Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

Służby graniczne skonfiskowały na lotnisku Pearsona części do karabinów, odznaki policyjne i kurtki taktyczne, które miały trafić do Iraku. CBSA mówi, że próba wywozu została udaremniona dzięki wcześniejszemu incydentowi na Rainbow Bridge w Niagara Falls. W lutym tamtejsze służby skierowały do szczegółowego przesłuchania mężczyznę. Znaleziono u niego rachunek lotniczy za wysłanie części samochodowych do Iraku, a także zdjęcia i dokumenty, które sugerowały, że w przesyłce mogą znajdować się elementy broni. Przesyłkę zlokalizowano w magazynie cargo na Pearsonie.

Kanadę odwiedził chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Spotkał się z ministrem Stephane’em Dionem, był też gościem premiera Justina Trudeau. Ministrowie spraw zagranicznych przyjeżdżający do Ottawy najczęściej rozmawiają z równymi rangą, tutaj jednak w planie wizyty Wanga znalazło się też spotkanie z premierem. Widać więc, że Kanadzie zależy na dobrych stosunkach z Chinami. Tak samo dla Chin nie bez znaczenia jest kwestia wolnego handlu z Kanadą.

Wang przyjechał do Kanady tydzień po szczycie G7, na którym Trudeau przyłączył się do grupy wyrażającej zaniepokojenie sytuacją na morzu Południowochińskim. Chiny roszczą sobie prawo do rejonów, przez które przebiegają międzynarodowe szlaki transportowe.

W tym roku Chiny będą organizatorem szczytu G20. Temat ten przewinął się podczas rozmowy ministra Wanga z ministrem Dionem. Panowie mówili też o umowach międzynarodowych, światowym bezpieczeństwie i prawach człowieka.

Hailey DeJong, studentka z Ottawy, która przeszła na islam i jesienią 2015 roku zaczęła nosić nikab, chciała pojechać w poniedziałek po zakupy do Rideau Centre autobusem miejskim linii 18. Usiadła z przodu i po kilku minutach usłyszała przykre komentarze pod swoim adresem. Mężczyzna siedzący za nią mówił np. że może właśnie obrabowała bank, a nikt nawet o tym nie wie. DeJong odwróciła się do niego i powiedziała, że jeśli ma jakieś uwagi, to powinien skierować je bezpośrednio do niej, a nie do innych pasażerów. Mężczyzna jednak kontynuował, nazwał ją terrorystką, w którymś momencie krzyknął, że powinna się asymilować. DeJong próbowała z nim spokojnie rozmawiać, włączyli się też inni pasażerowie.

W końcu interweniował kierowca Alain Charette. Zatrzymał autobus i stanął w obronie kobiety mówiąc, że wezwał odpowiednie służby. Jeśli coś ci się w niej nie podoba, to będziesz miał do czynienia ze mną, powiedział do awanturującego się pasażera. Wtedy w końcu tamten wstał i powiedział, że i tak miał wysiadać. Dodał, że kocha chrześcijan, muzułmanów i Żydów.

DeJong zrobiła sobie zdjęcie z kierowcą i opublikowała w internecie list z podziękowaniami. Napisała, że kierowca zasługuje na nagrodę. W podobnej sytuacji wiele osób po prostu nie reaguje i oczekuje, że wszystko samo się rozwiąże. Charette zrobił dokładnie to, co powinien.

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2016 02:03

W poniedziałek w Izbie Gmin odbyło się głosowanie nad poprawkami zgłoszonymi przez opozycję do ustawy C-14. Żadna z nich nie przeszła. (rząd ma w Izbie Gmin większość). Następnie posłowie zdecydowali o wysłaniu ustawy do trzeciego czytania. 192 osób głosowało za, 129 było przeciw. Po trzecim czytaniu odbyło się kolejne głosowanie i  ustawa została przekazana do senatu.

Prawie wszyscy posłowie liberalni byli jednomyślni. Wyłamało się czworo: Alexandra Mendes, Nathaniel Erskine-Smith, Robert-Falcon Ouellett i Rob Oliphant (wiceprzewodniczący specjalnej komisji, która przygotowywała rekomendacje do sformułowania ustawy). Sprzeciw wobec ustawy wzrósł, podczas poprzedniego głosowania przeciwny był tylko jeden poseł z partii rządzącej. Za skierowaniem ustawy do trzeciego czytania głosowało 19 konserwatystów. Przeciwko byli wszyscy posłowie z NDP, Bloc Quebecois i liderka partii Zielonych.

Rząd ciągle ma nadzieję, że uda się zdążyć z ustawą przed terminem wyznaczonym przez sąd.

Nie wiadomo, jaki los czeka ustawę C-14 w senacie. Część senatorów otwarcie mówi, że jej nie poprze. Maleją więc szanse na zakończenie prac legislacyjnych w izbie wyższej przed 6 czerwca. Wątpliwości wyraża też minister zdrowia Jane Philpott. Chce jednak, by ustawa została uchwalona możliwie najbliżej wyznaczonej daty.

W izbie wyższej zasiada 84 senatorów: 42 konserwatywnych, 21 liberalnych i 23 niezależnych. Poza Peterem Harderem, który jest reprezentantem rządu w senacie, nikt inny nie jest w sposób formalny związany z partią Justina Trudeau. Wszystkie poprawki proponowane przez senat muszą być zaakceptowane przez większość.

Na początku miesiąca komisja senacka, w skład której wchodzi 7 konserwatystów, 4 liberałów i jeden senator niezależny sformułowała kilka rekomendacji dotyczących m.in. najbardziej spornych zapisów ustawy. Większość członków komisji opowiedziała się za możliwością wyrażania zgody „na zapas” przez osoby, u których wykryto choroby upośledzające zdolność podejmowania świadomych decyzji lub choroby wiążące się z przewlekłym ostrym bólem. Senatorowie zalecili dodanie warunku o nieuleczalności choroby.

Jeśli senatorowie zdecydują o konieczności wprowadzenia poprawek do ustawy, będzie to pierwszy raz od 2012 roku, gdy jakiś dokument trafi z powrotem do Izby Gmin.

Jeśli posłowie nie zgodzą się na senackie poprawki, rozpoczną się negocjacje.

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2016 02:09
poniedziałek, 30 maj 2016 18:22

Kot kulom się nie kłaniał...

Napisane przez

Mieszkanka Toronto, której imienia i nazwiska policja nie podaje, wróciła w niedzielę w nocy ze spotkania z przyjaciółmi i zauważyła, że drzwi jej domu w Riverdale są podziurawione przez kule. W mieszkaniu znalazła też swojego postrzelonego kota. Zwierzę natychmiast zostało przewiezione do kliniki weterynaryjnej, ale nie przeżyło.

Sąsiedzi z okolicy First i Logan mówią, że słyszeli hałasy, jakieś trzaski, ale nie przypuszczaliby, że ktoś strzela. Ktoś w pewnej chwili wyraził przypuszczenie, że może to strzały, ale inni stwierdzili, że raczej fajerwerki.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 maj 2016 20:14

W przyszłym miesiącu Health Canada przedstawi zmiany w przepisach dotyczących żywności i leków. Ze strony internetowej agencji wynika, że w nowych Food and Drug Regulations świeża i mrożona mielona wołowina zostanie dodana do listy produktów, które mogą być poddawane działaniu promieniowania.

Napromieniowywanie będzie dopuszczalne, ale nieobowiązkowe. Agencja twierdzi, że ma to poprawić bezpieczeństwo żywności.

Producenci od lat domagali się uznania tego rodzaju obróbki uzasadniając, że promieniowanie zabija bakterie E. coli i wiele innych. Podczas procesu mięso jest poddawane działaniu promieniowania o energii zbliżonej do energii promieniowania rentgenowskiego. Pomysł spotykał się jednak ze sprzeciwem społeczeństwa. Krytycy twierdzili, że napromieniowywanie powoduje powstawanie szkodliwych związków (np. benzenu), zmniejsza wartość odżywczą mięsa i zmienia jego smak. Federalna agencja zdrowia skłaniała się ku zmianom już w 2002 roku.

Monique Lacroix z Canadian Irradiation Centre przy INRS-Institute Armand Frappier w Laval, Que. mówi, że działanie promieniowania nie zmienia znacząco mięsa. Tłumaczy, że benzen jest lotny i obecny w większości przechowywanych mięs. Smażenie mięsa na barbecue jest o wiele bardziej szkodliwe niż napromieniowywanie, dodaje Lacroix.

Zmiany w przepisach mają być podane do wiadomości publicznej w Canada Gazette. Po publikacji rozpoczną się konsultacje. Nie wiadomo na razie, jak sposób obróbki będzie oznaczony na etykiecie. Obecnie dopuszczalne jest poddawanie działaniu promieniowania takich produktów jak cebula, ziemniaki, mąka pszenna i pełnoziarnista, przyprawy mielone i całe oraz mieszanki przypraw.

Zagraniczni strażacy jadą na pomoc

Edmonton W tym tygodniu do walki z pożarami lasów w okolicy Fort McMurray przyłączyli się strażacy z całego świata. Na początku tygodnia w terenie działało 1200 strażaków, w ciągu następnych dni miało do nich dołączyć jeszcze 1000. W środę przyjechało 200 ze Stanów Zjednoczonych, m.in. z Alaski. Pod koniec tygodnia ma przybyć jeszcze 280-osobowa grupa z RPA.

W rejonie Fort McMurray nieco się ochłodziło, dzięki czemu strażacy mogli wejść do lasów i zacząć działać. W długi weekend trochę popadało, ale niestety zbyt słabo. Potem prognozy nie zapowiadały już deszczu.

Pożar przesuwał się w kierunku północno-wschodnim, na szczęście na obszary niezamieszkane. Minister spraw miejskich Danielle Larivee powiedziała, że trwają inspekcje osiedli pracowniczych, których mieszkańcy zostali ewakuowani. Przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem ropy naftowej chcą jak najszybciej uruchomić produkcję. Jeśli nic się nie zmieni, mieszkańcy Fort McMurray będą mogli od 1 czerwca wracać do swoich domów. Agencja zarządzania w sytuacjach kryzysowych przygotowuje instrukcje postępowania, które mają być wręczane powracającym (zalecające np. mycie ścian octem, a nie wybielaczem, usuwanie wykładzin, dywanów i zasłon, by uniknąć rozwinięcia się pleśni, wyrzucenie całego jedzenia, które mogło się zepsuć).

Lotnisko międzynarodowe w Fort McMurray ma nadzieję przyjmować loty komercyjne od 10 czerwca. Zależy to jednak od sytuacji w przestrzeni powietrznej.

 

 

Montreal miał być bez koni

Montreal Na rok z ulic Montrealu miały zniknąć dorożki. Po raz ostatni miały jeździć w poniedziałek. Burmistrz Denis Coderre chciał w ciągu tego roku zająć się sprawami zdrowia i bezpieczeństwa koni pracujących na ulicach.

Miasto wprowadziło roczny zakaz po serii wypadków. W zeszłym miesiącu doszło do zderzenia konia z samochodem. Woźnicy nie było w tym czasie w dorożce.

Właściciele i woźnice uważają, że miejskie moratorium przewraca ich życie do góry nogami. Martwią się zarówno o swój byt, jak i o dalszy los swoich koni.

Kilka stajni zaoferowało bezpłatną opiekę nad końmi, ale większość właścicieli się nie zgodziła. Jeden z dorożkarzy mówi, że nie ufa ludziom, którzy najpierw psują mu opinię, a potem chcą zabrać jego zwierzęta. Oferta może wygląda dobrze, ale tylko w oczach opinii publicznej.

Towarzystwo opieki nad zwierzętami zaproponowało także, że może znaleźć nowe domy dla koni. Mogłyby trafić do „adopcji dla zwierząt” lub do ośrodków opieki. Alanna Devine, dyrektor towarzystwa, mówi, że obrońcy praw zwierząt nie chcą, by konie były dalej wykorzystywane ani żeby trafiły na aukcje.

Właściciele koni i dorożkarze rozważają skierowanie sprawy przeciwko miastu do sądu. We wtorek protestowali pod montrealskim ratuszem. Ostatecznie burmistrz się ugiął i w czwartek odwołał zakaz.

czwartek, 26 maj 2016 19:08

Zawsze trafi się hiena

Napisał

Policja w Kolumbii Brytyjskiej oskarżyła 45-letniego Darryla Rondeau oraz jego konkubinę 39-letnią Jaime Lynn Cox o podawanie się za pogorzelców z Fort McMurray i naciąganie ludzi dobrego serca. Obydwoje mieli opowiadać mieszkańcom miejscowości Claresholm, że stracili wszystko w pożarze miasta. Mieszkańcy otworzyli portfele dla oszustów, kupili im ubrania, fundowali posiłki w restauracjach i zakwaterowali w samochodzie kempingowym na terenie należącego do Claresholm pola namiotowego. Kilka dni później policja zwróciła uwagę, że pewne elementy historii, jaką para opowiada, nie zgadzają się ze sobą. Domniemani pogorzelcy nie zarejestrowali się również w Czerwonym Krzyżu. Dodatkowo wyszło na jaw, że Rondeau był już karany za paserstwo.

czwartek, 26 maj 2016 19:06

Trump wznowi sprawę rurociągu z Kanady

Napisał

Republikański kandydat na prezydenta USA, Donald Trump, zapowiedział, że jeśli obejmie urząd to zmieni decyzję administracji Baracka Obamy w sprawie budowy ropociągu Keystone XL, którym ropa z kanadyjskich pól naftowych w AQlbercie miałaby być transportowana do amerykańskiego centrum rafineryjnego nad Zatoką Meksykańską. Barack Obama zablokował tę inwestycję z powodów ekologicznych. - Absolutnie to zaaprobuję, na sto procent , ale będą chciał wynegocjować lepszą umowę - powiedział reporterom Trump na konferencji prasowej w Bismarck w Dakocie Północnej. Chcę to budować, ale chcę żebyśmy mieli udział w zyskach - dodał. Różnica zdań w sprawie budowy rurociągu była przyczyną napięć w stosunkach kanadyjsko-amerykańskich. Donald Trump poinformował również, że jako prezydent zmniejszy regulacje obejmujące dzisiaj przemysł wydobywczy tak węglowy jak gazowy i ropy naftowej, aby poprawić konkurencyjność amerykańskich korporacji. Nie zamierzam dopuścić do sytuacji, abyśmy znowu musieli błagać o ropę na Bliskim Wschodzie - dodał.
***

środa, 25 maj 2016 14:01

Czeka nas ciepłe lato

Napisane przez

Weather Network prognozuje, że lato w Kanadzie będzie raczej ciepłe, zwraca jednak uwagę na dużą zmienność opadów. Główny meteorolog Chris Scott mówi, że sumy opadów nie będą wyższe niż zwykle, ale ich intensywność może być wyjątkowa. Jak już zacznie padać, to będzie lało. Trzeba się też spodziewać burz.


W czerwcu, lipcu i sierpniu na zachodzie Kanady nie będzie tak upalnie i sucho jak w poprzednich latach. Temperatury w centralnej i wschodniej części kraju będą za to nieco wyższe niż ostatnio.