Goniec

Switch to desktop Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

sobota, 04 listopad 2017 18:09

Po co zmieniać ten czas???

Napisał

W niedzielę w nocy w większości prowincji Kanady przesuniemy zegarki o godzinę do tyłu.
Ten coroczny rytuał wzbudza coraz większą niechęć coraz większej grupy ludzi, tym bardziej że niektóre kraje, jak na przykład Polska, od przyszłego roku zawiesiły przechodzenie z jednej strefy czasowej na drugiej.
Większość ludzi nie lubi zmieniać czasu i tracić godziny snu tłumaczy David Prerau autor Seize the Daylight: The Curious and Contentious Story of Daylight Saving Time jeden z wiodących światowych ekspertów w tym temacie.
Od lat sześćdziesiątych "optymalizację czasu", przeprowadza większości jurysdykcji Ameryki Północnej, niedawno jednak w Albercie zaproponowano ustawę, która by zakończyła tę praktykę. Spotkała się ona z znacznym poparciem mieszkańców; podczas konsultacji publicznych 75% opowiedziało się za zniesieniem systemu zmianowego.
W ubiegłym tygodniu legislatura Alberty postanowiła jednak utrzymać zmianę czasu, stwierdzając, że odbiłoby się to negatywnie na pracy przedsiębiorstw. Tymczasem Saskatchewan nie zmienia czasu, ponad 50 lat temu prowincja odmówiła poddania się temu reżimowi i do dzisiaj przesuwanie wskazówek zegara do przodu i do tyłu nie ma tam miejsca za wyjątkiem kilku niewielkich obszarów. W USA "abstynentem" jest również Arizona, a Indiana opierała się aż do 2006 r.
Opozycja wobec zmieniania czasu narasta w 6 stanach Nowej Anglii, a to może mieć reperkusje dla kanadyjskich prowincji atlantyckich, Nowej Fundlandii i Labradoru. We wrześniu specjalna komisja w Massachusetts zarekomendowała, aby czas letni obowiązywał w tym stanie przez cały rok, ale pod warunkiem, że podobnie postąpią inne stany w tym regionie, niektóre z nich mają już przedłożone ustawy, ale cała operacja z pewnością zabierze kilka lat. Celem tych poczynań byłoby dodanie godziny światła słonecznego popołudniami w miesiącach zimowych co miałoby prowadzić do wzrostu wydajności pracy, a także zmniejszyć liczbę wypadków - tak przynajmniej wynika z przedstawionego w Massachusetts opracowanie.
Czas letni po raz pierwszy wprowadziły Niemcy podczas I wojny światowej w celu oszczędzania energii Stany Zjednoczone na początku lat siedemdziesiątych, w trakcie kryzysu naftowego również postanowiły wprowadzać zmiany czasu choć spotkało się to wówczas z protestami rodziców, którzy narzekali, że dzieci wychodzą ze szkoły kiedy jest już ciemno. Kanada ogólnie rzecz biorąc synchronizowała swoje godziny z odpowiednimi stanami w Stanach Zjednoczonych - również 2007 roku kiedy prezydent Bush postanowił wydłużyć czas letni o miesiąc na wiosnę i kilka dni njesienią.
Czy zmiana czasu ma sens? Większość ekspertów uważa że jakiekolwiek korzyści jeśli chodzi o energię elektryczną są minimalne, z pewnością zaś wpływa ona negatywnie na nastroje większości z nas.

Ostatnio zmieniany sobota, 04 listopad 2017 18:21

Przechodniu, głowa do góry!

Toronto Poseł prowincyjny z Etobicoke Centre Yvan Baker zaproponował w poniedziałek ustawę o nazwie "Phones Down, Heads Up Act". Jak sama nazwa wskazuje jej celem jest walka z nieuważnymi pieszymi. Debata nad ustawą odbędzie się w marcu przyszłego roku, a biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłym roku wypadają wybory, to ma szansę stać się obowiązującym prawem dopiero po wznowieniu prac parlamentu.

Baker chciałby zakazać patrzenia na telefony komórkowe i inne przenośne urządzenia elektroniczne podczas przechodzenia przez jezdnię. Mandat za pierwsze wykroczenie wynosiłby 50 dol., za drugie – 75, a za trzecie – 125. Poseł przewiduje wyjątki, np. dla osób dzwoniących pod numery alarmowe lub osób, które zaczęły rozmowę, zanim weszły na pasy. Kary mają być niewielkie i służyć przede wszystkim zniechęcaniu do popełnienia wykroczenia. Do tego ustawa zobowiązuje ministerstwo transportu do prowadzenia dorocznej akcji edukacyjnej.

W 2016 roku na ulicach miasta zginęło 42 pieszych. To najwięcej od 2002 roku. Toronto Public Health szacuje, że ryzyko wypadku śmiertelnego z lub takiego, w którym pieszy zostanie poważnie ranny, jest o 40 proc. wyższe w przypadku pieszego rozporoszonego niż uważnego. Agencja dodaje, że do większości kolizji dochodzi na przejściach dla pieszych, gdy pieszy ma zielone światło.

 

***

Sears próbuje zarobić na likwidacji

Brampton Klienci Searsa skuszeni hasłami o likwidacji sklepu i niesamowitych przecenach, którzy ruszyli do sklepów w ubiegłym tygodniu, byli zawiedzeni i wylewali swoje żale w mediach społecznościowych. Obniżki były znikome, a niektórzy nawet odnosili wrażenie, że ceny poszły w górę. Sears rozpoczął likwidację 74 sklepów i 8 centrów wyposażenia domu na terenie całej Kanady.

Stephanie Regalado poszła do swojego Searsa w centrum handlowym Bramalea City Centre w Brampton. Wydała 350 dolarów. W domu zaczęła porównywać ceny w Searsie z cenami takich samych produktów w innych sklepach. Porównanie nie wypadło korzystnie. Na przykład za buty Tender Tootsies zapłaciła 129,99 dol., a mogła je kupić gdzie indziej w internecie za 99 lub nawet 79. Kolejną rzeczą był szlafrok kupiony przez Regalado na prezent. Był przeceniony o 20 proc. z ceny 34,97 dol. Regalado zaczęła jednak zrywać naklejki na metce i dowiedziała się w ten sposób, że pierwotna cena wynosiła 16,97 – która ewidentnie została podniesiona przed sprzedażą likwidacyjną. Zawiedziona klientka próbowała oddać rzeczy lub starać się o zwrot różnicy, ale menedżer sklepu powiedział, ze nic nie może zrobić. Podobnych historii można znaleźć setki, opatrzonych zdjęciami metek i cen.

Sears tłumaczy się, że pracownicy najwidoczniej nie zmienili etykiet przed nowym sezonem. Obiecuje, że będzie udzielał zniżek od niższych cen.

czwartek, 02 listopad 2017 14:29

Nowe banknoty już w obiegu!

Napisane przez

Robiąc zakupy można się już natknąć na nowe banknoty. Ja dostałam dzisiaj 10-dolarówkę. Kolor ten sam - fioletowy - ale z banknotu patrzą na nas teraz cztery pary oczu. Wśród przedstawionych osób jest znany z wczesniejszej edycji sir John A. MacDonald, a towarzyszą mu sir George-Etienne Cartier (jeden z czołowych architektów Konfederacji), Agnes MacPhail (pierwsza kobieta-poseł federalny) i James Gladstone Akay-Na-Muka (pierwszy senator wywodzący się z ludności rdzennej). Obok jakże ładnego hologramu z sową i wytłoczonej cyfry 150 widnieje logo "Canada 150" z geometrycznym liściem. A z tyłu... Daty 1867-2017 i kanadyjskie krajobrazy: góry, łany zboża, rwąca rzeka i las, nadbrzeżne skały i jeszcze zorza polarna! Jest co oglądać.

Chyba będę częściej płacić gotówką. I czekam na kolejne nominały.

Ostatnio zmieniany czwartek, 02 listopad 2017 14:43
czwartek, 02 listopad 2017 14:19

Końca strajku nie widać

Napisane przez

W czwartek rozpoczęto kolejną rundę negocjacji miedzy pracownikami i władzami 24 ontaryjskich publicznych college’ów. Strajk trwa już ponad dwa tygodniu, 500 000 studentów nie chodzi na zajęcia i obawia się przedłużenia semestru. Strajkuje 12 000 profesorów, instruktorów, doradców i bibliotekarzy.

W środę minister edukacji wyższej Deb Matthews powiedziała, że strony wrócą do rozmów na prośbę mediatora. Pani minister powiedziała, że jest przeciwna odgórnemu nakazowi przerwania strajku i powrotu do pracy. Rozwiązanie konfliktu powinno być wypracowane na drodze negocjacji.

Ontario Public Sector Employees Union domaga się zwiększenia liczby zatrudnionych na pełny etat i zrównoważenia liczby tych, którzy pracują na kontrakt. Władze związku podkreślają, że obecnie stały etat ma tylko jeden na czterech pracowników college’ów, co może się odbijać negatywnie na jakości nauczania. Władze uczelni odrzucają ten postulat twierdząc, że wiązałoby się to ze wzrostem kosztów o 250 milionów dolarów rocznie. Proponują natomiast umowę na cztery lata zakładającą 7,75-procentową podwyżkę płac.

czwartek, 02 listopad 2017 14:15

Te gaśnice mogą nie zadziałać

Napisane przez

Kidde Corporation, amerykański producent wycofuje 2,7 miliona gaśnic, które trafiły na kanadyjski rynek, i 37 milionów w USA. Urządzenia mają wadę - mogą się zapychać lub wymagać nadmiernej siły do uruchomienia, przez co istnieje poważne ryzyko, że nie zadziałają w nagłej sytuacji. Wycofaniu podlegają produkty sprzedawane pod 134 różnymi markami w okresie od 1 stycznia 1973 do 15 sierpnia 2017 roku.

Amerykańska komisja zajmująca się bezpieczeństwem produktów konsumenckich oświadczyła, że wie o 391 przypadkach, w których gaśnice zawiodły. Skutkiem tego 91 razy doszło do uszkodzenia mienia, co najmniej 16 osób zostało rannych, a jedna zginęła. W 2014 roku służby ratunkowe, które przyjechały na miejsce wypadku samochodowego, nie były w stanie uruchomić gaśnicy.

Health Canada zamieściło na swojej stronie internetowej notę o wycofaniu gaśnic w czwartek rano. Kanadyjska agencja podała, że w naszym kraju gaśnice produkowane przez Kidde okazały się wadliwe dwa razy. W żadnym z przypadków nie było rannych ani ofiar. Raz doszło do uszkodzenia mienia.

Gaśnice z wadliwych partii będą bezpłatnie wymieniane na nowe. Okres oczekiwania na wymianę wynosi około dwóch tygodni. Nie trzeba przedstawiać dowodu zakupu.

środa, 01 listopad 2017 16:27

Mandacik za konflikt interesów

Napisane przez

Federalny minister finansów Bill Morneau zapłacił karę nałożoną na niego w związku ze złamaniem prawa o konflikcie interesów. Informacja została po cichu opublikowana na stronie komisarza ds. etyki. Czytamy w niej, że minister złamał dwa paragrafy, gdy nie ujawnił, że jest szefem firmy, która zajmuje się zarządzaniem jego francuską willą. W związku z tym musiał zapłacić administracyjną karę pieniężną w wysokości… 200 dolarów! Na końcu noty znajduje się potwierdzenie, że Morneau zapłacił.

Kary tego typu nie należą do rzadkości. W tym roku podobne nałożono na 14 innych liberałów.

środa, 01 listopad 2017 16:16

Karambol na 400 pod Barrie

Napisane przez

We wtorek o 11:30 w nocy na autostradzie nr 400 mniej więcej godzinę jazdy od Toronto doszło do karambolu, w którym uczestniczyło 14 pojazdów, wśród nich dwie załadowane cysterny z paliwem, trzy pojazdy komercyjne i kilka samochodów pasażerskich. Co najmniej trzy osoby zginęły, wiele innych trafiło do szpitali z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Wszystko zaczęło się w momencie, gdy jedna ciężarówka uderzyła w tył drugiej, stojącej na końcu korku na jezdni prowadzącej na północ. Doszło do serii eksplozji, wybuchł pożar. Płomienie strzelały na wysokość kilkudziesięciu metrów, mówią świadkowie. Pożar trwał prawie trzy godiny, został ugaszony tuż po 2 w nocy.

Sierżant Kerry Smith z OPP mówi, że wszystko wskazuje na to, iż przyczyną karambolu była nieuwaga kierowcy cysterny. Odcinek autostrady 400 między drogami numer 88 i 89 w okolicy Cookstown został zamknięty w obu kierunkach. Zniszczenia po wypadku są dość rozległe. Ratownicy, którzy pierwsi przybyli na miejsce, mówili, że jeszcze czegoś takiego w życiu nie widzieli. Wszędzie porozrzucany, poskręcany metal i części pojazdów, które ciężko na pierwszy rzut oka zidentyfikować.

Na autostradzie wieczorem był korek, ponieważ jakieś 40 minut wcześniej doszło na niej do innego wypadku, w odległości około kilometra od miejsca karambolu. Zderzyły się trzy samochody. Jeden z kierowców usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

wtorek, 31 październik 2017 15:04

Zamiast spać, patrzą w smartfony

Napisane przez

Naukowcy z Iowa State University zajęli się problemami nastolatków ze snem i udowodnili, że od czasu popularyzacji smartfonów młodzi ludzie śpią mniej. Przeanalizowali dane z dwóch ankiet z lat 2009-15, w których wzięło udział prawie 370 000 amerykańskich nastolatków. Okazało się, ze liczba godzin snu młodych ludzi drastycznie zmalała. W 2015 roku odsetek nastolatków deklarujących mniej niż 7 godzin snu wzrósł o 16-17 proc. Podobne tendencje zauważają kanadyjscy lekarze z Atlantic Sleep Centre przy szpitalu regionalnym w St. John w Nowym Brunszwiku. Nierzadko rozmawiają z nastolatkami, którzy kładą telefon na podłodze przy łóżku, żeby na bieżąco odpisywać na sms-y czy oglądać filmy. Ich zdaniem to prawdziwa epidemia i szacują, ze tylko jedna czwarta młodzieży śpi tyle, ile powinna, czyli 8-9 godzin.

Zgodnie z wytycznymi amerykańskiego centrum prewencji i kontroli chorób osoby w wieku od 13 do 18 lat powinny spać od 8 do 10 godzin na dobę.

Rozważano kilka czynników, które mogą mieć wpływ na skrócenie czasu snu. Poza telefonami wzięto pod uwagę ilość czasu potrzebną na odrabianie lekcji czy oglądanie telewizji. W rozważanym okresie nie dostrzeżono jednak znacznych zmian. Wzrosła jedynie liczba godzin korzystania ze smarfonów. Naukowcy doszli do wniosku, że młodzi ludzie, którzy korzystali z telefonów przez dwie godziny dziennie lub mniej, nie mieli potem problemów ze spaniem. Zupełnie inaczej rzecz się miała z tymi, którzy potrafili patrzeć w mały ekran przez 4-5 godzin.

Niedostateczna ilość snu ma skutki zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Szybko występują problemy z koncentracją i nauką. Nawyki związane ze spaniem wypracowane w dzieciństwie i wczesnej młodości przekładają się na to, jak śpimy jako dorośli. Brak snu przyczynia się do problemów zdrowotnych, np. do otyłości, cukrzycy, depresji czy uzależnień.

wtorek, 31 październik 2017 15:04

Ottawa pod wodą

Napisane przez

Ottawa

Na początku tygodnia po gwałtownej burzy ulice w Ottawie i Gatineau znalazły się pod wodą. wiatr łamał gałęzie i zrywał przewody energetyczne. O 9 rano w poniedziałek ponad 9000 domów i mieszkań nie miało prądu, podało Hydro Ottawa. Ze względu na „problemy hydrauliczne” zamknięto co najmniej dwie szkoły. W mediach społecznościowych od razu pojawiły się zdjęcia zalanej stolicy.

poniedziałek, 30 październik 2017 14:05

Sklep za rogiem

Napisane przez

Już niedługo dowiemy się, czy ktoś z nas będzie należał do grona „szczęśliwców”, którzy będą mieć pod domem punkt dystrybucji marihuany. Minister finansów Charles Sousa rozesłał list do burmistrzów miast, w kótórym zawiadomił ich, że w najbliższych tygodniach prowincja zajmie się pracami nad systemem dystrybucji narkotyku. Marihuana będzie sprzedawana w sklepach rządowych prowadzonych przez organ podlegający Liquor Control Board of Ontario. Minister zaznacza, że ważne jest odpowiednie i równomierne rozmieszczenie sklepów, co ma pozwolić na walkę z tymi działającymi nielegalnie.

Planowaniem zajmie się LCBO. W najbliższych tygodniach zawiadomi miasta o planowanej lokalizacji sklepów, a następnie będzie współpracować z miejskimi urzędnikami, by rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości. Lokalizacja sklepu ma być również podana do wiadomości publicznej. Mieszkańcy będą się mogli dzielić swoimi uwagami bezpośrednio z LCBO. Minister Sousa podkreśla, że żaden ze sklepów nie powstanie w pobliżu szkoły.

Sprzedaż marihuany na użytek rekreacyjny zostanie dopuszczony 1 lipca 2018 roku. Do tego czasu każda prowincja musi rozwiązać problem dystrybucji we własnym zakresie. Ontario chce otworzyć 150 samodzielnych sklepów do 2020 roku. Pierwszych 40 zacznie funkcjonować w przyszłym roku, kolejnych 40 – w 2019. Narkotyk będą mogły legalnie kupować osoby, które ukończyły 19 rok życia. Używanie marihuany będzie zakazane w miejscach publicznych i w miejscach pracy.