Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

Pojęcia „tolerancji” i „różnorodności” z powodzeniem służą ruchowi homoseksualnemu, ale nie odnoszą się do chrześcijan sięgających po niekonwencjonalne środki. Chodzi w tym wypadku o grupę pod przewodnictwem aktywisty Billa Whatcotta, która podczas torontońskiej parady równości przebrana za „homoseksualnych zombie” rozdawała materiały informujące o szkodliwości fizycznej i duchowej praktyk homoseksualnych. Teraz Whatcottowi grozi proces z pozwu zbiorowego i kara 104 milionów dolarów. Proces popiera były poseł prowincyjny George Smitherman, pierwszy gejowski minister w Ontario, który uważa, że trzeba zrobić wszystko, by napiętnować osobę tak przepełnioną nienawiścią jak Whatcott.

Sądem grożono też Jimowi Hughesowi, przewodniczącemu Campaign Life Coalition. Autorzy ostrzeżenia domagali się usunięcia ze strony LifeSiteNews (która jednak nie jest zarządzana przez CLC) artykułu o Whatcottcie, a co najmniej skasowania odnośnika do jego bloga.

Whatcott zaplacił organizatorom parady opłatę rejestracyjną w wysokości 100 dolarów i zagłosił grupę "Gay Zombies Cannabis Consumers Association", dzięki czemu jej członkowie mogli bez przeszkód przemieszczać się wzdłuż trasy przemarszu. Mieli przygotowane 3000 pakietów z ulotkami. Rozdali wszystkie w 20 minut. Pytali uczestników parady, czy chcą „bezpiecznego seksu zombie”. Wszystkim pomysł się podobał i wszyscy myśleli, że dostają prezerwatywy i ulotki ze wskazówkami dotyczącymi współżycia. Tymczasem broszury zawierały wymowne ilustracje obrazujące choroby przenoszone drogą płciową zagrażające osobom homoseksualnym.

Znalazło się w nich przesłanie o tym, że prawo naturalne nie pozostawia żadnych wątpliwości, homoseksualizm jest sprzeczny z naturą człowieka. Z homoseksualnym stylem życia łączą się choroby, śmierć i wstyd. Gay Zombies mają na uwadze dobro duchowe, psychologiczne i fizyczne wszystkich potencjalnie homoseksualnych uczestników parady, dlatego przekazują dokładne informacje i zachęcają do powstrzymania się od zachowań homoseksualnych.

Whatcott uważa pozew za niedorzeczny. Tymczasem prawnik reprezentujący poszkodowanych uczestników parady, który sam jest gejem, tłumaczy, że ulotki były obraźliwe, pełne nienawiści i kłamstw. Łączenie homoseksualizmu z AIDS było oburzające i celowo miało zranić odbiorców ulotek. Poza odszkodowaniem domaga się ujawnienia tożsamości osób finansujących działalność Whatcotta, tożsamości wszystkich, którzy rozdawali ulotki oraz zakazania Whatcottowi zbliżania się na trzy przecznice do trasy przemarszu parady.

środa, 17 sierpień 2016 17:12

Meadowvale bez prądu

Napisane przez

W poniedziałek wieczorem spora część mieszkańców Meadowvale została pozbawiona prądu. Ponad 170 klientów Enersource, przede wszystkim w okolicy Montevideo Road i Glen Erin Drive nie miało zasilania. Rzecznik prasowy Enersource podał, że awaria jest poważna, uszkodzeniu uległy trzy podziemne linie, tak że okolica został pozbawiona nawet zasilania awaryjnego. Naprawy przeciągnęły się. Ekipom pracującym we wtorek rano przeszkadzała niestety pogoda. Pracownicy musieli zlokalizować awarie i wykopać kable.

Niektórzy klienci dzwonili do Enersource skarżąc się na kłopoty z przechowywaniem żywności. Dostawca prądu stwierdził, że zawartość zamrażarek po wyłączeniu prądu powinna być bezpieczna przez 24-48 godzin, a jedzenie przechowywane w lodówce należy sprawdzić po 4 godzinach.

środa, 17 sierpień 2016 17:10

Toronto legalizuje Ubera

Napisał

Toronto będzie wystawiać licencje prywatnym firmom transportowym – czyli innym i słowy legalizuje Ubera, który otrzymał licencję we wtorek. W ten sposób UberX został zakwalifikowany do innej kategorii niż taksówki i limuzyny. Na stronie internetowej miasta czytamy, że prywatne firmy transportowe to takie, które za pośrednictwem aplikacji łączą potencjalnych pasażerów z kierowcami prywatnych samochodów. Mają być też wystawiane specjalne licencje dla kierowców UberX – "PTC driver licences". Przed wydaniem miasto sprawdzi m.in., czy kierowca nie był notowany za przestępstwa kryminalne i wykroczenia drogowe.

Miasto zmieniło przepisy o przewozie osób i twierdzi, że w ten sposób chce zachęcać do innowacji i konkurencji.

Premier Kathleen Wynne radzi władzom miast, by skonsultowały się z mieszkańcami, zanim poproszą prowincję o więcej wolności w ustalaniu podatków. Miasta powinny też ustalić między sobą, o jakich podatkach chciałyby decydować same i co planują wprowadzić, tak żeby żadne nie było poszkodowane. Te najmniejsze mogą bowiem nie potrzebować dodatkowych podatków. Jednocześnie Wynne sugeruje, że Queen’s Park przychyliłby się do takiego wniosku. Potrzebna jest tylko zgodność wnioskodawców. W Windsor odbyło się dorocznie spotkanie Association of Ontario Municipalities.

Dochód większości miast w Ontario opiera się na podatku od nieruchomości. Niektóre przebąkują o wprowadzaniu innych opłat – np. o podatku od pokojów hotelowych, który płaciliby turyści, a nie mieszkańcy. Toronto jest jedynym spośród 444 miast, które może ustanawiać dodatkowe podatki, np. od przekazania własności ziemskiej czy od rejestracji pojazdu. Nie może jednak opodatkować sprzedaży i dochodów.

wtorek, 16 sierpień 2016 14:32

Nareszcie deszcz!

Napisane przez

We wtorek w Toronto spadł długo oczekiwany deszcz. Environment Canada wydało specjalne ostrzeżenie pogodowe dla GTA, w którym mówiło o 30 mm opadu. W niektórych okolicach miało spaść nawet 50 mm. Mogły się też trafiać burze.

Deszcz przyszedł do nas za sprawą rozległego układu pogodowego znad Teksasu i Zatoki Meksykańskiej. W drugiej połowie tygodnia temperatura i wilgotność miały wzrosnąć, jednak nie do takich wartości jak w ubiegłym tygodniu.

poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:53

Karpie azjatyckie już widziane w rzece Credit

Napisane przez

Bob Morris, specjalista ds. wód z Credit Valley Conservation, powiedział, że w zeszłym roku w dolnym odcinku Credit River zaobserwowano karpia azjatyckiego. Federalny departament ds. rybołówstwa i oceanów od razu podjął monitoring, podobnie CVC. Jak dotąd jednak przedstawiciele inwazyjnego gatunku się nie pojawili.

Morris mówi, że sytuacja jest niepokojąca, biorąc pod uwagę, jak szybko karp rozprzestrzenił się w USA. Był tam sprowadzany w latach 60. i 70. Nie chce, by to samo powtórzyło się w Kanadzie. Gdyby dostał się do górnych partii zlewiska rzeki Credit – czyli np. do Island Lake w Orangeville lub Fairy Lake w Acton – stanowiłby poważne zagrożenie dla ekosystemu. Specjalista zwraca jednak uwagę, że karp woli głębsze i wolniej płynące wody, dlatego jego występowanie jest bardziej prawdopodobne w dolnych partiach zlewisk. W przypadku rzeki Credit byłby to odcinek od Mississaugua Golf and Country Club do ujścia rzeki. Zagrożone byłyby też mokradła Rattray w Clarkson.

Ontaryjska federacja wędkarzy i myśliwych wspólnie z ministerstwem zasobów naturalnych i leśnictwa oraz departamentem ds. rybołówstwa i oceanów prowadzą kampanię informacyjną, która obejmuje cztery gatunki karpia azjatyckiego: bighead, silver, grass i black. Głównym celem jest niedopuszczenie do pojawienia się karpi w Wielkich Jeziorach.

Karp azjatycki jest bardzo żarłoczny – zjada dziennie pokarm w ilości równej 40 proc. masy jego ciała. Przez to niewiele zostaje dla ryb z pozostałych gatunków. Do tego szybko się rozmnaża, więc w krótkim czasie zyskuje dominację w zbiornikach, w których się pojawi.

poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:51

Trąba powietrzna nad regionem York

Napisane przez

W sobotę nad regionem York między Sunset Beach a Port Bolster (nad południowym brzegiem Simcoe) przeszło tornado. Prędkość wiatru dochodziła do 150-175 km/h. Environment Canada podało, że pierwsze doniesienia pojawiły się o 12:50 po południu. Specjaliści ocenili je na EF-1 w skali Fujita (stopnie od 0 do 5, przy czym 5 odpowiada prędkości wiatru powyżej 315 km/h).

To piąte potwierdzone tornado w tym sezonie. Environment Canada podaje, że przeciętnie w Kanadzie odnotowuje się 12 tornad.

W sobotę nad region York dotarł chłodny front, który starł się z gorącym i wilogotnym powietrzem zalegającym nad GTA. Spowodowało to serię burz i ulewne deszcze.

Agencja pogodowa badała też doniesienia o tornadach nad Oshawą, Ashburn (okolice Whitby), Brampton i Wellesley. Ostatecznie jednak okazało się, że w żadnym z tych miejsc nie uformowała się trąba powietrzna.

W Oshawie najwięcej zniszczeń odnotowano w okolicy Madawaska Avenue. Policja regionu Durham podała, że nikt nie został ranny. Zniszczeniu uległy domy, kilka drzew zostało wyrwanych z korzeniami. Przewracały się na domy i samochody. Mieszkańcy pomagali sobie nawzajem, by sprawnie przykryć plandekami budynki, których dachy zostały zerwane.

LRT wymaga uczulenia ludzi

Mississauga Joe Perrotta, dyrektor biura projektu szybkiego tramwaju LRT w Mississaudze, mówi, że konieczne będzie zorganizowanie kampanii informacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa drogowego. Perrotta znalazł się wśród członków delegacji, która pojechała w zeszłym miesiącu do Minneapolis-St. Paul, by zobaczyć, jak funkcjonuje tamtejsza kolejka Green Line. Tamtejsza LRT została uruchomiona w 2014 roku. W 2014 roku doszło do 22 wypadków z udziałem samochodów i 5 z udziałem pieszych, w 2015 – odpowiednio do 26 i 6. Troje pieszych zginęło. W większości przypadków zderzeń z samochodami powodem było skręcanie w niedozwolonym miejscu. Piesi i rowerzyści z kolei ignorowali znaki ostrzegawcze i sygnalizację.

        Minneapolis przeprowadziło akcję informacyjną. Miasto zorganizowało spotkania z mieszkańcami, zamówiło plakaty, broszury drukowane wrzucane do skrzynek pocztowych mieszkańców i materiały internetowe.

        W Calgary kolejka LRT – C-Train – jeździ od 1981 roku. Pierwszy wypadek śmiertelny z udziałem pieszego miał miejsce w czwartym roku jej funkcjonowania. W 1985 roku zginęło dwóch pieszych, jedna osoba została ciężko ranna.

 

Pieniądze nie wszystkich się trzymają

Toronto Gdy w 2006 roku Daniel Carley (obecnie 35 l.) z St. Catharines, okazyjny diler marihuany, wygrał 5 milionów dolarów, Ontario Lottery and Gaming Corporation radziło mu skorzystać z usług doradcy finansowego, a także zastrzec swój numer telefonu i zmienić zamki w domu.

        Carley dobrych rad nie posłuchał, przez 3 lata roztrwonił większość pieniędzy, wydając prawie 20 000 dol. tygodniowo. Jeden z przyjaciół chciał się z nim procesować o połowę wygranej (bo podobno dał mu pieniądze na zakup losu), inni powoli go opuszczali.

        W zeszłym tygodniu został skazany na dwa i pół roku więzienia za handel narkotykami i powiązania z gangami motocyklowymi.

        Jego przypadek nie jest odosobniony. Badania socjologiczne pokazują, że szczęście dwóch trzech zwycięzców, którzy wygrali duże kwoty, trwało co najwyżej 7 lat. Ogólnie wygląda na to, że im bardziej pieniądze zmieniły życie danej osoby, tym bardziej opłakany okazał się skutek.

        H. Roy Kaplan, socjolog z University of South Florida, przeprowadził ankiety wśród setek zwycięzców. Zwrócił uwagę na ich interakcję z otoczeniem. Zauważył, że osoby introwertyczne po wygraniu na loterii zrobiły się jeszcze bardziej strachliwe i nieufne.

        Amerykanie przeprowadzali się w miejsca uznawane za prestiżowe, Kanadyjczycy raczej decydowali się na remonty posiadanych domów. Prawie 80 proc. ankietowanych z obu krajów rzucało pracę. Wielu tego żałowało, podobnie jak tego, że kiedykolwiek wygrali duże pieniądze.

Kanadyjskie służby krwiodawstwa stwierdziły, że za zamieszczenie ogłoszenia o oddawaniu krwi w aplikacji Grindr będącej gejowskim serwisem towarzyskim odpowiada sprzedawca przestrzeni reklamowej. Znalazło się tam przez pomyłkę. Ogłoszenie zachęcało do pobrania aplikacji GiveBlood. Prawnik z Winnipegu, Corey Shefman, który jest gejem, stwierdził, że incydent jest kolejnym przykładem dyskryminowania homoseksualistów przez Canadian Blood Services. Służby krwiodawstwa powinny za to przeprosić.

15 sierpnia wejdą w życie przepisy dopuszczające oddawanie krwi przez homoseksualistów, którzy przez rok powstrzymywali się od aktywności seksualnej. Wcześniej wymagano 5 lat wstrzemięźliwości.

czwartek, 11 sierpień 2016 15:46

Zastrzelony za terroryzm

Napisane przez

24-letni Aaron Driver poszukiwany w związku z podejrzeniami o działalność terrorystyczną został zastrzelony podczas konfrontacji z policją w miejscowości Strathroy, Ont. (20 000 mieszkańców, 40 km na zachód od London). RCMP przekazało rodzinie, że Driver zdetonował ładunek wybuchowy, który ranił jego samego i jeszcze jedną osobę. Miał przy sobie jeszcze jedno urządzenie, które zamierzał zdetonować – dlatego funkcjonariusze strzelali do niego. Prawdopodobnie byłby to zamach samobójczy dokonany w miejscu publicznym.

RCMP otrzymało ostrzeżenie o potencjalnym ataku terrorystycznym w środę rano. Akcję przeprowadzono wieczorem tego samego dnia.

Wiadomo, że Driver popierał ISIS. CSIS zwróciło na niego uwagę w październiku 2014 roku w związku z wpisami na twitterze zamieszczanymi pod pseudonimem Harun Abdurahman. Driver pisał m.in., że atak Michaela Zehaf-Bibeau na Wzgórzu Parlamentarnym był uzasadniony. Został aresztowany w czerwcu 2015 roku. Sąd w Winnipegu zdecywodał o wypuszczeniu go pod określonymi warunkami. Akceptując je Driver przyznał, że istnieją podstawy, by się obawiać, że mógłby pośrednio lub bezpośrednio zaangażować się w działania grupy terrorystycznej.