Goniec

Register Login

Magiczna przynęta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Podobno wędkarz zawsze będzie pamiętał pierwszego złowionego tarpona. Walka z tym gatunkiem ryby o przyzwoitych rozmiarach jest magiczna.  

        Trudno sobie wyobrazić walkę z traponem o wadze 286 funtów, jaką stoczy w 2003 r. Max Domecq na wodach Guinea-Bissau w Afryce. Ryba była złowiona na przynętę wykonaną przez Patricka Sébile, który był też wtedy przewodnikiem Domecqa.  

        Jak głoszą plotki, Sébile nie dostał nawet napiwku od Domecqa... Za to w 2006 r. założył firmę produkującą przynęty wędkarskie pod nazwą Sébile Innovative Fishing. Patrick Sébile to niezwykle barwna postać w wędkarskim świecie. Przez 15 lat prowadził swój własny ośrodek dla wędkarzy – lodge w Afryce. Jest autorem siedmiu książek i setek artykułów o łowieniu. Jego wizerunek zdobił 150 razy okładki wielu renomowanych czasopism wędkarskich.

        W trakcie swojej kariery udało mu się pobić aż 300 rekordów IGFA (International Game Fish Association). Sébile jest fanatycznym wędkarzem, który spędza czas na  wyprawach wędkarskich dookoła świata.  

        Od 1984 r. skruplatnie przechowuje dane o swoich rekordach złowionych w wodach słodkich i morskich w 64 krajach.

        W kwietniu 2014 r. Sébile miał na swoim koncie złowione aż 734 gatunki ryb.

        Przynęty Sébile Innovative Fishing można spotkać w sklepach wędkarskich w Toronto.

        Trudno się oprzeć, aby nie kupić tej przynęty. Już na pierwszy rzut oka czuje się, że powinna łowić ryby i jest solidnie zrobiona.

        Magic Swimmer Soft to dzielona, trójsegmentowa przynęta miękka wytworzona z wytrzymałej gumy o niepowtarzalnym wyglądzie, doskonale imitująca poruszającą się rybę.

        Atutem tej przynęty jest antyzaczepowe uzbrojenie jej w hak offsetowy. Daje to możliwość prowadzenia przynęty w pobliżu zatopionych konarów drzew i trzcinowiskach, bez obawy o jej utratę.

        W pysku i grzbiecie przynęty znajdują się otwory do łatwego uzbrojenia w hak offsetowy. Oprócz haka, opakowanie zawiera również zestaw obciążników (Soft Weight System). Zakłada się je na hak w celu uzyskania pożądanego charakteru pracy przynęty. Magic Swimmer Soft posiada stosunkowo dużą masę własną i dobre wyważenie, dzięki temu można nią rzucić naprawdę daleko.

        Największą zaletą Magic Swimmer Soft są jej szerokie możliwości zastosowania.

        Najmniejszy model wędkarze często stosują do połowu sandaczy i dużych okoni w metodzie bocznego troka i drop-shot. Większe przynęty są bardzo skuteczne na szczupaki i sandacze. Mocno pracują podczas jednostajnego prowadzenia oraz w opadzie. Modele 20 cm skutecznie wabią duże szczupaki, sumy oraz łososiowate.

        W miejscach pozbawionych zaczepów przynęty mogą być zbrojone również w tradycyjne główki jigowe. Na YouTube znajdziemy kilka filmów instruktażowych na temat sposobów prowadzenia przynęty.

        Seria przynęt Magic Swimmer dostępna jest w miękkiej, jak i w twardej wersji.  To ulubiona przynęta wielu profesjonalistów i amatorów. Nie posiada steru, więc dlaczego pracuje tak naturalnie? To zasługa m.in. stożkowatej głowy i wysokiego garbu tuż za nią. Przecinają wodę, wytwarzając w niej wibracje raz z jednej, a raz z drugiej strony.  Co dało się uzyskać dzięki trzyczęściowemu i wąskiemu korpusowi przynęty.

        Swoją popularność Magic Swimmer zdobył wiosną 2008 roku. Za jego sprawą dwóch zawodników Todd Faircloth i Kenyon Hill wygrali edycje najbardziej prestiżowych zawodów w USA (Bassmaster Elite).  Todd wygrał na jeziorze Amistad w  Teksasie, a Kenyon na jeziorze Clarks Hill,  Georgia.

        W tym samym też czasie padł rekordowy (8 kg) bass w Japonii, złowiony przez Hidetaka Nakajima. O skuteczności tych przynęt dowiedział się cały świat. Magic Swimmer od tamtej pory jest bardzo doceniany, wędkarze na wszystkich kontynentach polepszają swoje rezultaty dzięki tym przynętom.

        Magic Swimmer generalnie dzieli się na: Sinking (SK) & Slow Sinking (SSK) i Fast Sinking (FSK), czyli tonące, wolno tonące i szybko tonące.

        Magic Swimmer Slow Sinking i Sinking - doskonale pracują przy szybkim, jak i bardzo wolnym prowadzeniu. To tajne przynęty wędkarzy łowiących nie tylko szczupaki. Krótkie podszarpywanie (twitching) oraz dżerkowanie wywołuje dużą agresję szczupaków. To jedyna taka przynęta, która potrafi zrobić obrót 180° dookoła własnej osi. Wystarczy tylko podczas prowadzenia na krótko przyspieszyć i przerwać zwijanie. Wówczas Magic Swimmer odwróci się naturalnie, oglądając się za siebie. Niejednokrotnie decyduje to o ataku drapieżnika.

        Magic Swimmer Fast Sinking to świetna przynęta nie tylko na szczupaki, duże okonie i pstrągi, ale równie skutecznie łowi się nią sandacze w opadzie. Efektywną metodą jest skierowanie szczytówki wędziska w dół po zarzuceniu, przynęta od razu po zetknięciu się z wodą zaczyna płynąć w kierunku dna i często wtedy następuje branie.

        Magic Swimmer jest na pewno przynętą, którą warto wypróbować w nadchodzącym sezonie.

Ostatnio zmieniany piątek, 15 kwiecień 2016 15:37
Zaloguj się by skomentować