wakacje:

...zanim zarzucimy wędkę, do przejechania będzie prawie 1400 km, a później jeszcze samolot…


Wszystko pod ręką

        Wild River Tackle Tek Nomad XP to plecak firmy CLC.  
        
        Przemyślany i dopracowany plecak dla wędkarzy, który ma to, co najbardziej potrzebne na wyprawy na ryby.

        W plecaku znajdziemy usztywniony schowek na okulary.  

        Wiele różnej wielkości łatwo dostępnych kieszeni.

        Wnętrze wyłożone jest kontrastowym materiałem, na którym łatwiej widać drobiazgi.

        Dodatkowo plecak wyposażony jest w światło LED i kombinerki oraz możliwość zamocowania panelu słonecznego do ładowania urządzeń mobilnych przez USB.

Zaloguj się by skomentować