Goniec

Register Login

Zawody w Dunville

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        Po kilku tygodniach przerwy ruszają zawody Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego.  

        Pierwsze wiosenne zawody odbędą się już w sobotę, 23 kwietnia,  na Grand River w Dunnville. Zbiórka o godz. 6.30 w Dunnville, Fishmaster Marina, 776 Main St. E., tel. 1-905-701-6874.

        Będą to zawody brzegowe na wszystkie ryby.  PKZW prosi o zaopatrzenie się w siatki do przetrzymywania ryb.

        Po rundzie wiosennej w klasyfikacji zawodów PKZW prowadzi Roman Runo - 107 pkt. Na drugim miejscu jest Wojciech Bak – 84 pkt, a trzecie miejsce zajmuje Waldemar Weselak – 77 pkt.

        W tym roku polonijny klub wędkarski PKZW obchodzi 25-lecie powstania.

        Wiosną Dunnville słynie z wypraw na sumy - channel catfish, gdzie trafiają się sztuki nawet 20-funtowe. Sumy pojawiają się tam już w na początku kwietnia.

        Na dobre wyniki w Dunnville można jeszcze liczyć w lipcu i na początku sierpnia.

        Szczyt brań przypada na godziny nocne. Najskuteczniejszą przynętą są krewetki, pęczki rosówek i duże minnows. Sumy w Dunnville można łowić z łodzi i z brzegu.

        Inne uznane łowiska dużych sumów kanałowych to Nepanee River (Bay of Quinte) i dolna Trent River w Trenton.

        Do pozostałych liczących się rekreacyjnych łowisk sumów w Ontario należy Ottawa River, wpadająca do jeziora Huron Bayfield River oraz Saugeen River, największa rzeka po ontaryjskiej stronie Huron.

        Mięso suma kanałowego uważane jest za jedno z najlepszych spośród ryb słodkowodnych. Szczególnie jeśli ryba złowiona była w czystej wodzie. Sumy kanałowe mogą żyć nawet do 40 lat.

        Sum kanałowy zamieszkuje rzeki, strumienie, jeziora, stawy i zbiorniki zaporowe. W odróżnieniu od innych sumikowatych, preferuje jednak wody czyste i płynące.

        Sumy jedzą prawie wszystko. Oprócz wielu tradycyjnych przynęt łowione są na gumę do żucia, żółty ser, kawałki świńskiej wątroby, suszoną krew kurzą.

        Są też wybredne, czasami wolą przynęty żywe, innym razem jest im to obojętne. Pod osłoną nocy żerują w pobliżu brzegów.

        Łowione są też w ciągu dnia. Sumy mają niezwykle rozwinięty zmysł węchu oraz są niesamowicie wrażliwe na dźwięki. Hałasy podczas łowienia sumów mogą je wypłoszyć na wiele godzin.

Wkrótce na pstrągi

        Jak wiadomo sezon na pstrągi w Ontario otwiera się zawsze w czwartą sobotę kwietnia. W tym roku rozpoczęcie sezonu nastąpi więc w sobotę 23 kwietnia. Ponieważ złowienie pstrągów w otwarcie nie jest trudne, łatwo się zagapić i przekroczyć dzienny limit. Warto więc pamiętać, ile złowionych  pstrągów wędkarz może mieć przy sobie w czasie łowienia lub w drodze do domu.

        W zależności od dystryktu dzienne limity połowu pstrągów mogą być różne. Jednakże w kilku najbardziej popularnych dystryktach – 16 i 17, gdzie łowi się trzy gatunki pstrągów, obowiązują liczby pokazane w tabeli.

        Tymczasem na rzekach i kanałach dookoła jeziora Simcoe wędkarze łowią crappie i okonie.  Łowienie crappie skupia się głównie na przy Canal Road, a na duże okonie z brzegu wędkarze wyruszają na północ, w okolice miasteczka Beaverton, na ujście rzeki Talbot. Tam również doskonale biorą sumiki.

        Najlepszą metodą na złowienia grubego okonia na Talbot jest łowienie na drop shot (boczny trok) na żywca lub gumki imitujące narybek.  Żyłka przy tej metodzie powinna być cały czas napięta, aby wyczuć nawet delikatne brania. Duże okonie z Talbot chętniej też atakują większe żywce: 5-6-centymetrowe i zdają się ignorować małe shinery, których olbrzymie ławice pływają w ujściu rzeki.  Kto ma podrywkę, może sobie nałowić żywców na Talbot bez problemu.

Dzienne limity w sztukach (S-karta sportowa, C-rekreacyjna):

Dystrykt nr 16
                brook trout (pstrąg źródlany):                 S-5, C-2
                brown trout (pstrąg potokowy):                 S-5, C-2
                rainbow trout, steelhead (pstrąg tęczowy): S-2, C-1

Dystrykt nr 17
                brook trout (pstrąg źródlany):                 S-2, C-1
                brown trout (pstrąg potokowy):                 S-5, C-2
                rainbow trout, steelhead (pstrąg tęczowy): S-2, C-1

Zaloguj się by skomentować