Goniec

Register Login

Zalety Simcoe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        Z ponad 250 tys. jezior w Ontario jezioro Simcoe cieszy się ogromną popularnością wśród wędkarzy. Simcoe jest szóstym największym śródlądowym zbiornikiem słodkowodnym w prowincji położonym zaledwie o godzinę drogi od Toronto. O Simcoe  mówi się, że jest najbardziej odwiedzanym jeziorem przez wędkarzy w Ontario. To „najbardziej” dotyczy jednak tylko zimy i łowienia spod lodu. Powodów zimowej popularności Simcoe jest kilka. Jest przede wszystkim możliwość łowienia wielu gatunków ryb, bliskie położenie od miast oraz łatwiejszy dostęp do jeziora. W innych porach roku na Simcoe przybywa i łowi znacznie mniej wędkarzy.

        Dla kogoś, kto lubi możliwości łowienia wielu gatunków ryb w jednym jeziorze, Simcoe jest idealne. W głębokich jego rejonach występują palie jeziorowe i sieje. Na średnich głębokościach możemy łowić bassy małogębowe i okonie. Płytsze obszary to miejsca, gdzie przede wszystkim łowi się bassy wielkogębowe i szczupaki. W sumie w Simcoe występuje 56 gatunków ryb, z tego 12 gatunków cieszy się zainteresowaniem wędkarzy.

        Jezioro Simcoe, o powierzchni 745 km kw., może zaoferować wiele. Trudniejsze zadanie mają wędkarze turyści, którzy będą łowić na Simcoe po raz pierwszy.

        Tuż po zejściu lodów najbardziej poszukiwaną rybą jest crappie. Znalezienie crappie na tak olbrzymim akwenie może okazać się trudnym zadaniem. Wczesną wiosną najszybciej odnajdziemy crappie w pobliżu brzegów, w przystaniach, w rzekach i kanałach.

        Najbardziej znane rzeki, gdzie wiosną występuje crappie, to Holland i Maskinonge. Największe okazy smacznego crappie to ryby pomiędzy 10 a 14 cali długości.

        Drugim gatunkiem cieszącym się ogromną popularnością na Simcoe wiosną jest okoń. Jest wiele doskonałych miejsce na okonie, które ciągną się od Cook’s Bay w Keswick na południu aż po Atherly Narrows na północy, gdzie Simcoe łączy się z jeziorem Couchiching. Od początku kwietnia do maja Festiwal Okoni w Orilli na jeziorze Couchiching przyciąga wędkarzy turystów z całego regionu oraz z USA.

        Inne dobre łowiska okoni znajdują się w pobliżu brzegów wyspy Georgina, plaży Willow i w Peferlaw. Złowienie limitu 50 sztuk okoni o wymiarach 8-10 cali nie powinno być trudne. Jednak najbardziej poszukiwane przez wędkarzy są markowe okazy, tzw. jumbo, czyli ryby powyżej 12 cali, a nawet 14-calowe.

        Na szczęście coraz mniej wędkarzy decyduje się na zabieranie do domu pełnego limitu. Wypuszczanie złowionych okoni staje się coraz bardziej widoczne.

        Sezon na szczupaki na Simcoe rozpoczyna się w drugą sobotę maja.

        Pomimo ogromnej popularności i presji wędkarskiej populacja tego drapieżnika nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Znacznie trudniej jest z dużymi okazami szczupaków powyżej 25 funtów. Te na Simcoe są trudne do odnalezienia. Najczęściej łowione ryby mają wagę pomiędzy 5 a 10 funtów.

        Sukcesy w łowieniu szczupaków znaczne spadły. Wynika to z niedostosowania techniki ich łowienia do warunków, jakie obecnie panują w jeziorze. W ostatnich latach woda w Simcoe stała się bardzo przezroczysta. Stało to się za sprawą racicznicy, zebra mussels, intruza, który przeflitrował wody jeziora. W czystej wodzie szczupaki stały się bardziej ostrożne. Bez wątpienia więcej szczupaków łowią wędkarze, którzy przeszli na niewidoczne przypony z fluorocarbonu zamiast tradycyjnych drucianych stalówek. Przypon z fluorocarbonu stał się nieodzowny nawet w spinningu i trollingu.

        Dużych szczupaków należy też szukać głębiej, nawet na głębokości powyżej 30 stóp. Warto też zwrócić uwagę na pogodę, która w łowieniu szczupaków na Simcoe ma ogromne znaczenie. Na szczupaki najlepiej wybierać się, kiedy pogoda jest ustabilizowana i przy ciepłym froncie. Nadejście zimnego frontu oznacza bardzo słabe brania.

        Łowienie szczupaków na Simcoe nie ogranicza się jedynie do Cook’s Bay na południu, gdzie podwodna roślinność jest bardziej wybujała niż w jakimkolwiek innym miejscu jeziora. Duże szczupaki można łowić również w północno-zachodniej części jeziora, na zatoce Kempenfelt w pobliżu Barrie. Kempenfelt Bay obfituje w wiele wypłyceń z bogatą roślinnością. Przy okazji możemy też tam złowić przyzwoitego sandacza.

        Sezon na bassy otwiera się na Simcoe w czwartą sobotę czerwca. Simcoe zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, jako najlepsze łowisko bassów małogębowych (nazywanych popularnie bronzebacks) w Kanadzie!

        Ryby z jeziora Simcoe nadają się do jedzenia. Simcoe nadal należy do jednych z najczystszych w prowincji i ryby z tego jeziora są bezpieczne do spożywania. Nawet bardziej położone na północy Ontario jeziora mają znacznie więcej ograniczeń w  spożywaniu ryb niż Simcoe!

        Dowody można znaleźć w przewodniku „The Guide to Eating Sport Fish”, który jest publikowany co dwa lata przez Ministerstwo środowiska we współpracy z Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Lasów. Pracownicy Ministerstwa  Zasobów Naturalnych i Ministerstwa środowiska łowią ryby z Simcoe, które są następnie badane w laboratorium Ministerstwa środowiska w Toronto. Najnowszy przewodnik 2015–2016 dostępny jest w Internecie. W przewodniku znajdziemy dane 2370 jezior w całym Ontario.

        Dobrym miejscem z dostępem do jeziora jest prowincyjny park Sibbald Point po wschodniej stronie Simcoe. Sibbald Point nadaje się na rodzinny wyjazd na ryby i wypoczynek nad Simcoe. Tam też możemy zwodować łódź, zrobić sobie piknik,
skorzystać z plaży.  Łatwy dostęp do jeziora znajdziemy też również w miasteczkach Mara McRae w północnej części jeziora.


Zawody PKZW

        25 czerwca 2016 r. (sobota). Lake Dalrymple (marina), 230 Lake Dalrymple Rd., tel. 1-705-833-2400. Zawody z łódek na bassy, szczupaki i sandacze.

        Prosimy o wcześniejszą rezerwację łódek. Wędkarze, którzy wypożyczają łódkę w resorcie, proszeni są o przybycie na godz. 6.30 do Dalrymple Resort. Wędkarze, którzy posiadają własne łódki, proszeni są o dopłynięcie do pomostu przy resorcie przed godz. 7.00.


Weekend na Dalrymple

        Nad Dalrymple znajduje się polski ośrodek – Lake Dalrymple Resort.

        W Internecie: www.lakedalrympleresort.ca lub tel. 1-705-833-2400.

        Ośrodek oferuje do wynajęcia domki letniskowe (cottages) i łodzie wędkarskie.

        Na miejscu można też kupić przynęty – live bait.

Zaloguj się by skomentować