Goniec

Register Login

Olbrzymy z Great Bear Lake

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        Na zdjęciach poniżej olbrzymia palia jeziorowa (lake trout). Ta ryba ważyła 83 funty (37,64 kg) i była złowiona w Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim (Great Bear Lake) na Terytoriach Północno-Zachodnich. Lokalni rybacy z Deline złowili rybę w sieci.

        Próby wypuszczenia ryby nie powiodły się jednak, ponieważ palia była zbyt długo wplątana w sieci skrzelowe.

        Waga tej palii była większa o 11 funtów od oficjalnego rekordu świata.

        W Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim palia jeziorowa (polska nazwa lake trout) dorasta do imponujących rozmiarów. Największe łowione okazy dochodzą do 100 funtów wagi. Ze względu na niską temperaturę wody w Great Bear Lake, prawie nigdy nie przekraczającą 10 stopni Celsjusza, ryby rosną długo. 50-funtowy laker możne osiągnąć wiek 100 lat.

        To olbrzymie jezioro położone w Kanadzie na Terytoriach Północno-Zachodnich, o powierzchni 31 153 km kw., jest czwartym co do wielkości w Ameryce Północnej i ósmym największym jeziorem świata.

        W 1991 r. na Great Bear Lake został również ustanowiony rekord świata palii jeziorowej – 66 funtów i 8 uncji, 30 kg (19 lipca 1991). W 1995 jeszcze większą  palię jeziorową  złowił  na tym samym jeziorze Lloyd Bull – 32,65 kg (72 lb 0 oz). Ta właśnie ryba widnieje na stronie International Game Fish Association jako oficjalny rekord wszech czasów.

        Za nieoficjalny rekord świata należałoby uznać palię o wadze  – 78,85 funtów, też z Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego. Taką informację znajdziemy na stronie Plammer’s Arctic Lodges, jedynego operatora na tym wielkim jeziorze.


Zarybienia w liczbach

        W 2016 r. wody jeziora Ontario należące do stanu Nowy Jork zostały zarybione następującymi gatunkami ryb: łosoś czawycza (chinook salmon) 1,88 mln, łosoś kiżucz (coho) 316 000, pstrąg tęczowy 662 170, łosoś atlantycki 156 270, palia jeziorowa 384 250, sandacz 68 250.


Sportsmen’s Show

        15 marca, przy 6900 Airport Road w Mississaudze, została otwarta wystawa Toronto Sportsmen’s Show, która potrwa do niedzieli, 19 marca.


Jedzenie ontaryjskich ryb

        Dostępny jest już przewodnik na 2017 i 2018 – „Guide to Eating Ontario Fish”, czyli wskazania spożywania ryb pochodzących z jezior w prowincji Ontario. Publikacja zawiera dane z 2400 jezior i 48 gatunków ryb.  

        W przewodniku znajdziemy następujące informacje: rozmiary i ilości ryb, które można bezpiecznie jeść, poziomy zanieczyszczeń metalami ciężkimi, porady dotyczące spożywania ryb przez dzieci i kobiety w ciąży.

        Przewodnik może być używany do identyfikacji gatunków i wynajdywania miejsc do łowienia ryb o niskim poziomie toksyczności, lub poradnik, jak przygotować ryby, aby zmniejszyć spożycie zanieczyszczeń.

        Adres w  Internecie: https://www.ontario.ca/environment-and-energy/eating-ontario-fish


Wędkarskie antyki

        Karl White jest jednym z najwybitniejszych  w świecie znawców starych przynęt wędkarskich. Przynęty kolekcjonuje i studiuje ich historię  od ponad pół wieku. Kilka lat temu podarował swoją olbrzymią kolekcję przynęt wartą 4 mln dolarów Akwarium w Oklahomie, gdzie można ją oglądać. W swojej karierze wydał trzy przewodniki do indentyfikacji różnych przynęt wędkarskich.

        White twierdzi, że na wartość przynęty ma wpływ kilka czynników: rzadkość występowania, popyt, wiek, piękno i stan przynęty. Tak długo, jak można udowodnić, że przynęta jest oryginalna, znalezienie nabywcy nie powinno być trudne. Warto również pamiętać, że czasami pudełko po przynęcie może mieć większą wartość niż sama przynęta.

        Jedną z najrzadszych zabytkowych przynęt, jakie istnieją, jest Heddon Frog. Przynęta, która kosztuje 30 tys. dol.  Przynęta została ręcznie wyrzeźbiona w 1897 r. przez Jamesa Heddona z Dowagiac w Michigan. James Heddon był w pewnym czasie jednym z największych producentów miodu na świecie i rozdawał swoje przynęty dystrybutorom, aby zachęcić ich do kupna jego miodu. Frog Heddon to drewniana imitacja żaby z wyłupiastymi oczami, haczykami przy każdej nodze i kotwiczką zwisającą z brzucha.

Zaloguj się by skomentować