Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

poniedziałek, 16 lipiec 2018 06:45

Zdrowy rozsądek wraca do energetyki

Napisane przez

Nowy rząd Ontario w ramach próby obniżenia rachunków za prąd płaconych przez mieszkańców prowincji zrywa 758 umów na projekty związane z energią odnawialną. Minister energetyki Greg Richford nie powiedział, o które dokładnie projekty chodzi, ale zapewnił, że podatnicy zyskają w ten sposób 790 milionów dolarów. Jeszcze tego lata rząd ma przyjąć ustawę, która uchroni konsumentów przed ponoszeniem konsekwencji finansowych odstąpienia od umów.

Kilka dni wcześniej konserwatyści zapowiedzieli również wprowadzenie ustawy odwołującej projekt związany z generowaniem energii wiatrowej we wschodnim Ontario, który w ciągu kilku tygodni miał być ukończony.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 07:42
poniedziałek, 16 lipiec 2018 06:42

Niby taka spokojna okolica

Napisane przez

W piątek o godzinie 11 w nocy w Oakville doszło do strzelaniny. Gdy policjanci z regionu Halton dotarli na miejsce niedaleko skrzyżowania Rebecca Street i Dorval Drive, znaleźli na chodniku ciało 19-latka. Chłopak zginął na miejscu. Zdaniem policjantów nastolatek nie był przypadkową ofiarą. Policja poszukuje dwóch podejrzanych, rówieśników ofiary.

poniedziałek, 16 lipiec 2018 06:38

Igła na placu zabaw w Mississaudze

Napisane przez

Policja z regionu Peel poinformowała, że w piątkowy wieczór w Mississaudze na terenie parku im. sierżanta Davida Yakichuka 9-letni chłopiec znalazł porzuconą igłę. Dziecko na wszelki wypadek zostało zabrane do szpitala, a funkcjonariusze zamknęli park w celu przeszukania. Przypominają, żeby w takich przypadkach nie podnosić igieł z ziemi, tylko zadzwonić pod numer 311.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 07:44

Lisa MacLeod, ontaryjska minister odpowiedzialna za sprawy imigracji, domaga się przeprosin od ministra federalnego Ahmeda Hussena, za mówienie, że rząd prowincji szerzy strach przed uchodźcami.

W zeszłym tygodniu ministrowie prowincyjni i terytorialni spotkali się w ministrem Hussenem w Winnipegu. Hussen został zapytany o żądania wysuwane przez premiera Ontario Douga Forda, który chce, by Ottawa wspomogła prowincję finansowo. Ford twierdzi, że rząd federalny zachęcając imigrantów (których nazywa „nielegalnymi”, a nie – jak liberałowie – „nieregularnymi”) do przybywania do Kanady, przyczynił się do powstania kryzysu mieszkaniowego w Ontario. Minister Hussen odparł, że wypowiedzi Forda są nieodpowiedzialne, „niekanadyjskie”, niebezpieczne, budują podziały w społeczeństwie i tworzą atmosferę strachu. Przez takie słowa Kanadyjczycy zaczynają postrzegać uchodźców jako kryminalistów. Dodał, że sprawy mieszkaniowe to wspólny problem wszystkich i Ontario nie powinno odchodzić od stołu.

MacLeod powiedziała, że poczuła się osobiście zaatakowana przez ministra. Według niej jego słowa były próbą zastraszenia, ale ona nie da się zastraszyć. Kilka godzin wcześniej wyszła ze spotkania z Hussenem po ostrej wymianie zdań. Nie podpisała protokołu za spotkania, podobnie jak minister odpowiedzialny za sprawy imigracji w Saskatchewan, Jeremy Harrison.

MacLeod mówi, że Ontario chce współpracować z Ottawą, ale póki co rząd federalny nie słucha prowincji. W torontońskiej kasie brakuje 90 milionów dolarów na opiekę społeczną i 75 milionów na zakwaterowanie uchodźców, tymczasem Ottawa obiecuje miastu 11 milionów.

poniedziałek, 16 lipiec 2018 06:14

Dotkliwie pobity w garażu przy Humber Bay

Napisane przez

Policja w Toronto poszukuje sprawców napadu, do którego doszło w sobotę przed 4 po południu w garażu przy Park Lawn Road i Lake Shore Boulevard w pobliżu ujścia rzeki Humber. Ofiarą jest 29-letni mężczyzna, który trafił do szpitala w stanie zagrożenia życia. Został dotkliwie pobity przez trzech mężczyzn. Zdaniem policji była to próba rabunku.

piątek, 13 lipiec 2018 15:00

Ofiary upałów w Ontario

Napisane przez

Główny koroner Ontario, dr Dirk Huyer przekazał we wtorek, że przyczyną śmierci trzech osób, które zmarły w ciągu czterech wcześniejszych dni, najprawdopodobniej był upał. Wyjaśnił, że przed podaniem przyczyny zgonu przeprowadzane są sekcje zwłok, dlatego liczba ofiar upałów może być większa. W Quebeku statystyki są gorsze – przedstawiciele tamtejszej służby zdrowia mówią nawet o 70 osobach. W samym Montrealu podczas ostatniej fali upałów zmarły 34 osoby. Wiele z nich cierpiało na choroby przewlekłe. Huyer zaznaczył, że Ontario nieco inaczej definiuje przyczyny zgonów i o śmierci z powodu upału mówi tylko wtedy, gdy wysokie temperatury były bezpośrednim lub głównym czynnikiem.

Torontońscy taksówkarze i kierowcy Ubera walczą o klientów w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach. Przez dworzec Union codziennie przewija się 250 000 osób. Kierowcy taksówek twierdzą, że uberowcy zajmują ich miejsca postojowe, mimo że nie są do tego uprawnieni. Nie mogą tam parkować. Przechodnie i pasażerowie potwierdzają, że między kierowcami dochodzi do spięć.

Kierowcy Ubera tłumaczą, że może część ich kolegów dopiero zaczęła jeździć i jeszcze nie znają zasad. Dodają, że mogą korzystać z wszystkich innych miejsc poza postojowymi dla taksówek, ale czasem w godzinach szczytu naprawdę trudno znaleźć coś wolnego.

Kandydatka federalnej partii Zielonych z 2006, 2008 i 2011 roku z okręgu Yellowhead w Albercie, Monika Schaefer, stanęła przed sądem w Niemczech za publikowanie filmów zaprzeczających holokaustowi. Z tego powodu też Zieloni w 2015 roku nominowali kogoś innego.

Schaefer jest oskarżona w Niemczech o „podburzanie ludzi”. Jej proces rozpoczął się 2 lipca, ma się zakończyć 17 sierpnia. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Podobne zarzuty ciążą na jej bracie Alfredzie, który także jest Kanadyjczykiem niemieckiego pochodzenia. Na youtubie na kanale użytkownika Alfreda S. znaleźć można kilka nagrań, na których rodzeństwo kwestionuje istnienie nazistowskich obozów zagłady. Na filmie z 2016 roku, który wywołał burze w partii Zielonych Monika Schaefer nazywa holokaust najbardziej złośliwym i utrwalonym kłamstwem w historii, a o obozach zagłady mówi, że były to obozy pracy i nie było w nich komór gazowych.

Schaefer odwiedzała krewnych w Niemczech i przyszła do sądu na przesłuchanie w innej sprawie. Wtedy została aresztowana. Przebywa w areszcie od 3 stycznia.

Rzecznik partii Zielonych mówi, że Schaefer dobrowolnie zrezygnowała z członkostwa, i nie ma możliwości, by partia ją z powrotem przyjęła.

Premier Trudeau wybrał się do Calgary na Stampede i na początku odwiedził swojego posła Kenta Hehra, który zorganizował śniadanie z naleśnikami. Przyszły na nie tłumy mieszkańców miasta. Hehr na początku roku utracił stanowisko ministerialne po tym, jak zaczęto mówić o jego nieprzystojnym zachowaniu wobec kobiet. Przy okazji wypomniano premierowi, że 18 lat temu podejrzewano go o obmacywanie reporterki podczas festiwalu w Kolumbii Brytyjskiej. Nastrój zaraz się poprawił, gdy premier wspomniał o rurociągu Trans Mountain. Potem Trudeau oświadczył, że dobrze pamięta tamten dzień, ale nie przypomina sobie, by podczas wydarzenia z 2000 roku dochodziło do jakichkolwiek „negatywnych interakcji”.

Hehr powiedział, że premier właściwie odniósł się do sprawy i zgadza się z Trudeau, że podejrzenia o niewłaściwe zachowanie należy traktować indywidualnie, a nie wszystko mierzyć tą samą miarą. Dodał, że jest oddany partii liberalnej, będzie ubiegał się o reelekcję, by służyć zarówno krajowi, jak i swojemu miastu.

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Hamilton chcą stworzyć cienką plastikową folię, która w kontakcie z produktami spożywczymi będzie zmieniać kolor w świetle ultrafioletowym i wskazywać, czy dana rzecz jest skażona bakterią E.coli. Badania nad folią o roboczej nazwie Sentinel Wrap trwają od 15 lat i wreszcie widać ich efekty. Tohid Didar, asystent z wydziału inżynierii chemicznej i mechanicznej, tłumaczy, że na cienki film nanosi się cząsteczki DNA, które w kontakcie z bakteriami E.coli po wystawieniu na działanie światła ultrafioletowego zaczynają świecić. Folię można skanować przy pomocy urządzenia skanującego wykorzystywanego do sprawdzania banknotów.
Spożycie mięsa skażonego bakterią E.coli może być zakończyć się poważną chorobą lub nawet śmiercią. Obecne badanie żywności pod kątem obecności E.coli i innych bakterii jest procesem wielostopniowym, który trwa co najmniej jeden dzień. Grupie z McMaster zależy, by badanie przyspieszyć i uprościć, tak by właściwie każdy w momencie zakupu wiedział, czy wybrany produkt jest bezpieczny – niezależnie od daty przydatności do spożycia. Naukowcy marzą, by kiedyś każdy mógł wykonać takie badanie w sklepie bez konieczności otwierania opakowania z żywnością przy pomocy telefonu komórkowego wyposażonego w aparat i odpowiedniej aplikacji.
Sama folia nie wprowadza żadnego zanieczyszczenia. Mogłaby być wykorzystywana także do wykrywania skażenia salmonellą lub listerią, a także do badania zanieczyszczeń w wodzie. Aby Sentinel Wrap wszedł do codziennego użytku, potrzebna jest zgoda urzędów zajmujących się bezpieczeństwem żywności. Naukowcy muszą też oszacować koszt produkcji folii na skalę masową. Obecnie prowadzą rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi nad możliwościami przeprowadzenia projektów pilotażowych.