Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

środa, 30 sierpień 2017 16:06

Brat Roba Forda staje w szranki

Napisał

Toronto Doug Ford poinformował że zamierza aktywnie włączyć się do polityki. W rozmowie z Toronto Sun brat byłego burmistrza Toronto zapowiedział niebawem oświadczenie w tej sprawie. Wcześniej w rozmowie z News Talk 1010 Ford stwierdził że nie wie jeszcze czy będzie starał się o mandat posła do legislatury prowincji z ramienia partii postępowo-konserwatywnej czy też będzie ubiegał się w roku przyszłym o stanowisko burmistrza piastowane dzisiaj przez Johna Tory. Wiele osób uważa że Doug Ford może być poważnym konkurentem dla obecnego burmistrza oskarżanego o sprzeniewierzenie się swym obietnicom wyborczym. Doug Ford zamierza kontynuować linię polityczną swojego zmarłego brata Roba, sprowadzającą się do znacznych oszczędności i cięć w wydatkach.
Obserwatorzy sceny politycznej spekulują że gdyby w najbliższych wyborach federalnych prowincyjnych wygrała ponownie dotychczasowa premier Kathleen Wynne, to czymś naturalnym będzie utrata stanowiska przez Patricka Browna, obecnego lidera partii konserwatywnej, co otworzy możliwość zdobycia pozycji lidera albo przez Douga Forda albo przez córkę byłego premiera federalnego Briana Murlonya Caroline. Na razie są to jednak czyste spekulacje.

wtorek, 29 sierpień 2017 10:43

Jesień będzie ciepła i kolorowa

Napisał

Ottawa Po huśtawce pogodowej tegorocznego lata, kiedy to w niektórych regionach Kanady było wyjątkowo upalnie i sucho, a w innych chłodno i deszczowo, krajowy instytut meteorologii zapowiada ciepłą jesień. Na większości obszaru Kanady najbliższe 2 miesiące powinny być cieplejsze niż zwykle - mówi klimatolog Dave Phillips. Dla mieszkańców wschodnich terenów oznacza to ulgę porównaniu do mokrego i chłodnego lata Phillips mówi, że kraj podzielił się na pół; na Zachodzie było zbyt dużo lata, na wschodzie za mało, teraz przeciętna temperatura we wszystkich kanadyjskich prowincjach powinna być wyższa.
Oznacza to również że możemy się już cieszyć na wspaniałe kolory jesieni. Dostatek deszczu i brak długotrwałych upałów spowodował, że w tym roku liście są zdrowe - mówi Phillips - sam fakt, że większość liści wciąż jest na drzewach o tej porze lata oznacza, że możemy spodziewać się niezwykłych kolorów jesienią.

wtorek, 29 sierpień 2017 09:41

Nie tylko w Teksasie

Napisał

Windsor Policja w Windsor poinformowała we wtorek że po poniedziałkowych gwałtownych opadach wiele ulic jest całkowicie zalanych Kanadyjski instytutu meteorologii ostrzegał przed opadami w Windsor, Leamington i Essex County, gdzie na niektóre obszary spadło 75 ml deszczu a kolejne 25 ml było zapowiadane we wtorek. Synoptycy ostrzegali przed gwałtownym wzbieraniem rzek i zbieraniem się wody na drogach. Apelowano o ostrożność.

poniedziałek, 28 sierpień 2017 15:53

Podpalili i zabili

Napisał

Edmonton Edmontońska policja oskarżyła dwoje nastolatków w związku z pożarem w którym zginęło dziecko, a siedem osób straciło dach nad głową. Policja uważa że pożar przy 1040 Armitage Crescent został zapoczątkowany kiedy umyślnie podpalono meble na patio. Dziecko zmarło w szpitalu Edmonton nad ranem.

Dziewiętnastoletni Bronson Woycenko oraz osiemnastoletnia Jessica Tammerand, którzy wynajmowali dom zostali w piątek aresztowani. Woycenko postawiono zarzut morderstwa drugiego stopnia, podpalenia oraz oszustwa na kwotę poniżej 5000 dol., Tammerand jest oskarżona o podpalenie i oszustwo poniżej 5000 dol. Pięciomiesięczny Hunter zmarł w rezultacie zatrucia dymem.

Właściciel domu powiedział w sobotę, że usiłował eksmitować lokatorów, ponieważ kradli rzeczy z wynajmowanego domu oraz niszczyli sprzęt. Zdaniem właściciela, młodzi ludzie nie mają do niczego szacunku i on nie rozumie ich logiki...

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2017 17:22
poniedziałek, 28 sierpień 2017 15:49

Ludzie pluli na siebie - demonstracje w London

Napisał

London W sobotę dwie grupy protestujące określane przez reporterów, jako "przeciwnicy islamu" oraz "protestujący przeciwko nienawiści" przeprowadziły, w większości pokojowe, konkurencyjne demonstracje przed ratuszem miejskim w London. Policja zatrzymała dwie osoby. Wiece były spokojne, choć "protestującej przeciwko nienawiści" byli liczniejsi od tych określanych, jako "antyislamscy". Według szacunków policji, tłum liczył łącznie około 500 osób i rozciągał się od stopni ratusza do Dufferin st. Do ostrej wymiany zdań między protestującymi doszło w związku z oskarżeniami o plucie na ludzi. Policja utworzyła wówczas kordon wokół grupy "przeciwników nienawiści".


Jeremy Larivee powiedział, że został uderzony przez członka grupy określającej się jako The Three Percenters; grupa ta ma swą siedzibę w Stanach Zjednoczonych i pełniła rolę ochrony dla demonstracji Pegida Canada London znanej również jako "kanadyjscy patrioci przeciwko islamizacji achodu. (Patriots of Canada Against the Islamization of the West). Członek grupy "Trzy procent" został zatrzymany przez policję i odprowadzony. Druga aresztowana osoba to uczestnik przeciwnej demonstracji. Kiedy członkowie Pegidy zaczęli opuszczać zgromadzenie, wyprowadzona również młodą kobietę. Podobną napluła na uczestniczkę anty-protestu z organizacji Suffragettes Against Silence.
Dan DuBois, krajowy prezes organizacji o nazwie Canadian Combat Coalition, która domaga się ochrony kanadyjskiego dziedzictwa, powiedział że demonstrowano wraz z Pegidą przeciwko nielegalnej imigracji i islamowi by "starać się zachować to czym Kanada jest dzisiaj" .
Protestujący przeciwko islamizacji spokojnie rozeszli się, towarzyszyła im do samochodów, depcąc po piętach liczna grupa protestujących "przeciwko nienawiści".


Burmistrz Matt Brown powiedział że jest dumny z mieszkańców miasta ponieważ obydwa protesty odbywały się pokojowo. Dodał, że jest zachęcony też tym, że większość mieszkańców uważa iż w London nie ma miejsca na rasizm i bigoterię. Wcześniej, we wtorek Brown przedłożył rezolucję na posiedzeniu rady miasta, która ma zabronić używania przestrzeni publicznej City of London oraz posiadanych przez miasto budynków przez grupy oraz organizacje, których ideologia "kłóci się z ideami City of London".


Takie sformułowania spotkały się z krytyką obrońców wolności wypowiedzi Amir Farahi z mającego siedzibę w London think-tanku zgadza się że nienawiść bigoteria nie powinny mieć miejsca w London, ale uważa że druga część rezolucji stwarza problemy i apeluje o jej odwołanie. Między innymi dlatego, że nie wiadomo co dokładnie oznacza określenie "ideologia sprzeczna z zasadami City of London. Jego zdaniem, tego rodzaju rezolucja jest również sprzeczna z konstytucją, a użyte sformułowanie daje nieograniczone możliwości nadużyć i stosowania wobec przeciwników politycznych.

czwartek, 24 sierpień 2017 21:34

Przegląd tygodnia, piątek 24 sierpnia 2017

Napisał

Miasto kontra organizacje pro-life?

Toronto Coraz młodsze osoby uczestniczą w Toronto w obronie życia poczętego, prowadząc kampanię na ulicach miasta. Nie wszystkim się to podoba. Radna Sarah Doucette z dzielnicy Parkdale-High Park wraz z grupą mieszkańców domaga się zakazu prezentowania billboardów ze zdjęciami wyabortowanych płodów ludzkich. Jej zdaniem, są to „wulgarne zdjęcia”, obrazy narzucane mieszkańcom wbrew ich woli.
Niektórzy mieszkańcy dzielnicy Swansea poskarżyli się policji na działaczy pro-life prezentujących tablice ze zdjęciami na najruchliwszych skrzyżowaniach. Policja nie może jednak nic zrobić, ponieważ, o ile nie dochodzi do przypadków nękania przechodniów lub blokowania ruchu, prezentowanie billboardów nie narusza żadnego prawa. Doucette chce, aby rada miasta Toronto uchwaliła stosowne przepisy miejskie zabraniające prezentowania drastycznych zdjęć.
Akcję pro-life prowadzi organizacja z Mississaugi o nazwie Canadian Centre for Bioethical Reform, która tego lata zatrudniła 19 studentów do prowadzenia kampanii na ulicach, głównie w godzinach południowego szczytu lunchowego. W Calgary, gdzie organizacja również jest obecna, tamtejsi radni ustanowili już taki zakaz. Stojąca z grupą 22-letnia Oriyana Hrychyshyn tłumaczy, że przechodnie nie powinni oburzać się z powodu drastycznych zdjęć, lecz faktu, iż każdego dnia 300 nienarodzonych dzieci jest kawałkowanych i wyciąganych z łona matek. Protestujący z billboardami bardzo chętnie rozmawiają z przechodniami i zachowują się bardzo spokojnie – przyznaje reporter dziennika „Toronto Star”.

Polityczna poprawność do kwadratu

Hamilton Federacja ontaryjska nauczycieli szkół podstawowych podjęła rezolucję, by zaapelować do kuratoriów całej prowincji o usunięcie nazwiska pierwszego premiera Kanady sir John A. Macdonalda z nazw szkół. Proponentem rezolucji jest Felipe Pareja, nauczyciel francuskiego w regionie Peel. Pareja uważa, że choć sir John A. Macdonald powszechnie uważany za ojca Konfederacji, przyczynił się do scalenia Kanady poprzez budowę transkontynentalnej kolei, to jednak podczas tej budowy dochodziło do wielu złych rzeczy, a Indianie umierali z głodu. 
Były minister spraw zagranicznych Kanady John Baird określa to posunięcie jako polityczną poprawność do kwadratu. – Jest to jedna z najbardziej szalonych i śmiesznych propozycji, jaką kiedykolwiek słyszałem, próba wymazania kanadyjskiej historii pod pozorem radykalnej politycznej poprawności, nie mogę uwierzyć, że przeciętny nauczyciel w Ontario poparłby tego rodzaju żałosne pomysły – powiedział Baird, który również wspiera inicjatywę zmiany nazwy Ottawa River Parkway na Sir John A. Macdonald Parkway...

Reforma emerytalna uderza w biednych

Ottawa Zmiany w programie emerytalnym Canada Pension Plan (CPP) spowodują, że 243 tys. emerytów przestanie kwalifikować się do pobierania Guaranteed Income Supplement – wynika z raportu głównego aktuariusza Kanady. Potwierdza to obawy podnoszone w trakcie debaty nad reformą systemu CPP; że zmuszenie Kanadyjczyków o najniższych dochodach do zwiększenia składek na CPP w okresie pracy nie leży w ich najlepiej pojętym interesie. 
Wyższe świadczenia programu CPP oznaczać będą, że niektórzy emeryci o niskich dochodach nie będą się już kwalifikować do GIS. Świadczenia GIS są oparte i zależą od wysokości dochodu i całkowicie zanikają w przypadku emerytów o dochodach ponad 17 688 dol. rocznie. Świadczenia Old Age Security (OAS) oraz GIS (które są częścią OAS) są wypłacane z dochodów budżetu państwa, a tymczasem świadczenia CPP są wypłacane z oddzielnego konta, zasilanego przez składki pracodawców i pracowników potrącane z wynagrodzenia i zarządzanego niezależnie przez Canada Pension Plan Investment Board. 
Niedawno rząd opublikował raport głównego aktuariusza kraju Jeana-Claude’a Menarda na temat Old Age Security – programu, który obejmuje GIS. Dokument ten po raz pierwszy pokazuje, w jakim stopniu wyższe składki CPP,

środa, 23 sierpień 2017 16:18

Mamo, mamo, popatrz!

Napisał

Vancouver Młoda mama, Eleri Froude z Gibsons, w Kolumbii Brytyjskiej nie mogła wyjść ze zdziwienia i przerażenia, kiedy jej dwu i pół letni syn wrócił do domu z niedźwiedziem. Dziecko krzyczało, "mamo, mamo, popatrz!" Kobieta zatrzasnęła drzwi, ale duży samiec usiłował nadal dostać się do środka. Jej znajomy odstraszał niedźwiedzia krzykiem i biciem w garnki, w końcu przy pomocy krzesła wypchnął go za drzwi, a następnie uderzył pięścią w nos. Wtedy niedźwiedź ustąpił.
Policja RCMP zaalarmowana przez kobietę próbowała odstraszyć niedźwiedzia przy pomocy syreny i butelek z wodą, ale ten wrócił do domu i chciał wyłamać drzwi garażowe. Policjanci po konsultacjach zadecydują czy niedźwiedź musi być zabity. Jest to już ósmy w tym roku przypadek niedźwiedzia, który musi być usunięty ze względu na zagrożenie dla ludzi.

środa, 23 sierpień 2017 16:02

Granty leżą na ulicy!

Napisał

Miasto Mississauga zwraca się do organizacji i grup społecznych o składanie podań o przyznanie grantów w dziedzinie kultury i sztuki. W ubiegłym roku w Mississaudze rozdano 3,5 mln takich grantów. Miasto organizuję sesje informacyjne dla organizacji, które ubiegają się o dofinansowanie w roku 2018. Mississauga finansuje programy i usługi organizacji non-profit nakierowane na kulturę, sztukę oraz dziedzictwo kulturowe.

Podania można składać na stronach internetowych miasta www.mississauga.ca/grants Wszystkie podania muszą być złożone elektronicznie do 13 października 2017 r. Udział w sesjach informacyjnych jest obowiązkowy dla organizacji, które w ciągu minionych 2 lat nie otrzymywały takiego dofinansowania. Sesje organizowane są bibliotece głównej Mississaugi w Noel Ryan Auditorium.

wtorek, 22 sierpień 2017 22:32

Irlandia pod presją cywilizacji śmierci

Napisał

Montreal Premier federalny Kanady powiedział nowemu przywódcy irlandzkiego rządu, że aborcja powinna być prawem człowieka. Podczas trzydniowej wizyty w Kanadzie Trudeau dyskutował na temat planów przyszłorocznego referendum na temat ósmej poprawki do konstytucji Irlandii. Poprawka ta zatwierdzona w referendum w 1983 roku chroni życie nienarodzonego dziecka. Premier Leo Varadkar chce, aby wyborcy mogli wypowiedzieć się po raz kolejny w tej sprawie.


Podczas konferencji prasowej po rozmowach z kanadyjskim premierem Varadkar powiedział dziennikarzom: rozmawialiśmy o sprawie aborcji, która - jak wiem, leży na sercu wielu działaczom broniącym praw człowieka w Kanadzie.
Trudeau ujawnił że przekazał premierowi Varadkarowi własny punkt widzenia na to zagadnienie; Odnośnie praw reprodukcyjnych podzielam perspektywę, iż prawa reprodukcyjne są integralną częścią ogólnych praw kobiet, a prawa kobiet są prawami człowieka i zachęcałem go, aby spojrzał na te kwestie jako na fundamentalne prawa człowieka. Mieliśmy na ten temat owocną rozmowę.


Varadkar jest pierwszym otwarcie homoseksualnym szefem irlandzkiego rządu. Podczas swej trzydniowej wizyty w Kanadzie wraz z premierem Trudeau pomaszerował w niedzielnej paradzie homoseksualnej w Montrealu. Zarówno Varadkar jak i jego partner Matthew Barrett są lekarzami.
"Porady" premiera Trudeau dla Varadkara są jedną z wielu interwencji zagranicznych w sprawy wewnętrzne Irlandii. Wcześniej amerykańska fundacja sfinansowała irlandzką kampanię na temat małżeństw homoseksualnych przeznaczając na to miliard dolarów, a w czerwcu Narody Zjednoczone poleciły Irlandii zmienić przepisy odnośnie aborcji.


Tymczasem irlandzcy działacze na rzecz obrony życia poczętego twierdzą, że rozmawianie o aborcji z premierem kraju, którego prawo aborcyjne jest szczególnie groteskowe jest czymś dziwnym. Kanada nie zapewnia ochrony prawnej dzieciom nienarodzonym aż do momentu urodzenia. Oficjalne kanadyjskie statystyki pokazują, że w dziesięcioletnim okresie zaczynającym się w roku 2000. 491 dzieci, które przeżyły nieudane aborcje było pozostawionych przez personel medyczny na śmierć - przypomniała dr Ruth Cullen, rzeczniczka irlandzkiej Pro Life Campaign. - Dane te pokazują prawdziwie barbarzyńską rzeczywistość zalegalizowanej aborcji w Kanadzie - dodała. Jej zdaniem, jakakolwiek debata na temat zmiany przepisów aborcyjnych Irlandii, musi też odnosić się do niewygodnej prawdy o kanadyjskim prawie aborcyjnym .

Ostatnio zmieniany środa, 23 sierpień 2017 06:28

Cornwall Politycy municypalni we wschodnim Ontario są sfrustrowani z powodu braku szczegółowych informacji od władz federalnych na temat zakwaterowania nielegalnych imigrantów z Haiti, którzy napływają ze Stanów Zjednoczonych i składają podania o azyl w Kanadzie. - Mieszane uczucia tak można określić to co ma miejsce w naszych społecznościach, co ludzie myślą o tym, co powinno być zrobione, a czego nie powinniśmy robić - powiedział ma burmistrz Cornwall Leslie O’Shaughnessy na nadzwyczajnym spotkaniu w poniedziałek wieczorem, po tym jak miejscowi politycy dowiedzieli się że rząd federalny postanowił przemieścić setki uchodźców haitańskich do ich miejscowości.


Kilkudziesięciu miejscowych mieszkańców wypełniało po brzegi niewielką izbę rady miasta Cornwall, aby usłyszeć informacje od przedstawicieli Ministerstwa Imigracji oraz służb celnych, jak również od własnych polityków. Kanadyjska armia buduje tymczasowy obóz który ma pomieścić około 500 osób na terenach Cornwall Nav Centre.


Burmistrz O’Shaughnessy nie był zachwycony odpowiedziami jakich udzielali wyżsi rangą urzędnicy federalni z wymienionych ministerstw i zaapelował do nich aby powrócili do Cornwall i wprost  odpowiedzieli na wątpliwości mieszkańców; nie chcemy tworzyć sytuacji kiedy będziemy mieli bardzo ostre podziały w naszej społeczności, chcemy aby wszyscy mieli dostęp do dokładnej klarownej informacji na ten temat.


W ubiegłym tygodniu federalny minister komunikacji Marc Garneau poinformował o tymczasowym obozie, jaki będzie założony w Cornwall, gdzie nowi przybysze, którzy nielegalnie przekraczają granicę lądową Kanady znajdą zakwaterowanie w ośrodku nawigacyjnym Nav Canada, prywatnej korporacji non-profit, która zawiaduje kanadyjską przestrzenią powietrzną.

Wojsko wznosi namioty na tych terenach; ośrodek mieści się na 28 ha parku nieopodal Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca. Znajduje się tam również luksusowej centrum konferencyjne. Goście mają do dyspozycji saunę, jest tam sala gimnastyczna i basen


Na terenie ośrodka już są pierwsi imigranci. Mary Jean, która przez 5 lat mieszkała w nowym Jorku przybyła do Kanady 3 dni temu wraz ze swoją czteroletnia córką. Rząd (USA) robił nam trudności, dlatego tutaj jestem; jestem młoda chcę się uczyć i pracować, może będę tu miała to lepsze życie... - tłumaczy swą decyzję.


Scott Bardsley rzecznik ministerstwa bezpieczeństwa publicznego Ralpha Goodale poinformował że kanadyjskie siły ochrony granicy przeprowadzają wstępne ocenę przybyszów pod względem bezpieczeństwa publicznego, jeśli mają oni szanse na pozostanie w Kanadzie są zwalniani z aresztu.
Nav Canada to tymczasowe miejsce pobytu do czasu aż władze imigracyjne przeprowadzą rozmowy z kandydatami i ustalą czy mają oni szansę na przesłuchanie przed Radą Imigracyjną.
W grupie przybyszów 1/5 to dzieci

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 sierpień 2017 19:58