Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

piątek, 10 sierpień 2012 17:00

Wiadomosci z Kanady i Toronto 10 sierpnia 2012

Napisane przez

ukrainacanadaa
Prześledzimy dokładnie

Ottawa Kanada poinformowała, że wyśle 500-osobową grupę obserwatorów do monitorowania wyborów parlamentarnych na Ukrainie.
Specjalny komunikat wydali w czwartek w tej sprawie minister wielokulturowości i obywatelstwa Jason Kenney, Bob Dechert sekretarz parlamentarny ministra spraw zagranicznych Johna Bairda, Lois Brown, sekretarz parlamentarny ministra współpracy międzynarodowej Juliana Fantino i Ted Opitz, poseł z okręgu Etobicoke Centre.
– Kanada ma długą i chlubną historię zapewniania obserwatorów do kontrolowania demokratycznych wyborów – mówił Kenney. – Nadchodzące wybory mają kluczowe i zasadnicze znaczenie dla demokratycznej i zasobnej Ukrainy.
Jesteśmy dumni, że kanadyjscy obserwatorzy wyborów, z których wielu wywodzi się ze środowiska Kanadyjczyków pochodzenia ukraińskiego, mogą okazać solidarność z narodem ukraińskim
– To bardzo ważne głosowanie na Ukrainie i wobec naszych wyjątkowych relacji jest nam bardzo miło, że dane nam jest wesprzeć proces demokratyczny – mówił Ted Opitz.
Rząd premiera Harpera jest gotów promować prawa człowieka i demokrację na całym świecie – zapewnił Bob Dechert, który jest posłem z okręgu Mississauga-East.
425 obserwatorów będzie śledziło przebieg głosowania w dniu elekcji, a dodatkowo 75 innych obserwować będzie kampanię wyborczą w kluczowych regionach Ukrainy.

Ostatnio zmieniany piątek, 17 sierpień 2012 14:14
poniedziałek, 06 sierpień 2012 20:00

Aktualizacja 6.08.2012

Napisane przez

Barszcz Sosnowskiego pleni się jak burza

Mississauga W zastraszającym tempie rozplenia się w Mississaudze inwazyjny Barszcz Sosnowskiegom, roślina widoczna jest przy większości ścieeżk parkowych a nawet na skwerach zieleni i rzy chodnikach. Jest niebezpieczna Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) kortykosteroidowych - ostrzegają lekarze. 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 sierpień 2012 20:06
piątek, 03 sierpień 2012 06:36

Wiadomości z Kanady i Toronto 3. 08. 2012

Napisane przez

Koniec monopolu zbożowego
20120801 PM Shaking Hands 5
Premier Stephen Harper podczas spotkania z farmerami z Kindersley w Saskatchewanie

Ottawa Rząd przeprasza farmerów, którzy zostali aresztowani za sprzedaż swojego zboża w USA. Jeszcze do niedawna obowiązywało prawo stanowiące o monopolu Canadian Wheat Board i zabraniające rolnikom sprzedaży zboża na własną rękę. Oświadczenie wygłosił premier Stephen Harper na farmie niedaleko Kindersely, Sask.
– Nigdy, nigdy więcej farmerzy nie będą karani za sprzedawanie zboża, które zebrali ze swojej ziemi – powiedział Harper. Odpowiedział mu aplauz słuchaczy. Dodał, że ci ludzie nie byli przestępcami. Wystąpienie miało podkreślić zniesienie starego prawa i ogłoszenie pierwszego dnia, kiedy producenci mogą sami decydować o sprzedaży swoich plonów. Na miejscu był obecny także minister rolnictwa Gerry Ritz.
Farmerzy byli członkami nieformalnej grupy zwanej Farmers for Justice. Podobne przypadki wywozu zboża za granicę miały miejsce wcześniej. Jeden z farmerów spędził nawet kilka miesięcy w więzieniu. W 1997 roku dziewięciu postawiono zarzut nieposiadania odpowiednich zezwoleń na przewóz zboża.

Ostatnio zmieniany piątek, 10 sierpień 2012 17:22
piątek, 27 lipiec 2012 09:09

Wiadomości z Kanady i Toronto 27. 07. 2012

Napisane przez


Caribana wśród policjantów

blairToronto Osoby wybierające się w tym roku na paradę z okazji Caribbean Carnival (Caribanę) muszą liczyć się z tym, że mogą zostać zrewidowane, zanim będą mogły obejrzeć wydarzenie.
Wielobarwne święto kultury karaibskiej odbędzie się 4 sierpnia na Lake Shore Boulevard. Do tej pory gromadziło około miliona ludzi. Rzecznik prasowy karnawału Stephen Weir tłumaczy, że przeszukanych zostanie około 20.000 osób, które kupiły bilety i będą obserwować wydarzenie z numerowanych miejsc. Rewizja toreb zostanie przeprowadzona pod kątem alkoholu, narkotyków i broni.

Ostatnio zmieniany piątek, 10 sierpień 2012 17:23
piątek, 20 lipiec 2012 09:28

Wiadomości z Kanady i Toronto 20. 07. 2012

Napisane przez

Indianie chcą więcej bogactw

atleo1Ottawa Nowo wybrany "wódz wodzów", czyli przewodniczący stowarzyszenia Pierwszych Narodów  Shawn Atleo (na zdjęciu), powiedział, że Ottawa nie konsultowała w wystarczającym stopniu  z Indianami i Eskimosami zagadnień eksploatacji bogactw naturalnych.
    Dlatego jego organizacja będzie obecnie bezpośrednio rozmawiać z inwestorami.
    Podając jako przykład niedawne zmiany w przepisach oceny wpływu ekologicznego eksploatacji kopalin, w celu przyspieszenia procesu zatwierdzania, Atleo poskarżył się, że Indianie i Eskimosi nie są traktowani jak pełnoprawni partnerzy.
    Atleo był krytykowany przez swych przeciwników za utrzymywanie zbyt bliskich stosunków z Ottawą, ale wydane w czwartek oświadczenie oceniono jako konfrontacyjne w tonie. Indianie podkreślają, że jeśli rząd nie uzna ich praw do bogactw, to może to wydatnie spowolnić proces inwestycyjny.
    Atleo dodał, że biznes "coraz częściej rozumie" stanowisko Indian i inwestuje m.in. w "indiańską młodzież". Minister ds. Indian John Duncan podkreślił, że Ottawa "we współpracy ze społecznościami indiańskimi będzie dążyć do poprawy warunków rozwoju i dobrobytu".Carney doradza producentom

carney2Ottawa Prezes kanadyjskiego banku centralnego nie tylko ma zdanie na temat polityki finansowej, ale też służy radą przedsiębiorcom z sektora produkcyjnego, szczególnie dotkniętego przez recesję. Mark Carney tłumaczy, że kanadyjscy producenci powinni w większym stopniu wykorzystywać szanse, jakie pojawiają się w związku z eksploatacją złóż łupków bitumicznych w Albercie. Wypowiadając się w środę, Carney zauważył, że Kanada nie jest jedynym krajem, w którym sektor produkcyjny znacząco się zmniejszył. Ontario, niegdyś wielki ośrodek przemysłu samochodowego, powinno dzisiaj skorzystać z szans nadarzających się w Albercie. Carney dodał, że już dzisiaj 12 kooperantów kopalni łupków bitumicznych w Albercie, to firmy z  Ontario. Eksport z Ontario do Alberty wzrósł w ciągu roku o 40 proc.  Szef banku centralnego powtórzył, iż nadal jest bardzo zaniepokojony poziomem zadłużenia kanadyjskich gospodarstw domowych, ale stopa redyskontowa jeszcze przez jakiś czas pozostanie na poziomie 1 procentu.

Susza nas dotknie

mlekocenaOttawa Jeśli uważamy, że żywność w Kanadzie jest tania – mamy rację; wkrótce bowiem będzie bardzo droga, a to dlatego, że tak w USA, jak i we wschodniej i centralnej Kanadzie susza poczyniła znaczne spustoszenia. Nie dość, że nie padają deszcze, to jeszcze temperatury są rekordowo wysokie. – Wygląda na to, że atmosfera zapomniała, co to są opady – żartuje Davide Phillips z Environment Canada. Stan Szatrowski, farmer z Simcoe w Ontario, mówi, że sytuacja jest gorsza niż kiedykolwiek,  tegoroczne zbiory, dobrze, jeśli będą tylko o połowę niższe. Szatrowski nie kryje, że boleśnie odczują to nie tylko rolnicy, ale też konsumenci. – Ceny pójdą w górę i nic z tym nie możemy zrobić – tłumaczy. I to nie tylko chodzi o zboża – w porównaniu z rokiem ubiegłym zbiory jabłek  w Quebecu będą o ok. 15 proc. niższe. Najbardziej zagrożona jest jednak kukurydza – używana powszechnie w przemyśle spożywczym i na paszę. Brak opadów pogarsza możliwości zapylenia. Spekulanci wyczuli już możliwość zarobku i na giełdach towarowych ceny kukurydzy w minionych kilku tygodniach wzrosły o 30 proc.

autosectorOttawa Obroty kanadyjskiego sektora produkcyjnego zmniejszyły się w maju o 0,4 proc. – i to już czwarty miesiąc z rzędu, a to głównie za sprawą planowanych remontów rafinerii naftowych – podał urząd statystyczny. Eksperci oczekiwali, że obroty te wzrosną w maju w porównaniu z kwietniem o 0,6 proc. Sprzedaż w maju zmniejszyła się w 13 z 21 dziedzin przemysłu, reprezentujących ok. 1/3 sektora produkcyjnego. Co ciekawe, wzrosły obroty produkcji lotniczej i zamiennych części samochodowych.

Dagestan Obywatel kanadyjski był jedną z siedmiu ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko podczas potyczki w Dagestanie – podały rosyjskie środki przekazu. 23-letni William Plotnikov zginął podczas wymiany ognia w pobliżu wioski Utamysh – doniósł "Moscow Times". Plotnikov urodził się w Rosji i z rodzicami emigrował do Kanady, gdzie mieszkał w  Toronto – w 2008 roku został obywatelem kanadyjskim. Był zapalonym bokserem, trenował w klubie European Boxing Club w Toronto pod kierunkiem Borisa Gitmana. Trener uważa, że Plotnikov był sfrustrowany miałkością kanadyjskiego życia.

Ottawa Kanadyjski bank centralny pozostawił we wtorek bez zmian główną stopę redyskontową, ale uprzedził, że wciąż waży decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia oprocentowania pożyczek hipotecznych.

Detroit Prezes Detroit International Bridge Company podejrzewa, że poniedziałkowe fałszywe ostrzeżenie o podłożeniu bomby na moście Ambasadorze było związane z niezadowoleniem, jaki wywołały cięcia w Canada Border Services Agency, co wymusiło zmniejszenie liczby celników. 12 lipca  na cztery godziny unieruchomiona została przeprawa graniczna w tunelu w Detroit – również z powodu ostrzeżenia przed bombą.

Ottawa Elections Canada - agencja odpowiedzialna za organizowanie wyborów w Kanadzie przyznała, że w 24 okręgach federalnych doszło do wycieku danych osobowych wyborców na listach głosowania. Dziennikarze CBCNews ustalili, że w biurze Elections Canada w Ontario zaginęły pendrive'y z informacjami o wyborcach. Sprawę bada policja OPP.

Ottawa Badania sondażowe pokazują, że federalna NDP, główna partia opozycyjna w parlamencie ottawskim, traci na popularności. Z ankiety Nanos Research wynika, że wśród zdecydowanych wyborców popularność Partii Konserwatywnej utrzymuje się na stałym poziomie 33,6 proc. (w porównaniu do 33,5 proc. w maju), a NDP spadła do 30,3 proc. z 33,6 proc. Popularność Partii Liberalnej wynosi 26,5 proc. W Quebecu poparcie dla NDP zmalało z 41,5 proc. do 38,8 proc.

Vancouver Władze Kolumbii Brytyjskiej pozwoliły na podawanie w restauracjach wina przyniesionego przez klientów. Restauracje będą jedynie pobierać "korkowe" od otwieranej butelki. Tego rodzaju prawo obowiązuje w 6 prowincjach, w tym Ontario, Quebecu, Manitobie i Albercie.


Wylądował na autostradzie

cessnaSarnia Chwile napięcia towarzyszyły awaryjnemu lądowaniu małego samolotu z pięcioma osobami na pokładzie w piątkową noc na autostradzie na wschód od Sarni w Ontario.
    Pilot Joseph Arseneau z Sudbury (62 l.), który leciał w towarzystwie czterech członków rodziny, kierował samolot na lotnisko  w Sarni, kiedy stracił kontakt z kontrolą lotów w Toronto. Leciał w ciemności z niedziałającym osprzętem, po tym jak wyczerpał się akumulator zasilający radio i przyrządy nawigacyjne.
    Używając telefonu komórkowego, pilot zadzwonił na policję około godziny 9.50 wieczorem. Policjanci ustalili jego położenie na podstawie obserwowanych obiektów na ziemi i rozpoczęli nakierowywanie go na lotnisko w Sarni. W pewnym momencie jednak Arseneau powiedział, że nie da rady tam dolecieć, ponieważ kończy mu się paliwo.
    Samolot przyziemił na zachodnim pasie autostrady nr 402, zaczepiając przy tym skrzydłem o przejeżdżającego vana.
    Na miejsce zdarzenia przyjechały policja i karetka pogotowia. Nikt z pasażerów samolotu nie odniósł obrażeń. Nie było rannych także wśród pięciu osób jadących samochodem.
    Autostradę zamknięto na kilka godzin do czasu usunięcia samolotu. Sprawę bada Transport Canada.


Auta do podmiany

crvToronto Ford i Honda ogłosiły wycofanie na naprawy dziesiątek tysięcy samochodów w USA i w Kanadzie.
    Ford wycofuje escape, model rocznika 2013, wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności 1,6 l, w których przewody paliwowe mogą pękać, co następnie prowadzi do rozlewania benzyny i pożarów silnika. Dotychczas nie ma doniesień o ofiarach, jednak Ford potwierdza doniesienia o trzech pożarach. Dwa z nich miały miejsce w fabryce, a jeden został zgłoszony przez kierowcę. Samochody z usterką powinny być odstawione do dealerów i poddane bezpłatnej naprawie.
    Sprawa dotyczy 11.500 fordów escape w Stanach i Kanadzie. Dotychczas zostało sprzedanych 4800 sztuk. Reszta pozostaje w magazynach lub u dealerów. W ich przypadku usterka ma być usunięta przed sprzedażą. Escape z innymi silnikami, jak również inne modele forda z tym właśnie silnikiem nie mają opisanej usterki.
    W zeszłym miesiącu Ford ogłosił także osobną wymianę w ponad 10.000 escape wykładziny, która może zakłócić hamowanie.
    Problem usterek dotyczy także Hondy. Wycofano 20.920 sztuk hondy CR-V z 2012 roku i około 800 sztuk hondy acura ILX z 2013 roku. Tutaj usterka dotyczy zamka w przednich drzwiach. Do tej pory nie odnotowano wypadków wywołanych tą usterką.
    Właściciele samochodów będą informowani pocztą w sierpniu. Mogą też sami zgłosić się do dealera.


Niech powiedzą, co wiedzą

Toronto  Sędzia ontaryjskiego sądu apelacyjnego Mary Sanderson  wydała w środę postanowienie, które zobowiązuje głównego lekarza Ontario dr Arlene King do złożenia zeznań w sprawie znanych jej szkodliwych skutków zdrowotnych turbin wiatrowych.
    Orzeczenie stanowi zwycięstwo w batalii, jaką toczą przeciwnicy elektrowni wiatrowych - zwłaszcza zaś mieszkańcy terenów położonych blisko wiatraków. Pozew złożyli Shawn i Trisha Drennanowie z Aschfield Township w południowo-zachodnim Ontario.
    Małżeństwo stara się nie dopuścić do realizacji projektu budowy dużej farmy wiatrakowej Kingsbridge II. Capital Power Corp. chce tam zainstalować 150 turbin wiatrakowych; najbliższą 650 metrów od ich domu.
    W oparciu o skargi osób mieszkających blisko innych farm wiatrakowych Drennanowie wystąpili do sądu o wstrzymanie inwestycji ze względu na szkodliwość dla zdrowia mieszkańców.
    Rząd prowincji Ontario utrzymuje, że nie ma żadnego związku między pracą elektrowni wiatrowych a zdrowiem ludności.Szczury maja eldorado

Elliot Lake Gnijące resztki żywności w zawalonej galerii handlowej w Elliot Lake stwarzają nowy problem –rosnące z dnia na dzień skupisko szczurów i myszy.
    Gryzonie rozmnożyły się do tego stopnia, że konieczne stało się wejście do działania ekip eksterminacyjnych. Wokół rozłożono przynęty z trucizną.
    Władze sanitarne obawiają się, że gryzonie rozniosą choroby.


Dobrze wychowana

Winnipeg Mieszkająca w Winnipegu Vicki Nettleton zdziwiła się, gdy w środę znalazła przed wejściem do biura worek z 3 tys. dolarów w gotówce,  ale właściciele pieniędzy byli jeszcze bardziej zaskoczeni, gdy kobieta oddała im gotówkę co do grosza. Kobieta zajrzała do środka i znalazła dokumenty, które pozwoliły jej zidentyfikować prawowitych właścicieli. Nettleton przyznała, że początkowo zastanawiała się czy zatrzymać pieniądze, ale dobre wychowanie wzięło górę...


Złe skutki zabawy na wodzie

Montreal Stan mężczyzny, który został postrzelony wczesnym rankiem w sobotę przez policjantów, po tym jak wjechał na teren rekreacyjny, jest ciężki, ale stabilny – powiedział oficer śledczy zajmujący się sprawą.
    28-latek wysiadł z łodzi w Old Port w Montrealu około 3 w nocy, wsiadł do swojego forda pick-upa i odjechał. Zaraz po tym zatrzymała go policja. Zamiast zatrzymać się, mężczyzna przyspieszył, zaczepiając bokiem samochodu o policjanta.
    W tym momencie funkcjonariusz oddał strzał w jego kierunku, raniąc kierowcę w górną część ciała – twierdzi policja.
    W samochodzie znajdowało się jeszcze dwoje pasażerów, ale żaden z nich nie jest ranny. Potrącony policjant także nie odniósł obrażeń, ale jest w szoku.
    Firma, która wynajęła łódź na zabawę, w której uczestniczył 28-latek, zgodziła się na podjęcie współpracy z policją.


Cudzoziemcy lubią nasze pepiery

Ottawa Zainteresowanie inwestorów zagranicznych inwestycjami w kanadyjskie papiery wartościowe przyczynia się do wzrostu wartości dolara, którego kurs względem euro osiągnął w poniedziałek rekordową wartość. Wynosił 1,2362 dol. za euro i 80,93 eurocenta za dolara, co jest najwyższym wynikiem od czasu stworzenia europejskiej waluty w styczniu 1999 roku.
    Silny dolar oznacza utrzymanie inflacji i kosztów pożyczek na niskim poziomie, ale także wysoki koszt eksportu, z którym muszą zmagać się producenci.
    Urząd statystyczny podaje, że w maju inwestorzy zagraniczni wykupili kanadyjskie obligacje za 16,67 mld dolarów, co jest największą kwotą od maja 2009. 9,47 mld dolarów z tej kwoty dotyczy rynku wtórnego.
    Mimo że rynek finansowy kanadyjski nie cieszy się tak pewną opinią jak Stanów Zjednoczonych, to umiejętność zróżnicowania ryzyka gospodarczego z uwzględnieniem rynków wschodzących oraz dobra sytuacja fiskalna kraju powodują duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych – mówi David Tulk, analityk strategiczny TD Securities.
    – Przewidujemy, że duże zainteresowanie kanadyjskimi papierami wartościowymi pomoże ograniczyć ich oprocentowanie i wzmocni walutę.


Sabat bikerów

angelsSaskatoon Setki  bikerów, członków jednego z cieszących się złą reputacją klubów motocyklowych, Hells Angels, ściągnęły w tym tygodniu do Saskatoon na doroczny ogólnokrajowy zjazd tej organizacji, kojarzonej powszechnie z handlem narkotykami i prostytucją.
    Angelsi spotykają się każdego roku w innym mieście Kanady i w tym roku przyszła pora na Saskatoon. Od czwartku do niedzieli ok. 250 delegatów będzie obradowało i zabawiało się w tym 222-tysięcznym mieście.
    Imprezie towarzyszy wzmożona obecność policji, tak mundurowej, jak po cywilnemu. To pokaz siły mający uspokoić miejscowych mieszkańców, by mogli czuć się bezpiecznie, ale również jest to pokaz siły dla samych bikerów – tłumaczy dziennikarz "Toronto Star" Peter Edwards, który specjalizuje się w tematyce bikersów.
    Dziennikarze CBC usiłowali uzyskać wywiad od przedstawiciela Hells Angels, ale nikt nie chciał rozmawiać z pracownikami mediów.
    Policja przekonuje mieszkańców, że nie powinni obawiać się bikerów, z drugiej strony, nie powinni też traktować ich jako członków niewinnego klubu motocyklowego. Hells Angels to organizacja kryminalna – ostrzegała rzeczniczka  policji Saskatoon, Alyson Edwards. – Są z tego znani i niejednokrotnie zostało to dowiedzione przed sądami, że angażują się w handel narkotykami, wymuszenia i morderstwa.
    Prawnik wynajęty przez Hells Angels na kilka zjazdowych dni tłumaczy jednak, że członkowie klubu nie szukają zaczepki i prawdopodobnie Saskatoon w czasie obrad zjazdu będzie najbezpieczniejszym miastem w Kanadzie.
    Powszechnie uważa się, że klub motocyklowy Hells Angels ma wiele wpływów w świecie polityki. Mimo że wielokrotnie jego członkom udowadniano zaangażowanie w przestępstwa kryminalne, to jednak organizacja nie została zdelegalizowana.

Chłodniej w nieruchomościach
Toronto W czerwcu obserwowaliśmy spadek zarówno cen, jak i liczby sprzedanych domów w Kanadzie – informuje Canadian Real Estate Association (CREA), dodając, że może zwiastować to koniec hossy na rynku nieruchomości, którą obserwujemy w ostatnich latach.
    Sprzedaż domów spadła o 1,3 proc. w czerwcu w porównaniu z majem i aż o 4,4 proc., gdy weźmiemy pod uwagę dane z tego samego miesiąca sprzed roku. Jest to pierwszy roczny spadek od kwietnia 2011. Ponad połowa rynków lokalnych, które bada CREA, odnotowała takie zjawisko. Są wśród nich Vancouver i Toronto, które dotychczas były uważane za najprężniej rozwijające się.
    Średnia (krajowa) cena domu sprzedanego w czerwcu  wyniosła 369.339 dol., co stanowi spadek o 0,8 proc. w odniesieniu do czerwca 2011, a w Vancouverze nawet 13,3 proc. CREA podkreśla jednak, że na niektórych rynkach, np. w Calgary, ceny wciąż rosną. Sytuacja w Toronto mimo wszystko też jest silnie ustabilizowana. Rejestr cen domów MLS, który obrazuje tendencje na pięciu najważniejszych rynkach, wzrósł od maja do czerwca o 5,1 proc., przy czym zasadniczy wzrost pochodzi właśnie od rynków w Toronto i Calgary.
    Liczba  domów wprowadzonych na rynek w czerwcu wzrosła o 1,4 proc. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem.
    Raport dostarcza kolejnych dowodów na nasycanie się rynku nieruchomości – powiedział Francis Fong, ekonomista TD Economics.
    – Rynek nieruchomości przez ostatnich kilka lat nie był zrównoważony, co było wywołane  rekordowo niskim poziomem stóp procentowych.


Bunkier mordercy
Barrie Zdaniem sąsiada, bunkier, znaleziony na działce w północnym krańcu miasta, miał pomóc właścicielowi i jego rodzinie przeżyć katastrofę. – Nic nie wiem o zaminowaniu i karabinach, ale wiem, że gromadził żywność, przygotowując się na koniec cywilizacji – powiedział dziennikarzom mężczyzna mieszkający nieopodal domu Williama i Renaty Feldhoffów. Bunkier o rozmiarach 10 x 18 x 6,5 stopy miał służyć jako schronienie dla obojga właścicieli domu. W środę policja poinformowała, że policyjni saperzy znaleźli w bunkrze 28 sztuk uzbrojenia, usuwając uprzednio 80 bomb i min domowej roboty. Znaleziono strzelby, broń samopowtarzalną i automatyczną. Początkowo policja weszła na teren posesji w związku z nierozwiązaną sprawą morderstwa 26-letniego Michaela Traynora z 1978 roku. Syn Williama, 54-letni Donald Feldhoff, jest oskarżony o morderstwo z premedytacją, zaś jego 75-letni ojciec o pomocnictwo. Ciało Traynora znaleziono skrępowane z dwiema ranami postrzałowymi. Donald przyznał się do morderstwa.

Kot mógł być domowy

Toronto Kuguar zastrzelony niedawno przez ontaryjską policję w środkowej części prowincji mógł być udomowiony, jednak jeśli tak było (przedstawiciele Ministerstwa Zasobów Naturalnych ustalili, że kotowaty został częściowo pozbawiony pazurów) – to nie pochodził z farmy lwów i tygrysów prowadzonej przez Nada Guha – zapewnia właściciel. Mógł należeć do kogokolwiek – tłumaczy, kuguary są w stanie pokonać setki kilometrów. Ciało ustrzelonego zwierzęcia poddawane jest analizie przez specjalistów na Uniwersytecie Guelph. Na ustalenie czy kot był dziki, czy nie, trzeba poczekać kilka tygodni.  Nada Guha ma na farmie dwa kuguary, sześć lwów i czarną panterę, ale wszystkie zwierzęta są na miejscu. W 2008 roku z przybytku uciekła jednak 150-kilogramowa pantera.

Ford chce działać

Toronto Burmistrz Toronto Rob Ford zaapelował do premiera prowincji Daltona McGuinty'ego o dodatkowe środki dla policji i wezwał gangsterów do opuszczenia metropolii.  Dzień po tym, jak w reakcji na poniedziałkową strzelaninę w  Scarborough, w której zginęły dwie osoby, a ponad 20 zostało rannych, burmistrz wezwał gangsterów, aby wynosili się z miasta – powiedział agencji prasowej QMI, że wystąpi do premiera o więcej środków dla TAVIS (Toronto Anti-Violence Intervention Strategy). Jeśli premier będzie mógł nam pomóc, będzie to wielki atut tego miasta – dodał. Program TAVIS został uruchomiony przez szefa policji Billa Blaira w 2006 roku i polega na zwiększeniu patroli pieszych w szczególnie zagrożonych dzielnicach. Burmistrz przeprowadził we wtorek wizję lokalną miejsca, gdzie doszło do tragedii. Powiedział później, że przyszedł moment, aby powiedzieć "basta!". – Jestem wstrząśnięty, to co zobaczyłem we wtorek, wyglądało jak scena działań wojennych – wszędzie ślady krwi.

Zapłacą ci, co zwykle

Toronto To ontaryjscy podatnicy, a nie odbiorcy energii elektrycznej; klienci Ontario Power Authority, zapłacą co najmniej 190 mln dol. za przeniesienie lokalizacji elektrowni gazowej z Mississaugi pod Sarnię. Żaden urzędnik za umiejscowienie trujących zakładów w sercu aglomeracji torontońskiej nie odpowie – potwierdził w poniedziałek minister finansów Ontario Dwight Duncan. Minister powiedział również, że w geście dobrej woli prowincja zapłaciła inwestorowi Greenfield South 10 mln dol. za wstrzymanie prac budowlanych. Decyzja o wstrzymaniu budowy elektrowni została podjęta tuż przed wyborami przez premiera Daltona McGuinty'ego co miało zwiększyć jego szansę na reelekcję. Obecnie za tę "zwiększoną szansę" zapłacą wszyscy wyborcy z własnej kieszeni. Zdaniem opozycyjnej Partii Postępowo-Konserwatywnej, podane koszty, 190 mln dol., to jedynie wierzchołek góry lodowej. Ja się sądzi, decyzja o wstrzymaniu budowy pomogła w uzyskaniu mandatu 5 posłom Partii Liberalnej kandydującym w pobliskich okręgach.

Whitby Gwałtowna burza, jaka w niedzielę przeszła nad Whitby w Ontario  tuż przed 2 po południu, spowodowała obrażenia co najmniej u 17 osób biorących udział w lokalnym festynie. Osoby te uczestniczyły w imprezie promującej żywność i siedziały pod wielkim namiotem, kiedy w jeden z metalowych słupków uderzył piorun. Porażonych karetki zabrały do szpitala, ale nikt nie doznał obrażeń zagrażających życiu. Ofiary skarżyły się na przejmujący ból towarzyszący uderzeniu pioruna.

Imam przywołuje niewiasty do porządku

Toronto Imam z Toronto Al-Haashim Kamena Antangena uważa, że kanadyjskie przepisy powinny zostać zmienione, tak by kobietom nakazać skromny ubiór. Zdaniem duchownego muzułmańskiego, dzięki temu moglibyśmy uniknąć wielu napadów na tle seksualnym. Przeciwko tego rodzaju sugestiom ostro zaprotestowały kanadyjskie organizacje reprezentujące prawa kobiet. Antangena publicznie wyraził swój pogląd w niedzielnej audycji radiowej. Z uznaniem wypowiedział się o słowach konstabla Michaela Sanguinettiego, który w ubiegłym roku, komentując gwałty na terenie Uniwersytetu York, powiedział tamtejszym studentkom, że kobiety – jeśli chcą uniknąć losu ofiary napaści na tle seksualnym, nie powinny ubierać się "jak dziwki". Wypowiedź ta wywołała powszechne oburzenie.


Hałas w debacie

Etobicoke Jednym z tematów kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających w Etobicoke Centre (o ile Sąd Najwyższy utrzyma w mocy decyzję Ontario Superior Court i unieważni wynik wyborów z 2 maja 2011 roku) będzie z pewnością kwestia hałasu na terenach wokół lotniska.
    Mieszkańcy okręgu skarżą się, że ostatnio wzrosła częstotliwość nocnych lotów. – Takie loty bezpośrednio pogarszają zdrowie ludzi, ponieważ zakłócają im sen; wpływają na jakość życia – tłumaczył Donald Beggs, były przewodniczący miejscowego stowarzyszenia właścicieli nieruchomości   
    W grudniu ubiegłego roku zarządzające lotniskiem Pearsona Greater Toronto Airport Authority wystąpiło o zgodę na zwiększenie liczby nocnych lotów. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, liczba nocnych startów i lądowań wzrośnie  z obecnych 38 do 47 w roku 2013.


   Toronto Kanadyjski instytut meteorologiczny potwierdził w środę, że podczas wtorkowych burz, w okolicy Athens, w pobliżu Brockville oraz w Summerstown, na wschód od Cornwall, przyziemiły tornada.
    Nie były silne – w skali pięciostopniowej oceniano je na 2 od dołu. Mimo to poczyniły wiele szkód w drzewostanie. W związku z  frontem burzowym, w wielu miejscowościach obowiązywało ostrzeżenie przed tornadem.
    Ulewy spowodowały również podtopienia.


Koniecznie trzeba coś zrobić

Toronto Ontaryjscy politycy apelują do władz federalnych o podjęcie zdecydowanych działań w następstwie tragicznej strzelaniny, jaka miała miejsce w Scarborough. Ich zdaniem, konieczne jest wprowadzenie zakazu posiadania pistoletów.
    Ontaryjski minister spraw wewnętrznych John Gerretsen powiedział w programie CBC Power and Politics, że najnowsze wydarzenia w Scarborough pokazują, dlaczego wprowadzenie takiego zakazu w Kanadzie staje się konieczne. Gerretsen przypomniał, że władze Ontario naciskały już na Ottawę w tej kwestii. Dodał, że temat będzie poruszany podczas zbliżającego się spotkania ministrów prowincji z burmistrzem Toronto Robem Fordem.
    Ten ostatni uważa, że powinno się zaostrzyć sankcje karne za posiadanie broni krótkiej. – Trzy lata za posiadanie pistoletu – to śmiesznie, za to powinno się orzekać  poważne kary – dodał.


Toronto Dwudziestokilkuletni człowiek został w czwartek nad ranem znaleziony martwy w piaskownicy na placu zabaw szkoły Flemington Public w pobliżu Lawrence Ave. i Allen Rd. Jest to czwarta ofiara zastrzelona w Toronto w ciągu niespełna tygodnia.
    Wcześniej w Scarborough17-letni chłopak został zaatakowany maczetą, po tym jak odmówił oddania bandycie swojego telefonu komórkowego. Ofiara uciekła zatrzymując autobus komunikacji miejskiej, ale nawet wówczas  napastnik nie przestawał zadawać ciosów. Kierowca wezwał pomoc i policjanci aresztowali sprawcę ukrywającego się pod zaparkowanym samochodem.
    Ofiarę przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. 19-letni Gajan Ponniah z Markham oskarżony jest o usiłowanie morderstwa i napad rabunkowy.


Mississauga Szpital Trillium w Mississaudze ma problem z epidemią C.difficile – od czerwca zarejestrowano 17 przypadków.
    Rzeczniczka Trillium Patti Cochrane powiedziała, że  liczba zachorowań nabytych w szpitalu wynosi w tym miesiącu 5. Jak na razie nikt nie zmarł z powodu tej choroby. Cochrane powiedziała, że nie ma dowodów, jakoby do zakażeń dochodziło z powodu złej higieny czy niewłaściwej sterylizacji. W czasie epidemii z 2010 roku przypadki zachorowań koncentrowały się w jednej części szpitala, obecnie nie.


Mississauga Negocjatorzy reprezentujący 280 strajkujących pracowników komunalnych regionu Peel doszli do porozumienia w z władzami, co oznacza, że strajk trwający od 4 czerwca może wkrótce zostać zakończony.
    Potrzebna jest jeszcze ratyfikacja kontraktu przez pracowników.
    W minionym tygodniu do pracy wróciło 600 pracowników transportu TransHelp, po tym jak ich związek zawarł porozumienie płacowe.
    Warunki porozumienia pracowników komunalnych nie będą ujawnione do czasu ratyfikacji.


Ludzie się strzelają

Toronto Od początku tygodnia w Toronto zostały zastrzelone cztery osoby. Władze lokalne mówią, że już najwyższy czas połączyć siły w walce z coraz częściej występującą przemocą.
    W czwartek rano policja w Toronto została wezwana na teren szkoły, gdzie znaleziono ciało mężczyzny.  Po poniedziałkowej strzelaninie w Scarborough politycy podjęli starania, by zakazać posiadania broni i wzmocnić wsparcie policji.
    W przyszłym tygodniu mer Toronto Rob Ford i premier Ontario Dalton McGuinty spotkają się z szefem policji Billem Blairem, aby dyskutować o środkach, które mogą być podjęte, by przeciwdziałać podobnym zajściom.
    Liderzy społeczności murzyńskiej Toronto także nalegają na udział w spotkaniu, aby omówić sposoby budowania silniejszych więzi społecznych i przeciwdziałać demoralizacji młodzieży.
    Margaret Parsons z African Canadian Legal Clinic twierdzi, że zbyt wielu młodych Murzynów traci życie w wyniku strzelanin, a receptą na zapobieganie temu  jest właśnie rozwijanie więzi społecznych i wzmożenie działań policyjnych.
    Jej zdaniem to, że przedstawiciele środowisk murzyńskich nie zostali zaproszeni do rozmów, jest nie do przyjęcia.
    – Nie chcemy, aby decyzje o rozwiązywaniu problemów nas dotyczących toczyły się bez nas – mówi Parsons. – Powinniśmy tam być, chcemy rozmawiać i oczekujemy tego.
    Niektórzy mieszkańcy okolicy, w której miała miejsce ostatnia strzelanina wyrażają frustrację, że musiało dojść do tragedii, by zwrócono uwagę na ich problemy.
    Radny Adam Vaughan powiedział w czwartek, że z punktu widzenia mieszkańców zatrzymanie przez policję osób, które brały udział w strzelaninie, niczego nie zmieni. Pozostanie strach, który niekiedy jest bardziej niszczący.
    Vaughan podkreśla, że ofiarami przemocy są także zastraszeni ludzie czy dzieci, które boją się wyjść z domu ze względu na bezpieczeństwo. To są długofalowe skutki, które dotykają całą okolicę miejsca strzelaniny.
    John Schade dwa lata temu podczas spaceru w parku widział postrzelonego mężczyznę. Podbiegł do niego, by mu pomóc. Do dzisiaj wydarzenie to wywołuje nocne koszmary. Prawie nie śpi od tamtego dnia; on też jest ofiarą przemocy...
    Tymczasem w czwartek policja poinformowała o aresztowaniu 19-letniego mężczyzny, któremu zarzuca się udział w poniedziałkowej strzelaninie, kiedy to podczas wielkiej imprezy ulicznej dwie rywalizujące ze sobą grupy gangsterów otworzyły ogień, zabijając dwie osoby i raniąc 23.
    19-letni Nahom Tsegazab został oskarżony o "nieostrożne strzały z broni palnej" – mężczyzna został w poniedziałek ranny i przebywa w szpitalu. Nie postawiono mu zarzutów związanych z morderstwem.
    W poniedziałek zastrzeleni zostali 14-letnia Shyanne Charles z Toronto i 23-letni Joshua Yasay z Ajax.
    Policja wciąż apeluje do świadków zdarzenia o kontakt, poszukuje się również zdjęć fotograficznych i materiałów wideo nakręconych podczas zajścia. Wielu świadków boi się jednak mówić.
    Szef policji nie kryje, że strzelanina najprawdopodobniej związana była z porachunkami przestępczych organizacji. Według świadków, dwóch młodych mężczyzn zaczęło najpierw strzelać do siebie, a potem w tłum.
    W poniedziałek odbędzie się pogrzeb 23-letniego Yasaya.
   


Toronto Torontońska policja ostrzegła w czwartek po południu, że w części Etobicoke nie działa numer alarmowy 911. Awaria spowodowana została przerwaniem naziemnego kabla.
    Pomocy nie mogli wezwać mieszkańcy kwartału ograniczonego ulicami Rathburn, Hwy 427, Bloor i Mill. Kłopoty wystąpiły też w innych odizolowanych "kieszeniach".
    Telefony były tam głuche; nadal można było wzywać pomocy przez komórki.


Nieładnie

Mississauga 61-letni nauczyciel w  szkole Applewood Heights Secondary został oskarżony o wykorzystywanie seksualne 17-letniej dziewczyny. Zdarzenie miało miejsce w Township of King.
    Policja rozpoczęła dochodzenie we wtorek po otrzymaniu informacji związanej z młodą dziewczyną w miejscu publicznym. W rezultacie przeprowadzonych działań policjanci aresztowali Dennisa McDermotta z Bolton.
    Kuratorium regionu Peel potwierdziło w czwartek, że aresztowany jest nauczycielem. W 2009 roku znalazł się na liście osób opłacanych z pieniędzy podatników, a zarabiających powyżej 100 tys. dol. – jako nauczyciel historii zarobił 109.312 dol.


Przegrał z     prądem

Scarborough 24-letni mężczyzna został wyciągnięty z wód jeziora Ontario w pobliżu Bluffers Park w Toronto, bez oznak życia. Po raz ostatni widziano go żywego w czwartek ok. 4 po południu.
    Sierżant Al Locken powiedział CityNews, że 24-latek nie był dobrym pływakiem, a poszedł się kąpać do  wzburzonej wody.
    Wciągnęły go fale i prąd.

Rodzice nie upilnowali
Wasaga Beach 9-letni chłopak wyciągnięty w środę z wody w Wasaga Beach zmarł po przetransportowaniu do szpitala – potwierdziła policja OPP, nie podano szczegółów zajścia.
    W akcji poszukiwawczej użyto śmigłowca policyjnego.

Brat brata
Toronto Policja poinformowała, że zgłosił się morderca 42-letniego mieszkańca Mississaugi Claytona Wrighta. Ofiara została zastrzelona we wtorek po meczu piłki nożnej w Eglinton Flats Park.
    Do morderstwa przyznał się 38-letni brat ofiary Winston Wright. Sprawca oddał się w ręce policji na  terenie 12. komisariatu.


Wybory do sądu

Ottawa Sąd federalny postanowił zezwolić na proces sądowego podważenia wyników wyborów federalnych w 2011 roku w  siedmiu okręgach na terenie całego kraju.
    Grupa wyborców wspierana przez Council of Canadians chce, aby sąd anulował wynik z powodu automatycznych rozmów telefonicznych, za sprawą których w dniu wyborów kierowano wyborców do niewłaściwych lokali wyborczych.
    Siedem posłów Partii Konserwatywnej, którzy zdobyli mandaty w tych okręgach prosiło sąd o oddalenie wniosku zanim nastąpią pełne przesłuchania, jednak sędzina Martha Milczynski uznała, że sprawa ta każe postawić poważne pytania o uczciwość procesu demokratycznego.

Ostatnio zmieniany piątek, 20 lipiec 2012 22:48
piątek, 13 lipiec 2012 11:31

Wiadomości z Kanady i Toronto 13. 07. 2012

Napisał

Ten wyrok zadecyduje o demokracji
opitz1Ottawa
Kanadyjski Sąd Najwyższy poinformował, że bada odwołanie konserwatywnego posła Teda Opitza od wcześniejszego orzeczenia sądu apelacyjnego Ontario, które podważyło rezultaty wyborów w okręgu Etobicoke Centre, gdzie Opitz wygrał 26 głosami z dotychczasowym posłem Partii Liberalnej Borysem Wrzesnewskim.
    Sąd Najwyższy badał czy błędy popełnione przez urzędników Election Canada wpłynęły na ostateczny rezultat.
    Wrzesnewskyj zaskarżył wynik wyborów, ponieważ uznał, że miały miejsce nieprawidłowości przy głosowaniu. Ontario Superior Court orzekł, że Elections Canada – agencja nadzorująca wybory – dopuściła się poważnych błędów. Sąd uznał, że w przypadku 79 badanych głosów nie można ustalić, czy głosujący mieli prawo do udziału w wyborach.
    Prawnicy Teda Opitza i Borysa Wrzesnewskiego przedstawią teraz stanowiska przed sędziami SN, którzy specjalnie wrócili z wakacyjnej przerwy, aby orzec w tej sprawie. Jeśli orzeczenia utrzyma poprzedni wyrok w mocy, premier Stephen Harper będzie musiał rozpisać wybory uzupełniające w okręgu Etobicoke Centre.
    Sąd po wysłuchaniu stron we wtorek dał sobie czas do namysłu. Z  nieoficjalnych informacji wynikało, że zdania sędziów SN były podzielone.
    Postępowanie ustali, czy sędzia sądu niższej instancji miał prawo unieważnić wynik wyborów w okręgu Etobicoke Centre i wymusić wybory uzupełniające.
    Proces jest z wielką uwagą obserwowany również w Albercie i Saskatchewanie, których przedstawiciele ds. elekcji mają oficjalny status w toczącym się postępowaniu.
    Dla instytucji organizującej wybory, Elections Canada, w grę wchodzi reputacja.
    W grę wchodzi również mandat posła polskiego pochodzenia Teda Opitza, który deklaruje udział w ewentualnych wyborach uzupełniających. Jednak obecnie krajobraz polityczny jest inny niż rok temu, gdy odbywały się wybory – popularność rządzących konserwatystów znacznie spadła.
    Jak powiedziała kierująca składem sędzia Beverley McLachlin, trzeba przyjąć jakąś granicę błędów urzędniczych, po przekroczeniu której nie można twierdzić, że wybory odbywały się uczciwie.
    Ted Opitz uważa, że w każdych wyborach dochodzi do błędów urzędniczych. – Ludzie się mylą,  pracując przy wyborach długie godziny, wiele uczciwych ludzi, czasem coś ich rozkojarzy – kto wie? – przekonywał dziennikarzy.
    W sądzie przedstawiciel Elections Canada ujawnił, że już po wyroku Supreme Court of Ontario znaleziono na listach głosujących 44 z 52 zakwestionowanych wyborców.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 lipiec 2012 04:21
poniedziałek, 09 lipiec 2012 20:45

Aktualizacja poniedziałek 9 lipca

Napisał

Ważą się losy mandatu Teda Opitza

opitz1Ottawa Kanadyjski Sąd Najwyższy poinformował, że rozpatrzy odwołanie konserwatywnego posła Teda Opitza na wcześniejszego orzeczenie sądu apelacyjnego Ontario, które podważyło rezultaty wyborów w okręgu Etobicoke Centre, gdzie Opitz wygrał 26 głosami z dotychczasowym posłem Partii Liberalnej Borysem, Wrzesniewskyjem. Sąd Najwyższy zbada, czy błędy popełnione przez urzędników Election Canada wpłynęły na ostateczny rezultat.
Wrzesniewskyj zaskarżył wynik wyborów ponieważ uznał, że miały miejsce nieprawidłowości przy głosowaniu. Ontario Superior Court orzekł że Elections Canada - agencja nadzorująca wybory - dopuściła się poważnych błędów. Sądzie uznał, że w przypadku 79 badanych głosów nie można ustalić, czy głosujący mieli prawo do udziału w wyborach.
Prawnicy Teda Opitza i Borysa Wrzesniewskyja przwedstawią teraz stanowiska przed sędziami SN, którzy specjalnie wrócili z wakacyjnej przerwy, aby orzec w tej sprawie. Jeśli orzeczenia utrzyma poprzedni wyrok w mocy, premier Stephen Harper będzie musiał rozpisać wybory uzupełniające w okręgu Etobicoke Centre.

Ofiary chcą pieniędzy

zawalonymallElliot Lake Ofiary niedawnego zawalenia budynku galerii handlowej w Elliot lake w Ontario wystąpiły na drogę sądową w procesie zbiorczym (class action) przeciwko właścicielom galerii, oraz władzom miejskim. 23 dach Algo Centre Mall zawalił się powodując śmierć dwóch kobiet. 22 osoby zostały ranne a setki straciły pracę. Pozwanymi są Eastwood Mall Inc. oraz oddzielne prezes tej firmy Robert Nazarian. Na liście pozwanych jest także prowincja Ontario.


Strajk techników nuklearnych

Toronto Przed elektrowniami atomowymi w Ontario, Nowym Brunszwiku i Quebecu ustawiły się w poniedziałek pikiety strajkujących techników, naukowców i inżynierów nuklearnych. Związek zawodowy Society of Professional Engineers and Associates (SPEA) poinformował, że pracownicy przemysłu atomowego zatrudnieni przez SNC-Lavalin Group Inc. przystąpili do strajku w związku z negocjowaną umową zbiorową.
SPEA wydało w poniedziałek oświadczenie, z którego wynika, że mimo kilku tygodni negocjacji nie ma porozumienia między członkami stwarzyszenia a Candu Energy.

 

Wielki powrót wielkiego kota

Cougar closeupMuskoka Ontaryjskie Ministerstwo zasobów naturalnych potwierdziło w poniedziałek, że zwierzę zastrzelone w czasie weekendu przez policję to kuguar, Jest to pierwsze potwierdzone zastrzelenie tego zwierzęcia od roku 1884. Powszechnie uważano je za wytrzebione w prowincji. Policję wezwano po tym, jak wielki kot rozszarpał psa.

piątek, 06 lipiec 2012 18:28

Wiadomości z Kanady i Toronto 06. 07. 2012

Napisane przez

Nic tylko brać i jechać

immigration to canadaToronto Władze federalne oferują osobom, których wnioski azylowe zostały odrzucone, 2000 dol. oraz darmowy bilet lotniczy, by wróciły tam, skąd przyjechały – jest to nowy program zarządzany prze Canada Border Services Agency i International Organization for Migration. Został rozpoczęty w ubiegłym tygodniu na terenie aglomeracji torontońskiej.
Program o nazwie Assisted Voluntary Return and Reintegrations stworzono z myślą o uchodźcach, których wnioski oraz apelacje zostały odrzucone. CBSA ma obowiązek usunąć ich z kraju, ale władze federalne chcą im dać impuls do dobrowolnego wyjazdu.
Ci, którzy się zakwalifikują, otrzymają od 1000 do 2000 dol. gotówką i bilet na samolot. Na potrzeby programu zabudżetowano 31,9 mln dol.
Jak twierdzą władze federalne, program ma wiele zabezpieczeń chroniących przed oszustwami. Podobne programy prowadzone we Francji wobec obywateli Rumunii sprawiły, że wielu azylantów brało pieniądze, odwiedzało rodzinę w kraju, a następnie wracało i ponownie prosiło o azyl.
Program potrwa do marca 2015 roku.
W założeniu inicjatywa ta ma zaoszczędzić podatnikom pieniądze u-żywane dzisiaj na tropienie i deportowanie osób, których wnioski azylowe zostały odrzucone. Oprócz kieszonkowego obiecane środki zostaną przekazane dopiero w kraju docelowym.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 lipiec 2012 04:22
wtorek, 03 lipiec 2012 21:26

Aktualizacja wtorek 3 lipca

Napisane przez

Manhattanizacja Toronto

downotwnToronto Zdaniem analityków rynku nieruchomości, marzenia o własnym mieszkaniu w centrum Toronto ulegną w nadchodzącej dekadzie poważnemu przewartościowaniu, a to z powodu drastycznego wzrostu cen. Mówi się, że ceny w Toronto mogą zacząć przybliżać się do tych na Manhattanie.
Ciśnienie cenowe widać już dzisiaj, kiedy wystawione na sprzedaż domy wolno stojące nierzadko osiągają ceny wyższe o 200 tys. dol od wywoławczych w rezultacie przelicytowywania się nabywców. Wraz z malejącą liczbą nowych domów trafiających na rynek, cena domów jednorodzinnych i szeregowych powinnan w najbliższych dziesięciu latach wzrosnąć w Toronto o 30 do 50 proc. Cena mieszkań własnościowych pozostanie raczej stała, a to z uwagi na olbrzymią podaż nowych mieszkań w nowo budowanych blokach. Scenariusz ten sprawia, że osoby chcące pozostać w centrum będą musiały się pogodzić z mieszkaniem w condominiach.
- Jest to zjawisko, które jeden z potentantów real estate Brad Lamb określa, jako manhattanizację Toronto. W Nowym Jorku, nawet jeśli jesteś bankierem inwestycyjnym, zarabiającym milion dolarów rocznie nadal nie stać cię na dom wolno stojący na Manhattanie, dlatego wybierasz condo - tłumaczy. Zjawisko takie można zaobserwować we wszystkich wielkich metropoliach, jak Hongkong, Tokio, Londyn czy Paryż.
Obecnie w Toronto trwa budowa 132 bloków mieszkalnych o wysokości od 12 do 40 pięter. Stawia to nasze miasto na pierwszym miejscu w Ameryce, na drugim jest Meksyk-Miasto z 88 wieżowcami, na trzecim Nowy Jork z 86. Pierwszą piątkę zamykają Chicago z 17 wieżowcami mieszkalnymi i Miami z 16. W ciągu najbliższych 18 miesięcy na rynek w Toronto trafi 53 tys. nowych mieszkań własnościowych w condominiach.
W Toronto rodzina nadal jednak może kupić dom wolnostojący o ile zrezygnuje z wymagań, jeśli chodzi o jakość wykończenia i zdecyduje się kupić na wschód od Danforth Ave, gdzie wciąż dom można mieć za jedyne 500 tys. dol.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 lipiec 2012 04:23
piątek, 29 czerwiec 2012 10:43

Wiadomości z Kanady i Toronto 29. 06. 2012

Napisał

Film o Polkach na TIFF
Toronto Film o parze kanadyjskich nastoletnich sióstr polskiego pochodzenia został zgłoszony na torontoński festiwal filmowy – TIFF.
    Okrzyknięte przez media mianem "panienek z wanny" (Bathtub girls), dziewczęta zamordowały w styczniu 2003 roku swoją matkę w rodzinnym domu podając jej do kąpieli alkohol zaprawiony tabletkami znieczulającymi. Kobieta utopiła się i przez rok policja kwalifikowała zdarzenie jako nieszczęśliwy wypadek. Jedna z dziewcząt zwierzyła się jednak ze zbrodni koledze, ten powiadomił policję. Detektywi wyposażyli jego samochód w podsłuch i w ten sposób otworzono ponownie śledztwo.
    Polki, które w chwili dokonywania przestępstwa miały 15 i 16 lat, skazano na 10 lat więzienia jako młodociane. Dzisiaj mają 24 i 25 lat i kończą uniwersytet. Z zasądzonej kary odsiedziały jedynie 4 lata.
    W 2008 roku reporter gazety "Toronto Star" Bob Mitchell opublikował książkę napisaną na kanwie tej sprawy, a zatytułowaną "The Class Project: How To Kill a Mother – the true story of Canada Infamous Bathtub Girls".
    Na podstawie tej książki powstał film "Perfect Sisters", który producent Stan Brooks zgłosił na festiwal. W rolach sióstr występują aktorki Abigail Breslin i Georgie Henley.
     Mira Sorvino – nagrodzona Oscarem – odgrywa, cierpiącą na problem alkoholowy, matkę Polek.

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2012 21:41