Goniec

Register Login

Niezwykłe Algonquin

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

        Park Prowincyjny Algonquin uznawany jest za jedno z najlepszych miejsc na ryby w Ontario. Na terenie parku o powierzchni 7725 km kw. znajduje się 1500 jezior. Jest gdzie łowić! Setki jezior z czystą i zimną wodą są idealnym środowiskiem dla pstrągów. Odwiedzający po raz pierwszy park miłośnicy wędkarstwa mają przeważnie znikome wiadomości, jak łowić, gdzie łowić i jakich gatunków ryb mogą się spodziewać na wędce.

        Zazwyczaj pierwsze wyprawy do parku kończą się nieudanie, dlatego też podstawowe informacje o możliwościach łowienia w Algonquin będą przydatne. Kto nastawia się na łowienie muskie, sandaczy i szczupaków w Algonquin, powinien wiedzieć, że gatunki te występują w bardzo ograniczonej liczbie jezior znajdujących się we wschodniej i południowej części parku.

        Algonquin słynie przede wszystkim z pstrągów źródlanych (brook trout) i lake trout, czyli palii jeziorowych. Oba gatunki są najbardziej rozpowszechnione w większości jezior na terenie parku.

        Głębokie polodowcowe jeziora są doskonałym środowiskiem dla zimnolubnych ryb, czyli pstrąga, palii, śledzia jeziorowego, siei i miętusa. Bassy, muskie, szczupaki i sandacze to gatunki, które preferują płytsze obszary jezior z cieplejszą wodą i roślinnością podwodną. Ciepłolubne gatunki ryb nigdy właściwie nie rozpowszechniły się naturalnie poza obszary wodne Petawawa i Bonnechere.

        Kto odwiedza Algonquin częściej, na pewno zauważył, że bassy małogębowe występują również w centralnych jeziorach w południowej części parku. Stało się to dzięki sztucznym zarybieniom, które po raz pierwszy przeprowadzono już w 1899 r. Do tej pory jeziora w pobliżu Parkway Corridor mają znaczną populację bassów. W skrócie, najbardziej znaczące gatunki ryb w Algonquin to: palia jeziora, pstrąg źródlany, bass małogębowy.

        Palia jeziorowa występuje zaledwie w około 2 tys. jezior w Ontario, jest to mniej niż 1 proc. wszystkich jezior w prowincji. W Algonquin palie spotykamy aż w 150 jeziorach. Nawet małe, 25-hektarowe jeziora zamieszkiwane są przez palie. Nie wszędzie jednak możemy liczyć na udane połowy palii. W niektórych jeziorach jest ich mniej lub więcej. Doświadczony wędkarz może złowić trzy palie w ciągu godziny. Inni będą potrzebować 10, 15 albo jeszcze więcej godzin. Na największym i najpopularniejszym jeziorze Algonquin – Opeongo, średnio łowi się 2,5 tys. w ciągu sezonu. Przeciętnie potrzeba wędkarzowi siedmiu godzin, aby złowić palię.

        Pstrąg źródlany (brook trout, nazywany często speckled trout) występuje w parku przynajmniej w 230 jeziorach. Nazwa ryby może się kojarzyć bardziej ze strumieniami niż jeziorami. W Algonquin temperatura wody w strumieniach nie sprzyja temu gatunkowi, dlatego naturalnym środowiskiem pstrągów źródlanych są głębokie, zimne i czyste jeziora.

        Maj i czerwiec to miesiące, w których łowi się w Algonquin najwięcej pstrągów źródlanych. W okresie tym ryby tego gatunku przebywają najbliżej powierzchni i intensywnie żerują. Aż 75 proc. połowów rocznych przypada na pierwsze dwa tygodnie tuż po otwarciu sezonu! Średnia połowów wynosi 1-2 ryby w ciągu godziny. Są to przeważnie ryby długości 30-40 centymetrów.

        Legendarną przynętą na pstrągi w Algonquin są wahadłówki EGB. Kto zamierza łowić w parku, musi je mieć. Zdarza się, że wszystkie ryby w ciągu kilkudniowych wypraw złowione są właśnie na EGB.

        Dobre połowy pstrągów źródlanych zanikają wraz ze wzrostem temperatury wody, kiedy ryby przenoszą się na głębiny i są ciężko dostępne. Wraz z rozpowszechnieniem bassów w Algonquin nastąpiły obawy o populację pstrągów w jeziorach, gdzie oba te gatunku występują razem. Jak do tej pory nie ma dowodów, aby bassy niszczyły pstrągi.

        Bassy występują przynajmniej w 79 jeziorach na terenie parku. Połowa z tych jezior znajduje się pobliżu drogi numer 60. Największa populacja bassów występuje w jeziorze Opeongo, gdzie średnio łowi osię 200 do 1500 sztuk w ciągu sezonu. W 80 proc. bassy odżywiają się rakami. Tak przynajmniej dzieje się na Opeongo. Ich pożywienie stanowią też okonie i owady. Fakt, że w ciągu lata bassy przebywają w górnych partiach wody, powoduje, że są one łatwe do złowienia przez wędkarzy odwiedzających park.

        W przeszłości do jezior Algonquin próbowano wprowadzić też inne gatunki ryb. Były to łosoś masu (japoński gatunek), łosoś atlantycki, pstrąg potokowy i lipień. Próby te nigdy się nie powiodły.

        Warto skorzystać z publikacji na temat wędkarstwa w parku, które dostępne są przy wjeździe na teren Algonquin. Znajdziemy tam przede wszystkim mapy jezior i materiały na temat gatunków ryb

        Kto zamierza wybrać się na ryby do Algonquin, musi pamiętać, że prawo zabrania używania i posiadania żywców.


Sezon na muskie

        Od pierwszej soboty czerwca wolno łowić muskie. Sezon na ten gatunek potrwa do 15 grudnia.


Ogłoszenie – sprzedaż, usługi

Kamizelka ratunkowa dla dziecka. Jak nowa. Rozmiar 8: 27-41 kg. Cena 20 dol. Teleskopowa tuba do transportu wędek firmy Plano. Używana tylko 2 razy.  Maksymalna długość 8,5 stopy. Pojemność: 4 wędki. Cena 40 dol.  Tel. 647-930-3411.

Nauka rzucania wędką muchową. Tel. 647-930-3411.

Ostatnio zmieniany piątek, 03 czerwiec 2016 14:46
Zaloguj się by skomentować