Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

Hampstead leżące na przedmieściach Montrealu przyjęło przepis zakazujący palenia tytoniu i marihuany we wszystkich miejscach publicznych, w tym na chodnikach i na ulicach. To prawdopodobnie pierwsze w Kanadzie miasto z tak rygorystycznym zakazem. Pięciu radnych głosowało za zaostrzeniem przepisów, dwóch było przeciwko. Burmistrz siedmiotysięcznego miasteczka William Steinberg powiedział, że zakaz ma na celu ochronę zdrowia mieszkańców, powinien tez zniechęcać do palenia. Nowe zasady wejdą w życie w ciągu tygodnia. Nie dotyczą papierosów elektronicznych, dopuszczają też palenie w samochodach.

We wtorek rząd federalny przedstawił ustawę, która wymaga od sprzedawców broni przechowywania dokumentów dotyczących sprzedaży i posiadanego inwentarza przez 20 lat. Ma to być przydatne policji podczas prowadzenia dochodzeń związanych np. z przemytem. Ustawa nakazuje też kupującym strzelby i karabiny przedstawiania ważnej licencji. Do tego pytania w kwestionariuszu wypełnianym przed uzyskaniem licencji na broń mają dotyczyć nie tylko wcześniejszych pięciu lat, ale całego życia.

Liberałowie spodziewają się oporu ze strony konserwatystów, zwłaszcza że ustawa znosi niektóre przepisy wprowadzone przez poprzedni rząd. Przykładem może tu być przepis o automatycznej autoryzacji przewozu broni zakazanej i ograniczonego użytku. Nowa ustawa ma pozwalać jedynie na transport z miejsca przechowywania na strzelnicę lub do domu. Premier Trudeau twierdzi, że proponowane środki są po prostu zdroworozsądkowe.

Przestępczość w Kanadzie spada od ponad 20 lat, ale w ciągu ostatnich pięciu lat znacznie wzrosła liczba przestępstw związanych z bronią.

Mimo sprzeciwu mieszkańców Cooksville rosną szanse na urzeczywistnienie pomysłu radnego Nando Iannicca, który chce, by Mississauga miał swój „Central Park”. Miasto wykupiło trzy działki na terenie, na którym w przyszłości miałby powstać park – na wschód od Hurontario, między Dundas a Queensway. Przejęcie gruntów jest pierwszym etapem realizacji projektu założenia 25-akrowego parku.

Ratusz wszedł wiec w posiadanie działki przy 71 Paisley Bvld. (kupiona za 920 000 dol.), 105 Paisley Bvld. (za 1,5 miliona dol.) i 2170 Camilla Rd. (za 1,7 miliona). Miasto postawiło sobie za cel wykupienie 31 działek, zabudowanych i niezabudowanych lub takich, na których stoją niezamieszkałe domy. Pieniądze na wykup pochodzą z opłat płaconych przez deweloperów na zakładanie parków miejskich. Ratusz twierdzi, że w okolicy brakuje terenów zielonych użyteczności publicznej. W centrum Mississaugi i trzech przylegających do niego dzielnicach parki stanowią tylko 3 proc. powierzchni, podczas gdy w centrach innych porównywalnych miast – średnio 7,4 proc.

Właściciele domów w Cooksville nie chcą jednak płacić za błędy w planowaniu przestrzennym wcześniejszych władz miasta. Mówią, że się nie ruszą, ale też boją się wywłaszczenia. Mieli nadzieję, że projekt umrze śmiercią naturalną, gdy radny Iannica zapowiedział w styczniu, że będzie przechodził na emeryturę. Na odłożenie projektu na półkę jednak jak widać się nie zanosi.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2018 22:32

Premier Wynne dała jasno do zrozumienia, że rządy wprowadzają podatki węglowe bynajmniej nie po to, by obniżać emisję gazów cieplarnianych, ale by zwiększać swoje dochody. Prawdziwe intencje liberałów ujawniły się w komentarzu na twitterze odnoszącym się do Douga Forda. Wynne napisała: „Plan likwidacji podatku węglowego i starania o zbilansowanie budżetu postawią pod znakiem zapytania nawet 40 000 miejsc pracy w sektorze publicznym. A to oznacza na przykład więcej dzieci w klasach, dłuższe kolejki do lekarzy czy mniej wsparcia społecznego”. Teoretycznie jednak ontaryjski sektor publiczny nie powinien mieć żadnego związku z podatkiem węglowym (wpływy z podatku powinny być przeznaczane na projekty infrastrukturalne sprzyjające ochronie środowiska i ekologiczny transport). A tu nam pani premier mówi, że jak nie będziemy płacić za emisję, to rządowi pracownicy zostaną zwolnieni.

Obecnie na systemie cap-and-trade rząd zarabia 1,8 miliarda dol. rocznie.

Minister zatrudnienia Patty Hajdu przedstawiła wyniki programu Canada Summer Jobs. W tym roku po raz pierwszy wnioskodawcy musieli podpisywać się pod oświadczeniem o afirmacji praw człowieka w wydaniu liberalnym, czyli z naciskiem na „prawo do aborcji”, „prawa reprodukcyjne” i „prawa transseksualistów”. Efekt jest taki, że znacznie wzrosła liczba odrzuconych wniosków. Z drugiej strony do programu wpłynęło więcej aplikacji niż w roku ubiegłym. Liczba ważnych wniosków była nieco niższa niż przed rokiem. Do rozdania małym przedsiębiorcom, organizacjom non-profit i ośrodkom z sektora publicznego jest kwota 223 milionów dolarów.

W 2017 roku statystyki wyglądały następująco: złożono 41 961 wniosków, z których potem 199 zostało wycofanych przez pracodawców, 126 uznano za nieważne, czyli ważnych aplikacji zostało 41 716.

W tym roku wpłynęły 42 647 wniosków, 55 wycofano, a odrzucono z powodu niespełnienia wymagań formalnych aż 1561. Z tego wynika, że ważnych wniosków było 41 031, o 1,7 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Wzrost liczby składanych podań nie jest zaskakujący, taką tendencję obserwowano już podczas wcześniejszych edycji, jako że w 2016 roku rząd zaczął rozszerzać program.

Część grup w ogóle nie złożyła aplikacji z powodu oświadczenia. Wśród nich była diecezja rzymskokatolicka w London, która planowała wnioskować o przyznanie 35 000 dolarów. Grupom, które nie zgadzały się z oświadczeniem, rząd dał dodatkowe 10 dni na ponowne złożenie wniosku – ale z niezmienioną treścią kontrowersyjnego fragmentu. Część odpowiedziała dołączając list z prośbą o uwzględnienie ich przekonań religijnych. Na razie nie otrzymały odpowiedzi. Rząd twierdzi, że nie wycofa się z wymogu składania oświadczenia.

Wnioski, które nie zostały odrzucone, zostaną teraz przekazane posłom – każdy dostanie podania ze swojego okręgu i będzie musiał je ocenić. Posłowie dostaną wnioski ułożone w kolejności według tego, który najlepiej wpisuje się w priorytety rządu.

W poniedziałkowy wieczór w Izbie Gmin odbyło się głosowanie nad wnioskiem złożonym przez partię konserwatywną. Konserwatyści domagali się kwalifikowania do programu wszystkich organizacji, które nie prowadzą działalności politycznej ani nie są grupami aktywistów, niezależnie od tego, czy podpisały oświadczenie, czy nie. Wniosek niestety przepadł. Przeciwko niemu głosowała zdecydowana większość posłów liberalnych i nowych demokratów. Wyłamali się jedynie liberał Scott Simms, David Christopherson z NDP i Elizabeth May z partii Zielonych.

poniedziałek, 19 marzec 2018 23:52

Wynne to wilk w owczej skórze

Napisane przez

Premier Kathleen Wynne jest najbardziej niebezpieczną kobietą w Kanadzie, mówi prof. Jordan Petersen z University of Toronto. Przyznał, że jej nie lubi. Jego zdaniem Wynne jest groźnym ideologiem, a wilkiem w owczej skórze – bo w żadnym wypadku nie jest liberalna, a za taką się przecież podaje. Za jej rządów ontaryjska partia liberalna upodobniła się do NDP. Większość najgorszych pomysłów premiera Trudeau, m.in. jego równouprawniony budżet na rok 2018, jest wzorowanych na tym, co Wynne praktykuje na swoim podwórku.

Petersen udzielił wywiadu Toronto Sun. Profesor został zapytany też o to, czy sam nie ma ambicji politycznych. Opwiedział, że owszem, myśli o polityce od czasu, gdy miał 14 lat, ale za każdym razem rozważa, jakie miejsce na scenie politycznej mógłby zająć. I za każdym razem dochodzi do wniosku, że ma najwięcej do zaoferowania oceniając politykę okiem psychologa.

Petersen odniósł się do zapowiedzi nowego budżetu prowincji, który będzie zawierać programy mające na celu „wyrównywanie szans ontaryjczyków w okresie gwałtownych przemian gospodarczych”. Petersen zauważył, że taka sprawiedliwość może być różnie definiowana. Niby oznacza, że każdy powinien mieć zagwarantowane to samo, co wszyscy inni. Potem mamy definicję radykalnej lewicy, pod którą podpisuje się też Wynne, że w sprawiedliwości społecznej nie tyle chodzi o równe możliwości, ale o takie same wyniki.

Następnie rozmówca zasugerował Petersenowi, że Wynne jest postrzegana jako osoba miła, a nawet jako typ dobrej babci. Na to Petersen odparł, że nie każdy w Ontario jest jej wnuczkiem. Nie jesteśmy dziećmi i nie potrzebujemy współczucia, a jej upór w kwestii polityki tożsamościowej jest naganny. Nie można akceptować tego, co za czasów jej rządów stało się z uniwersytetami, a jest gorzej niż się ludziom wydaje. Przykładem wdrażania ideologii pani premier jest ewolucja ontaryjskiego trybunału praw człowieka. W ostatnich latach praktycznie nie ma mowy o czymś takim jak domniemanie niewinności.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2018 00:23

W poniedziałek Ontario wysłuchało mowy od tronu wygłoszonej przez gubernator Elizabeth Dowdeswell, a przygotowanej przez premier Kathleen Wynne i jej rząd. Mnóstwo w niej obietnic nowych wydatków na ochronę zdrowia, opiekę domową i opiekę nad dziećmi. Widać, że niecałe trzy miesiące przed wyborami pani premier zaczyna panikować.

Mogliśmy więc usłyszeć o objęciu „innych grup społecznych” programem refundacji leków OHIP+. Jakie mogłyby to być grupy – może się dowiemy z budżetu, który minister Charles Sousa ma przedstawić 28 marca i w którym może brakować nawet 8 miliardów dolarów. Rząd wspomniał też o zwiększeniu dostępu do usług dentystycznych.

Dalej było o „inwestycjach” w opiekę domową, rozszerzeniu możliwości starzenia się we własnym domu i pomocy finansowej dla rodzin, które opiekują się swoimi seniorami. Nowy budżet ma odpowiadać na rosnące potrzeby walki z uzależnieniami i chorobami psychicznymi, a także zwiększać dostęp do usług z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Mają się też znaleźć środki na skrócenie czasów oczekiwania w szpitalach.

Dalej pani gubernator przeszła do tematu opieki nad dziećmi. Podkreśliła, że rodziny nie radzą sobie z kosztami i nowy budżet ma przynieść im ulgę. Zapewniła, że rząd troszczy się o nasze rodziny, naszych sąsiadów i naszą prowincję. Widzi dłuższą perspektywę czasową. Przypomniała o podwyżce minimalnej stawki godzinowej, która ma jeszcze wzrosnąć do 15 dol. od 1 stycznia 2019 roku – jeśli oczywiście liberałowie zostaną u władzy. Chwaliła program redukcji emisji gazów cieplarnianych cap-and-trade prowadzony z Quebekiem i Kalifornią. Walka ze zmianami klimatu to nasz obowiązek względem dzieci i wnuków, walka, której nie możemy przegrać. Już teraz energia w Ontario jest czyściejsza, bo zlikwidowaliśmy elektrownie węglowe. Nie można jednak poważnie mówić o obniżaniu emisji bez wprowadzenia opłat za węgiel. Wybrany system w najmniejszym stopniu obciąża finansowo mieszkańców prowincji.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na publikację budżetu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2018 00:24
poniedziałek, 19 marzec 2018 13:54

Kwestionowali pracę prawnika, to niech teraz płacą

Napisał

Po śmierci swojego ojca Brittany Baechler z Goderich, Ont., i jej rodzina wynajęli prawnika Jima McIlhargeya z firmy Troyan & Fincher, by pomógł im uporządkować sprawy majątkowe zmarłego. Klienci nie byli jednak zadowoleni z pracy prawnika i złożyli na niego skargę w Law Society of Ontario. Sprawa się niepotrzebnie przeciągała, ze strony prawnika pojawiały się jakieś zastrzeżenia do spadkobiorców. Baechler miała wątpliwości, czy wszystko jest prowadzone tak, jak być powinno. Dlatego chciała, by stowarzyszenie prawników przyjrzało się sprawie i wydało bezstronną opinię.

Stowarzyszenie nieprawidłowości nie stwierdziło i zamknęło sprawę. Na zakończenie sprawy McIlhargey doliczył jednak do rachunku 2340 dolarów – za czas spędzony na odpowiadanie na skargę klientów. Skasował rodzinę za 10,40 godziny pracy po 225 dol. za godzinę. Od razu potrącił sobie tę kwotę od rozpatrywanego spadku.

Po tym, jak Baechler zakwestionowała rachunek i zażądała zwrotu pieniędzy, McIlhargey na początku odmówił. Po wymianie maili zgodził się na częściową refundację, jako „wyraz jego dobrej woli”. Kobieta skierowała sprawę do mediów, ale prawnik dalej szedł w zaparte. Stwierdził, że nie ma reguły zabraniającej naliczania opłat za rozpatrywanie skarg klientów, bo gdyby była, to by jej przestrzegał.

Law Society of Ontario ze swojej strony oświadczyło, że prawnicy nie powinni obciążać klientów kosztami rozpatrywania skarg, chociaż rzeczywiście nie ma przepisu, który by tego zabraniał. Eksperci zajmujący się etyką prawną tłumacza, że to część obowiązków prawników, a klientów nie powinno się karać za to, że mają jakieś zastrzeżenia i proszą stowarzyszenie o zbadanie sprawy.

poniedziałek, 19 marzec 2018 13:51

Rząd zainwestuje w integrację imigrantów

Napisane przez

Ontaryjska minister ds. obywatelstwa i imigracji Laura Albanese ogłosiła, że prowincja zainwestuje (to chyba jedno z ulubionych słów naszego rządu) 121 milionów dolarów, by pomóc nowym imigrantom w osiedleniu się i rozpoczęciu życia w Ontario. W 2016 roku do prowincji przybyło 110 014 imigrantów, czyli 37,1 proc. wszystkich, którzy przyjechali w tym roku do Kanady.

Rządowe pieniądze zostaną przeznaczone na realizację 236 projektów, które mają zaspokajać potrzeby przybyszów. Będą dotyczyły m.in. pomocy w osiedlaniu się i integracji, znajomości języka angielskiego i francuskiego, szkoleń i kursów dla młodzieży, pomocy mentorów czy uzupełniania i uznawania wykształcenia zdobytego za granicą. Podczas oświadczenia pani minister podkreślała, że imigranci są ważni dla przyszłego rozwoju i dobrobytu prowincji.

poniedziałek, 19 marzec 2018 08:17

Ścigana za mandat sprzed 25 lat

Napisane przez

Adele Accardi z Richmond Hill miała zawieszone prawo jazdy z powodu niezapłaconego mandatu, który dostała 25 lat temu. Accardi dowiedziała się o zawieszeniu dokumentu od swojego ubezpieczyciela. Była zdziwiona, że mandaty nie ulegają przedawnieniu. Zadzwoniła do Service Ontario, gdzie wyjaśniono jej, że chodzi o mandat wystawiony jeszcze na jej panieńskie nazwisko w Tottenham, gdzie dorastała. Nie wie jednak, czy dostała go za przekroczenie prędkości, czy na przykład za niezapięcie pasów.

Accardi dodatkowo była zaskoczona, bo wcześniej straciła prawo jazdy i bez problemów mogła je odnowić. Co więcej miała je już zawieszone z powodu innych wykroczeń drogowych, ale wyczyściła swoją historię notowań i zapłaciła wszystkie kary. Nigdy nie informowano jej o zaległym mandacie w 1993 roku. Ostatecznie kobieta musiała zapłacić 118 dolarów zaległego mandatu i 198 za „odwieszenie” prawa jazdy.

Biuro ontaryjskiego prokuratora generalnego poinformowało, że w ontaryjskim prawie nie ma mowy o przedawnieniu i zaniechaniu ścigania w przypadku, gdy ktoś był skazany na mocy prawa.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 marzec 2018 13:23
Strona 1 z 122