Goniec

Register Login

Niesamowity rekord

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        W sobotę, 28 października 2017 r., na zawodach wędkarskich Jack Link’s Lake Simcoe Open padł nowy rekord Kanady. Pięć bassów małogębowych zwycięskiej dwójki Jason Clay i Matt Belsil ważyło 31,84 lbs.          

        Poprzedni rekord 31,50 lbs należał do Marka Morana i Joe Muszynskiego i pochodził z 2010 r. 

        Trzy pierwsze drużyny przekroczyły wagę 30 funtów pięciu bassów.

        1. Jason Clay  / Matt Belsil 31,89

        2. Callum Johnson / Ryan Johnson 30,86, Big Fish 7,29

        3. Sebastien Roy / Steve Rowbotham 30,13Superdzień

        Josh Gelinas (P) z palią jeziorową (lake trout) 53 funty złowioną na Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim latem 2017 r. 

        W ciągu 2,5 godziny łowienia przewodnik Josh i jego klient Ron wyholowali 6 palii ponad 40 funtów i tego monstera na zdjęciu.


Ważniejsze daty z historii Simcoe

1615 – Prowadzony przez Huronów francuski odkrywca Samuel de Champlain dotarł do Atherley Narrows pomiędzy jeziorem Simcoe i Couchiching.  W jego zapiskach z tego wydarzenia znajdziemy – „gdzie wielkie połowy są dokonywane, gęsto powbijane pale zagrodziły niemal przesmyk, pozostawiając małe otwory, gdzie postawione były sieci”.

1624 – Wzmianki o Huronach wybierających duże i tłuste ryby – Assihendo – do gotowania, aby uzyskać olej.  Prawdopodobnie były to jesiotry lub sieje.

1792 – Jedna z pierwszych wzmianek o jeziorze Simcoe zapisana po angielsku przez gubernatora Simcoe. „Słyszymy o olbrzymich szczupakach zamieszkujących Simcoe.”

1793 – Nazwa jeziora została zmieniona na Simcoe przez gubernatora Simcoe, aby uczcić pamięć jego ojca, kapitana Simcoe R.N., który zginął podczas wyprawy do Quebecu w 1759 r. 

1818 – Indianie poddali terytoria otaczające jezioro Simcoe oraz obszary Kawartha.

1870 – Powstają pierwsze jednostki administracyjne jezior: Erie, Georgian Bay, Simcoe i Kawartha.

1871 – Simcoe zostało zarybione łososiami atlantyckimi.

1896 – Po raz pierwszy zaobserwowano występowanie karpi.

1907 – Zostały wydane pierwsze licencje na połowy palii jeziorowych (lake trout) i siei spod lodu za pomocą drzewca (piki). Do 1920 wydano 122 pozwolenia. Ta metoda łowienia została ostatecznie zabroniona w 1941 r. 

1918 – Został wprowadzony dzienny limit na palie jeziorowe, który wynosił 3 sztuki.

1921 – Limit na palie został zwiększony do 5 sztuk dziennie. Ostatecznie został zmieniony na 2 sztuki w 1956 r. i taki obowiązuje obecnie.

1941 – Łowienie spod lodu za pomocą piki zostało ostatecznie zakazane. Ta tradycyjna metoda była powszechna w latach 1907–1941. Jak wynika z raportów połowów z tego okresu, 500 tys. funtów palii jeziorowych zostało złowionych pikami.

1948 – Na Simcoe było zarejestrowanych 1540 domków – ice huts.

1952 – Snagging (szarpanie) zostało uznane za nielegalny sposób łowienia siei w ontaryjskim regulaminie.

1956 – 42-calowy jesiotr został złowiony spod lodu w okolicach Jackson’s Point podczas łowienia siei. Przypuszcza się, że ryba przedostała się do jeziora z prywatnego stawu w wyniku powodzi w 1954 r.

1956 – Wprowadzono obowiązujący do teraz dzienny limit połowu palii jeziorowych – 2 sztuki.

1962 – Po raz pierwszy zanotowano występowanie stynki amerykańskiej – smelt – w jeziorze.

1964 – Została wyznaczona odrębna jednostka zarządzania rybołówstwem na Simcoe, która posiadała własnego biologa i technika wyższego szczebla. Mniej więcej w tym samym czasie powstał program badawczy rybołówstwa jeziora Simcoe finansowany przez wystawę – Canadian National Sportsman Show. Od tego czasu rozpoczęły się badania prowadzone przez uniwersytet w Guelph.

1970 – Department of Lands and Forest wydał książkę pt. „Fisheries of Lake Simcoe”, której autorami byli profesor uniwersytetu w Guelph – Hugh R. Maccrimmon i biolog jednostki rybołówstwa Simcoe – Elmars Skobe.

1970 – Na Simcoe zarejestrowanych było 42 ice hut operators, komercyjne budki do wynajęcia, które mogły w sumie pomieścić 1700 wędkarzy.

1987 – Gatunek black crappie pojawił się w jeziorze.

1991 – Po raz pierwszy zaobserwowano występowanie zebra mussels. Polska nazwa racicznica zmienna.

1992 – Na Simcoe odbyły się mistrzostwa świata w łowieniu spod lodu.

1993 – Po raz pierwszy odbyły się zawody wędkarskie – Canadian Ice Fishing Championships (CIFC).

1997 – Na jeziorze utworzyło się pęknięcie lodu długości 32 km. Ponad 300 wędkarzy zostało przetransportowanych helikopterami na brzeg.

1997 – Wprowadzony został dzienny limit połowu okoni – 50 sztuk.

2000 – Po raz drugi potwierdzono występowanie gatunku bluegill sunfish.

2001 – Zostaje wprowadzony zakaz połowu śledzi jeziorowych – lake herring (cisco). Zakaz nadal obowiązuje.

2001 – Została wydana książka pt. „Hook, Line & Spear. The Ice Fishing History of Lake Simcoe”.  Jej autorem był Robert A. Kirk.

2002 – Papież Jan Paweł II przebywał na wyspie jeziora Simcoe – Stawberry Island.

2004 – Quagga mussles (Dreissena rostriformis bugensis) pojawiają się w Simcoe.

2005 – Zapoczątkowany został program przywrócenia populacji gatunku muskie (szczupak amerykański). 

2006 – Kolejny inwazyjny gatunek zostaje potwierdzony w rzece Pefferlaw i jeziorze Simcoe. Jest to round goby (Neogobius melanostomus), czyli babka byczka.

2007 – Ponad 19 tys. martwych karpi zaległo brzegi jeziora.

2008 – Lake Simcoe Protection Act otrzymał sankcję królewską przez ustawodawstwo prowincji Ontario.

2010 – Podczas zawodów wędkarskich Bass Pro Shops Lake Simcoe Open, para wędkarzy Mark Moran i Joe Muszynski ustanowiła rekord wszech czasów Kanady, łowiąc 5 bassów o łącznej wadze – 31,50 lbs. w trakcie jednodniowego turnieju.

2012 – Podczas dramatycznej akcji, służbom ratowniczym udało się ocalić życie  27 wędkarzom uwięzionym na kawałkach kry (9 marca).


Szczupak w listopadzie

        Gdzie pojechać na szczupaki na parę godzin niedaleko Toronto?

        Przede wszystkim będzie to jezioro Simcoe, na Cook’s Bay. W listopadzie można się spodziewać dobrych brań szczupaków na Simcoe. 

        Do łowienia szczupaków z brzegu w pobliżu Toronto jest w sumie niewiele miejsc. Znane jest oczywiście Belwood Lake i tam właśnie wybiera się późną jesienią sporo wędkarzy. Na północy popularnym miejscem na szczupaki z brzegu jest Midland nad Georgian Bay i Gravenhurst nad jeziorem Muskoka. Na Kawarthas na szczupaki z brzegu można się też wybrać na dobrze znane Canal Lake. Na tym jeziorze sezon na szczupaki otwarty jest cały rok.

        Na jednodniową wyprawę na szczupaki można się również wybrać na Moon River. Nawet przy silnych wiatrach da się tam znaleźć małe osłonięte zatoki ze spokojną wodą. Moon River oferuje przede wszystkim zupełnie inne otoczenie i atmosferę łowienia, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na Simcoe. Nie ma nic lepszego jak łowienie szczupaków nad Georgian Bay w otoczeniu jesiennych krajobrazów. Zwykle pod koniec października na Moon River pojawiają się sandacze, migrujące z wód otwartego Georgian Bay. Przy okazji łowienia szczupaków, może się również zdarzyć muskie, a drapieżniki te dorastają na Moon River do imponujących rozmiarów. 

        Na Moon River najlepiej jednak łowić z łodzi, które można wynająć w Moon River Cottages nad Arlond’s Bay pod numer tel.: 1-705-375-2081. Prosić Billa. W Internecie – www.moonrivercottages.com. Szczupaki na Moon River można łowić na przynęty sztuczne i na żywce. Ogólnie na wodach Gerogian Bay najlepiej sprawdzają się bardzo żywotne suckery, potem river shiners, nazywane popularnie płotkami. Szczupaki nie przepadają tam za żywcami – creek chubs.

Zaloguj się by skomentować