Logo
Wydrukuj tę stronę

Zimowy „show” w Barrie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zimowy „show” w Barrie

        W weekend 16-17 grudnia w Barrie, w Molson Centre przy 555 Bayview Drive, odbędzie się wystawa Canadian Ice Fishing Expo. W programie między innymi zapowiedziane są seminaria i prezentacje nowego sprzętu wędkarskiego na zimę.  Udział zapowiedziało 100 wystawców. Ostatni raz tego typu wystawa która była poświęcona wyłącznie ice fishing odbyła się w Toronto ponad 10 lat temu. Impreza okazała się kompletnym niewypałem.  Wtedy zabrakło wystawców i odwiedzających wędkarzy. Możliwe, że wystawa w Barrie nad Simcoe, tuż na progu zimowego sezonu okaże się sukcesem  i będzie warta kontynuacji w następnych latach.

        Więcej informacji na temat wystawy w Internecie: www.canadianicefishingexpo.com. 


Lód

        Coraz więcej jezior w południowym Ontario pokrytych jest lodem.  Nie jest to lód, z którego można już łowić. Codzienne raporty o stanie lodu na jeziorach zamieszczane są na stronie internetowej Fishing Lake Simcoe – Ice Watch.


Meegs 2017

        W wielu wędkarskich sklepach w południowym Ontario pojawiły się najnowsze przynęty Meegs.  

        Wynalazcą i producentem tych przynęt jest James Meger z Barrie. 

        Od wieleu lat meegsy uważane są za najlepsze przynęty na sieje i palie na Simcoe spod lodu.


Trzy jeziora w jednym

        Jezioro Simcoe, o powierzchni 725 km kw., jest szóstym co do wielkości jeziorem śródlądowym w Ontario. Simcoe należy do niezwykle ciekawego ekosystemu wodnego i można w nim wyodrębnić trzy typy troficzne. Jest to jezioro oligotroficzne – głębokie, o piaszczysto-żwirowym dnie, gdzie występuje palia jeziorowa i sieja. Jest to też jezioro mezotroficzne ze średnimi głębokościami, gdzie chętnie przebywają okonie.  Simcoe to również jezior eutroficzne – płytkie i żyzne, gdzie dominują szczupaki.

Gatunki ryb najczęściej łowione na Simcoe spod lodu

Okoń

        Okoń jest najpopularniejszym gatunkiem ryb, łowionym zimową porą na Simcoe spod lodu. Sezon na okonie trwa cały rok. Duże okonie, 12-calowe i większe, nazywane są przez wędkarzy  „jumbo”.  Dzienny limit połowu okoni zależy od rodzaju karty, jaką posiada wędkarz. 50 szt. okoni może złowić wędkarz z kartą sportową, a 25 sztuk z kartą ochronną.

        Zimowe strefy przebywania okoni:

– wczesny sezon, średnia głębokość: 12-20 stóp

– w połowie sezonu – głębiej, do 60 stóp,

– późny sezon – powrót do płytszej wody, w pobliżu wiosennych tarlisk.

        Przynęty: żywe minnows – emerald shiners, surowe krewetki, robaki.

        Sztuczne przynęty: blaszki podlodowe, np.: Swedish Pimple, Kastmaster,  mormyszki, woblerki do pionowego dżigowania.

        Popularne miejsca: Cook’s Bay, Virginia Beach, Pefferlaw i Port Bolster.

        Tip: aby ciągle łowić okonie, trzeba się przemieszczać i wiercić przeręble.

Szczupak

        Sukcesy w łowieniu szczupaków znacznie spadły. Wynika to z niedostosowania techniki ich łowienia do warunków, jakie obecnie panują w jeziorze. W ostatnich latach woda w Simcoe stała się bardzo przezroczysta. Stało to się za sprawą racicznicy, zebra mussels, intruza, który przeflitrował wody jeziora. W czystej wodzie szczupaki stały się bardziej ostrożne. Bez wątpienia więcej szczupaków łowią wędkarze, którzy przeszli na niewidoczne przypony z fluorocarbonu zamiast tradycyjnych drucianych stalówek. Przypon z fluorocarbonu stał się nieodzowny nawet w spinningu i trollingu.

        Limit dzienny: 6 szt. – karta sportowa, 2 szt. – karta ochronna.

        Przynęty: żywce lub martwe przynęty.

        Sztuczne przynęty: hałasujące blaszki podlodowe.

        Popularne miejsca: Cook’s Bay.

        Tip: szukaj szczupaka tam, gdzie występuje zielona roślinność podwodna. Duże szczupaki przemieszczają się na głęboką wodę w połowie zimy. Wykorzystaj dwie przeręble.

Palia jeziorowa

        Jest to gatunek najbardziej ceniony przez wędkarzy łowiących na Simcoe spod lodu. Średnia wielkość tych ryb na Simcoe waha się między 4 a 10 funtów.  Zdarzają się też 20-funtowe okazy.

        Limit dzienny: 2 – licencja sportowa, 1 – licencja ochronna.

        Przynęta:  żywce. 

        Sztuczne przynęty: Williams, Meegs, Badd Boyz, Blue Fox Lil Foxee, Humpbacks, Strike Zone Swammer, Rapala Clackin ‘Rap, tuby.

        Popularne miejsca: Kempenfelt Bay, Bear Point, Big Bay Point, Shanty Bay, Oro Line 7, Jackson’s Point, okolice wyspy Fox.

        Tip: uważnie obserwuj echosondę.

Sieja

        Sieja na  Simcoe jest gatunkiem zimnolubnym, średniej wielkości 4-6 funtów.  Na duże sieje lokalni wędkarze mówią humpback.

        Limit dzienny: 2 – licencja sportowa, 1 – licencja ochronna.

        Gdzie szukać siei: wczesny sezon: w pobliżu płycizn, późny sezon: głęboko.

        Przynęta: żywce lub solone martwe rybki.

        Sztuczne przynęty: Williams, Meegs, Badd Boyz, Blue Fox Lil Foxee, Humpbacks. 

        Popularne miejsca: Beaverton, Cook’s Bay, Kempenfelt Bay, Big Bay Point, Long Shoal, Jackson’s Point, Innisfil Beach, Virginia Beach.

        Tip:  zmień przynętę na mniejszą, jeśli sieje są słabo aktywne.

Artykuły powiązane