Goniec

Register Login

Niepewnie z lodem

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

    W tym roku zima jest wyjątkowo kapryśna i nie sprzyja wyjazdom na ryby na lód. Przez niepewną pogodę zainteresowanie łowieniem na jeziorach wyraźnie spadało.  Spora część wędkarzy przerzuciła się na rzeki, gdzie pojawiło się mnóstwo pstrągów.

    I tak, po ostatniej odwilży Simcoe otworzyło się znowu. Jezioro rozerwały potężne pęknięcia. Lód na głębokiej wodzie jest niepewny albo jest otwarta woda.

    5 marca na Simcoe planowane są podlodowe zawody Perchin for MS, w których każdego roku startuje sporo polskich wędkarzy.  Jest bardzo możliwe, że zawody po raz pierwszy w historii zostaną odwołane, ze względu na zbyt cienki lód. Decyzja zapewne zapadnie lada dzień. W przypadku odwołania zawodów nagrody zostaną rozlosowane.

    W ubiegły weekend na Simcoe z braniami było w sumie kiepsko. Na Cook's Bay na słabe brania okoni narzekali wędkarze i właściciele komercyjnych chatek na lodzie.

    Za to kto wybrał się na głębokie wody Kempenfelt Bay, nie mógł narzekać, bo dobrze brały palie i sieje. Przez kilka dni na Johnson's Beach (Shanty Bay) wędkarze łowili mnóstwo siei, które najbardziej atakowały Rapalę. W tym miejscu zatoki lód miał grubość 7 cali. Przez cały weekend na lodzie było sporo wody.

    Jakkolwiek by patrzeć, ice fishing na Simcoe dobiega końca. 15 marca zamyka się bowiem sezon na sieje i palie. Do tego dnia z lodu powinny też być usunięte chatki. Jeśli warunki pozwolą, tej zimy powinny się odbyć jeszcze jedne zawody podlodowe Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego, które wyłonią najlepszego wędkarza zimy.

Prowadząca trójka w klasyfikacji generalnej PKZW:

   1. Roman Runo         79 pkt
   2. Wojciech Bak         68
   3. Waldemar Weselak 62


Wiosenne polowania na niedźwiedzie

    Ważna informacja dla myśliwych, którzy zamierzają polować na niedźwiedzie w Ontario.

    19 lutego 2016 r. Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Lasów oficjalnie ogłosiło rozszerzenie pilotażowych polowań na niedźwiedzie w celu zebrania dalszych informacji i oceny obaw wyrażanych przez społeczności północnych rejonów prowincji.  

    W ramach tego rozszerzenia "pilot" zostanie przedłużony na kolejny okres 5 lat, począwszy od wiosny 2016 do wiosny 2020 r.

    W tych latach polowania na niedźwiedzie będą dozwolone od 1 maja do 15 czerwca.

    Wiosenne polowania na niedźwiedzie zostaną rozszerzone na 88 jednostek zarządzania przyrodą, na których do tej pory wolno było polować tylko jesienią.

    Polować będą też mogli myśliwi nierezydenci.  

    Myśliwy będzie mógł upolować jednego niedźwiedzia w roku kalendarzowym.  

    Za nielegalne będą traktowane polowania na młode niedźwiedzie (bear cubs) i matki z młodymi.

    Obecnie w Kanadzie jedynie w Nowej Szkocji na niedźwiedzie wolno polować tylko jesienią. W każdej innej prowincji lub terytorium dozwolone są polowania wiosną i jesienią.

    W latach 2014–2015,w Ontario na niedźwiedzie wolno było polować wiosną wyłącznie na terenie osiem jednostek zarządzania przyrodą położonych na północy prowincji, gdzie ciągle zgłaszany był wysoki poziom konfliktów człowiek niedźwiedź.

Zaloguj się by skomentować