Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Hamilton chcą stworzyć cienką plastikową folię, która w kontakcie z produktami spożywczymi będzie zmieniać kolor w świetle ultrafioletowym i wskazywać, czy dana rzecz jest skażona bakterią E.coli. Badania nad folią o roboczej nazwie Sentinel Wrap trwają od 15 lat i wreszcie widać ich efekty. Tohid Didar, asystent z wydziału inżynierii chemicznej i mechanicznej, tłumaczy, że na cienki film nanosi się cząsteczki DNA, które w kontakcie z bakteriami E.coli po wystawieniu na działanie światła ultrafioletowego zaczynają świecić. Folię można skanować przy pomocy urządzenia skanującego wykorzystywanego do sprawdzania banknotów.
Spożycie mięsa skażonego bakterią E.coli może być zakończyć się poważną chorobą lub nawet śmiercią. Obecne badanie żywności pod kątem obecności E.coli i innych bakterii jest procesem wielostopniowym, który trwa co najmniej jeden dzień. Grupie z McMaster zależy, by badanie przyspieszyć i uprościć, tak by właściwie każdy w momencie zakupu wiedział, czy wybrany produkt jest bezpieczny – niezależnie od daty przydatności do spożycia. Naukowcy marzą, by kiedyś każdy mógł wykonać takie badanie w sklepie bez konieczności otwierania opakowania z żywnością przy pomocy telefonu komórkowego wyposażonego w aparat i odpowiedniej aplikacji.
Sama folia nie wprowadza żadnego zanieczyszczenia. Mogłaby być wykorzystywana także do wykrywania skażenia salmonellą lub listerią, a także do badania zanieczyszczeń w wodzie. Aby Sentinel Wrap wszedł do codziennego użytku, potrzebna jest zgoda urzędów zajmujących się bezpieczeństwem żywności. Naukowcy muszą też oszacować koszt produkcji folii na skalę masową. Obecnie prowadzą rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi nad możliwościami przeprowadzenia projektów pilotażowych.

Kanadyjscy żołnierze przyszli z pomocą mieszkańcom Victoria Mines, N.S., i położyli nowy dach na zabytkowym katolickim kościele św. Alfonsa. Kościół wybudowano na Cape Breton w 1916 roku. W 2007 roku diecezja Antigonish podjęła decyzję o zamknięciu światyni ze względu na jej stan techniczny. Przez ponad trzy lata wolontariusze z organizacji Stone Church Restoration starali się o zachowanie kościoła i zebrali 40 000 dol. na odkupienie budynku od diecezji. Transakcja powinna być sfinalizowana w ciągu tygodniu. Stary kościół zostanie przekształcony w kaplicę, w której będą udzielane śluby. Zabytek będzie też atrakcją turystyczną. Wcześniej niezbędne jest wykonanie prac murarskich oraz naprawić instalacji elektrycznej i ogrzewania.

Przy naprawie dachu pracowało kilkuset żołnierzy i osób z personelu militarnego. Akcję potraktowano jako ćwiczenia z prac w strefach po kataklizmach. Prace wykonano bezpłatnie.

Władze Ottawy chcą ukrócić możliwości pobierania opłat za tzw. visitor parking przez właścicieli budynków pod wynajem. Radny Rick Chiarelli mówi, że kilka razy w tygodniu dzwonią do niego mieszkańcy ze skargą. Lokatorzy skarżą się, że wszystkie miejsca parkingowe przy blokach są płatne. Do niektórych przyjeżdżają opiekunowie, którym teraz będzie trzeba płacić więcej. Sheherbano Ahmed mieszka w budynku należącym do Minto. Właściciel wprowadził niedawno opłatę w wysokości 1 dolara za godzinę. Kobieta mówi, że niedawno odwiedzili ją rodzice, byli u niej przez 15 dni i codziennie musieli płacić.

Gdy miasto zatwierdza plany nowych budynków, zawsze zwraca uwagę, jak duży parking jest przewidziany i czy wystarczy miejsc dla lokatorów i ich gości. Miastu nie chodzi o to, by były to miejsca płatne, tłumaczy Chiarelli. Miasto prowadzi rozmowy z największymi firmami posiadającymi apartamenty na wynajem. Chiarelli grozi, że w najgorszym wypadku rada miasta będzie musiała zdelegalizować praktykę pobierania opłat.

Minto broni się twierdząc, że w ten sposób miejsca będą wolne dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują. Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe jest bardzo duże, dzięki opłatom właściciel ma pewność, że korzystają z nich lokatorzy. Tłumaczy, że profesjonalne pielęgniarki i opiekunki zajmujące się mieszkańcami nie muszą płacić, przewidziano też strefy do rozładowywania i pakowania pojazdów.

W czwartek, 12 lipca, odbyła się kolejna rozprawa w procesie Mary Wagner, oskarżonej o zakłócanie pracy jednej z torontońskich przychodni aborcyjnych. Mary Wagner została skazana na 7,5 miesiąca więzienia. Mimo że sprawa ta ma niebagatelne znaczenie dla kanadyjskiego systemu prawnego, nie wzbudza zainteresowania mediów głównego nurtu, a sama Mary Wagner bardziej znana jest w Polsce niż w Kanadzie, między innymi za sprawą filmu Grzegorza Brauna „Nie o Mary Wagner”.

        Mary Wagner od kilkunastu lat stara się ratować dzieci nienarodzone, wchodząc do klinik aborcyjnych i rozdając kwiaty oraz ulotki sugerujące matkom inne możliwości.

        Kanada jest jednym z niewielu państw świata, gdzie z powodu uznania za niekonstytucyjną ustawy aborcyjnej w 1989 roku nie ma żadnych przepisów regulujących tę działalność i zabicie nienarodzonego dziecka nie jest czynem kryminalnym, aż do momentu, kiedy się ono żywe urodzi. Teoretycznie można przeprowadzić „aborcję” nawet w 9. miesiącu ciąży.

        Był to już 14. proces Mary Wagner z praktycznie takich samych zarzutów. Oskarżona została aresztowana 8 grudnia ubiegłego roku, gdy wraz z siostrą zakonną Immolacją w budynku medycznym przy 960 Lawrence Ave. West w Toronto na piątej kondygnacji usiłowała odwodzić od aborcji oczekujące w poczekalni kobiety w tamtejszej przychodni Women’s Care Clinic.

        Mary Wagner pozostawała od kwietnia br. na wolności, po tym jak sędzia Kozloff zgodził się, by wyszła, podpisując jedynie zobowiązanie stawienia się na następnej rozprawie.

        W czwartek siedziała obok swojego obrońcy Petera Boushy, katolika broniącego w sprawach sumienia.

        Podczas wcześniejszych dwóch rozpraw przesłuchano świadków, w tym policjantów, którzy dokonali aresztowania, a także właściciela wspomnianej kliniki aborcyjnej. Mecenas Boushy starał się wówczas wykazać, że przychodnia ta nie była legalna, ponieważ pobierała opłaty, a ustawa tego zabrania. W czwartek oskarżyciel Kasia Batorska rozpoczęła swe przemówienie od przypomnienia faktów, przedstawiła dwa poprzednie orzeczenia sądów w sprawie Mary Wagner i uznała, że wina oskarżonej nie pozostawia żadnych wątpliwości; naruszyła warunki zwolnienia z poprzednich wyroków, a także przeszkodziła „w pracy” przychodni aborcyjnej, wywołując podenerwowanie pacjentów i zmuszając zakład do spowolnienia operacji i przebukowania niektórych pacjentów.

        Wywodów Batorskiej słuchało kilkadziesiąt osób obecnych na sali, w tym tacy weterani ruchu antyaborcyjnego w Ontario, jak Linda Gibbons, Mary Bournie czy ksiądz Tony van Hee. Z grupą młodych ludzi przybyła też Rosemary Connell z organizacji Show the Truth Tour Canada, byli też członkowie grupy pro-life z parafii Maksymiliana Kolbego w Toronto oraz obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych.

        Ostatecznie Batorska „krzyknęła” oskarżonej rok więzienia – po 6 miesięcy maksymalnej kary z każdego zarzutu (więcej prawo nie pozwala), odsiadywanych jedna po drugiej. Wskazała, że Mary Wagner działa w stanie głębokiej recydywy i dotychczasowe wyroki nie powstrzymały jej przed powtarzaniem „przestępstwa”. Przytoczyła też orzeczenia z dwóch poprzednich spraw, w których sądzono Mary Wagner.

        Tuż przed przerwą, jaką zarządził sędzia Kozloff, oskarżona wygłosiła wzruszające wystąpienie, w którym stwierdziła, że ratując życie dzieciom, nie tylko, że nie łamie prawa, lecz przestrzega prawa w jego sprawiedliwej postaci. Nikt bowiem nie powinien podporządkowywać się niesprawiedliwemu prawu. Wcześniej Mary Wagner kilkakrotnie czyniła odniesienia do procesów norymberskich, w których sądzono zbrodniarzy, pomimo tego, że w myśl prawa państwa, któremu służyli, byli bez zarzutu, sądzono ich bowiem w oparciu o prawo naturalne.

        Wagner przypomniała, że mimo iż kanadyjskie prawo nazywa płód dzieckiem, to jednocześnie uznaje, że staje się ono człowiekiem dopiero w momencie opuszczenia dróg rodnych.

        Według adwokata Petera Boushy’ego,  mowa Wagner wywarła wrażenie na sędzim Kozloffie. Podczas przerwy mecenas Boushy uznał, że być może sędzia był wychowany w tradycyjnej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej i z pewnością uważa, że aborcja jest czymś złym, ponadto jako człowiek starszej daty, był świadkiem całej transformacji przepisów prawa aborcyjnego zapoczątkowanej w 1969 roku przez rząd ówczesnego premiera Pierre’a Trudeau, który zdekryminalizował zabijanie dzieci nienarodzonych i wprowadził ustawę pozwalającą na aborcję do 3. miesiąca rozwoju płodowego, ze „względu na stan zdrowia matki”, jednocześnie nie definiując tego zdrowia, co praktycznie zezwalało na aborcją na żądanie, np. ze względu na depresję. W dzisiejszych czasach syn Pierre’a Trudeau, Justin, lansuje bardzo niepokojące rozumienie aborcji, jako „prawa kobiet”, a tym samym „prawa człowieka”, chronionego zapisami konstytucji. Oczywiście jest to kłamstwo; nie istnieje w kanadyjskim prawie coś takiego jak „prawo do aborcji” – mówił mec. Boushy, który jest członkiem stowarzyszenia katolickich prawników Kanady.

        Po kilkudziesięciu minutach sąd wznowił rozprawę. Sędzia Kozloff uznał, że Mary Wagner działa w oparciu o głębokie przekonania religijne, ale nie powinny one prowadzić do naruszania obowiązujących przepisów prawa, ponieważ w przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z anarchią. Jeśli ktoś chce zmienić prawo, które uważa za niesprawiedliwe, powinien działać legalnymi drogami, na przykład w polityce – mówił sędzia.

        Dodał, że w obliczu lekceważenia wyroków skazujących obowiązuje zasada nasilania wysokości orzekanych kar i dlatego skazał Mary Wagner na karę 7,5 miesiąca więzienia, zaliczając jej na poczet wyroku odsiedziane do sprawy 3 miesiące aresztu według przelicznika 1,5 – co oznacza, że Mary Wagner spędzi najbliższe 3 miesiące w zakładzie karnym.

        Oskarżona, słysząc słowa wyroku, zdjęła medalion z wizerunkiem Matki Boskiej, którego nie może nosić w więzieniu, i przekazała go siostrze zakonnej Immolacji. Po krótkim czasie została skuta do tyłu i wyprowadzona z sali rozpraw przez strażniczkę. Starając się uhonorować Mary, wszyscy obecni na sali świadkowie wyroku powstali.

(ak)

Ostatnio zmieniany piątek, 13 lipiec 2018 10:04

W czwartek rano torontońska policja podała, że otrzymała wiadomość o „potencjalnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego w GTA”. W związku z tym zwiększono liczbę patroli w całym Toronto, a zwłaszcza w centrum. Policjanci z regionu York byli zkolei obecni w parku rozrywki Canada's Wonderland. Park jednak nie został zamknięty.

Inspektor torontońskiej policji Michael Barsky zachęcał wszystkich, by zachowywali się normalnie i nie rezygnowali z codziennych zajęć i planów. Jeśli ktoś wybierał się na wieżę CN, to nie ma powodu, by rezygnował z wycieczki. Czwartkowy koncert Foo Fighters w Rogers Centre też odbędzie się według planu. Toronto jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Nie jest zagrożone bezpieczeństwo podróżnych przybywających na lotnisko Pearsona, zapewniał Barsky. Pytany przez dziennikarzy o charakter potencjalnego zagrożenia, powiedział, że nie może ujawniać szczegółów prowadzonego śledztwa.

Rzecznicy prasowi TTC i Metrolinksu podawali, że transport publiczny działa bez zakłóceń. Premier Doug Ford mówił, że prowincja monitoruje sytuację i jest w ciągłym kontakcie ze służbami miejskimi i federalnymi.

czwartek, 12 lipiec 2018 06:50

Koniec demoralizacji najmłodszych

Napisane przez

Liberalny program edukacji seksualnej będzie wycofany ze szkół, powiedziała ontaryjska ministre edukacji Lisa Thompson. Od września nauczanie będzie przebiegać według poprzedniego programu z 1998 roku. Pracownicy ministerstwa współpracują z kuratoriami, by przywrócenie starego programu odbyło się sprawnie. Następnym krokiem będzie przygotowanie i przeprowadzenie szerokich konsultacji z rodzicami na temat aktualizacji programu.

Tanya Granic-Allen, stojąca na czele stowarzyszenia rodziców Parents As First Educators, podziękowała pani minister. Z decyzji rządu cieszyli się też przedstawiciele CampaignLife Coalition. Jack Fonseca powiedział, że Doug Ford wysłuchał próśb rodziców i dotrzymał obietnicy. Teraz jeszcze trzeba zadbać o to, by Planned Parenthood, OPHEA, Queer Ontario czy inne skrajnie lewicowe grupy aktywistów nie były konsultowane jako „eksperci w sprawach edukacji seksualnej dzieci”.

Rząd konserwatywny zwołał nadzwyczajną letnią sesję parlamentu. Posłowie wybrali na stanowisko marszałka Teda Arnotta, przedstawiciela okręgu Wellington-Halton Hills.

Kanadyjskie wojsko stanie na czele nowej misji szkoleniowej NATO w Iraku. Kanadyjczycy będą przewodzić misji przez rok. Premier Trudeau powiedział w Brukseli, że działania w Iraku rozpoczną się jesienią 2018 roku w Bagdadzie i okolicach. Do Iraku poleci 250 członków kanadyjskiej armii i maksymalnie cztery śmigłowce Griffon.

czwartek, 12 lipiec 2018 06:46

Omiń kolejkę po kawę

Napisane przez

Tim Hortons testuje w tym tygodniu nową usługę – zamówienie z dostawą. Zamówienia składa się za pośrednictwem aplikacji Skip The Dishes, a dostawy są realizowane ze 148 kawiarń na terenie Vancouveru, Ottawy i Edmonton. Dyrekcja Hortonsa chce, by w najbliższych miesiącach do sieci dostaw dołączyły inne miasta, bo w dzisiejszych czasach sieć gastronomiczna, która chce przetrwać, musi wychodzić naprzeciw potrzebom klientów.
Wprowadzenie dostaw to nie jedyna zmiana w Hortonsie. Od niedawna około 50 lokali zaczęło serwować śniadania przez cały dzień. Jeśli klientom się to spodoba, jeszcze przed końcem lata all-day breakfast zostanie wprowadzone we wszystkich kawiarniach. Podobna oferta pojawiła się w zeszłym roku u konkurencji – w McDonald'sach i A&W.

Na wrzesień Hortons szykuje jeszcze menu dla dzieci i program lojalnościowy.

czwartek, 12 lipiec 2018 06:37

Honda Indy 2018 już w ten weekend

Napisane przez

W ten weekend w Toronto odbęda się wyścigi Honda Indy. Dla mieszkańców oznacza to zamknięcie niektórych odcinków ulic w centrum. Już w środę w południe zamknięto Strachan Avenue między Fleet Street a Lake Shore Boulevard West, a o 8 wieczorem – Lake Shore od Strachan do Columbia Drive. Wszystko będzie znów otwarte o 11 wieczorem w niedzielę, jednak do 6 rano w poniedziałek na odcinku Lake Shore między Strachan i Ontario Drive będzie trwało składanie barier ostawionych na czas wyścigu.

Wyścigi rozpoczną się w piątek od kwalifikacji. Główny wyścig jest odbędzie się w niedzielę po południu.

Dyrektor Bombardier Transportation Banoit Brossoit wziął udział we wtorkowym spotkaniu rady TTC i przepraszał za problemy z tramwajami, które jego firma dostarczyła do Toronto. W zeszłym tygodniu TTC podało, że 67 z 89 nowych tramwajów musi być odesłane do naprawy połączeń spawanych. Brossoit zapewniał, że usterki nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dodał, że Bombardier wprowadził modyfikacje linii produkcyjnej, tak by usterki się nie powtarzały.

Tramwaje będą odsyłane do naprawy stopniowo, tak że w danym momencie tylko trzy będą wyłączone w użytkowania. Naprawa takiej partii potrwa 19 tygodni, tak że cały proces ma się zakończyć do 2022 roku.

Problem stwierdzono 18 miesięcy temu.

Toronto zapłaciło za nowe tramwaje miliard dolarów.

Członkowie rady TTC zalecali dyrektorowi Bombardiera, by przejechał się starym, ciasnym, dusznym torontońskim tramwajem i pytali, skąd mogą mieć pewność, że cały proces proces przebiegnie bez opóźnień. Są odpowiedzialni przed pasażerami i niesamowicie trudno jest im ciągle bronić producenta tramwajów. Brossoit jeszcze raz zapewnił, że tramwaje są teraz dla Bombardiera priorytetem i powtórzył, że pozostałe 204 będą dostarczone do końca 2019 roku.