Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

poniedziałek, 28 grudzień 2015 18:06

Kanadyjski koniec syryjskiej tragedii

Napisał

Vancouver Krewni syryjskiego chłopczyka, którego zwłoki morze wyrzuciło w październiku na brzeg na tureckiej plaży, a zdjęcie wydarzenia uczuliło opinię publiczną na los syryjskich uchodźców, wylądowali w poniedziałek w Vancouver.
Mohammed Kurdi, wraz z żoną i piątką dzieci przybyli jako uchodźcy sponsorowani przez siostrę Mohammada Timę Kurdi, która od momentu tragedii stała się rzecznikiem uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Tima Kurdi powitała krewnych na lotnisku. Towarzyszyła jej duża liczba reporterów. Mówiąc po arabsku Mohammed Kurdi podziękował Kanadyjczykom i ich władzom za "urzeczywistnienie jego marzeń". Trzyletni bratanek Mohammada, Alan Kurdi utonął wraz z 5-letnim bratem i matką w trakcie przeprawy z Turcji do Grecji. Ojciec Alana Abdullah Kurdi zdecydował się na nielegalną podróż, po tym, jak podanie jego brata Mohammada o emigrację do Kanady zostało odrzucone z powodu braku wymaganych dokumentów.
Po nagłośnieniu tragedii, urzędnicy biura imigracji poprosili Timę Kurdi o ponowne złożenie wniosku.
Tima Kurdi otworzyła niedawno zakład fryzjerski w Port Coquitlam w Kolumbiii Brytyjskiej i tam właśnie rozpocznie pierwszą w Kanadzie pracę jej brat.

Samo zdjęcie Alana Kurdi zostało zmanipulowane, woda wyrzuciła zwłoki na skały, ale policja ułożyła je na plaży twarzą w dół "dla lepszego efektu" fotografii.  Fragment z Wikipedii: Around 5 am authorities started an investigation, after an emergency call that a boat had capsized and bodies were coming ashore. The bodies of Kurdi and another child were discovered by two locals at around 6:30 am on the same morning. The two men moved the bodies from the water onto the dry part of the beach.Later, Kurdi was photographed face-down on the water's edge by a Turkish press photographer.

Zdjęcie zwłok chłopczyka miało również wpływ na przebieg kanadyjskiej kampanii wyborczej.

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 grudzień 2015 00:21
czwartek, 24 grudzień 2015 23:40

Utarczki z Chińczykami w Vancouver

Napisał

Grupa właścicieli mieszkań własnościowych z rejonu Vancouver wystosowała skargę do trybunału praw człowieka, wskazując na dyskryminację w radzie kondominium, ponieważ członkowie rady odmówili prowadzenia posiedzeń po angielsku i uznali, że dla większej wydajności pracy prowadzić będą spotkania jedynie w języku mandaryńskim.
Andreas Kargut który mieszka w 54-segmentowym kompleksie w Richmond B.C., gdzie około połowy mieszkańców identyfikuje się, jako mówiący po mandaryńsku, złożył skargę w imieniu własnym i trzech innych właścicieli. Nowa rada złożona całkowicie z osób mówiących po chińsku, ukonstytuowała się w lipcu. Kargut wraz z innymi właścicielami chcieli uczestniczyć w jednym z posiedzeń rady i jej przewodniczący Ed Mao, nie miał nic przeciwko, powitał ich na spotkaniu, ale poinformował, że z powodu skuteczności działania "w tym roku fiskalnym rada postanowiła używać do komunikowania się wyłącznie języka mandaryńskiego".
Kargut wniósł skargę do Trybunału Praw Człowieka Kolumbii Brytyjskiej, uznając, że jest dyskryminowany i nieszanowany, jako że odmówiono mu prawa właściciela do rozumienia procedur i dyskusji podczas obrad.
Stowarzyszenie właścicieli mieszkań własnościowych w Kolumbii Brytyjskiej twierdzi, że nie jest to pierwszy taki przypadek i można powiedzieć, że narastają tarcia między anglojęzycznymi i sinojęzycznymi właścicielami.

środa, 23 grudzień 2015 20:59

W żłóbku przed sądem

Napisał

Szopka w centrum Toronto przed budynkiem starego ratusza to już kilkunastoletnia tradycja. Nie wiadomo jednak jak długo będzie trwać, ponieważ niejednokrotnie w przeszłości wywoływała "kontrowersje" oraz była obiektem ataku wandali. W Stanach Zjednoczonych podobne szopki na terenie publicznym są przedmiotem skarg sądowych wnoszonych przez wojujących ateistów.

Ekspozycja w Toronto jest zorganizowana przez świecką organizację katolików Gethsemane Ministries i znajduje się tuż przed gmachem sądów. W przeszłości też miasto nakazało usunąć plakietkę odwołującą się do obrońcy dzieci nienarodzonych zmarłego w 2011 roku ks. Teda Colletona, który słynął z nawołujących do poszanowania życia kazań, a w latach 80. był aresztowany przez policję za skucie łańcuchem wejścia do nielegalnej wówczas przychodni aborcyjnej Henryka Morgentalera.


W budynku sądów, przed którym stoi szopka jest obecnie sądzona obrończyni dzieci nienarodzonych Mary Wagner.

 

DSCN3928

środa, 23 grudzień 2015 17:50

Samotny protest przeciwko islamizacji w Toronto

Napisał

Przed budynkiem torontońskich sądów, w środę 23 grudnia protestował  przeciwko islamizacji Kanady zamaskowany człowiek, reklamując jednocześnie kanał Rebel Media Ezry Levanta. http://www.therebel.media/

Ostatnio zmieniany środa, 23 grudzień 2015 18:05
środa, 23 grudzień 2015 15:24

Mary Wagner 23 grudnia stanęła przed sądem

Napisał

W środę 23 grudnia o godz 14.00 w sali nr 111 torontońskiego sądu mieszczącego się w starym ratuszu przed sędzią przy pomocy połączenia wideo z aresztu stanęła ponownie Mary Wagner.

Sprawa była krótka, Mary powtórzyła, że będzie sama siebie reprezentować przed sądem. Okazało się, jednak, że do tej pory nie zapoznała się z tzw disclosure, czyli opisem materiału dowodowego, ponieważ nie otrzymała tego dokumentu, choć ten od kilku dni jest już gotowy. Sędzia zaprosił więc oskarżoną do osobistego odbioru. Mary chciała tego dokonać jak najwcześniej, i sędzia wyznaczył datę 24 grudnia, w Wigilię, o godz. 9.00 rano w tej samej sali 111.

Jest więc okazja, by osobiście zobaczyć Mary Wagner i życzyć jej Wesołych Świąt, ponieważ na tę okoliczność musi zostać przywieziona z aresztu w Milton, gdzie przebywa od momentu zatrzymania.

Podczas środowej sprawy ponownie padło pytanie, sądu o zwolnienie warunkowe, czy Mary wnioskuje o przesłuchanie w tej sprawie. Podsądna odparła, że nic nowego nie ma tutaj do powiedzenia, ponieważ nie zrobiła nic złego, a broni jedynie nienarodzonych dzieci, w związku z czym nie przyjmie żadnych warunków takiego zwolnienia.

Po ustaleniu terminu osobistego stawiennictwa Mary w sądzie w Toronto rozprawa zakończyła się.  (ak)

Ostatnio zmieniany środa, 23 grudzień 2015 15:37
wtorek, 22 grudzień 2015 19:34

Koniec naftowej bonanzy na wschodzie Kanady

Napisał

Załamanie się cen na rynku ropy naftowej powoduje, że sytuacja finansowa Nowej Fundlandii i Labradoru staje się dramatyczna. Nowy premier prowincji Dwight Ball ujawnił, że deficyt w tym roku fiskalnym może wynieść prawie 2 miliardy dolarów, a jeśli prowincja nie podejmie zdecydowanych działań to w ciągu pięciu lat osignąć kwotę 23 mld. Dlatego premier zapowiada już dzisiaj "konieczne korekty".

wtorek, 22 grudzień 2015 19:32

Senat musi być bardziej kobiecy

Napisał

Ponad 80 kobiet prominentnych osobistości kanadyjskiego życia publicznego podpisało list, w którym apeluje do premiera Trudeau o zapełnienie obecnych wakatów w senacie samymi kobietami. Miałoby to przybliżyć tę izbę do równości płci. Poprzedni premier Stephen Harper wstrzymywał zapełnianie wakatów dążc do głębokiej reformy lub likwidacji senatu, dlatego obecny szef gabinetu, może doonać aż 22 takie nominacje.

wtorek, 22 grudzień 2015 19:30

Amnestia dla skazanych za marihuanę

Napisał

Coraz głośniej słychać żądania amnestii dla osób skazanych za posiadanie oraz handel marihuaną. Powszechnie wyraża się oczekiwanie, że w świetle legalizacji tego narkotyku premier Justin Trudeau podejmie taką decyzję.
Jest to problem wielu bogatych i dobrze sytuowanych ludzi oraz dzieci z dobrych rodzin.
Skazanie za takie przestępstwo powodowało, że dana osoba była notowana kryminalnie (criminal record), a to odcinało drogę do zawodów zaufania publicznego jak adwokat czy lekarz oraz powodowało utrudnienia w przekraczaniu granicy.

poniedziałek, 21 grudzień 2015 23:36

In vitro bezpłatnie także dla homoseksualistów

Napisał

Poczynając od 21 grudnia 50 przychodni w Ontario świadczyć będzie usługi zapłodnienia in vitro finansowane w ramach powszechnego ubezpieczenia medycznego. Przeznacza się na ten cel 50 mln dol. rocznie. W komunikacie prasowym władze prowincji stwierdzają, że co szósta para dotknięta jest bezpłodnością.
Rząd wspiera rozwój rodziny, dla tych, którzy nie mogą w inny sposób posiadać dzieci - stwierdza Eric Hoskins, ontaryjski minister zdrowia.
Z nowego programu mogą skorzystać rodziny z problemami w dziedzinie płodności, w tym osoby samotne oraz związki homoseksualne. Kobieta musi mieć mniej niż 43 lata, by wziąć udział w tym programie. Program sfinansuje jeden cykl in vitro oraz bez ograniczeń cykle sztucznej inseminacji. Osoby ubiegające się muszą posiadać OHIP, choć sam fundusz jest oddzielny od OHIP.
Podczas procesu in vitro dochodzi do unicestwienia części zapłodnionych jaj i usunięcia nadmiernej liczby embrionów.

poniedziałek, 21 grudzień 2015 20:47

Klaps zakazany

Napisał

Według informacji "Globe and Mail", federalni Liberałowie, zamierzają zdelegalizować kary cielesne dla dzieci. Jednym z zaleceń raportu komisji powołanej do zbadania przypadków nadużyć w szkołach z internatami dla Indian, jest wycofanie artykułu 43 kodeksu karnego, który zezwala na kary cielesne wobec uczniów i dzieci , "jeśli użyta siła nie wykracza poza to, co rozsądne w danej sytuacji".


Minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould powiedziała, że rząd ma na celu wdrożenie wszystkich rekomendacji, łącznie z powyższą. Oznaczać to będzie, iż dania dziecku klapsa, będzie mogło zaprowadzić rodzica wprost do aresztu.