Goniec

Register Login

Legendarne szczupaki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na zdjęciu powyżej niemiecki wędkarz Lothar Louis z oficjalnym rekordem świata szczupaka – 25 kg (55,1 lbs), zatwierdzonym przez IGFA. Ryba została złowiona 16. października 1986 r.

Na liście Jana Enggersa szczupak ten zajmuje dopiero 16. miejsce. Jan Enggers to holenderski ekspert i badacz dużych okazów szczupaków, który analizując dane z połowu ponad 1000 szczupaków o wadze powyżej 18 kg, stwierdził, że tylko 2 z nich osiągnęły długość 150 cm, a ciężar przy tych rozmiarach wynosił 26,5 i 25 kg. Takie informacje znajdziemy w książce pt. "Szczupak", której autorem jest Karol S. Napora.

Oficjalny rekord Polski szczupaka. Na zdjęciu poniżej rekordzista Polski, Wacław Biegan z Krakowa, którego szczupak złowiony w 1976 roku ważył 24,10 kg i miał długość 128 cm.

"Złowiłem go w Nidzie około Nowego Korczyna, na koniec października 1976 roku. Łowię na żyłkę 0,30 mm – nigdy grubszą. Łowię na żabę ścierniskową bez spławika i ciężarka. Na rzece szukam głębokich dołów. Mam jeszcze na rozkładzie kilka szczupaków powyżej 15 kg. Hol tego szczupaka trwał trzy i pół godziny" – powiedział Wacław Biegan.

W jeziorze Pluszne na Mazurach złowiono szczupaka mierzącego 125 cm i ważącego 24,60 kg, jednak nie został on zgłoszony do Komisji Rekordowych Połowów przy "WW".

O mazurskich szczupakach krążą legendy. Według jednej z lokalnych gazet, w 1951 r. na jeziorze Kisajno szczupak utopił wędkarza, który łowił na trolling z kajaka, ciągnąc za sobą dużą blachę.

Żyłka jednak owinęła mu się wokół dłoni i ogromny szczupak wciągnął go pod wodę i utopił. Podobno szczupak ważył 32 kg!

Włodzimierz Puchalski w "Wyspie kormoranów" (jezioro Dobskie, Mazury) uwiecznił, co prawda zdechłego, szczupaka, ale który miał ważyć 28 kg.

Kilka lat temu pojawiało się wiele nieprawdziwych informacji na temat tego szczupaka, który rzekomo został złowiony w Ontario.

{gallery}ryby4515{gallery}


Nie ma sekretów

Dzięki wynalazkom technologicznym i szybkiej wymianie informacji w Internecie na portalach społecznościowych wędkarzom jest łatwiej łowić ryby.

Wędkarze dzielą się namiarami GPS na dobre miejsca ze swoimi znajomymi i tak niegdyś "sekretne miejsca" stają się szybko publiczne, i ryb szybko zaczyna ubywać.

Dlatego też rząd na Jukonie zamierza wprowadzić nowe limity połowów na kilku jeziorach terytorium. Przede wszystkim Jukon zamierza chronić palie jeziorowe, których szybko ubywa z wód jezior.

Ryby tego gatunku rosną bardzo długo. 25-letnia palia jeziorowa może osiągnąć wiek 100 lat.


Zawody PKZW

8 listopada, na Belwood Lake, odbędą się ostatnie zawody sezonu Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego. Do klasyfikacji zaliczane będę bassy, crappie i szczupaki. Zbiórka o godz. 7.00 w parku przy jeziorze.

Wędkarze będą łowić z brzegu. Największe szanse na zdobycie tytułu najlepszego wędkarza roku ma prowadzący w klasyfikacji generalnej – Waldemar Weselak.

O tytuł może jeszcze jedynie powalczyć Janusz Kawalec, który traci 9 pkt do Waldemara Weselaka.

Pierwsza trójka w klasyfikacji generalnej PKZW przed zawodami na Belwood Lake:

1. Waldemar Weselak 193
2. Janusz Kawalec 184
3. Wojciech Bak 147

Zaloguj się by skomentować