Goniec

Register Login

Perchin for MS 2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Perchin for MS 2017

        Od 1 listopada została otwarta rejestracja na podlodowe zawody w łowieniu okoni na jeziorze Simcoe – Perchin for MS.  

        Będzie to już siódma edycja zawodów, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i hojnych sponsorów.

        Po raz pierwszy Perchin for MS odbyły się w 2011 r.

        Tylko raz, zimą 2016 r., zawody zostały odwołane ze względu na niebezpieczny lód. Nagrody zostały jednak rozlosowane.  

        Zazwyczaj każdego roku liczba chętnych do udziału w zawodach jest większa, niż przewiduje to regulamin, czyli 250 drużyn.

        Dlatego kto planuje start w zawodach, które wyznaczone są na 4 marca 2017 r., powinien już teraz zarezerwować miejsce dla siebie lub swojej drużyny.

        Drużyna, która uzyska największą wagę 10 okoni, otrzyma zapewnione 2 tys. dol. w gotówce od głównego sponsora,  firmy Jack Link’s, oraz cenne nagrody rzeczowe.  

        Perchin for MS stały się bardzo popularne wśród polonijnych wędkarzy.

        W 2013 i 2014 zawody wygrywali Polacy: Roman Runo i Janusz Kawalec. W 2012 r. 6. miejsce zajęli Wojciech Bak i Zdzisław Calik.

        Organizator zawodów Doug Poirier, oficer ochrony przyrody, zapalony wędkarz i myśliwy, został zdiagnozowany w 2009 r. (MS – stwardnienie rozsiane).

        W październiku 2010 przebywał między innymi na leczeniu w Polsce w AMEDS Centrum.

        Obecnie jego  stan zdrowia się ciągle pogarsza. Nie przestaje jednak walczyć.  Jak może próbuje wesprzeć innych i pokazać, że kiedy  człowiek jest bardzo chory, nie oznacza to, że jego życie już się zatrzymało.  

        „Wszystko jest możliwe” – stało się hasłem Perchin for MS.


Golec z Tree

        Golec zwyczajny, arctic char (Salvelinus alpinus) – „Jest to gatunek wybitnie zimnolubny, występujący wokółbiegunowo w morzach przyległych do Morza Arktycznego.

        Jego odmiany na stałe osiadłe w jeziorach, zwane paliami, różnią się od pstrągów tylko nieznaczną odmiennością układu zębów na kościach sklepienia jamy gębowej, a zewnętrznie – brakiem ciemnych plamek na grzbiecie i bokach tułowia oraz drobniejszymi łuskami” (Włodzimierz Załachowski „Ryby”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997 r.).  

        Największe golce łowione są w legendarnej Tree River (Kogluktualuk) w Nunavucie. Golec znany jest również pod nazwą palia alpejska.


Zawody PKZW

        Ostatnie zawody sezonu 2016 Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego odbędą się w niedzielę, 13 listopada, na jeziorze Belwood, Conservation Area. Będą to zawody w łowieniu szczupaków z brzegu. Zbiórka o godz. 7.00 na miejscu.


Na rzekach w BC

        Darek Lewoń podczas wyprawy na pstrągi w Kolumbii Brytyjskiej na rzekach Copper i Bulkley w październiku.


Rekord

        10-letnia Australijka Makayla Buttigieg złowiła rekordową żaglicę (sailfish) o wadze 147 kilogramów na żyłkę o wytrzymałości 24 kilogramów.  Jest to nowy rekord Australii i świata w kategorii juniorów.

Zaloguj się by skomentować