Goniec

Register Login

Jack Link’s Lake Simcoe Open. Zawody na megabassy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Zawody wędkarskie w łowieniu bassów na jeziorze Simcoe, które organizowane są przez klub Aurora Bassmaster, zmieniły w tym roku nazwę z Bass Pro Shops Lake Simcoe Open na Jack Link’s Lake Simcoe Open. 

        Wygląda na to, że zmienił się główny sponsor imprezy. Zawody odbędą się w sobotę, 28 października 2017 r. Miejscem startowym jest port w Orilli.  

        Zawodowy wędkarz Dave Chong, zwycięzca 2015 Renegade Classic, potwierdził plotki, że w tym roku podczas zawodów może zostać złowiony bass 10-funtowy, ponieważ turniej odbywa się w czasie, kiedy bassy są najcięższe.

        Zawody odbyły się po raz pierwszy w 2001 r. Ich organizatorem i gospodarzem był klub bassowy z Aurory – Aurora Bassmasters. Wtedy też zawody znane były jako „Crackle Cup” i między innymi miały na celu pokazanie niewiarygodnych możliwości łowienia dużych bassów małogębowych, jakie jezioro Simcoe oferuje jesienią. Szybko też waga 28 funtów pięciu bassów stała się normą. Z roku na rok popularność turnieju rosła. 

        W 2007 r. Bass Pro Shop Canada został oficjalnym sponsorem zawodów i ich nazwa została zmieniona na Lake Simcoe Bass Pro Shops Open. Od tego momentu sponsorów zawodów zaczęło przybywać i dzięki temu turniej może sobie pozwolić na najwyższe nagrody pieniężne w Kanadzie. 

        W Internecie dostępny jest niezwykle interesujący raport dotyczący bassów łowionych w jeziorze Simcoe i Couchiching, podczas 18 różnych zawodów wędkarskich w latach 2006–2010. 

        Autorami raportu jest Steven Kerr, emerytowany biolog MNRF, oraz Wil Wegman, technik zarządzania zasobami MNRF i dyrektor ds. ochrony środowiska w klubie Aurora Bassmaster.

        Ten kilkuletni projekt wygrał już nagrodę Canadian Sports Fishing League (CSFL) Conservation Award oraz międzynarodową nagrodę Berkley Conservation Award. 

        W ciągu pięciu lat oznakowano 327 bassów wielkogębowych i 1468 bassów małogębowych. Ryby zostały zmierzone, pobrano z nich próbki i wypuszczono z powrotem do wody.

        Jak wynika z raportu, średnia długość bassów wielkogębowych łowionych na zawodach wynosiła 41,1 cm (16,1 cala). Średnia długość bassów małogębowych – 45,8 cm (18 cali). Średnia masa całkowita bassa małogębowego wynosiła 1,36 kg (2,99 lbs) i wielkogębowego 1,92 kg (4,23 lbs).

        Pomiary wykazują niezwykły średni rozmiar bassów łowionych podczas turniejów wędkarskich. Szczególnie średni rozmiar i waga bassów może rywalizować z innymi uznanymi łowiskami ryb tego gatunku na świecie. Fakt ten znalazł potwierdzenie w wynikach prestiżowego turnieju Bass Pro Shops Lake Simcoe Open w 2010 r. 

        Wtedy zwycięzcy zawodów, dwuosobowy team wędkarzy Mark Moran i Joe Muszynski, uzyskali niesamowity wynik – 31,5 funta (waga pięciu bassów!). 

        Jest to najlepszy rezultat w historii zawodów wędkarskich w Kanadzie. Poprzedni rekord Kanady wynosił 30,35 funta.

        Podczas tych samych zawodów został złowiony bass małogębowy o wadze 8,05 lbs i długości 23,5 cala. Jest to największy bass małogębowy jaki kiedykolwiek był złowiony w Kanadzie w czasie zawodów wędkarskich. 

        Ten bass został oznakowany, a w raporcie zanotowano jego wagę 7,9 lbs – na podstawie pomiaru na wadze sprężynowej. Na oficjalnej certyfikowanej wadze turnieju pomiar wskazał 8,05 lbs.

        W jeziorze Simcoe bassy dorastają szybko do dużych rozmiarów. Aż 280 bassów małogębowych i 5 wielkogębowych przekroczyło 50 cm długości. 

        Największy bass wielkogębowy osiągnął długość 54 cm i wagę 2,9 kg. 235 bassów małogębowych przekroczyło masę 2,5 kg. Jedna z ryb ważyła 3,6 kg (7,9 lbs) i mierzyła 59,6 cm (23,5 cala).

        Łącznie przez okres pięciu lat 94 bassy zostały złowione ponownie. W przełożeniu na procenty wyraża się to następująco: 4,9 procent w przypadku bassów wielkogębowych i 6,8 procent w przypadku bassów małogębowych. 

        5 bassów było złowionych dwukrotnie. Najkrótszy średni czas od pierwszego do ponownego złowienia wyniósł 261 dni dla bassów wielkogębowych i 384 dni dla bassów małogębowych. Najdłuższy czas wyniósł przekroczył pięć lat.

        Jeden z bassów wypuszczony na jeziorze Couchiching został ponownie złowiony w Burrows Bay, Gloucester Pool. Jest to dystans 78 km. Bass (tag 1346) był złowiony w 2010 r. podczas Bass Pro Shops Lake Simcoe Open i wypuszczony do Couchiching 23 października 2010 r. 

        Ten sam bass został ponownie złowiony w Burrows Bay w czerwcu 2011 r.

Zawodowy wędkarz Dave Chong z Aurory,  z bassem małogębowych o wadze 8,02 lbs złowionym na Simcoe 24 października 2014 r. Ryba miała długość 23,25 cala i obwód 19,75 cala.  Do tej pory Dave miał na swoich koncie 32 bassy ponad 7 funtów, które były złowione na Simcoe i największego 7,5 lbs.


Thisfish

        Dzięki kanadyjskiej stronie internetowej Thisfish – www.thisfish.info można się dowiedzieć, kto, jak, kiedy i gdzie złowił np. rybę czy kraba, które trafiły na nasz talerz. W sumie można prześledzić drogę na talerz 16 gatunków. 

        W ten sposób można się więc dowiedzieć, czy ryba jest świeża, czy nie.

Zaloguj się by skomentować