Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

wtorek, 26 luty 2013 22:28

Środa 27.02.2013

Napisał

Fajna zabawa
ttc

Toronto Torontońskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej TTC testuje nowy projekt słupów informacyjnych na przystankach autobusowych i tramwajowych, a także nowy projekt tablic informacyjnych ulokowanych na 10 tys. przystanków ulicznych. Początkowo nowy projekt znajdzie się na trasie 94 Wellesley - instalacja powinna zakończyć się do piątku. Pracownicy TTC będą następnie wypytywać pasażerów o reakcję na nowe oznakowanie, aby poprawić projekt i zadecydować o jego wprowadzeniu na wszystkich trasach. Chodzi o zintegrowanie wszystkich informacji kursowych TTC w szerszą strategię odnajdywania drogi w mieście. Informacja piktogramowa będzie też zintegrowana z dostępną na smartfonach.

 


Cięcia w szkołach
Toronto Wielki cięcia w torontońskiej oświacie - kuratorium szkół publicznych miasta chce zlikwidować setki miejsc pracy, od personelu pomocniczego po wicedyrektorów - w celu zmniejszenia 55-milionowego deficytu.
Torontońskie kuratorium jest największe w Kanadzie. Decyzja w sprawie cięć będzie poddana pod głosowanie 6 marca. Obecnie wynagrodzenia pochłaniają 66 proc. budżetu szkół. W związku z malejącą liczbą uczniów szkół średnich pracę ma stracić 250 nauczycieli, w tym 8 wicedyrektorów, 50 pracowników pomocniczych, m.in. bibliotekarek, 20 nauczycieli specjalnych.
Jednocześnie te same zalecenia wzywają do stworzenia 62 dodatkowych stanowisk pracy nauczycieli w szkołach podstawowych i 338 w przedszkolach.

 


Chińczycy nie dadzą sobie w kaszę dmuchać
Pekin Mimo "ocieplonych" ostatnio stosunków dyplomatycznych Chin i Kanady, przejawiających się m.in. zgodą na wykupienie kanadyjskiej firmy naftowej Nexen przez chińskie przedsiębiorstwo państwowe - Pekin nie wyraził zgody na podróż kanadyjskiego ambasadora w tym kraju do Tybetu, gdzie trwają właśnie protesty mnichów przeciwko chińskiej okupacji. Przybierają on formę seryjnych samospaleń. Chińska ambasada w Kanadzie odmówiła skomentowania decyzji władz ChRL.

 

Konkurujemy o najzdolniejszych
Ottawa Minister wielokulturowości i imigracji Jason Kenney poinformował we wtorek, że w roku 2012 Kanada przyjęła rekordową liczbę zagranicznych studentów - 100 tys. osób - co stanowi 60-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2004. Kenney stwierdza w oświadczeniu, że potwierdza to wyjątkową pozycję Kanady na międzynarodowym rynku oświatowym. Zagraniczni studenci to dla kanadyjskiej gospodarki zysk w wysokości 8 mld dol. rocznie. Wielu z nich korzysta następnie z ułatwień imigracyjnych i po zdobyciu wyksztalcenia pozostaje w Kanadzie. Zdaniem Kenneya zagraniczni studenci wzbogacają kanadyjskie społeczeństwo o inną perspektywę patrzenia na problemy oraz nowei pomysłyi. Kanada konkuruje na rynku światowym o najzdolniejszych przyznał Kenney; pracujemy nad tym, by studia w Kanadzie pozostawały atrakcyjną opcją.

 

To już tradycja
Montreal Policja w Montrealu poinformowała we wtorek o aresztowaniu dziesięciu osób za czynną napaść na funkcjonariusza policji podczas protestu przeciwko podwyższeniu przez rząd opłat czesnego. Do zajścia doszło gdy policja zażądała rozejścia się tłumu, który protestując przemaszerował przez centrum. Manifestacja zorganizowana została przez radykalną orgnizację studencką ASSE i wkrótce uznana za nielegalne zgromadzenie przez policję. Manfestujący obrzucili policjantów śniegiem.

 


Opłaca się nie spłacać?
Ottawa Władze federalne postanowiły spisać na straty 231 mln dolarów zadłużenia z tytułu 44 tys. niespłaconych pożyczek studenckich, z powodu małych możliwości ich ściągnięcia. Oznacza to, że studia niektórym zafundowali podatnicy.

 


Wszystko, panie, przez ten klimat
Toronto We wtorek w przede dniu zapowiadanej zamieci opozycja oskarżyła rząd o zaniedbania, których rezultatem jest nie dość szybkie usuwanie śniegu z dróg, co prowadzi do zwiększonej liczby wypadków. Trudna sytuacja jest zwłaszcza na północy. Odpowiadając na zarzuty minister komunikacji Glen Murray uznał, że drogi są odśnieżane jak dawniej, zgodnie z prowincyjnymi normami, zaś za powstałe kłopoty odpowiada... zmiana klimatu.
Złośliwi komentują, że zmiana klimatu odpowiada zarówno za łagodne zimy jak też i te srogie i mroźne...

wtorek, 26 luty 2013 00:43

Wtorek 26.02.2013

Napisał

Sprawdź datę na puszce!
przeterminowana


Ottawa Jak się okazuje, Kanada nie ma prawa zabraniającego sprzedaży przedatowanej żywności. Przekonała się o tym pani Margaret Radomski z Leduc w Albercie, która zachorowała po zjedzeniu pasztetu z homara z puszki nabytej w miejscowym Wal-Marcie, jak się okazało na denku widniała data przydatości do spożycia z 2011 roku. Wal Mart przeprosił i zaoferował rekompensatę w wysokości 50 dol. Pobieżny sprawdzian w sklepach wykazał, że sprzedaż przedatowanych konserw nie należy do rzadkości. Kanada nie ma żadnych przepisów państwowych zabraniających sprzedaży starych konserw - wszystko zależy od spostrzegawczości konsumenta. Sklepom usuwanie starych konserw nie jest na rękę, ponieważ muszą je spisywać na straty

 

Uszedł cało
Toronto Burmistrz Toronto Rob Ford zdołał zażegnać kolejną kontrowersję prawną związaną ze stylem swej polityki - w poniedziałek komisja audytowa analizująca jego wydatki na kampanię uznała, że nielegalnie wydał 40 168 dol. z łącznej kwoty 1,3 mln. Nielegalnie, gdyż środki te stanowiły nieoprocentowaną pożyczkę z jego własnej firmy. Komisja uznała jednak, że przewina nie jest poważna i postanowiła nie nadawać sprawie dalszego biegu.
Komentując rezultat śledztwa, Rob Ford powiedział, że nigdy niczego nie ukrywał, a każdy krok finansowania kampani konsultował ze stosownymi urzędnikami. Podziękował jednocześnie mieszkańcom miasta za udzielone gremialnie wsparcie. - To honor być burmistrzem miasta takich ludzi - powiedział.
Wszystkie pieniądze, jakie przeznaczył na kampanię były odpowiednio księgowane.


Szczęścia nie dają ale pomogą dostać się do lekarza
Toronto Stare powiedzenie mówi, że lepiej być zdrowym i bogatym niż chorym i biednym; z badań przeprowadzonych przez Canadian Medical Association Journal wynika również, że jeśli już jesteśmy chorzy, to lepiej być bogatym. Mimo teoretycznej bezstronności kanadyjskiego powszechnego systemu opieki zdrowotnej ankieta przeprowadzona telefoniznie wśród 375 lekarzy z GTA przez osoby podające się raz za odbiorców zapomogi a innym razem pracowników banków wykazała, że bogaci łatwiej uzyskiwali opiekę medyczną i byli przyjmowani w poczet pacjentów lekarzy rodzinnych. Gabinety wybierano drogą losową a odpowiedzi uzyskiwano na poziomie recepcji.



Ostatnio zmieniany wtorek, 26 luty 2013 21:28
niedziela, 24 luty 2013 21:39

Poniedziałek 25.02.2013

Napisał

Przegubowcem po Toronto!


PRZEGUBOWIEC

Toronto Poczynając od jesieni TTC wprowadzi na kilku trasach autobusy przegubowe - łącznie jeśli wszystko dobrze pójdzie przedsiębiorstwo zakupi 126 takich autobusów, które z ulic zniknęły ponad 10 lat temu. Wówczas jednak były to pośledniej jakości węgierskie ikarusy, które miały wiele problemów konstrukcyjnych - w tym pękające ramy. Przegubowce będą mogły zabierać na pokład prawie dwa razy tyle pasażerów co zwykłe autobusy a obsługiwać będą najruchliwsze trasy - Dufferin, Don Mills i Finch West.

 


Mieli coś do niego
Toronto Policja podała do wiadomości nazwisko młodego mężczyzny zastrzelonego w niedzielę nad ranem ok 5.30 przed restauracją Vy Vy przy 425 Signet Drive w North York. Mężczyzna siedział w lokalu wraz z grupą osób, po czym wszyscy wyszli i został zastrzelony. Ofiara to 25-letni Thuan Nguyen z Toronto, prawdopodobnie Wietnamczyk. Policja prowadzi intensywne dochodzenie.

 


Najpierw eksportują miejsca pracy, potem się dziwią.
Hamilton Z najnowszego badania rynku pracy sfinansowanego przez McMaster i United Way wynika, że coraz więcej pracowników podejmuje zatrudnienie nie gwarantujące stałej kariery, ani dodatkowych świadczeń zdrowotnych czy emerytalnych. Czasami mają też kłopoty z uzyskaniem zapłaty. Analizą objęto aglomerację torontońską oraz Hamilton. Autorzy opracowania określają ten rodzaj zatrudnienia jako "ulotny" i obliczają, że w ciągu minionych 20 lat kategoria ta wzrosła o 50 proc. Dotyczy to nie tylko sektora usługowego. Również pracujący w sektorach produkcyjnym, czy wysoko zaawansowanych technologii często pracują "od propozycji do propozycji".

 


Przegrali z orkanem
Halifax O ochronę przed tym rodzajem tragedii w prowincjach atlantyckich rodziny modlą się codziennie. W niedzielę ratownicy, którzy odnaleźli w końcu i spenetrowali wywrócony do góry dnem wrak kutra rybackiego Miss Ally, nie dawali żadnych szans przeżycia 5-cio osobowej załodze. Jednostkę odnaleziono 239 kilometrów na południowy wschód od Halifaksu, 46 kilometrów od ostatniej pozycji zanotowanej tydzień wcześniej. Z pierwszych oględzin wynikało, że z jednostki zerwana została nadbudówka ze sterem i pomieszczeniami dla załogi. 13-metrowy kuter poławiał halibuta na wodach słynących o tej porze roku z bardzo trudnych warunków żeglugi. Większość rybaków to młodzi dwudziestokilkuletni ludzie z Woods Harbour Brak nadbudowki oznaczał, że wraz z nią zerwana została również automatycznie nadmuchiwana tratwa ratunkowa. Podobna tragedia w Woods Harbour zdarzyła się 37 lat temu wówczas nie powróciło z morza 7 osób.

 


Spieszył się do domu?
Toronto 22- letni mieszkaniec Pickering odpowie w sądzie na kilka zarzutów po tym, jak policja zatrzymała go na DVP jadącego z prędkością 144 km/h (limit wynosi 90 km/h). Zdarzenie miało miejsce w niedzielę o 4.30 nad ranem. Policjanci wyczuli woń alkoholu w oddechu, ale kierowca odmówił poddania się badaniu alkomatem. Postawiono mu zarzuty, jazdy z nadmierną prędkością, brawurowej jazdy, prowadzenia samochodu po odebraniu prawa jazdy i odmowy badania alkomatem. Samochód został zarekwirowany a prawo jazdy zabrane na 97 dni.

 


Poszedł sam, nie doszedł
Halifax W sobotę narciarze natrafili w parku prowincyjnym Gaspe w Nowej Szkocji na zwłoki 36-letniego Bertranda Marcotte,a z Pont-Rouge w pobliżu Quebec City, który wraz z przyjaciółmi był na kilkudniowej wycieczce narciarskiej w górach Chic-Choc, ale w jej trakcie postanowił oddzielić się i iść samotnie. Zakopane w śniegu zwłoki odkryto kilometr od chatki ogrzewającej, Dwóch narciarzy zauważyło coś żółtego pod śniegiem i zaczęło kopać W ciągu kilku dni w Chic-Choc spadło 150 cm śniegu a silny wiatry nie pozwalał na start śmigłowców ratownictwa.

 

No, nie podoba się!
Ottawa Tysiące osób protestowało w sobotę w Montrealu, Quebecu, Ottawie i Tracadie w Nowym Brunszwiku przeciwko nowym przepisom ubezpieczenia od bezrobocia, które znacznie ograniczają świadczenia dla osób notorycznie z nich korzystających. Nowe zasady zmuszają też bezrobotnych do przyjmowania zatrudnienia nie zawsze zgodnego z poprzednio wykonywanym zawodem. Poszkodowani są zwłaszcza pracownicy sezonowi, na przykład w rybołówstwie, którzy świadczenia bezrobocia traktowali jako swoiste uzupełnienie dochodów w okresie, kiedy nie mogą być zatrudnieni.

 


Uwaga, czy konie mnie słyszą? Jesteście otoczeni!
Brampton Policja w Brampton mogła sobie w niedzielę rano pokowboić uganiając się za stadkiem siedmiu koni, które trafiły na ulice na północy miasta po sforsowaniu ogrodzenia farmy z Caledon. Do 12 w południe otoczono i okiełznano 4 konie a chwilę później pozostałe.

 


Kojot poturbował pieska
Toronto Kojoty grasujące w torontońskiej dzielnicy Beaches stają się coraz bardziej zuchwałe. W miniony weekend jeden z nich napadł i zpogryzł w Neville Park niewielkiego Maltańczyka wabiącego się Cujo. Właściciel musiał zabrać utykającego psa do weterynarza i uśpić. Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy okolicy sfilmowali jak kilka kojotów bawi się przez siatkę z parką golden retrieverów.

 


Związki zalecają zajęcia pozalekcyjne
Toronto Ontario Secondary School Teachers Federation zarekomendowała w piątek swym członkom, by zaprzestali akcji powstrzymywania się od prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Jest to gest dobrej woli w ramach pojednania na jakie związki mają nadzieję z nowym rządem prowincyjnym Kathleen Wynne.

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 luty 2013 21:41
czwartek, 21 luty 2013 21:18

Piątek 22.02.2013

Napisane przez

Dali się zwariować?

bouonanotte


Montreal Agencja dbająca o czystość języka w Quebecu (Office Quebecois de la Langue Francaise – OQLF) nieco spuszcza z tonu, po tym jak zażądała od jednej z lepszych włoskich restauracji w Montrealu zmianę menu – w którym zbyt często padały takie włoskie słowa, jak "pasta". Przedstawiciele agencji przyznają, że może rzeczywiście wykazywali zbyt dużą gorliwość. W notatce prasowej zredagowanej przez OQLF czytamy, że agencja weźmie pod uwagę specyfikę restauracji, ustalając wyjątki obejmujące zagraniczne potrawy.
Massimo Lecas, właściciel restauracji "Buonanotte", powiedział, że urzędnicy skontaktowali się z nim w walentynki. Przekazano mu, że jego menu zawiera za dużo słów w języku włoskim. W odpowiedzi na ten zarzut Lecas stwierdził, że konstrukcja menu ma oddawać tradycyjny włoski smak. Urzędnik odparł, że obok takich słów, jak "botiglia", "pasta" i "natipasto", powinny się znaleźć ich francuskie odpowiedniki. Ponadto klopsy czy kalmary, nazwane w menu po włosku, także powinny być przetłumaczone – mimo że w opisach dań były już francuskie tłumaczenia.
Tego samego dnia rzecznik prasowy OQLF, Martin Bergeron, powiedział, że prawo jest w tym wypadku jasne. W menu mogą znajdować się słowa w innych językach, ale w żadnym wypadku ich ilość nie może przeważać nad francuskimi. Minister Jean-Francois Lisee z Parti Quebecois zapytany o sprawę z tłumaczeniem słowa "pasta", stwierdził z uśmiechem, że to przesada. Natomiast minister Diane De Courcy, odpowiedzialna za agencję OQLF, przyznała, że problem jest zaskakujący i zajmie się tym.
Włoska restauracja nie jest wyjątkiem. Wytyczne językowe otrzymał też Toby Lyle, właściciel lokalu serwującego tradycyjne fish & chips – "Brit & Chips". Pracownicy agencji polecili mu umieszczenie słowa "restaurant" nad nazwą lokalu, zmianę oznaczeń na drzwiach do toalet oraz zmniejszenie wielkości liter na tabliczce "take away". Lyle stwierdził, że sprostanie temu to nie problem. Nie zgodził się jednak na przetłumaczenie nazwy podstawowego dania na "poisson frit et frites". To, jego zdaniem, zniechęci klientów i wpłynie negatywnie na jego niewielki biznes.
Późnym popołudniem w środę rzecznik prasowy OQLF stwierdził, że urzędnicy błędnie zinterpretowali przepisy prawne. Nie powinno być takich problemów, jeśli chodzi o oryginalne nazwy potraw, szczególnie egzotycznych. Pod takie ma być też podciągnięte fish & chips.

 

To widać gołym okiem
Toronto Pracownicy ontaryjskiego sektora publicznego mają o wiele lepsze warunki pracy i wynagrodzenia niż odpowiadający im pracownicy w sektorze prywatnym, i to pomimo oszczędności, jakie obecnie podejmują władze Ontario w celu ograniczenia deficytu budżetowego, co spowodowało pogorszenie warunków umów zbiorowych.
W ujawnionym w środę raporcie eksperci Instytutu Frasera stwierdzają, że pracownicy państwowi wszystkich szczebli administracji przeciętnie mają o 14 proc. wyższe pobory niż ich koledzy z prywatnych firm (porównanie oparto na danych z kwietnia 2011 roku). Mają też przeważnie lepsze plany emerytalne, a także gwarancje zatrudnienia – rzadko zdarza się, by tracili pracę. Przeciętnie odchodzą na emeryturę o rok wcześniej niż pracownicy sektora prywatnego. Zdaniem jednego z autorów opracowania, Jasona Clementa, w dziedzinie wynagrodzenia pracowników państwowych rząd powinien szukać dalszych oszczędności. Łatwiej powiedzieć niż zrobić – ostrzega jednak Stanley Winer z katedry polityki publicznej Carleton University w Ottawie. Zasadniczo to dobry pomysł, ale jego realizacja natrafi na "miliard trudności"...

 

Lepiej o emeryturze nie myśleć...
Toronto Zdaniem dyrektora generalnego banku CIBC, Kanadyjczycy powinni odnowić nawyk oszczędzania i więcej odkładać na emerytury.
Jego zdaniem, powinno się również urealnić program emerytalny Canada Pension Plan, tak aby chętne osoby mogły doń wkładać wyższe składki – ich wysokość powinna być uzależniona od wysokości świadczenia, jakie chcemy później otrzymywać.
Z obserwacji zachowań finansowych wynika, że osoba 35-letnia odkłada dzisiaj na starość połowę tego, co 35-latek o jedno pokolenie wcześniej; ponadto wówczas o wiele bardziej powszechne były plany emerytalne oferowane przez pracodawców.
Obecnie 6 milionów Kanadyjczyków czeka z chwilą przejścia na emeryturę obniżenie standardu życia przekraczające 20 procent.

 

Postrzelali się w Whitby
Whitby Czterech młodych mężczyzn zostało w czwartek po południu rannych w rezultacie strzelaniny w jednym z bloków mieszkalnych w Whitby. Jednego rannego w stanie krytycznym przewieziono do szpitala w Toronto – wynikało z raportu policji regionu Durham.
Policja po raz pierwszy otrzymała powiadomienie o strzałach o12.31 w czwartek w White Oaks Court w pobliżu Dundas Street i Cocharne. Policjanci na miejscu natrafili na cztery ofiary; trzy w stanie poważnym, czwartą w krytycznym.
Z relacji lokatorów wynikało, że do ich budynku natychmiast zjechały liczne oddziały policji i wiele karetek pogotowia.
Z komunikatu Ornge wnosić można było, że 19-letnia ofiara przewieziona została ambulansem ratownictwa powietrznego do szpitala św. Michała w centrum Toronto, zaś trzy pozostałe ulokowano w szpitalu Rouge Valley.
Sprawców nie odnaleziono i w czwartek policjanci przeczesywali obszar w pobliżu bloku.
Policjanci poinformowali też, że względu na dobro prowadzonego śledztwa, nie mogą ujawnić szczegółów – trwało przesłuchiwanie świadków. Wiele osób słyszało strzały. Zarekwirowano nagrania z kamer monitoringu.

 

Grypa wygrywa ze szczepionką?
Toronto Tegoroczna szczepionka przeciwgrypowa nie chroni dobrze osób powyżej 65. roku życia – wynika z danych ujawnionych przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych. Na podstawie danych z terenu ośrodek ten zlicza osoby zaszczepione, które zmuszone były skorzystać z pomocy lekarskiej , gdyż zachorowały na grypę.
Skuteczność tegorocznej szczepionki u starszych oceniono na 27 proc., jednak w przypadku szczepu A H3N2 szczepionka zmniejszyła liczbę osób zgłaszających się po pomoc lekarską jedynie o 9 proc.
Rezultaty te poważnie podważają sens szczepień, ponieważ tegoroczny komponent szczepionki nakierowany na walkę z wirusem H3N2 był wyjątkowo dobrze dopasowany do wirusów znajdujących się w środowisku.
Dr Joe Bresee z CDC podkreśla, że osoby starsze powinny zdawać sobie sprawą, iż szczepienie nie chroni ich całkowicie i z chwilą wystąpienia objawów grypy powinny udać się do lekarza po środki przeciwwirusowe – jeśli chorujesz, idź po leki przeciwwirusowe – podkreślał Bresee. – Jest to również ważne dlatego, że dostępne na rynku leki przeciwwirusowe działają najskuteczniej w pierwszych fazach rozwoju choroby. Zakładanie, przez ludzi zaszczepionych, że objawy grypopodobne nie oznaczają grypy, jest błędne i może mieć fatalne skutki.
Eksperci obawiają się, że skuteczność szczepień przeciwgrypowych u osób starszych jest niewielka. Ustalenia te poczyniono na razie przy dostępności niepełnych danych, w połowie okresu grypowego. Gdy napłyną ostateczne dane, mogą one ulec zmianie.
Skuteczność tegorocznej szczepionki była mniejsza również u osób w innych grupach wiekowych, zwłaszcza gdy chodzi o komponent H3N2. Potwierdza to dr Danuta Skowronski, ekspert ds. grypy w Centrum Kontroli Chorób w Kolumbii Brytyjskiej. W grupie wiekowej 17-49 wynosiła 42 proc.

 

Iljuszyn kupuje od Bombardiera
Montreal Bombardier Inc. ogłosił w środę, że podpisuje z rosyjskim przedsiębiorstwem Iljuszin Finance Co. kontrakt na sprzedaż do 42 samolotów z serii C. Kontrakt, nad którym mają teraz głosować udziałowcy Iljuszina, ma być wart 3,42 miliarda dolarów.
Podobny, jednak dotyczący 10 samolotów, został już podpisany w 2011.
Po ogłoszeniu tej informacji wartość akcji Bombardiera na torontońskiej giełdzie wzrosła o 3 proc. w ciągu ostatnich 20 minut przed zamknięciem.
Tym samym wzrost w czasie ostatniej sesji wyniósł 4,1 proc., a wartość pojedynczej akcji – 4,28 dol.
Zgodnie z nową umową, Iljuszin kupi od Bombardiera 32 130-miejscowe samoloty CS300 za około 2,56 miliarda dolarów. Będzie mieć też możliwość zakupu 10 dodatkowych maszyn.
Kontrakt jest oceniany bardzo dobrze. Bombardier jest trzecim co do wielkości producentem samolotów na świecie i największym producentem pociągów.
W listopadzie firma przesunęła inauguracyjny lot nowego samolotu serii C. W ten sposób Bombardier chce wejść na rynek średnich samolotów, zdominowany obecnie przez Boeinga i Airbusa. Do tej pory przedsiębiorstwo otrzymało zamówienia na 382 samoloty z serii C.


Obok polskiej dzielnicy...
Toronto 25-letni mężczyzna został wielokrotnie ugodzony nożem na stacji Dundas West w Toronto. Zdarzenie miało miejsce w środę około 3.45 po południu, podała konstabl Wendy Drummond. Ofiara doznała ciężkich obrażeń ramienia i tułowia. Mężczyznę przetransportowano do najbliższego zakładu opieki medycznej. Policja podaje, że do aktu przemocy doszło po sprzeczce między ofiarą a zatrzymanym 20-latkiem. Funkcjonariusze zatrzymali też kobietę, która mogła być w jakiś sposób zaangażowana w sprzeczkę, ale po przesłuchaniu zwolniono ją. Podczas działań policji metro nie zatrzymywało się na stacji Dundas West. Autobusy linii 40 także skierowano na inną trasę.

 

To nasze lotnisko, a nie torontońskie
Mississauga Burmistrz Mississaugi Hazel McCallion domaga się wyraźnego zaznaczenia na lotnisku Pearsona, że znajduje się ono na terenie Mississaugi, a nie, jak błędnie sądzi większość podróżnych, Toronto. Naciski pani burmistrz są skierowane przede wszystkim do organizatorów Pan Am Games 2015. Na lotnisku powinien zostać umieszczony duży banner witający zawodników w Mississaudze.
Taka prośba została przedstawiona Ianowi Troopowi, szefowi Pan Am, podczas spotkania z radą miejską.

 

Piraci z Oakville pod lupą
Oakville Policja Halton zamierza ścigać kierowców przekraczających prędkość na ulicach osiedlowych w Oakville. Akcja jest elementem "Project Five-O" i zaczyna się 21 lutego. Potrwa przez tydzień. Policjanci postanowili skupić się na niewielkich osiedlowych ulicach, jako że w takich okolicach łamanie ograniczeń prędkości jest nagminne. Podobnie często ignorowany jest znak STOP. Przykładowo 13 lutego został zatrzymany 40-letni mężczyzna z Richmond Hill. Jechał 103 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h.

 

Puk, puk z urzędu bezrobocia
Ottawa W ramach programu kontroli pracownicy federalni zaczęli odwiedzać w domach osoby korzystające ze świadczeń ubezpieczenia od bezrobocia. Większość kontrolowanych dostaje wezwania do stawienia się w urzędzie, jednak w niektórych wypadkach kontrole odbywają się w miejscu zamieszkania.
Pracownicy Service Canada kontaktują się także telefonicznie i listownie z osobami na bezrobociu. Wszystko po to, by wyłowić przypadki oszustw i nadużyć systemu.
Urzędnicy EI pojawiają się też niezapowiedziani w domach osób na bezrobociu, by osobiście doręczać wezwania na rozmowę w urzędzie.
Praktyki te w prowincjach, gdzie program EI służy tradycyjnie do wspierania miejscowego przemysłu sezonowego, jak rybołówstwo, wiele osób uważa za nękanie.

 

Zabawki dla dorosłych i dla dzieci
Mississauga Służby celne na lotnisku Pearsona w Mississaudze wykryły ostatnio dużą ilość heroiny i opium w transporcie zabawek dziecięcych. Wartość zatrzymanej kontrabandy szacuje się na prawie 4 miliony dolarów. Zajęto 38 kg opium i 3 kg heroiny. Odkrycia dokonano podczas rutynowych prześwietleń. Trwają poszukiwania przestępców.

 

Natychmiast załóż sobie hasło do telefonu!
Toronto Ontaryjski Sąd Apelacyjny stwierdził, że prawo policji do sprawdzenia zawartości telefonu komórkowego bez konieczności uzyskiwania nakazu rewizji zależy od tego, czy aparat jest chroniony hasłem. W takim wypadku policjanci muszą posiadać nakaz przeszukania.
Orzeczenie sądu wiąże się z apelacją złożoną przez mężczyznę od wyroku skazującego za kradzież. Mężczyzna tłumaczy, że policja nie miała prawa zaglądać do jego telefonu po aresztowaniu.
Kevin Fearon został aresztowany w 2009 roku, po tym jak obrabowano stragan z biżuterią na pchlim targu w Toronto, a policja odnalazła w jego telefonie komórkowym zdjęcia przedstawiające broń i pieniądze oraz smsy dotyczące biżuterii. Sąd apelacyjny oddalił wniosek Fearona, tłumacząc, że policjanci mieli prawo sprawdzenia zawartości jego telefonu pod kątem poszukiwania dowodów przestępstwa. Potem jednak sąd dodał, że jeśli telefon był chroniony hasłem, to prawo policji nie jest już tak oczywiste.
Sędziowie powołali się na wcześniejszą sprawę, która dotyczyła zabójstwa. Wtedy sąd odrzucił dowód, którym było urządzenie elektroniczne "pełniące funkcję minikomputera", jako że z jego używaniem związana była chęć utrzymania prywatności zapisywanych treści. Zawartość urządzenia została odczytana przez funkcjonariusza policji za pomocą specjalnego sprzętu.
W przypadku sprawy Fearona sąd nie stwierdził istnienia żadnych przesłanek do tego, że telefon miałby być używany jako minikomputer, a do sprawdzenia zapisanych na nim danych potrzebne by były specjalne umiejętności. Telefon nie był zabezpieczony hasłem, więc jego zawartość w sposób oczywisty była dostępna dla każdego. Sąd odmówił jednak wydania wiążącej procedury dla tego rodzaju spraw, tłumacząc, że w przyszłości może się przytrafić sprawa, która rzeczywiście wymusi zmianę przepisów.
Jeśli na razie można orzekać na podstawie istniejącego prawa, lepiej go nie zmieniać.

 

Jak w inteligentny sposób oszukać na podatkach
Vancouver Nowe fakty w sprawie modeli rzeźbiarskich, których autorstwo przypisywano Michałowi Aniołowi, wzbudziły falę wątpliwości dotyczących milionowych odpisów od podatku i związanych z tym strat finansowych kanadyjskiego rządu.
Kolekcja 18 renesansowych rzeźb – przedstawiających kończyny i torsy, wstępne modele do znanych dzieł włoskiego artysty – została przekazane muzeum w Vancouverze w 1998 i 2005 roku przez grupę inwestorów, którzy dzięki temu zyskali odpisy podatkowe. W tamtym czasie rzeźby zostały wycenione na 31 milionów dolarów.
Kiedy jednak połowa kolekcji została wystawiona na sprzedaż w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's w ubiegłym miesiącu, okazało się, że autorem rzeźb jest duński artysta Johan Gregor van der Schardt. Wartość kolekcji oszacowano na 200.000 – 300.000 dol. Rzeźby wystawione na aukcji nie sprzedały się, dalej stanowią własność muzeum.
Nancy Noble, dyrektor generalna muzeum, przyznaje, że trudno uwierzyć, jak mogło dojść do takiego przeszacowania wartości rzeźb. Dla niej samej, jako podatnika, sprawa wygląda podejrzanie. Muzeum dało się zwieść.
18 rzeźb miało zagadkową przeszłość. Bracia Paul i Peter Lebrooyowie odziedziczyli je po swoim ojcu, który z kolei kupił je od lekarza uciekającego przed Niemcami.
Rzeźby stały przez lata w chińskiej gablocie w montrealskim mieszkaniu Paula Lebrooya do momentu, gdy zauważył je pewien historyk i wysunął przypuszczenie, że ich autorem jest prawdopodobnie Michał Anioł i jeden z jego uczniów. Od tego momentu bracia Lebrooyowie podejmowali starania, by przypisać autorstwo rzeźb Michałowi Aniołowi.
Sprowadzali historyków, jeździli z rzeźbami po całym świecie, a nawet wydali książkę. W 1996 roku kolekcję nabyła grupa finansowa Corporate House, która następnie przekazała ją muzeum z Vancouveru w zamian za możliwość uzyskania odpisów podatkowych. Wtedy to rzeźby były wyceniane przez Canadian Cultural Property Review Board. Na 31 milionów dolarów – a dziś za połowę z nich nikt nie chciał zapłacić nawet 200.000 dol.
Organ, który dokonał przed laty wyceny, ma prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy, gdy nowe fakty ujrzą światło dzienne. Takie działanie pociąga za sobą z kolei kontrolę Revenue Canada.

 


Rona kroi po administracji
Toronto Rona Inc., jeden z gigantów w handlu materiałami budowlanymi w Kanadzie, zmniejsza o 15 proc. liczbę pracowników administracji.
Rona jest obecnie największą w Kanadzie siecią tego rodzaju sklepów - wyprzedzając pod względem ich liczby Home Depot i Lowe; niedawno zarząd odrzucił ofertę wykupu firmy właśnie przez amerykańskiego Lowe.

 

Pojechała do Los Angeles po śmierć
hi-lam-vancouver-la-3colLos Angeles Policja próbuje ustalić, czy śmierć zaginionej przed kilkoma tygodniami Kanadyjki, której ciało znaleziono w zbiorniku wodnym na dachu hotelu Cecil w Los Angeles, była wynikiem umyślnego działania osób trzecich czy skutkiem wypadku. Ciało 21-letniej Elisy Lam odkrył pracownik budynku. Goście skarżyli się na niskie ciśnienie wody.
Lam, pochodząca z Vancouveru, pojechała do Kaliforni sama 26 stycznia. Ostatni raz, pięć dni później, widzieli ją pracownicy hotelu. Policja od razu stwierdziła, że zniknięcie młodej kobiety jest podejrzane. Teraz dodatkowo, ze względu na miejsce odnalezienia zwłok, pod uwagę brana jest hipoteza morderstwa.
Ciało znajdowało się bowiem na dnie cysterny wypełnionej w trzech czwartych wodą. Otwór u góry cysterny okazał się za mały, by mógł przez niego przejść strażak ze sprzętem, dlatego trzeba było wyciąć dodatkowy fragment zbiornika. Zbiorniki umieszczone są na platformie oddalonej o około 3 metrów od poziomu dachu. Aby się do nich dostać, trzeba wyjść na dach – deaktywując przy tym alarm i otwierając zabezpieczone drzwi. Do tego potrzebna jest drabina, by wejść na platformę. Potem zostaje jeszcze wspięcie się na cysternę.
Sierżant Ruby Lopez, prowadzący dochodzenie, powiedział, że na dachu nie ma kamer. Woda ze zbiorników jest używana przez gości hotelowych do picia oraz do mycia. Problemy z ciśnieniem wody trwały przez kilka dni. Po dramatycznym odkryciu władze hotelu wystosowały list, w którym odradzają używanie wody ze względu na "szczególne okoliczności". Gdy goście dowiedzieli się, co było rzeczywistą przyczyną, poczuli się nieswojo, zwłaszcza ci, którzy pili wodę z kranu.
Sierżant Lopez przekazał, że departament zdrowia zbadał wodę i uznał, że jej spożycie nie było niebezpieczne.
Ciało Lam zostanie poddane autopsji w celu zbadania przyczyny jej zgonu. Rodzina dziewczyny jest w Los Angeles. Biuro śledcze nie podaje żadnych szczegółów związanych ze śmiercią Kanadyjki. Lam wybierała się do oddalonego o 560 km na północ od Los Angeles Santa Cruz. Miała jechać transportem publicznym. Do dnia zaginięcia codziennie kontaktowała się ze swoją rodziną. Na nagraniach z monitoringu hotelowego widać ją jadącą windą, jak wciska guziki i w pewnym momencie wystawia głowę przez drzwi, rozglądając się w prawo i lewo.
Hotel Cecil gościł już w swoich progach seryjnych morderców. Wśród nich znaleźli się Richard Ramirez, znany jako "the Night Stalker", czy Austriak Jack Unterweger skazany za zabójstwo dziewięciu prostytutek.



Ostatnio zmieniany piątek, 22 luty 2013 07:24
środa, 20 luty 2013 21:22

Czwartek 21.01.2013

Napisał

Jest zima, muszą byc zaspy...

011

Mississauga Mieszkańcy Mississaugi nie są zadowoleni z tegorocznego odśnieżania - po sobotniej burzy śnieżnej, wiele chodników - również te w rejonach często uczęszczanych - pozostawało nieodśnieżnych - czasem wręcz były nie do przejścia.
W środę burmistrz Hazel McCallion przyznała, że otrzymała w tej sprawie wiele skarg. Martin Powell, komisarz miasta ds. transportu i robót publicznych, twierdzi jednak, że w większości prace zostały właściwie wykonane, a tylko podwykonawca odpowiedzialny za City Center nie zrealizował zleconych zadań według obowiązujących norm.
Ron Starr, radny okręgu 6, zakwestionował jednak opinię komisarza, twierdząc, że inspektorzy miasta odpowiedzialni za nadzorowanie odśnieżania nie spisali się i w wielu miejscach na skrzyżowaniach usypano pryzmy śniegu ograniczające widoczność. Powell ripostował, że mieszkańcy spodziewają się natychmiastowych rezultatów, gdy tymczasem jest to nierealistyczne. - Ludzie dzwonią ze skargami zanim jeszcze przestanie padać - mówił.

 

 

Zachwiany rynek

Toronto Początek 2013 roku w handlu nieruchomościami przypomina jazdę rollercoasterem - w porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż w rejonie GTA spadła w połowie lutego o 8,3 proc., gdy tymczasem w styczniu liczba sprzedanych domów nieco wzrastała.
Jednocześnie liczba nowych domów jakie trafiały do MLS była nisższa co zwiększało konkurencyjność wystawionych domów wolnostojących, przez co cena wzrosła o ok. 4 proc. do 509 061 dol. - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Toronto Real Estate Board. Ceny domów w GTA nadal rosną choć wolniej niż w roku 2012 - obserwuje Jason Mercer z TREB. Przeciętna cena domu w strefie 905 wzrosła w połowie lutego do $480 030 z $458 071 rok wcześniej. Zmalała jednak liczba wystawionych na sprzedaż nieruchomości. Największy spadek sprzedaży we wszystkich kategoriach od domów wolno stojąych po condo dotyczy obejmującej Mississaugę strefy 905, choć ceny nadal rosły - i to nawet na rynku kondominiów gdzie były wyższe o 2,3 proc. w porównaniu do tych sprzed roku.
Z zestawienia Teranet-National Bank House Price Index ceny nieruchomości w Kanadzie były w styczniu już 5 miesiąc z rzędu niższe - dotyczyło to 7 z analizowanych rynków nieruchomości. Zdaniem ekonomistów, jest to kolejny dowód, że zastosowane hamulce fiskalne działają ograniczając pompowanie balona cenowego.

 

Megamarnotrawstwo znów na tapecie

Toronto Zdaniem premiera Ontario Kathlyn Wynne rezolucja partii konserwatywnej, a poparta w środowym głosowaniu przez NDP "naznaczona jest złośliwością". Rezolucja uznaje, że poprzedni minister energetyki prowincji, Christ Bentley, dopuścił się obrazy parlamentu nie ujawniając dokumentów związanych z relokacją dwóch elektrowni w Mississaudze i Oakville. rezolucja została zgłoszona jeszcze zanim doszło do prorogowania legislatury. Relokacja elektrowni kosztuje podatników grubo ponad ćwierć miliarda dolarów. Zdaniem NDP, stanowisko rządu, jakoby wszystkie stosowne dokumenty zostały dostarczone "obraża zdrowy rozsądek".

Rezolucja "idzie" obecnie do komisji

wtorek, 19 luty 2013 21:38

Środa 20.02.2013

Napisał

Nic rewolucyjnego - Wynne na kursie Daltona


mowaodtronu

Gubernator Ontario David Charles Onley odczytuje mowę tronową Kathleen Wynne

Toronto Nowa premier Ontario Kathleen Wynne przedstawiła we wtorek - pierwszy dzień nowej sesji 40. legislatury, prorogowanej jeszcze w październiku ub. roku przez Daltona McGuintyego - mowę od tronu, zakreślającą ramy polityki jej mniejszościowego gabinetu. Jak na razie udało się jej zdobyć poparcie NDP, czym zapewniła przetrwanie.


Lider NDP Andrea Hrwath uznała, że choć platforma wyłożona w mowie od tronu jest ogólna to jednak brzmi obiecująco. - Jesteśmy gotowi głosować za jej przyjęciem - dodała. Przeciwnego zdania jest lider torysów Tim Hudak, który uznał plan rządu za kontynuację działalności McGuintyego.
Wynne jako priorytety prac rządu uznaje - odpowiedzialność fiskalną, promocję wzrostu gospodarczego i zwiększenie zatrudnienia. Deficyt prowincji sięga 12 miliardów dolarów.


Rząd chce zredukować wydatki w celu ograniczenia stosunku zadłużenia do PKB i zamierza do roku finansowego 2017-2018 wyeliminować deficyt. Toronto obiecuje również "we współpracy z władzami lokalnymi" działania na rzecz modernizacji i remontów infrastruktury transportowej - dróg, mostów oraz rozwoju komunikacji miejskiej. - Obiecuje przyjść z pomocą Toronto, by zmniejszyć korki w mieście.

 

 

Smiech nie wyrok
Ottawa Parole Board of Canada - ciało odpowiedzialne za zwolenienia warunkowe z kanadyjskich więzień przyznaje, że szpieg z marynaki wojennej, skazany niedawno na 20 lat w rzeczywistości, po uwzględnieniu czasu spędzonego w areszcie, został skazany na 18 lat i 5 miesięcy, co oznacza, że w marcu 2016 - jeśli będzie się dobrze sprawował.- może już samodzielnie opuszczać zakład karny na przepustki bez eskorty a od września 2018 na całodzienne wyjścia - rok później będzie mógł być warunkowo zwolniony.
Jeffrey Paul Delisle został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosjan.

 


Niedobrze panie bobrze...
Toronto Po raz pierwszy od lipca ubiegłego roku wartość kanadyjskiego dolara spadła we wtorek poniżej 99 centów US. Ekonomiści obawiają się o stan kanadyjskiej gospodarki w związku z wchodzącymi w życie od końca lutego ograniczeniami wydatków budżetowych w USA. Ale nie tylko. Zmartwień dostarcza także kanadyjski rynek nieruchomości - uważa Dennis Gartman, autor szanowanego pisma inwestycyjnego Gartman Letter.
W podobnym duchu wypowiedzieli się też eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co sprawiło, że część inwestorów zaczęła pozbywać się kanadyjskich papierów wartościowych. Maleje też popyt wewnętrzny w Kanadzie Z danych Statistics Canada wynika, że wartość sprzedaży hurtowej była w grudniu o 0,9 proc. niższa - więcej niż spodziewali się eksperci. Sprzedaż domów w styczniu, była 5 proc. niższa, spadła też liczba zaczynanych nowych budów.

 

Urząd do spraw ochrony wyznań


harperurzddswyznan

Ottawa Katolik, Andrew Bennett dziekan chrześcijańskiego collegeu i były pracownik administracji publicznej został szefem nowo utworzonego Urzędu ds. Wolności Religijnych mającego monitorować sytuację mniejszości wyznaniowych w innych krajach. We wtorek premier Harper, podczas wizyty w meczecie w Maple, podkreślił, że przemoc religijna na całym świecie narasta. Nowy urząd działa w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Torysi obiecali go utworzyć jeszcze w trakcie minionej kampanii wyborczej, reagując na przemoc muzułmanów wobec koptów w Egipcie.
- Dr Bennett jest człowiekiem zasad i głębokich przekonań gotowym z wielką mocą zabiegać o ochronę mniejszości religijnych na całym świecie, tak by mogły swobodnie praktykować swe wyznania - mówił we wtorek Harper.
Podczas dyskusji na temat roli i zadań nowego urzędu padały głosy osób obawiających się, że może on faworyzować chrześcijaństwo - Harper stanowczo im zaprzeczył. Paul Dewar, krytyk polityki zagranicznej rządu federalnego z ramienia Oficjalnej Opozycji - NDP - skrytykował też brak konsultacji parlamentarnych przed powołaniem Bennetta na stanowisko.

poniedziałek, 18 luty 2013 20:17

Wtorek 19.02.2013

Napisał

Tłumy na Autoshow


wystawaglowen

Toronto Wielkim zainteresowaniem cieszy się 40. wystawa samochodowa w Toronto. W poniedziałek "Dzień Rodzinny" pawilony wystawowe Metro Convention Centre pękały w szwach zwiedzane przez tysiące osób. Szczególną popularnością cieszyły się stoiska samochodów z wyższej półki jak BMW czy audi; wielkie prezentacje przedstawiły Honda (której model accord został w czwartek wybrany samochodem roku 2013), Volkswagen, Hyundai, Chrysler czy Kia. Pełną fotorelację zamieścimy w najbliższym "Gońcu". Wystawa jest czynna do 24 lutego.

(zobacz fotogalerię ze zdjęciami Sobiesława Kwaśnickiego)


Pij kawę, siądziesz za kółkiem
Toronto Kanadyjska sieć cukierni Tim Hortons, od poniedziałku uruchamia kolejny konkurs, z odwijania kubków, Roll Up the Rim to Win. Wygrać można 40 wozów toyota RAV4s i 100 kart MasterCard napełnionych kwotą 5 tys. dol. każda a także wiele innych, cennych nagród.
Sieć stwierdza w oświadczeniu, że konkurs jest wyrazem podziękowania dla lojalnych klientów - 80 proc. wszystkich kaw kupowanych w Kanadzie nalewanych jest w Timie Hortonsie. Konkurs potrwa do wyczerpania puli nagród.


Utonął z pełnym żołądkiem
Huntsville 48-letni mężczyzna utonął w niedzielę po tym, jak wraz z kolegami wjechał skuterem śnieżnym na cienki lód rzeki w Lake of Bays Township. Zdarzenie miała miejsce o 11 w nocy. Mężczyźni wracając z kolacji pomylili drogi. Zmarły, Richard Dehaan pochodził z Smithville w regionie Niagara.


Bezprzewodowe trolejbusy
autobusyelektryczneMontreal Kanadyjski Bombardier rozpoczyna testowanie nowych autobusów elektrycznych i indukcyjnej technologii ich ładowania na przystankach. Technologia Primove od przyszłej zimy będzie sprawdzana w Montrealu, a od roku 2014 ruszą testy w Niemczech. Indukcyjne ładowarki będą umieszczone pod ziemią i włczane gdy stanie nad nimi autobus. Bombardier specjalnie wybrał Montreal z uwagi na srogą zimę, autobusy będą jednak jeździły bez pasażerów po wydzielonej trasie na terenie wystawowym Expo 67 na Ile-Ste-Helene. Testy w ruchu ulicznym odbędą się w Niemczech. Teoretycznie technologia Primove może być również wykorzystana do zasilania aut osobowych.

 


Muzułmanie dobrze uczą
Mississauga Renomowany konserwatywny Instytut Frasera uznał prywatną szkołę islamską z Mississaugi za jedną z najlepszych podstawowych placówek oświatowych w całej prowincji. Szkoła Olive Grove otrzymała notę 9,9 na 10 i uplasowała się na 16 pozycji w prowincji. Olive Grove mieści się przy Speakman Dr. w rejonie QEW i Winston Churchill, a została założona w 2006 roku przez Muslim Association of Canada. 600 uczniów studiuje Koran, islam i kulurę arabskąm zaś szkoła kładzie nacisk na rozwój osobowy i zdrowy tryb życia ucznia.
Najlepszą szkołą katolicką z Mississaugi w zestawieniu Frasera jest St. Martha and Mary, która z notą 9,6 zajęła 31 lokatę. Najniżej ocenioną szkołą w Mississaudze, była szkoła publiczna z Meadowvale Plowmans Park Public School z notą 4,6 na 10.
Peel District School Board w ostro sformułowanym oświadczeniu odrzuca tę klasyfikację.


Zakorkowali 401
Cobourg Zderzenie ciągnika siodłowego z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym doprowadziło do zamknięcia autostrady 401 w obu kierunkach. Do wypadku doszło w okolicach Cobourg ok. 10.30 rano w poniedziałek. Obydwoje kierowcy zostali przewiezieni do miejscowego szpitala. Pasy powadzące na wschód otwarto o 3.30 po południu; na zachód o 6.

 

Fałszywe Metropasy Made in China
Toronto Fałszywe żetony i bilety miesięczne kosztują system komunikacji miejskiej w Toronto 2 miliony dolarów rocznie. Problem osłabł nieco w roku 2006,kiedy wprowadzono żetony z dwóch metali i gdy od 3 lat zaczęto umieszczać hologramy na biletach miesięcznych jednak Chińczycy -a tam produkowane są masowo falszywe torontońskie metropasy, szybko opanowali nową technologię.

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 luty 2013 20:41
niedziela, 17 luty 2013 22:15

Poniedziałek 18.02.2013

Napisał


Nasze własne Chamonix
lany bluemontainToronto 
Wioska narciarska Blue Mountain w pobliżu Toronto nie tylko rozbudowuje bazę hotelarsko mieszkalną, ale również modernizuje i tworzy nowe trasy zjazdowe, tak narciarskie, jak snowboardowe. Ośrodek obejmie nowy obszar o powierzchni 64 akrów, powstanie tam nowy szybki wyciąg krzesełkowy z gondolami sześcioosobowymi. Wszystko to powinno być gotowe już za rok. Koszt inwestycji szacuje się na 10 mln dol. Po zakończeniu rozbudowy Blue Mountain będzie dysponować 42 trasami zjazdowymi - w Ontario nikt nie ma więcej. Powstanie tam również najdłuższa w prowincji, bo 1,6-kilometrowa, trasa zjazdowa dla początkujących.


Z grypą nie ma żartów.
margoCalgary Rodzina Margo Husby-Scheeler, popularnej profesor uniwersytetu calgaryjskiego, apeluje do społeczeństwa, byśmy poważnie traktowali zagrożenie grypą i rokrocznie poddawali się stosownym szczepieniom. W minionym tygodniu prof. Husby-Sheeler zmarła na grypę H1N1. 64-letnia kobieta chorowała tydzień, poczem została hospitalizowana. Lekarze szybko stwierdzili odmianę H1N1. Mimo miesięcznego pobytu na intensywnej terapii, lekarzom nie udało się wyprowadzić jej z choroby - w minioną środę zmarła.


Przedstawiciele albertańskiego wydziału zdrowia odmówili komentowania przypadku prof. Husby Scheeler, potwierdzili jedynie, że w tym roku obserwuje się trzy odmiany wirusa grypy, w tym H1N1. W Calgary tę odmianę stwierdzono laboratoryjnie u 15 osób.

 

Urodzona na mrozie ożyła przed kostnicą
Toronto 20-letnia matka z Toronto urodziła dziewczynkę na mrozie poza domem w godzinach porannych w niedzielę. - Kobieta poczuła się źle w nocy i wraz z matka udała się pieszo do pobliskiego szpitala, w drodze urodziła dziecko - referowała konstabl Wendy Drummond z torontońskiej policji.


Trójkę przewieziono następnie karetką do Humber River Hospital przy Finch, gdzie lekarze usiłowali reanimować noworodka nie dającego znaków życia. Uznali jednak, że bezskutecznie i stwierdzili zgon. Zwłoki przykryto prześcieradłem i do czasu przyjazdu koronera nakazano je pilnować dwóm policjantom. Dwie godziny później policjanci stwierdzili, że pod przykryciem coś się rusza i sprawdzili puls - okazało się, że dziewczynka żyje. Lekarze określają jej stan jako stabilny.

 

 


Koncentrują ostrzał Trudeau
justinMississauga Podczas trzeciej z serii pięciu debat kandydaci na lidera federalnej Partii Liberalnej, która w sobotę odbyła się w Mississaudze skoncentrowali ogień ataków na Justinie Trudeau, w domyśle zarzucając mu iż ponad "polityczne" pochodzenie nie ma wiele do zaoferowania.
Marc Garnau i Martha Hall Findlay sugerowali, że problemy przeciętnych kanadyjskich rodziny są Trudeau obce, a to m.in. za sprawą dziedziczenia fortuny. Ponadto - krytykowano - nie podaje on żadnych szczegółów swego programu i "jedzie" na opinii po ojcu - wieloletnim i popularnym premierze Kanady Pierze Trudeau. Debatę śledziło w Mississuadze 900 członków Partii.
Garneau pytał wprost Justinea Trudeau, co takiego w jego CV predestynuje go do stanowiska lidera partii...

 


Sperma i jaja łatwe do dostania na czarnym rynku
Toronto Mimo że kanadyjski kodeks karny jednoznacznie zabrania kupowania ludzkich embrionów, jaj i spermy, a także wynajmowania zastępczych matek do noszenia ciąży, każdy kto dysponuje dostępem do internetu jest w stanie się potwierdzić że takie transakcje mają powszechnie miejsce.
Jeszcze do niedawna ryzyko łamania prawa w tym obszarze było jednak żadne. To zmieniło się w miniony piątek, kiedy policja postawiła 27 zarzutów pewnemu "konsultantowi w dziedzinie zastępczej ciąży z Ontario. Śledztwo trwało ponad rok.
RCMP wkroczyła do pomieszczeń Canadian Fertility Consultants w Brighton, firmy stanowiącej oddział Comoc z Kolumbii Brytyjskiej. Zarzuca się tamtejszym pracownikom przyjmowanie pieniędzy za pośrednictwo w wynajmowaniu matek zast"pczych oraz kupowania spermy, jaj i embrionów.

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 luty 2013 22:35
niedziela, 17 luty 2013 09:05

Niedziela 17.02.2013

Napisał

Mrozy i opóźnienia

mrozToronto

Para z przewodów wentylacyjnych

Toronto W nocy z soboty na niedzielę doszło do poważnych utrudnień w ruchu na lotnisku Pearsona w Toronto; niektórzy pasażerowie utknęli w samolotach na płycie. - Wylądowaliśmy ok 9 wieczorem w sobotę i już podczas kołowania pilot poinformował, że będziemy czekać ok 20 minut zanim podjedziemy do wyjścia - mówiła telewizji CityNews wracająca z wakacji reporter Tammie Sutherland. - Niestety czekaliśmy 3,5 godziny!

Początkowo pasażerowie przyjmowali to spokojnie, ale potem dała znać o sobie frustracja. - Najgorszy był brak konkretnych informacji - dodała.

Inny pasażer relacjonował, że piloci poradzili mu złożyć skargę na linie, ponieważ "nie było powodu dla którego tak długo przetrzymywano samolot na płycie".
Lotnisko radzi pasażerom, by przed wyjazdem z domu sprawdzić status swego lotu.
Tymczasem władze miasta Toronto wydały w sobotę ostrzeżnie przed mrozami, gdyż temperatura w nocy spadła poniżej minus 15 stopni. Nastąpiło to dzień po tym, jak organizacje obrony interesów najuboższych zorganizowały w ratuszu spektakularny protest skarżąc się na brak miejsc w schroniskach dla bezdomnych. Podczas obowiązywania alertu ze względu na mróz w schroniskach dodaje się 172 miejsca. Zdaniem działaczy w mroźne noce brakuje jednak łóżek i część chętnych śpi na podłodze.

sobota, 16 luty 2013 18:32

Sobota 16.02.2013

Napisane przez

 Polski oblat biskupem w Kanadzie

krotkiWatykan (KAI) Papież mianował polskiego oblata, od niemal 23 lat pracującego na północy Kanady, o. Wiesława Krótkiego, biskupem diecezji Churchill-Baie d’Hudson. Zastąpi on dotychczasowego ordynariusza, swego zakonnego współbrata, Kanadyjczyka 77-letniego bpa Reynalda Rouleau.

Bp Wiesław Krótki urodził się 12 czerwca 1964 roku w Istebnej, na terenie archidiecezji katowickiej. W 1979 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów (O.M.I.) w Markowicach. 7 września 1983 r. został przyjęty do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, a 8 września 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przygotowywał się do kapłaństwa w latach 1985-1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze i 19 czerwca 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Przełożeni wysłali go od razu w tym samym roku na misje w północnej części Kanady. Pracował duszpastersko wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona w Kanadzie. W latach 1999-2005 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudson. Ostatnio pracował w Igloolik, jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1000 do 1500 km.

Diecezja Churchill-Baie d’Hudson ma powierzchnię siedmiokrotnie większą od Polski (2,3 mln km²). Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 16 kapłanów zakonnych i 3 diecezjalnych.

 

 

Śnieżne zaskoczenie


sniezyca2

Toronto Depresja termiczna (thermal low), czyli obszar niskiego ciśnienia nie wywołanego przez front atmosferyczny, przyniosła w sobotnie popołudnie gwałtowne opady śniegu między innymi w Mississaudze. Depresja termiczna, lub niż termiczny, to ośrodek obniżonego ciśnienia atmosferycznego, będący efektem konwekcji ciepłych mas powietrza, o małej gęstości, znad bardziej ogrzanej powierzchni Ziemi i w konsekwencji spadek ciśnienia. Ośrodek taki powstał w sobotę nad Wielkimi Jeziorami co zaowocowało nagłymi i niezwykle obfitymi śnieżycami. Snieg padał, od Windsor i Sarni po Toronto. W ciągu 3 godzin od 2 po południu do 5 wieczorem na pasy torontońskiego lotniska Pearsona spadło 5 cm białego puchu

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 luty 2013 09:05