Goniec

Register Login

Lód i niedźwiedzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Wiosna na północy zapowiadała się wcześnie, jednak rzeczywistość okazała się inna.  

        Jezioro Esnagami i w północno-zachodnim Ontario było zamarznięte do 19 maja.  Na szczęście 20 maja, w dzień rozpoczęcia wędkarskiego sezonu jezioro się otworzyło na tyle, że pierwsi goście ośrodka Esanagami Wilerness Lodge mogli wypłynąć łodziami i łowić.

        Ryby brały niemrawo. Przez pierwsze dni wędkarze zmuszeni byli pływać pomiędzy dryfującym lodem w poszukiwaniu płytszych zatok z cieplejszą wodą. Szczupaki szykowały się do tarła i można je były znaleźć w płytkich cieplejszych zatokach, w tzw. strefach przejściowych. Sandacze też trzymały się blisko brzegów na głębokości 5-8 stóp.  Brały na lekkie jigi z żywcem.  

        W pierwszym tygodniu wędkarze zgłosili 38 ryb do catch & release trophy board. 

        Na tablicę rekordów trafiło 22 szczupaki powyżej 30 cali długości (76,2 cm).  Największy szczupak złowiony podczas pierwszego tygodnia mierzył 38 i pół cala. Zgłoszone zostały również okazałe sandacze pomiędzy 24-26 długości (60,1-66.0 cm) i pstrągi źródlane – brook trout, powyżej 18 cali (45,7 cm).  Pstrągi łowiono na muchy i również na spinning.

        Późna wiosna, dużo topniejącego śniegu i lodu oznacza wyższy poziom wody w rzece Esnagami i wspaniałe warunki do łowienia pstrągów źródlanych. Udane wyprawy na rzekę, na pstrągi zaliczyli przewodnicy Matt i Ben.  Ich klienci łowili 18-20 calowe (45,7-50,8) „brookies”.

        Wędkarze mieli okazję zaobserwować sporo niedźwiedzi.  Późna wiosna sprawiła, że są głodne i wyraźnie zajęte zdobywaniem pożywienia.  W płytkich strumieniach w pobliżu Betty Falls i Spotted Bay baribale łapały suckery podczas tarła.  

        Podczas wyprawy na rzekę Esnagami przewodnik Ben i jego klient mieli nawet dość bliskie spotkanie z niedźwiedziem...

Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2017 09:35
Zaloguj się by skomentować