Goniec

Register Login

Sezon na szczupaki i sandacze (17/2017)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Na niektórych wodach na szczupaki nie ma okresu ochronnego i wolno je łowić cały rok. 

        Sezon na szczupaki w dystrykcie nr 17, czyli jeziorach Kawarthas (jeziora systemu wodnego Trent Severn, rejon Peterborough) otwarty jest cały rok. Na przykład na Balsam Lake, Canal Lake, czy też na Darlymple Lake od roku 2010 na szczupaki nie ma okresu ochronnego.  

Dzienny limit  –  szczupak, 

dystrykt nr 17:

S* – 6 sztuk

C* – 2 sztuki

S* – karta sportowa

C* – karta ochronna

        Sezon na sandacze na jeziorach 17. dystryktu otwiera się w drugą sobotę maja. Tutaj należy pamiętać o nowym przepisie, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r., a mianowicie, że na jeziorze Scugog pojawił się w regulaminie zakaz łowienia sandaczy przez cały rok!

Dzienny limit - sandacz, 

dystrykt nr 17:

S – 4 sztuki, muszą być w wymiarze pomiędzy 35-50 cm (13,8-19,7 in.),

C – 1 sztuka, musi być w wymiarze pomiędzy 35-50 cm (13,8-19,7 in.). 

        Popularna 17-stka, bez okresu ochronnego na szczupaki, to wyjątek w południowym Ontario. W innych dystryktach obowiązują okresy ochronne. 

        Jako pierwszy, bo już 1 maja, otwiera się sezon na szczupaki na Georgian Bay, dystrykt nr 14. W tym dystrykcie również sandacze można łowić od 1 maja. Dzienne limity na te dwa gatunku są nieco skomplikowane, ponieważ liczy się ryby i ich wymiar.  

Szczupak:

S – 2 sztuki na dzień można złowić, limit posiadania wynosi 4 szt., nie więcej niż 1 szt. może być większa niż 86 cm (34 cale), 

C – 1 na dzień, limit posiadania 2 sztuki, nie więcej niż 1 szt. może być większa niż 86 cm (34 cale).

Sandacz:

S – 2 szt. dziennie, limit posiadania 4 szt., żaden nie może być pomiędzy 41-56 cm (16,1-22 cala), nie więcej niż 1 szt. powyżej 56 cm (22 cale), 

C – 1 szt. dziennie, limit posiadania 2, żaden nie może być pomiędzy 41-56 cm (16,1-22 cale), nie więcej niż 1 szt. powyżej 56 cm (22 cale).

        Jednak spora odległość od Toronto, limity i wymiary skutecznie odstraszają wielu wędkarzy od wypraw na Georgian Bay na otwarcie.   A szkoda, bo na wiosnę to bardzo interesujące wody. 

        Szczupaki na Georgian Bay  można łowić na przynęty sztuczne i na żywce. Na wodach na Georgian Bay najlepiej sprawdzają się bardzo żywotne suckery, potem river shiners, nazywane popularnie płotkami. Szczupaki nie przepadają tam za żywcami – creek chubs. 

        Na jeziorze Ontario sezon na szczupaki i sandacze otwiera się w pierwszą sobotę w maju.  

        W drugą sobotę maja, sezon na szczupaki i sandacze otwiera się w dystrykcie nr 16, czyli między innymi na jeziorach Simcoe, Couchiching i St. John.  

        Należy mieć na uwadze, że na  Simcoe obowiązują wyjątki, czyli specjalne przepisy dotyczące palii jeziorowej i siei. Sezon na te dwa gatunki otwiera się na Simcoe w drugą sobotę maja. Generalnie na pozostałych wodach należących do dystryktu 16.,  sezon na palie trwa od 1 stycznia do 30 września, a sieje wolno łowić przez cały rok. 

Dzienny limit – sandacz, 

dystrykt nr 16:

S – 4 sztuki, nie więcej niż 1 większy powyżej 46 cm (18,1 in.)

C – 2 sztuki, nie więcej niż 1 większy powyżej 46 cm (18,1 in.)

Dzienny limit – szczupak, 

dystrykt nr 16:

S – 6 sztuk

C – 2 sztuki

        Sezon na szczupaki i sandacze w dystrykcie nr 15 – Muskoka-Haliburton, otwiera się w trzecią sobotę w maju.

{gallery}ryby1717{/ryby}

* * * * *

        Kilka dni temu na Google Play pojawiła się bardzo przydatna aplikacja pod tytułem SmartOut Ontario przeznaczona dla myśliwych i wędkarzy.  Ten app dostępny jest tylko na urządzenia z androidem.  Dzięki tej aplikacji uzyskamy dane o limitach, okresach ochronnych w rejonie, w którym się znajdujemy. Dla wędkarzy przydatne będą fishing zones (FMZ), dla myśliwych WMU (patrz zdjęcie poniżej). 

Zaloguj się by skomentować