Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

wtorek, 13 listopad 2018 17:58

Drugie życie wycofanych autobusów

Napisane przez

Wycofane z eksploatacji i przemalowane autobusy TTC służyły w tym roku do barykadowania ulic podczas obchodów Remembrance Day w Toronto. Nowe zastosowanie dla pojazdów to wspólna inicjatywa miejskiej komisji transportowej i torontońskiej policji. Dwa autobusy stały przy Queen’s Park, a jeden przy budynku starego ratusza.

TTC przeznaczyło „na barykady” sześć autobusów, które mają po 11-12 lat i nie mogą już być używane do przewozu pasażerów. Znakomicie nadają się jednak do ochrony tłumów, a także do wykorzystania podczas ćwiczeń i szkoleń. Policja ma określić, jak będą wykorzystane pojazdy. Będą nimi jeździć specjalni konstable TTC, którzy przechodzili szkolenia z zakresu utrzymania bezpieczeństwa publicznego, a nie zwykli kierowcy.

Rzecznik prasowy policji mówi, że plany dotyczące bezpieczeństwa w mieście są objęte tajemnicą.

wtorek, 13 listopad 2018 17:56

Kanada chce przyjąć Asię Bibi

Napisane przez

Ottawa prowadzi rozmowy z Pakistanem w sprawie możliwości przyjęcia przez Kanadę Asi Bibi, podał rzecznik prasowy premiera Trudeau. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów rozmów.

Bibi, chrześcijanka skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi osiem lat temu, została ostatnio zwolniona z więzienia. Sąd najwyższy w Pakistanie odwołał wyrok skazujący. Bibi i jej rodzina są zastraszani, przebywają w nieznanym bezpiecznym miejscu. Mąż Bibi zaapelował do krajów Zachodu o przyjęcie ich i umożliwienie przesiedlenia.

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 listopad 2018 18:12

Nieznani sprawcy dokonali aktu wandalizmu na budynku mieszczącym punkt daycare przy polskim kościele św. Kazimierza w Vancouverze. Wypisali sprayem hasła „AntiFa” (hasło antyfaszystowskie używane przez ugrupowania lewicowe i anarchistyczne), „Nazi Raus” oraz „Refugees welcome”, a także namalowali przekreśloną falangę, czyli symbol Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).

Jeden z parafian w rozmowie z Global News nie krył oburzenia i rozczarowania. Podkreślał, że Polacy z Vancouveru zobaczyli graffiti akurat w dzień, kiedy świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez ich kraj. Inni skarżyli się, że wielu ludzi niesłusznie używa słowa „faszyści” w odniesieniu do Polaków, i to zdarzenie jest właśnie wyrazem takiego sposobu myślenia o polskiej przeszłości. Dodawali, że przyjeżdżając do Kanady sami byli uchodźcami z kraju komunistycznego. Jak można ofiary nazistów nazywać nazistami – to jakieś szaleństwo, mówiła jedna z kobiet. To zwykły akt nienawiści wobec Polaków.

Nie wiadomo, kiedy graffiti zostało namalowane. W niedzielę popołudniu rzecznik prasowy policji w Vancouverze przekazał, że jeszcze nikt nie złożył doniesienia.

czwartek, 08 listopad 2018 17:14

Jak dobrze mieć sąsiada...

Napisane przez

Aż 66 proc. mieszkańców Toronto zna tylko kilku swoich sąsiadów lub nawet nie zna żadnego, wynika z badania przeprowadzonego przez Toronto Foundation.

Jak wzorowo budować sąsiedzkie więzy, dobrze wiedzą osoby mieszkające przy Helena Avenue, 450 metrowej ulicy na południe od St. Clair Avenue West, między Wychwood Barns Park i Bathurst Street. Chandra Sookdeosingh mieszka tam od 15 lat i mówi, że gdy zachorowała, nie obawiała się zapukać do drzwi sąsiadki. Ta pojechała z nią karetką do szpitala i poczekała, aż przyjedzie ktoś z rodziny chorej. Sookdeosingh podkreśla, że znajomość z sąsiadami daje jej poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Wie, że ktoś się o nią troszczy.

W Toronto nie jest to niestety normą. Naukowcy zauważają, że zanikanie relacji sąsiedzkich następuje coraz częściej. Utrzymywanie znajomości z sąsiadami według socjologów jest jednak ważne nie tylko ze względu na budowanie społeczności, lecz także ze względu na zdrowie (fizyczne i psychiczne) i dobre samopoczucie. Człowiek jest w końcu „zwierzęciem społecznym”.

Tylko 9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zna większość swoich sąsiadów, kolejne 25 proc. – że wielu. Prawie jedna na 10 osób nie zna zupełnie nikogo z okolicy. Autorzy badania zauważają, że znajomość sąsiadów nie ma bezpośredniego związku z dochodami, wykształceniem, historią pobytu w Kanadzie, a raczej z charakterem zabudowy w danej okolicy i długością mieszkania w tym miejscu. Helena Avenue dokładnie wpisuje się w tę charakterystykę. Przy ulicy stoją domy wolnostojące lub bliźniaki, wiele osób mieszka tu od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Premier Justin Trudeau powiedział w wywiadzie udzielonym CNN, że Kanada ratyfikuje nową północnoamerykańską umowę handlową nawet jeśli Stany Zjednoczone nie zniosą ceł na kanadyjską stal i aluminium. Podkreślił, że Ottawie w dalszym ciągu zależy na likwidacji ceł, ale umowa o wolnym handlu jest jednak ważniejsza. Cła wynoszą 10 proc. na aluminium i 25 proc. na stal, dotyczą surowców produkowanych poza USA.

Długoletni poseł konserwatywny reprezentujący okręg Parry Sound-Muskoka Tony Clement zrezygnował z funkcji krytyka ds. wymiaru sprawiedliwości. Przyznał, że wysyłał komuś swoje zdjęcia i film o tematyce seksualnej. Miało to miejsce przez ostatnie trzy tygodnie. Clement powiedział, że był przekonany, iż odbiorcą jest kobieta. Okazało się jednak, że wstydliwe wiadomości trafiły do osoby indywidualnej lub organizacji, która potem próbowała od niego wyłudzić pieniądze. RCMP próbuje teraz dociec, kim był odbiorca zdjęć i filmu.

Clement oświadczył, że zrezygnuje również z członkostwa w kilku komisjach parlamentarnych, m.in. komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, która nadzoruje działania agencji wywiadowczych, służb granicznych i RCMP. Przeprosił publicznie swoją rodzinę, kolegów-posłów i wyborców za to, że ich zawiódł. Poseł jest żonaty. Obiecał, że poszuka pomocy i terapii.

Lider konserwatystów Andrew Scheer przyjął rezygnację Clementa. Powiedział, że jego obowiązki przejmie Lisa Raitt.

Minister ds. rozwoju gospodarczego i poseł konserwatywny Jim Wilson zrezygnował zarówno z funkcji w gabinecie premiera Forda jak i z mandatu poselskiego z powodu oskarżenia o nieprzyzwoite zachowanie. W zeszły piątek rzecznik prasowy premiera poinformował, że Watson, od lat reprezentujący okręg Simcoe-Grey w okolicy zatoki Georgian, rezygnuje z powodu uzależnienia i postanawia rozpocząć leczenie. W poniedziałek jednak źródła wewnątrz partii podawały, że tak naprawdę chodzi o oskarżenie seksualne. Wilson był nieosiągalny. Doug Ford i Lisa MacLeod mówili dziennikarzom, że były poseł przebywa w ośrodku leczenia uzależnień. MacLeod dodała, że rząd zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie zarzutu stawianego Wilsonowi.

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 listopad 2018 17:05
czwartek, 08 listopad 2018 16:57

Rona do częściowej likwidacji

Napisane przez

Lowe's zamyka 31 sklepów w całej Kanadzie, przede wszystkim 27 nierentownych marketów Rona w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie, Ontario, Quebecu i na Nowej Fundlandii i Labradorze. Do likwidacji jest też 20 sklepów Lowe’s w Stanach Zjednoczonych. Dyrekcja sieci powiedziała w poniedziałek, że ograniczenie liczby sklepów jest częścią „strategicznej oceny przedsiębiorstwa”. Obiecała, że tam, gdzie to możliwe, przeniesie pracowników do innych punktów.

Jeśli chodzi o sklepy zamykane w Kanadzie, to tylko dwa funkcjonują pod szyldem Lowe’s, oba w Ontario. Jeden z punktów w Albercie to Reno-Depot. Amerykańskie punkty zamykane są natychmiast, kanadyjskie pozostaną otwarte do końca lutego przyszłego roku.

W całej Ameryce Północnej Lowe’s posiada obecnie 2390 sklepów, z czego 630 w Kanadzie. Inne marki Lowe’s to Dick's Lumber, Contractor First i Ace Hardware.

Dr Theresa Tam, główna lekarz Kanady, w swoim raporcie o stanie zdrowia publicznego w 2018 roku pisze o kryzysie opioidowym, obawach związanych z legalizacją marihuaną, a także o nadużywaniu alkoholu przez kobiety. Przestano zwracać na nadużywanie alkoholu, a częste picie na umór jest przyczyną szeregu problemów. Śmiertelność kobiet z powodu nadużywania alkoholu rośnie szybciej niż w śmiertelność mężczyzn, pisze Tam i podaje, że w latach 2011-17 zaobserwowano wzrost o 26 proc. w przypadku kobiet i 5 proc. w przypadku mężczyzn. Dziewczęta w wieku od 10 do 19 lat częściej trafiają do szpitala po użyciu alkoholu niż chłopcy w tym samym wieku.

W dalszym ciągu to mężczyźni piją więcej alkoholu, ale kobiety niestety starają się im dorównać i to jest bardzo niepokojące, mówi Tam. W przypadku kobiet ważne jest, by zdać sobie sprawę, dlaczego sięgają one po alkohol. Może to być związane z szukanie sposobu odreagowania stresu i zagłuszenia lęków. Kobiety inaczej niż mężczyźni reagują na przykrości, nękanie czy wykorzystywanie seksualne. Takie czynniki należy brać pod uwagę, gdy chcemy mówić o prewencji.

Tam zwraca uwagę na promowanie alkoholu wśród kobiet i pokazywanie w mediach, że jego konsumpcja to normalny sposób na odstresowanie się po całym dniu. Wino sprzedawane jest jako "Mommy juice". W reklamach pojawiają się nawiązania do wyzwolenia kobiet – czyli równouprawnione panie są zachęcane, by pić tyle ile panowie. A kobiety inaczej metabolizują alkohol, ponieważ zawartość wody w ich organizmie jest inna i inne są enzymy odpowiadające za rozkład alkoholu. Zdaniem Tam należy jak najczęściej podkreślać, że picie alkoholu nie jest takie normalne. Zauważa, że Kanadzie udało się ograniczyć używanie tytoniu poprzez działania polityczne, zmianę przepisów i kampanie edukacyjne. W kwestii alkoholu należałoby pójść podobną ścieżką.

Rząd federalny oblał egzamin z człowieczeństwa oddalając żydowskich uchodźców w 1939 roku, powiedział premier Trudeau. Trudeau kajał się mówiąc, że hitlerowski reżim wystawił Kanadą na próbę, której ta nie przeszła. Hitler testował odwagę naszych polityków i współczucie tych, którzy ich wybrali. Gdyby Kanada przyjęła pasażerów statku St. Louis, byłaby silniejsza, stwierdził Trudeau. Uznaliśmy ich jednak za niewartych udzielenia pomocy, a prawo stało się przykrywką dla naszego antysemityzmu. Premier dodał, że antysemityzm w dalszym ciągu jest probeleme, a 17 proc. zbrodni nienawiści dotyczy Żydów. Oznacza to, że społeczność żydowska jest najbardziej poszkodowana, jako że odnotowujemy największy odsetek przestępstw w przeliczeniu na osobę.

W środę premier wygłosił oficjalne przeprosiny za decyzję rządu federalnego, który w roku rozpoczęcia drugiej wojny światowej nie pozwolił na zejście na ląd 907 pasażerom statku St. Louis – niemieckim Żydom uciekającym przez nazistami. Statku nie wpuściły wcześniej do swoich portów Kuba i Stany Zjednoczone. Potem grupa Kanadyjczyków próbowała przekonać rząd premiera Kinga, by pozwolił mu zacumować w Halifaksie. W tamtym czasie kanadyjska polityka imigracyjna była mocno antysemicka. W latach 1933-45 udzielono azylu tylko około 5000 Żydów.

Ostatecznie statek musiał wrócić do Europy. Około połowy pasażerów przyjęły Wielka Brytania, Holandia, Francja i Belgia. Około 500 wróciło do Niemiec, z których 254 zginęło w obozach koncentracyjnych.

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 listopad 2018 17:19