Goniec

Register Login

Na lodzie w Barrie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Ponad 700 wędkarzy brało udział w ubiegłą sobotę, 18 lutego,  w zawodach w Barrie organizowanych przez Simcoe County Home Builders’ Association.

        Z Polaków najwyżej został sklasyfikowany Roman Runo, który złowił okonia o wadze 0,86 lbs i zajął 12. miejsce. W pierwszej 50-tce, na 39. miejscu, znalazł się też Dariusz Hadziewicz – okoń 0,19 lbs.

        Największą rybą złowioną na zawodach była sieja  o wadze 6,7 lbs, za którą zwycięzca Mark Gaston otrzymał 2016 Yamaha Kodiak 700 EPS – ATV.

        Łódź Legend 14-stopową z silnikiem i przyczepą za zdobycie 50. miejsca otrzymał Stanley Coture. Jego okoń ważył 0,03 lbs.


 


Esnagami, lipiec 2016

Rowan (P) i Yanna (L) o trzech lat, co roku, spotykały się tylko na dalekiej północy w czasie wakacji nad jeziorem Esnagami. Tym razem spotkały się na wystawie Fishing & Boat Show w Mississaudze, na stoisku  Esnagami Wilderness Lodge.


Hardy & Greys

        Hardy została założona przez rusznikarza Williama Hardy’ego w 1872 roku.

        W 1999 r. Hardy kupił rywala, producenta wędek, firmę Greys, która była założona w 1968 r. przez byłego pracownika Hardy’ego.

        W 1967 r. Hardy została kupiona przez grupę Harris i Sheldon po to tylko, aby została natychmiast wrzucona w trudne warunki rynkowe lat 70. i początki katastrofalnej recesji z początku lat 80.  W 1985 nazwa firmy została przemianowana na House of Hardy Limited.

        W 2004 r. spółka House of Hardy Ltd zmieniła nazwę ponownie na Hardy & Greys, aby lepiej podkreślić szeroki asortyment produktów.

        Legendarna firma Hardy & Greys, która między innymi wykonywała wędki muchowe dla księcia Karola i innych sławnych ludzi, jak Chris Tarrant czy Eric Clapton została następnie sprzedana amerykańskiemu rywalowi. 145-letnia firma z siedzibą w Alnwick, została wystawiona na sprzedaż w 2012 r. roku przez Harris & Sheldon, przedsiębiorstwo inwestycyjne rodziny.

        Pomimo, wydawałoby się, dobrej sprzedaży, ok. 80 tys. wędek wartości 13 milionów funtów,  w 2010 Hardy & Greys zanotowała znaczne straty finansowe, sięgające prawie 450 tys. funtów.  W czerwcu  2013 Hardy & Greys została przejęta przez giganta i konkurenta na rynku wędkarskim, firmę Pure Fishing z USA.

        We  współpracy z naukowcami  z Uniwersytetu Cambridge i 3M, Hardy stworzyła wędki wykonane z włókna Sintrix – dwutlenku węgla, który, jak twierdzi  firma jest 60 procent mocniejszy od wędzisk wykonanych z włókna węglowego. Chociaż Hardy przestała być już rodzinną firmą, nadal ceni tradycję oraz niekończące się dążenie do wytwarzania najwyższej jakości produktów dla wędkarzy.


Nadal na chodzie

        W latach 20. i 30. poruszanie się po zaśnieżonych drogach było trudne. Do wyboru były sanie ciągnięte przez konie. Jeśli ktoś miał samochód, to i tak daleko nie pojechał, bo drogi nie były odśnieżane.  Mechanik i wynalazca z Quebecu, Joseph-Armand Bombardier, postanowił zaprojektować pojazd do jazdy po śniegu, po tym jak w 1934 r. jego dwuletnia córka zmarła, bo nie mogła być dowieziona do szpitala na czas.

        W 1937 r. powstał Bombardier B7, a 4 lata później B12.  Pierwszymi nabywcami byli lekarze, kierowcy pogotowia i księża w odległych rejonach. Rynek następnie się rozszerzył na listonoszy, sprzedawców, leśników i ostatecznie B12 stały się wyborem do poruszania się po zamarzniętych jeziorach przez wędkarzy. Produkcja bombardierów została zatrzymana w 1951 r.  Do dziś pojazdy B12 są popularne na jeziorze Simcoe i wykorzystywane są przez właścicieli wynajmu domków na lodzie (ice huts operators).  W Winnipegu nadal korzystają z bombardierów rybacy.

Zaloguj się by skomentować