Goniec

Register Login

Udany początek sezonu (23/2017)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        W Ontario znajdują się najlepsze łowiska pstrągów źródlanych na świecie. Najbardziej znane rzeki  na światowej klasy pstrągi źródlane to przede wszystkim Nipigon, Albany (rzeka Esnagami jest właśnie dopływem Albany), Dusey i Ogoki. Rzeki północno-zachodniego Ontario wpadające James Bay lub Hudson Bay.

        W Ontario istnieje również wiele jezior, które są fantastycznymi łowiskami tych pięknych ryb. Jeziora otaczające Nipigon,  jeziora parku Allgonquin i Haliburton kryją w swoich wodach wielkie okazy. 

        Okazałe pstrągi potokowe zamieszkują też setki strumieni i jezior z czystą, i zimną wodą ze źródeł artezyjskich na północ od Jellicoe, Armstrong i Nakiny.  Również na samym jeziorze Esnagami można złowić pstrągi i niekoniecznie trzeba płynąć na samą rzekę o tej samej nazwie.

        W wielu częściach świata 3-funtowe pstrągi źródlane uważane są za trofeum. W Ontario jest wiele miejsc gdzie łowi się ryby o wadze 5-6 funtów, a nawet 6-8 funtów. Większe ryby to już prawdziwe okazy.

        Naukowa nazwa brook trout to Salvelinus fontinalis. W Ontario na pstrąga źródlanego mówi się najczęściej  speckled trout albo po prostu brookie. Pstrąg źródlany charakteryzuje się pięknym ubarwieniem i można powiedzieć, że jest to najładniejszą ryba w rodzinie łososiowatych. 

        Ciemno-czerwone mięso z pstrąga źródlanego ma wyborny smak. Najprostszym sposobem przygotowania jest obtoczenie filetów w mące i usmażenie na maśle. Dobrze przysmażona skóra z pstrąga jest najsmaczniejszą częścią ryby.  

        Pstrągi źródlane występują również w Polsce, gdzie zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku. Występują w kilku rzekach górskich oraz rzekach na kraju. Przeważnie są to wody z zimną wodą i bystrym nurcie.  

        Kiedy jest na haczyku ryba wykorzystuje silny nurt w swojej obronie, dlatego też hol pstrąga źródlanego jest nie lada walką.

Zaloguj się by skomentować