Logo
Wydrukuj tę stronę

Japońska Daiwa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Daiwa SS Tournament „Whisker” – jeden z najlepszych kołowrotków w historii wędkarstwa. Produkowany w rozmiarach: UL – Ultra Light, Light M, Medium and MH – Medium Heavy. Każdy rozmiar posiada również swój numer. Jest to kołowrotek na słoną i słodką wodę.

W 1965 r. na rynku pojawił się rewolucyjny „open faced reel” Daiwy. Był to pierwszy kołowrotek spinningowy, w którym żyłka nie była schowana w obudowie. Szpula była odsłonięta, co pozwalało między innymi na szybsze nawijanie większej ilości żyłki. Zupełnie nowy wygląd kołowrotka zaszokował świat.

Daiwa Luvias 2017 napakowana jest najwyższej jakości rozwiązaniami, jakich można się spodziewać po kołowrotkach wyprodukowanych w Japonii. Luvias charakteryzuje się niesamowicie płynną pracą i ekstremalnie małym ciężarem.

 

Daiwa to jedna z największych firm wędkarskich na świecie. Daiwa jest globalnym liderem w zakresie innowacyjności, oferty oraz wielkości ogólnej sprzedaży między innymi sprzętu wędkarskiego. Koncern posiada, poza Japonią, swoje autoryzowane przedstawicielstwa oraz centrale produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, w Australii, na Tajwanie, we Francji, Tajlandii oraz w Niemczech. W roku 1977 Daiwa rozpoczęła również produkcję najwyższej klasy wędzisk w Wishaw w Szkocji. Brytyjska fabryka to szczególne miejsce, ponieważ stanowi jeden z niewielu już bastionów europejskiej tradycji w produkcji sprzętu wędkarskiego. Integralną częścią jej produktów są kołowrotki.
Firma Daiwa została stworzona przez Japończyka Yoshio Matsui, który był zapalonym konstruktorem. Matsui był także perfekcjonistą i zwolennikiem wszelkich innowacji konstrukcyjnych. Dlatego sprzęt, który projektował, charakteryzował się wysoką jakością i trwałością oraz niecodziennymi rozwiązaniami technicznymi. Wzornictwo japońskich maszynek to także efekt profesjonalizmu Matsui.
To głównie dzięki niemu, w projektowaniu kołowrotków spinningowych zaczęto zwracać uwagę na ich wygląd. Do dzisiaj kołowrotki Daiwy uważane są za najładniejsze młynki na wędkarskim rynku.
Pierwszy spinningowy kołowrotek Daiwy, który był produkowany seryjnie, ukazał się na rynku w 1955 r. Od tego momentu firma rosła w siłę. Firma rozrastała się i powstawały kolejne fabryki w Japonii. W  1970 – Hiroshima Factory i Tochigi Factory, a w 1971 zapoczątkowano produkcję wędzisk w fabryce Taiwan Daiwa, Ltd. w Kaohsiung City. W roku 1970 Daiwa weszła na giełdę.
Rozwój stawał się widoczny coraz bardziej. Na świecie powstawały kolejne placówki.
Wkrótce Daiwa stała się największą firmą wędkarską na świecie. Przełomowy dla całej firmy stał się rok 1977. To właśnie wtedy powstały fabryki w Wielkiej Brytanii. Produkowano tam przede wszystkim wędziska, które stały się wówczas popularne w całej Europie. Stary Kontynent, jako rynek zbytu dla sprzętu wędkarskiego, okazał się lepszy niż USA i Kanada. W Europie mieszka najwięcej wędkarzy.
Szkockie zakłady Daiwy uchodzą za najbardziej zaawansowane technologicznie na świecie (wyłączając zakłady z Dalekiego Wschodu). To właśnie tam zrodziło się kilka znanych serii wędzisk, powstałych przy współudziale brytyjskich mistrzów wędkarstwa.
W Polsce Daiwa otworzyła swoje przedstawicielstwo w roku 2006. Następnie Daiwa wkroczyła na rynek czeski i słowacki, a także węgierski, również w tych krajach tworząc swoje przedstawicielstwa.
Dzisiaj Daiwa to już nie tylko kołowrotki i wędki. Japońska firma produkuje także plecionki, sztuczne przynęty i całą masę różnych akcesoriów wędkarskich, a nawet odzież. Wytwarzane są kołowrotki i kije do wszelkich metod połowu. Od lekkich spławikówek, poprzez spinningi i muchówki, skończywszy na ciężkim sprzęcie do połowów dalekomorskich. Największa ilość sprzętu wytwarzana jest obecnie w zakładach w Chinach.
Do legendy przeszyły dwa kołowrotki, które pomimo iż zadebiutowały około 20 lat temu, są produkowane do dziś. Pierwszym z nich jest toporna Daiwa Black Gold – japoński odpowiednik Rileh Rexa, a drugim Daiwa Whisker Tournament – kołowrotek o bardzo długiej szpuli, świetnym i mocnym hamulcu przednim oraz niecodziennym mechanizmie zbijania kabłąka o rolkę zamontowaną poprzecznie na stopce.
Na rynku dostępny jest obecnie duży wybór kołowrotków spinningowych Daiwy, w każdym przedziale cenowym. Do najtańszych należą modele: Regal, Sweepfire, Opus, Crossfire, Exceller. Półka średnia Daiwy to: Team Daiwa Sol, Team Daiwa Advantage, Team Daiwa Tierra i Team Daiwa Fuego, z kolei najwyższa półka to: Saltiga, Morethan Branzino, Saltist, Emblem. Pomiędzy poszczególnymi modelami istnieje kilka modeli krzyżówek – np. korpus z modelu wyższego, a przekładnia z niższego itp. Stąd w sieci i sklepach znaleźć można znacznie więcej pozycji z oferty Daiwy. Dosyć szeroka jest również oferta multiplikatorów spinningowych obejmujących modele: Triforce, Procaster (i kilka jego podgrup), Megaforce, Tierra, skończywszy na drogaśnych Zillionie i Steezie.
W 1990 r. Daiwa wchłonęła niemieckiego Cormorana. Założeniami Daiwy nadal pozostały dbałość o jakość i oryginale wzornictwo.