Goniec

Register Login

Koniec Cabela'sa?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za sprawą agencji Reutera w wędkarskim świecie zrobiło się głośno o możliwości przejęcia sklepów Cabela's przez Bass Pro Shops. Cabela's sprzedaje sprzęt myśliwski i wędkarski i jest największym konkurentem sieci sklepów Bass Pro Shops.

Sklepy Cabela's podobne są stylem do Bass Pro Shops.

Na terenie Ameryki Północnej działa 60 sklepów sieci Cabela, w tym kilka w Kanadzie, w Winnipeg, Edmonton, Saskatoon i Ontario. W ubiegłym roku w Barrie otwarto właśnie jeden ze sklepów. Katalogi Cabela's wysyłane są do wszystkich stanów i 125 krajów.

Początki firmy Cabela sięgają 1961 r. kiedy to Dick Cabela wymyślił plan sprzedaży much, które kupił na wystawie mebli w Chicago. Po powrocie do domu do Chappell w Nebrasce, Dick dał ogłoszenie w gazecie "Casper" w Wyoming: "12 ręcznie wiązanych much za dolara". Wtedy z ogłoszenia zdobył jednego klienta... I tak się zaczęło niemal zupełnie przypadkowo. Dick Cabela zmarł w wieku 77 lat, w ubiegłym roku.

Gigant Bass Pro Shops ma 94 sklepy w USA i Kanadzie, w których zatrudnia ponad 20 tys. ludzi. Według "Forbesa", Bass Pro Shops zanotował dochód 4,3 miliarda dol. w 2014 r.

Bass Pro Shops znajduje się w pierwszej 100 największych prywatnych firm w USA. Dochód Cabela'sa w ubiegłym roku wyniósł 1,2 miliarda dol.

Cabela's jest spółką, w której 25 procent akcji należy do rodziny. Pod koniec trzeciego kwartału br. akcje giełdowe firmy zanotowały wyraźny spadek.


Co tam rekordy...

Poniżej na zdjęciu Robert Hawkinks z muskie długości 57 cali, złowionym na muchę, na Lake Mille Lacs w Minnesocie, w poniedziałek, 9 listopada.

Mucha, na którą złowił muskie, miała 12 cali długości.

Prawdopodobnie ten muskie jest rekordem świata w kategorii ryb tego gatunku złowionych na muchę i wypuszczonych.

Sam wędkarz nie przykłada jednak wagi do rekordów, które, jak powiedział, nie mają dla niego znaczenia.


Jedną z najrzadszych zabytkowych przynęt, jakie istnieją, jest Heddon Frog wart 30 tys. dol. Przynęta została ręcznie wyrzeźbiona w 1897 r. przez Jamesa Heddona z Dowagiac w Michigan.

James Heddon był w pewnym czasie jednym z największych producentów miodu na świecie i rozdawał swoje przynęty dystrybutorom, aby zachęcić ich do kupna miodu.

Frog Heddon to drewniana imitacja żaby z wyłupiastymi oczami, haczykami przy każdej nodze i kotwiczką zwisającą z brzucha.


Zebranie PKZW

Zarząd PKZW informuje, że 29 listopada (niedziela) o godz. 1.45 odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze za rok 2015. Zapraszamy wszystkich członków oraz osoby niezrzeszone.

Adres: 3025 Queen Frederica Dr., Mississauga (Dixie & Dundas). Tel. kontaktowy: Waldemar Weselak – 416-503-0329 lub Henryk Wywiał – 416-875-3452.


Zagadka węgorza

Dzięki nadajnikom satelitarnym, kanadyjskim naukowcom udało się po raz pierwszy śledzić wędrówkę dorosłego węgorza z Nowej Szkocji aż do północnego brzegu Morza Sargassowego.

W 45 dni ryba pokonała 2400 kilometrów.

Jedna z pierwszych prób takich badań zakończyła się fiaskiem. 38 węgorzy uzbrojonych w nadajniki, które wypuszczono w Zatoce Św. Wawrzyńca, zostało pożartych przez rekiny. Tym razem węgorze wypuszczono z Nowej Szkocji.

1904 r. odkryto, że miejscem rozrodu węgorzy amerykańskich, jak i europejskich jest Morze Sargassowe.

Zaloguj się by skomentować