Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

poniedziałek, 04 lipiec 2016 15:39

Strajk zamknął biblioteki w Mississaudze

Napisał

Mississauga W związku ze strajkiem pracowników bibliotek miejskich zrzeszonych w związku CUPE Local 1989 wszystkie biblioteki w Mississaudze zostały w poniedziałek zamknięte do odwołania. Negocjacje miądzy związkiem a miastem toczą się od 12 czerwca 2015 roku. Zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin stanowią 56 proc. Wszystkich pracowników bibliotek. , nie mają dodatkowych świadczeń, płatnego chorobowego ani płatnych wakacji. To właśnie o nich "walczyć" mają związki. Osoby takie zatrudnione są w nieregularnychy godzin, co utrudnia im znalezienie dodatkowego zajęcia niejednokrotnie pracują jedynie 10 - 12 godzin tygodniowo.
Zatrudnieni w pełnym wymiarze otrzymaliw ciągu dwóch lat podwyżkę w wysokości jedynie 1 proc., podczas gdy koszty życia rosną o ok 1,8 porc. Rocznie.
W czasie gdy biblioteki pozostajął zamknięte nie będzie opłat za spóźnione oddanie książek, terminy można też przedłużać przez internet.

Toronto Tysiące uczestników i milion gapiów - w niedzielę ulicami Toronto idzie druga po kalifornijskiej największa parada homoseksualistów organizowana pod nazwą Pride Parade. Po raz pierwszy w historii uczestniczy w niej premier federalny.
Inni politycy biorący udział w tym wydarzeniu to żyjąca w związku lesbijskim premier Ontario, Kathleen Wynne oraz burmistrz Toronto John Tory. Parada kończy miesiąc obchodów homoseksualnych w Toronto. W tym roku w związku z masowym morderstwem popełnionym niedawno przez terrorystę z ISIS w Orlando paradzie towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa.
W poprzednich latach podczas parady dochodziło do incydentów naruszenia publicznej obyczajowości. Wielu mężczyzn i kobiet maszerowało nago. Policja odstępowała jednak od karania ich według obowiązujących przepisów.
Dobrowolne stosunki homoseksualne   do roku 1969 były w Kanadzie przestępstwem kryminalnym ujętym w kodeksie karnym.

Niedawno szef torontońskiej policji przepraszał homoseksualistów za naloty jakie policja urządzała w miejskich łaźniach jeszcze w latach 80.

 Incydent do jakiego doszło w London Ontario, trafił na czołówki gazet jako typowy przykład islamofobii. Muzułmańska kobieta została uderzona i opluta przez inną noszącą koszulkę z napisem "Canada". Podczas szarpaniny, napastniczka zerwała nakrycie głowy muzułmanki. Sprawa wywołała powszechne potępienie antyislamskiego zachowania przez polityków. Wkrótce jednak - jak podają Rebel media - wszystko ucichło. Stało się tak po tym, jak policja zidentyfikowała sprawczynię. Została ona oskarżona o zwykłą "napaść", a nie przestępstwo motywowane nienawiścią (hate crime). Co ciekawe nie podano do wiadomości publicznej jej nazwiska, co w takich przypadkach jest zwykłą praktyką.
Ezra Levant z Rebel Media dotarł jednak do dokumentów sądowych sprawy. Okazało się, że zarzut postawiony został 38-letniej Sheili Shaidaie. Nie są znane motywy jej czynu, ale wiadomo jedno - zażyczyła sobie podczas rozprawy obecności tłumacza  języka Farsi, używanego prawie wyłącznie przez mieszkańców Iranu, kraju w 99,4 procenta muzułmańskiego…
Dlaczego informacje te zostały pominięte przez media głównego nurtu?

Ostatnio zmieniany sobota, 02 lipiec 2016 09:43

Policja regionu Peel potwierdziła dane osobowe ofiar wybuchu, jaki miał miejsce w Mississaudze we wtorek po południu w dalekim sąsiedztwie polskiej plazy "Wisła". Z gruzów wydobyto zwłoki 55-letniej Dianne Page oraz również 55-letniego Roberta Nadlera, mężczyznę skazanego za morderstwo i zwolnionego warunkowo w latach 90. Obydwoje byli współwłaścicielami domu przy Hickory Drive.
Przyczyna wybuchu nadal jest tajemnicą
Policja analizuje "niepokojące" listy, jakie odnaleziono wśród zgliszczy. Okoliczne domy badane są, by ustalić czy nie została naruszona ich konstrukcja. Straż poinformowała, że domy sąsiadujące z miejscem wybuchu będą rozebrane. Łącznie rany osniosło 9 osób, a uszkodzeniu uległy 24 domy.
Robert Nadler za morderstwo swego przyjaciela w latach 80. Odsiedział łącznie 10 lat i został zwolniony. Policja nie ujawniła przyczyny śmierci ofiar, ani tego czy żyły one w momencie wybuchu. Ciało Nadlera znaleziono w piątek po południu. Według sąsiadów Nadler i Page nie byli towarzyscy. Bożena Wolanin powiedziała dziennikarzom, że okna domu od lat pokryte były od środka folią aluminiową i nie było widać co tam się dzieje. Ani Wolanin, ani inni sąsiedzi z którymi rozmawiali dziennikarze CBC, nie byli w stanie określić, kiedy ostatni raz strzyżono tam trawę.
Policja zebrała listy rozrzucone wokół miejsca eksplozji, z których wynikało, że właściciele domu, są zadłużeni i chorzy, Ponoć autor miał prosić o przebaczenie Boga za to co planował zrobić. Treści listów policja nie ujawniła, a ich zawartość znana jest z relacji osób, które je przekazały policji po odnalezieniu. Nie wiadomo, czy mają one związek z tym tragicznym zdarzeniem.

Zarzuty przeciwko pijanemu kierowcy, złapanemu przez policję w Mississaudze zostały oddalone przez sąd, po tym, jak sędzia uznał, że policjanci pogwałcili prawa  zatrzymanego przetrzymując przez trzy godziny po aresztowaniu jego turban.
Policjanci policji regionu Peel nie tylko nie wykonali własnych wewnętrznych zaleceń dotyczących postępowania z osobami zatrzymanymi w turbanach, ale nawet nie byli ich świadomi - napisała w uzasadnieniu wyroku wydanego w tym tygodniu sędzia Jull Copeland.
Sardul Singh, religijny sikh, został aresztowany podczas kontroli RIDE w 2014 roku. Podczas wsiadania do radiowozu,  turban spadł mu z głowy. Przez kilka godzin nie zwracano mu go, dokonując w tym czasie badania alkomatem, co sprawiłao, że "czuł się zagrożony i niepewny".
Copeland nie uznała materiału dowodowego w postaci wyników badania alkomatem, twierdząc, że policjanci pogwałcili "wolność religii zatrzymanego w odniesieniu do turbanu".
Rzecznik policji Peel poinformował, że policja przeanalizuje sprawę i wyciągnie wnioski.

Ostatnio zmieniany sobota, 02 lipiec 2016 09:41
piątek, 01 lipiec 2016 16:47

Order za prawo do zabijania dzieci

Napisał

Ottawa Osiem lat temu główny kanadyjski aborcjonista Henry Morgentaler odebrał najwyższe odznaczenie Kanady "Order of Canada" za "pracę na rzecz poszerzania możliwości zdrowotnych dla kobiet", w piątek 1 lipca wyróżnieniem tym uhonorowano jedną z jego "uczennic" Dr Dorothy Shaw z Vancouver. Odznaczono ją za "wkład jako doktora i administratora w rozwój opieki medycznej dla kobiet w Kanadzie oraz zdrowia matek i noworodków" na całym świecie.
Shaw jest byłym prezesem Planned Parenthood Vancouver oraz jednym z dyrektorów Szpitala Kobiecego w Vancouver, gdzie w ramach programu CARE dokonuje się aborcji do 23 tygodnia ciąży.
Mary Ellen Douglas z Campaign Life Coalition stwierdziła że odznaczenie Morgentalera spowodowało, że Order of Canada utracił wiarygodność i wartość, gdyż Morgentaler poza zabijaniem dzieci nikogo nie leczył, dlatego obecne wyróżnienie nie powinno dziwić.
Odznaczenie Henry'ego Morgentalera w 2008 roku skłoniło 8 osób do zwrotu orderu.
Według proaborcyjnej organizacji Options for Sexual Health z Kolumbii Brytyjskiej, "Dr. Shaw ceniona jest na całym świecie za jej oddanie sprawom praw reprodukcyjnych kobiet".

Ostatnio zmieniany piątek, 01 lipiec 2016 22:35
piątek, 01 lipiec 2016 16:29

Ottawskie obchody Canada Day

Napisał

Ottawa Kilkadziesiąt tysięcy ludzi świętowało w piątek, 1 lipca 149. Urodziny Kanady w Ottawie. W obchodach uczestniczył premier Justin Trudeau wraz z rodziną oraz gubernator generalny David Johnston. Oddano salut armatni z 21 dział. Zanim rozpoczęły się występy artystyczne, premier i gubernator wzięli udział w indniańskiej ceremonii okadzania.
Nad zebranymi w tradycyjnym szyku przeleciały odrzutowce Snowbirds i CF-18. Przemawiając po francusku i angielsku Trudeau "podziękował Kanadzie za bycie tak niezwykłym krajem". Chwalił różnorodność, uprzejmość, współczucie i sprawiedliwość kanadyjskiego społeczeństwa. - Kanada jest jednym z najbardziej zróżnicowanych państw tej planety a zarazem jednym z najbogatszych - mówił premier - i to nie jest przypadek, że naszą siłą jest różnorodność".
W oświadczeniu wydanym w piątek rano tymczasowa przewodnicząca Partii Konserwatywnej Rose Ambrose nazwała Kanadę "najlepszym krajem na świecie", miejscem nieograniczonych szans.
Wieczorna część ottawskich obchodów obejmowała m.in. pokazy ogni sztucznych.

Niebo nam się rozjarzy

Toronto Gdzie podczas Canada Day odbędą się pokazy fajerwerków?

        W Toronto najlepiej udać się w następujące miejsca: Ashbridges Bay, Harbourfront Centre (impreza Oh Canada); Centennial Park w Etobicoke (Toronto Ribfest); Mel Lastman Square, Amesbury Park i Downsview Park w North York; Stan Waldow Park w East York.

        W regionie Peel sztuczne ognie zostaną wystrzelone w: Port Credit Memorial Park (impreza Paint the Town Red), na Celebration Square w Mississaudze, Streetsville Village Square; Westwood Square w Malton; Chinguacousy Park w Brampton; Albion Hills Conservation Area w Caledon.

        W regionie York pokazy organizowane są w: Richmond Green Park w Richmond Hill; Canada’s Wonderland, w Vaughan, Riverwalk Commons (festiwal Kanata) w Newmarket, Lambert Willson Park w Aurorze, Milne Dam Conservation Park w Markham, Roc w Georginie, Mount Albert Lions Club w East Gwillimbury, Memorial Park w Stouffville.

        Region Durham zaprasza do: Ajax Downs, Beaverton Fairgrounds, Macleod Park w Cannington, Kinsmen Park i The Bridge Church w Pickering, Lakeview Park w Oshawie, Newcastle and District Recreation Centre, Palmer Park w Port Perry, Elgin Park w Uxbridge, Victoria Fields w Whitby.

        W regionie Halton pokazy zaplanowano w: Bronte Creek Heritage Waterfront Park w Oakville, Spencer Smith Park w Burlington, Prospect Park w Acton i na Milton Fairgrounds.

 

Ontario wprowadza „neutralne płciowo” prawa jazdy i karty OHIP

Toronto Poczynając od roku 2017, kierowcy będą mogli wybrać na prawie jazdy X na określenie płci, zamiast dotychczasowych liter M dla mężczyzn i F dla kobiet. Jeszcze w tym miesiącu prowincja rozpocznie wydawanie kart powszechnego ubezpieczenia medycznego OHIP, które nie będą zawierały wypisanej informacji o płci posiadacza. Osoby, chcące otrzymać nową kartę bez identyfikacji płci, mogą to uczynić bezpłatnie w ServiceOntario. Liberalny rząd dzięki tym zmianom chce sprawiedliwie i etycznie traktować osoby LBGT.

środa, 29 czerwiec 2016 16:39

Ofiary karambolu na 400

Napisane przez

Policja podała we wtorek, że ofiarami karambolu na autostradzie nr 400 były trzy kobiety z jednej rodziny oraz student college’u, który za kilka dni miał otrzymać dyplom.

Rodzina Kuci straciła 5-letnią Isabelę, jej matkę 35-letnią Valbonę Vokshi i matkę Valbony – Xhemile. Kobiety wracały z parku rozrywki Canada’s Wonderland. Valbona przyjechala do Kanady z Albanii mając 20 lat. Pracowała w restauracji, by móc w końcu sponsorować swoich rodziców i siostrę. Przyjaciele rodziny rozpoczęli kampanię na GoFundMe.com. Siostra Valbony, Blerta, jechała w innym samochodzie ze swoim 2-letnim synem. Też uległa wypadkowi, ale przeżyła.

środa, 29 czerwiec 2016 16:32

Spotkanie trzech przyjaciół

Napisane przez

W środę w Ottawie odbył się szczyt Three Amigos. Trudeau powitał Obamę w Galerii Narodowej, w której trwa wystawa sztuki nowoczesnej meksykańskiego artysty Rufino Tamayo. Na lotnisku amerykańskiego prezydenta witali gubernator generalny David Johnston, minister spraw zagranicznych Stephane Dion, ambasador amerykański Bruce Heyman z żoną, ambasador Kaandy w Stanach Zjednoczonych David MacNaughton i burmistrz Ottawy Jim Watson.

Głównym tematem rozmów trzech przywódców miały być sprawy czystej energii i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pena Nieto ma dołączyć do kanadyjsko-amerykańskiego porozumienia o redukcji metanu. Trudeau i Obama podpisali je w marcu, podczas wizyty kanadyjskiego premiera w Waszyngtonie. Umowa zakłada zmniejszenie emisji metanu o 40-45 proc. w stosunku do poziomu z 2012 roku. Cel ma być osiągnięty w 2025 roku. Trudeau, Obama i Pena Nieto mają się też zobowiązać do przechodzenia na czystą produkcję energii, tak by do 2025 roku 50 proc. energii było generowane bez szkody dla środowiska. Środki, które będą służyć temu celowi, to oprócz energii odnawialnej i jądrowej także systemy przechwytywania węgla czy efektywne sposoby magazynowania energii.

Szczyt zakończył się konferencją prasową. Przed powrotem do Stanów Obama spotkał się jeszcze w cztery oczy z Trudeau i przemawiał w parlamencie.