Goniec

Register Login

Rekordowy miętus

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    5 marca 2016 r. 18-letni wędkarz Landan Brochu z Thunder Bay złowił spod lodu olbrzymiego miętusa, który ważył  ponad 1 funta więcej od rekordu Ontario.  

    Ryba, która ważyła 16,8 lb, została złowiona na jeziorze Jessie w północno-zachodnim Ontario w  pobliżu jeziora Nipigon. Poprzedni rekord miętusa – 15,8 lb – w Ontario został ustanowiony 14 marca 2003 r.  przez Ernie Arpina.

    Według International Game Fish Association, rekord świata miętusa – 25 lb 2 uncje (11,4 kg), pochodzi z Kanady i został ustanowiony 27 marca 2010 r. przez Seana Konrada na jeziorze Diefenbaker w Saskatchewan.

    Miętus to słodkowodna ryba z rodziny dorszowatych. W Kanadzie na miętusa mówi się najczęściej burbot lub ling, czasami freshwater cod. Można się jeszcze spotkać z określeniami: mariah (Saskatchewan, Manitoba, Ontario), methy (północna Kanada), lawyer (Wielkie Jeziora).

    W Ontario miętusy odbywają tarło w połowie zimy lub wczesną wiosną albo przed zejściem lodu.  

    Latem przebywają w głębinach jezior. W innych porach roku można je znaleźć na różnych głębokościach.


Koniec wędkarstwa?

    Kilka dni temu  najmłodszy MP w GTA liberał Nathaniel Erskine-Smith przedstawił ustawę C-246 – Modernizing Animal Protections Act.

    Jest to przepis o zakazie importu płetw rekinów i delegalizacji praktyki odcinania płetw rekinom na wodach należących do Kanady.  

    Ale to jest tylko wierzchołek płetwy...

    Przepisy w Bill C-246 wyraźnie czynią możliwym pociągnięcie do odpowiedzialności karnej kogoś, kto złowi rybę, za okrucieństwo wobec zwierząt.

    Nawet sam proces zakładania robaka na haczyk będzie uważany za akt okrucieństwa zgodnie z C-246.

    W szczególności sekcja 182.1.1 stwierdza, że:

    182,1 (1) Każdy człowiek popełnia przestępstwo, który umyślnie lub lekkomyślnie, (B) zabija zwierzę lub będąc właścicielem, dopuszcza się uśmiercenia zwierzęcia, brutalnie i okrutnie, niezależnie od tego, czy zwierzę umiera od razu.

    Ten rozdział niesie takie samo zagrożenie jak siedem poprzednich odmian podobnych przepisów.

    Według wyczerpujących opinii prawnych, po raz pierwszy w historii Kanady zabijanie zwierząt brutalnie lub złośliwie stałoby się przestępstwem bez definiowania tych pojęć i jednocześnie nie wykluczając z tego łowiectwa i wędkarstwa.

    Bill C-246 wprowadza dwa nowe wykroczenia do Kodeksu karnego, których do tej pory nie było.  

    "Brutalnie i okrutnie" są kompletnie nowymi terminami, które nigdy nie były poprzednio używane w żadnej kanadyjskiej ustawie lub interpretowane przez kanadyjski sąd.

    Jeśli ustawa C-246 stanie się prawem, zostanie ona wykorzystana przez obrońców praw zwierząt, którzy będą wnosić prywatne oskarżenia i nękać wędkarzy i myśliwych.


Właśnie się dzieje:

• Zakupy bez taxu w Le Baronie w dniach 12-19 marca.

• Toronto Sportsmen's Show: 16-20 marca. International Centre, 6900 Airport Road.

• Spring Kick Off w sklepach sieci Sail. Minimum 15 procent zniżki w dziale wędkarskim i myśliwskim.

• Istotne dla mężczyzny... Efekt wizyty w supersklepie ze sprzętem do golenia MenEssentials, 412 Danforth Ave., a potem w sklepie Patagonia przy 500 King St. W., gdzie można kupić sporo ubrań na ryby i nie tylko (na zdjęciu poniżej). W tej chwili ubrania zimowe są sprzedawane z 30-50-procentową zniżką.

Zaloguj się by skomentować