Goniec

Register Login

Połączenie gigantów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        W listopadzie 2015 r. agencja Reutera podała do wiadomości sensacyjną informację, że gigant Bass Pro Shops kupi sklepy największego konkurenta, Cabela’sa. 

        20 listopada 2015 r. w jednym z amerykańskich programów TV – CNBC Squawk Box, głos zabrał sam Johnny Morris, właściciel Bass Pro Shops, który oczywiście słyszał o sensacyjnych doniesieniach, ale ich jednoznacznie nie potwierdził.

        Analitycy doszukiwali się w braku komentarzy ze strony Bass Pro Shops potwierdzenia rewelacji.  Jeśli firma nie zaprzeczała doniesieniom, to cisza oznaczała, że pogłoski są prawdziwe. 

        Widać analitycy mieli rację. Minęło prawie dwa lata i sprzedaż Cabela’sa została sfinalizowana. Po roku negocjacji Bass Pro kupił ostatecznie Cabela’sa za 4 miliardy dolarów.

        Na terenie Ameryki Północnej działało 46 sklepów sieci Cabela, w tym pięć w Kanadzie, w Winnipegu, Edmonton, Saskatoon i dwa w Ontario, w Barrie i Ottawie.

        Najnowszy Cabela’s w Ottawie został otwarty  rok temu – 22 września 2016 r.

        Początki firmy Cabela sięgają 1961 r., kiedy to Nick Cabela wymyślił plan sprzedaży much, które kupił na wystawie mebli w Chicago. Po powrocie do domu do Chappell w Nebrasce, Dick dał ogłoszenie w gazecie „Casper” w Wyoming: „12 ręcznie wiązanych much za dolara”. Wtedy z ogłoszenia zdobył jednego klienta... I tak się zaczęło niemal zupełnie przypadkowo. 

        Cabela’s sprzedawał sprzęt myśliwski, wędkarski i turystyczny i był największym konkurentem sieci sklepów Bass Pro Shops. Katalogi Cabela’sa wysyłane były do wszystkich stanów i 125 krajów. 

        Cabela’s był spółką, w której 25 proc. akcji należało do rodziny. Pod koniec trzeciego kwartału 2015 r. akcje giełdowe firmy zanotowały wyraźny spadek.

        Po „upadku” przyszłość około 2000 miejsc pracy w rodzimym mieście Cabela’sa, w Sidney w stanie Nebraska, pozostaje niejasna.

        Bass Pro Shops znajduje się w pierwszej 100 największych prywatnych firm w USA. Właściciel Bass Pro Shops, John Morris, należy do najbogatszych ludzi w USA.  Forbes szacuje jego majątek na 3,9 miliarda dol., co daje mu 403. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

Na skutki połączenia dwóch gigantów nie trzeba było długo czekać.

        Sieć sklepów  pod nazwą Wholesale Sport z artykułami wędkarskimi, łowieckimi i turystycznymi w zachodniej Kanadzie zamyka 12 sklepów po 30 latach w biznesie, pozostawiając 545 ludzi bez pracy. 

        Jednym z czynników, które doprawadziły do tej decyzji jest niemożliwość konkurowania na rynku z połączoną siłą, jaką jest Bass Pro Shops i Cabela’s. Decyzcja o likwidacji Wholesale Sports została podana do wiadomości pobublicznej 26 września 2017 r. 

        Tego samego dnia ogłoszono oficjalne połącznie Bass Pro Shops z Cabela’sem.

        „Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które doprowadziły do tej decyzji, w tym coraz bardziej konkurencyjne środowisko, zakupy online i ogólne spowolnienie wydatków konsumenckich na outdoors –  jako całości” – powiedziała prezydent sklepów Wholesale Sports – Carol Kitchen.  


Pierwszy przypadek w Ontario

        Ministerstwo zasobów naturalnych i leśnictwa poinformowało w środę (27 września) na swoim profilu Facebook, że w Ontario został potwierdzony pierwszy przypadek krwotocznej choroby zwierzyny płowej (Epizootic Hemorrhagic Disease – EHD) u mulaka białoogonowego.                 Chodzi tutaj o jelenia wirginijskiego, angielska nazwa white-tailed deer.

Objawy zakażenia:

        Zainfekowany jeleń zazwyczaj traci apetyt, traci lęk przed ludźmi, rośnie słabo, wykazuje nadmierne zasolenie, ma szybki puls i duszności, krwawe wycieki z nosa i wysoką gorączkę.  

        Aby zmniejszyć temperaturę ciała, zanurza się w wodzie.

        Zainfekowane jelenie są często znajdowane martwe w pobliżu zbiorników wodnych.

Zagrożenie:

        Wirus EHD nie jest zagrożeniem zdrowia publicznego. Spożywanie mięsa z jeleni narażonych na EHD, a u których nie zaobserwowano oznak choroby, jest uważane za bezpieczne.

        Myśliwi powinny jednak praktykować właściwe techniki obchodzenia się z tuszą przy patroszeniu zwierzyny.

Jak mogę pomóc:

        Ministerstwo zasobów naturalnych i leśnictwa prosi o pomoc publiczną w zgłaszaniu przypadków chorych lub martwych jeleni. 

        Przypadki można zgłaszać, dzwoniąc do Canadian Wildlife Health Cooperative pod numer 1-866-673-4781 lub zadzwonić do Natural Resources Information Centre pod numer 1-800-667-1940.

Zaloguj się by skomentować