Goniec

Register Login

Wyprawy do innego wymiaru

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        Harold Ball z Whitby jest wędkarzem, podróżnikiem i autorem książek i blogów o Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim i wyprawach wędkarskich w rejony Arktyki.  Ma za sobą blisko 40 lat doświadczenia w tych wyprawach. Na początku lipca spędził kilka dni na legendarnej Tree River, rzece słynącej jako najlepsze miejsce na świecie na złowienie wspaniałych, największych golców – arctic char.

        Golec zwyczajny (Salvelinus alpinus) – „Jest to gatunek wybitnie zimnolubny, występujący wokółbiegunowo w morzach przyległych do Morza Arktycznego. Jego odmiany na stałe osiadłe w jeziorach, zwane paliami, różnią się od pstrągów tylko nieznaczną odmiennością układu zębów na kościach sklepienia jamy gębowej, a zewnętrznie – brakiem ciemnych plamek na grzbiecie i bokach tułowia oraz drobniejszymi łuskami”. (Włodzimierz Załachowski „Ryby”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997 r.).

        Podczas swojej ostatniej wyprawy Harold Ball miał okazję spotkać się z Adamem Shoaltsem, nazywanym kanadyjskim Indianą Jonesem. Adam Shoalts ma niezwykły życiorys, który między innymi zawiera samotne i niebezpieczne wyprawy w nieznane. Obecnie znalazł się na liście Canadian Geographic  stu największych współczesnych badaczy. W 2013 r. Shoalts został wybrany na członka Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

        Pochodzący z Fenwick w Ontario Adam Shoalts jest autorem książki pod tytułem „Alone Against the North, An Expedition Into the Unknown”, która ukazała się na początku października 2015 r. 

Zaloguj się by skomentować