Goniec

Register Login

Końcówka sezonu PKZW

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę, 23 października 2016 r. w Bayfront Park w Hamilton odbyły przedostatnie zawody sezonu Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego. Były to zawody w łowieniu z brzegu wszystkich dozwolonych w regulaminie gatunków ryb.

Wyniki:

1. Henryk Wywiał 2 ryby 0,32 kg

2. Waldemar Weselak 2 ryby 0,10 kg
Mariusz Robak 2 ryby 0,10 kg

3. Damian Kapral 1 ryba 0,02 kg

W zawodach startowało 8 wędkarzy.
Ostatnie zawody PKZW w sezonie 2016 odbędą się 13 listopada 2016 r. Belwood Lake, Conservation Area. Godzina zbiórki - 7.00. Zawody brzegowe na szczupaki.


 

Sieja z Simcoe

Sieja, whitefish, jest jednym z najbardziej uwielbianych przez wędkarzy gatunkiem ryb z Simcoe.  Od  dawna sieja była wartościową rybą na potrzeby komercyjne i dla wędkarstwa rekreacyjnego.  W języku Huronów nazywana była Assihendo. Indianie poławiali sieje w sieci w ogromnej liczbie w Atherley Narrows, co już w 1615 r. było opisane przez Champlaina. Sieja z Simcoe szybko zdobyła sobie uznanie ze względu na walory kulinarne. 
Na początku XIX wieku osadnicy z nad Simcoe jedynie obserwowali wiosną Indian łowiących sieje na sieci i przy pomocy ościeni, co robili zresztą z mistrzowską wprawą. Wkrótce wykorzystali  ich doświadczenia i sieje zaczęto poławiać na większą skalę na potrzeby lokalnego rynku. 
Pierwsze połowy komercyjne zostały odnotowane w 1868 r. i wynosiły 8 tys. funtów.  W kolejnych latach, aż do 1887 r.  połowy siei wahały się od 2 do 86 tys. funtów rocznie. W latach 1887-1894 nie zanotowany znacznego spadku populacji siei w Simcoe. 


W 1888 r. po raz pierwszy dokonano zarybień siejami.  Do Simcoe wpuszczono 200 tys. narybku z Newcastle Hatchery.  Ikra pochodziła z siei z Jeziora Ontario. Około roku 1900 pojawiły się pierwsze przepisy regulujące łowienie siei. Znacznie ograniczono wykorzystywanie ościeni i sieci do ich połowu. Jednak nie spotkało się  to z aprobatą rybaków. Niedługo też nowym sposobem łowienia siei było łowienie ich na haczyki z przynętą, które umieszczano na dnie jeziora.

 
Całkowity zakaz używania ościeni wszedł w życie dopiero w 1941 r. W 1952 r. do doskonałości opracowano “snagging”, czyli zahaczanie siei. Metoda ta była szczególnie popularna w rejonach Kempenfelt Bay.  Sangowano przy pomocy zmodyfikowanych “spreaderów”.  W rękach wprawnego kłusownika spreader był zabójczą bronią na sieje.  Również w 1952 po raz pierwszy zdefiniowano  snagging  w Special Regulations for Ontario.  W latach 50. złowić sieję spod lodu nie było trudno.  Doświadczeni lokalni wędkarze łowili od 50 do 150 sztuk dziennie.  Turyści musieli się zadowolić zaledwie kilkoma siejami. 


Podczas zimowego sezonu  wielu wędkarzy łowiło średnio 200 siei. Jednak byli i tacy, którzy łowili znacznie więcej. 
W połowie listopada sieje z Simcoe rozpoczynają tarło, przemieszczając się w płytsze rejony jeziora na Cook’s Bay lub też do innych zatok.  Po tarle sieje można znaleźć na różnych głębokościach od 10 do nawet 90 stóp w wielu miejscach Simcoe.  Najwięcej siei łowi się na głębokości 40 stóp.
Zimą  sieje przemieszczają się w ławicach, najczęściej w okolicach dużych uskoków dna. Sieje w Simoce rosną bardzo powoli. Sieja o wadze 3/4-1 1/4 funta ma przeważnie 6-9 lat.  Najczęściej łowiona 2,5-funtowa sieja ma  natomiast aż 15 lat.  Niektóre sieje dorastają jednak  szybciej do sporych rozmiarów. Olbrzymie sieje nazywane są przez lokalnych wędkarzy “humpbacks”.


 

Ryba TYGODNIA

waldek-okon

Waldemar Weselak z okoniem “jumbo” o wadze 1,5 funta złowionym na Simcoe w środę, 26 października

 


Palie na muchę

Przewodnik wędkarski na Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim - Josh Gelinas z olbrzymimi palimi  złowionymi na muchę


Wielkie Jezioro Niedźwiedzie – Great Bear Lake, to najlepsze jezioro na świecie na rekordowe palie jeziorowe – lake trout. Wędkarze, który mają szczęście odwiedzać ten rejon Kanady łowią lake trout przeważnie na trolling i na spinning.
Muchówką łowiono raczej lipienie, a nie palie. Tak było do niedawna. Obecnie coraz częściej więcej wędkarzy zaczyna łowić olbrzymie palie na muchę. Wcześniej niezauważana i niedoceniana mucha teraz wyrasta na niezwykle skuteczną przynętę na palie.

Ostatnio zmieniany piątek, 28 październik 2016 20:54
Zaloguj się by skomentować