Logo
Wydrukuj tę stronę

Na dorsze do Quebecu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na dorsze do Quebecu

        W Quebecu dorsze można łowić spod lodu na Sainte-Anne River. Rzeka ta jest dopływem Rzeki Świętego Wawrzyńca.

        Historia zaczęła się w 1938 r. od lokalnego sprzedawcy, który  poszedł na zamarzniętą rzekę po bryły lodu.  Lód pakował do pojemników i używał następnie do trzymania mięsa w chłodzie.  Pewnego razu pod lodem zauważył małego dorsza, co szybko rozbiegło się w okolicy i wkrótce na lodzie pojawili się wędkarze i domki. Zimą drogi bywały nieprzejezdne i na dorsze ludzie przyjeżdżali pociągiem lub saniami konnymi. Miejsce stało się ogromnie popularne. W latach 1950–60 na lodzie było 1200 małych domków. 

        W latach 80. niektóre domki mogły pomieścić 25-30 wędkarzy. Każdego roku zimowe łowienie dorszy atlantyckich ściąga na Sainte-Anne River 80-100 tys. turystów. Na dorsze do Sainte-Anne przyjeżdżają z całego świata, gdzie oprócz łowienia czekają na nich również inne atrakcje – festiwal na lodzie, gry i zabawy.

        Aż 800 milionów małych dorszy wchodzi do rzeki Sainte-Anne pod  koniec grudnia. Na łowienie nie ma limitu i nie trzeba pozwoleń. Ludzie łowią po 200, 300 i 500 ryb. Ryby mają długość pomiędzy 15 a 35 cm.  Koszt wynajęcia domku wynosi 28 dol. od dorosłej osoby w weekend, w tygodniu 25 dol. Są też zniżki dla dzieci. Ze względu na ogromną popularność wskazana jest rezerwacja.   

        Sezon na dorsze otwiera się 26 grudnia i trwa do 16 lutego.  Ste-Anne-de-la-Perade, gdzie łowi się dorsze spod lodu,  znajduje się pomiędzy Montrealem i Quebec City, około 25 minut jazdy na wschód od Trois-Rivières.

        Ste-Anne-de-la-Perade ma 2 tys. mieszkańców. Od 10 lat biznes dobrze im się kręci. Każdego roku obroty z dorszowej turystyki szacuje się na 4-5 milionów dol. 


Miętus spod lodu

        Miętus to słodkowodna ryba z rodziny dorszowatych. W Kanadzie na miętusa mówi się najczęściej burbot lub ling, czasami freshwater cod. Można się jeszcze spotkać z takimi określeniami, jak mariah (Saskachewan, Manitoba, Ontario), methy (północna Kanada), lawyer (Wielkie Jeziora). 

        W Ontario miętusy odbywają tarło w połowie zimy lub wczesną wiosną albo przed zejściem lodu.  Latem przebywają w głębinach jezior. W innych porach roku można je znaleźć na różnych głębokościach.

        Jednym z najbardziej znanych jezior na miętusy spod lodu jest Second Depot Lake, położone 30 km na północ od Kingston (droga 38). Pomimo że dojazd na to jezioro zajmuje trzy godziny, w weekend można tam spotkać  polskich wędkarzy z Toronto. Jezioro jest częścią Depot Lakes Conservation Area. W Second Depot Lake występują następujące gatunki ryb: sandacz, szczupak, okoń, crappie, bluegill, bass i miętus.

        Miętusy rozpoczynają dobrze żerować po zmroku, ale na jeziorze warto być już wcześniej, aby się rozejrzeć i przygotować na nocne łowienie. Na miętusy najbardziej sprawdzają się fluorescencyjne (glow in the dark) blaszki lub dżigi z żywą lub martwą rybką. Biorą tuż przy dnie.  W ciągu wieczora można ich złowić kilka i zdarzają się ryby sporych rozmiarów. 

Ostatnio zmieniany piątek, 19 styczeń 2018 10:05

Artykuły powiązane