Goniec

Register Login

Wakacje na północy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie wybrać się na wędkarskie wakacje, to im bliżej lata, tym trudniej będzie znaleźć dobre miejsce w odpowiednim czasie.  

        Na pewno warto rozważyć wyprawę na jeziora północnego Ontario. Tysiąc a może i więcej kilometrów od Toronto.  

        W tym roku,  na początku lipca, po raz trzeci już wyruszamy na jezioro Esnagami w północno-zachodnim Ontario.  Jak na razie na jeziorze jest jeszcze lód. Otwarta jest tylko 1/3 jego powierzchni.

         W ośrodku Esnagami Wilderness Lodge od kilku dni trwają przygotowania do nowego sezonu.

        Pierwsi goście  przyjadą do lodge już pod koniec maja. Esnagami Lodge ma już swoją renomę i mnóstwo stałych klientów, powracających co roku od wielu lat. Ośrodek zasłużył sobie na uznanie ze względu na dobrą organizację, zakwaterowanie, wyśmienitą kuchnię i możliwości łowienia olbrzymich szczupaków, sandaczy i pstrągów w otoczeniu niezwykłych krajobrazów.

        Jeśli szukasz jeziora, gdzie można łowić sandacze przez cały dzień, i to niemal za każdym rzutem, i pięknie ubarwione pstrągi  źródlane - brook trout, 5 minut od ośrodka, to Esnagami jest tym miejscem na pewno.

        W Ontario znajdują się najlepsze łowiska pstrągów źródlanych na świecie. Najbardziej znane rzeki  na światowej klasy pstrągi źródlane to przede wszystkim Nipigon, Albany (rzeka Esnagami jest dopływem Albany), Dusey i Ogoki. Rzeki północno-zachodniego Ontario wpadające do James Bay lub Hudson Bay. Również na samym jeziorze Esnagami można złowić pstrągi i niekoniecznie trzeba płynąć na samą rzekę o tej samej nazwie.

        Więcej informacji na temat wypraw na Esnagami znajdziemy w Internecie pod adresem: www.esnagami.com lub www.flyfishingesnagami.com oraz na stronie: www.goniec.com. Zajrzyj też na Facebook.


Zawody PKZW

        Polsko-Kanadyjski Związek Wędkarski zaprasza na zawody w łowieniu szczupaków i sandaczy z łodzi, które odbędą się w niedzielę, 15 maja, na Little Lake, Barrie - Cedar Camp Grounds, 10 Little Lake Dr., tel. 1-705- 721-4691. Godzina zbiórki - 6.00.
        

Klasyfikacja PKZW po zawodach na sumy w Dunnville, 23 kwietnia 2016, pierwsza 10-tka:

     1. Roman Runo        132
     2. Wojciech Bak        97
     3. Waldemar Weselak        96
     4. Janusz Kawalec        83
     5. Krzysztof Arsiuta        77
     6. Stanisław Zapała        77
     7. Dariusz Hadziewicz        62
     8. Mirosław Arsiuta        61
     9. Marek Pastusze        57
   10. Wojciech Chańko        53


Karty wędkarskie

        Przed wyjazdem na ryby upewnij się, czy Twoja karta wędkarska jest ważna.

        Karty wędkarskie można kupić lub przedłużyć 24 godziny na dobę w Internecie, w punktach niektórych ServiceOntario  i  sklepach wędkarskich.  

        Kart nie należy trzymać w woreczkach foliowych, czy też laminować. Pod wpływem ciepła ulegają szybciej zniszczeniu i stają się nieczytelne.

        Jeśli na ryby zabierasz gościa z Polski, to ta osoba, aby łowić, też musi mieć ważną kartę wędkarską.

        Tutaj należy pamiętać o wyjątkach.  Osoby do lat 18 odwiedzające Ontario mogą łowić bez karty, ale w towarzystwie osoby, która posiada ważna kartę wędkarską. Lepiej też wiedzieć, ile ryb mogą złowić i zabrać wspólnie.

        Wszystkie złowione i zatrzymane ryby zaliczane są do limitu osoby, która posiada kartę. Tak więc gość z Polski (do lat 18), łowiący bez karty, nie może mieć swojego oddzielnego limitu.  

        Kolejna ważna informacja dotyczy obcokrajowców powyżej 65. roku życia. Osoby takie nie są zwolnione z posiadania karty wędkarskiej.

Zaloguj się by skomentować