Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

poniedziałek, 08 październik 2018 06:19

Jedyna debata w Mississaudze

Napisane przez

4 października kandydaci na burmistrza Mississaugi wzięli udział w dyskusji panelowej zorganizowanej przez związek studentów University of Toronto Mississauga. O najwyższe stanowisko w mieście ubiega się osiem osób: Bonnie Crombie, Yasmin Pouragheli, Scott Chapman, Syed Qumber Rizvi, Andrew Lee, Mohsin Khan, Tiger Meng Wu i Kevin Johnston. Khan i Meng Wu nie byli obecni. University of Toronto Mississauga Students’ Union (UTMSU) potwierdził, że Johnston nie był zaproszony.

Na początku dyskusji każdy z kandydatów przedstawił się, po czym nastąpiły serie pytań dotyczących transportu, mieszkań dla studentów, imigracji i opieki nad dziećmi. Widzowie mogli przesyłać swoje pytania, niektóre z nich zostały zadane kandydatom.

Lee, który sam jest seniorem, mówił o wyzwaniach, przed jakimi stoją osoby z jego grupy wiekowej. Jego kampania skupia się na możliwościach pomocy starzejącej się populacji miasta i szukającej pracy młodzieży. Powiedział, że chce pomagać młodym ludziom w znalezieniu pierwszej pracy, jednak nie wdawał się w żadne szczegóły.

Rizvi przede wszystkim kładł nacisk na przystępność, przejrzystość działań i ograniczenie wydatków ratusza. Twierdził, że Hurontario LRT przyczyni się do większych korków wzdłuż trasy kolejki. Podkreślał, że dla Mississaugi najważniejsza jest przystępność i rozsądne koszty utrzymania, ponieważ mieszkańcy, których nie będzie stać na życie w naszym mieście, zaczną się wyprowadzać.

Pouragheli, która niedawno ukończyła studia prawnicze, twierdziła, że do zwiększenia dochodów miasta potrzebne są zmiany legislacyjne na poziomie prowincyjnym. Zależy jej na rozwiązaniu problemów z pracą młodych ludzi. Pouragheli ma 26 lat i jest najmłodszą w gronie kandydatów.

Chapman z kolei zwrócił uwagę na sprawy transportu miejskiego i podtopień. Zaproponował podniesienie niskich terenów przybrzeżnych wzdłuż Credit River. Do tego stwierdził, że ratusz zaniedbuje rozwój sieci transportowej w zachodniej części miasta.

Crombie chwaliła się swoimi osiągnięciami z ostatnich czterech lat i dodała, że wciąż wiele jest do zrobienia. Powiedziała, że najważniejsze to są dla niej kwestie przystępności, bezpieczeństwa, transportu publicznego i zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w Mississaudze.

Podczas dyskusji na pierwszy plan szybko wysunął się transport. Kandydaci zastanawiali się, czy obecny rząd prowincji w dalszym ciągu będzie chciał finansować przedsięwzięcia z tej dziedziny, do czego zobowiązała się wcześniej ekipa Kathleen Wynne. Crombie, Chapnam i Pouragheli wierzą, że Ford się nie wycofa, Rizvi ma nieco odmienne zdanie, jako że jest przeciwnikiem Hurontario LRT.

Jeśli chodzi o przystępne mieszkania, Lee odniósł się spraw seniorów. Powiedział, że tanie mieszkania powinny być planowane w momencie wydawania zgody na budowę i tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Rizvi dodał, że developerom nie opłaca się budowanie przystępnych mieszkań. Pouragheli zaproponowała wniesienie poprawek do przepisów ograniczających stawianie budynków o mieszanym przeznaczeniu, Chapman z kolei chce ułatwić wynajmowanie pokojów. Crombie mówiła o strategii Making Room for the Middle.

Dyskusja zorganizowana przez UTMSU jest jedyną tego typu planowaną przed wyborami. Mississauga Real Estate Board i Mississauga Board of Trade zapowiedziały, że nie są zainteresowane organizowaniem debat przedwyborczych.

goniec.net
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 10:13
poniedziałek, 08 październik 2018 06:16

Dobrze jest czasem zrobić porządki

Napisane przez

Gregorio De Santis robił porządki w garderobie i przygotowywał stare ubrania do oddania, gdy przypadkiem znalazł w starej kurtce zapomniany kupon Loto 6/49. Pomyślał, że może jest wart kilka dolarów, więc postanowił go sprawdzić. Nie robił sobie szczególnych nadziei. Kupon był kupiony na losowanie, które odbyło się 6 grudnia 2017 roku. W pierwszej chwili, gdy usłyszał o wysokości wygranej, myślał, że chodzi o 1750 dolarów. Chwilę potem dotarło do niego, że wygrana jest 1000 razy większa - wygrał 1,75 miliona dolarów.

Mężczyzna odebrał nagrodę w zeszły piątek. Mówi, że przede wszystkim zorganizuje sobie plan emerytalny, a poza tym się zastanowi. Gdyby poczekał ze sprawdzeniem kuponu jeszcze dwa miesiące, ten straciłby ważność. 6 grudnia 2017 wygrana w łącznej kwocie 7 milionów dolarów była podzielona na cztery części.

goniec.net
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 10:12
niedziela, 07 październik 2018 16:41

Thanksgiving w Kanadzie

Napisał

Kanadyjskie Święto Dziękczynienia zawsze związane było z zakończeniem okresu żniw, który w Kanadzie zaczyna się wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych. Jedna z teorii mówi, że Dziękczynienie pochodzi od francuskich osadników, którzy przybyli do Kanady na początku XVII wieku i pragnęli podziękować za swe żniwa w kolonii, którą wtedy nazywano Nową Francję. W 1879 r. święto zostało formalnie uznane za święto państwowe i jednocześnie religijne. Jak wynika z publikacji tygodnika Time w 1859 roku grupa pastorów protestanckich zaczęła monitować władze kolonii, aby wyznaczyć oficjalny dzień świąt dla podziękowania Panu za obfitość plonów, "co jest dowodem że Bóg istnieje". Kanadyjczycy byli również wdzięcznie i za ocalenie od rozlewu krwi jaki dotknął Stany Zjednoczone w wojnie secesyjnej.
Mniej więcej w tym czasie Kanada miała stać się oddzielnym krajem tak więc protestanckie obchody ogólnokrajowe stanowiły część tworzenia nowej tożsamości kanadyjskiej.
Święto Dziękczynienia obchodzono oficjalnie w Kanadzie po raz pierwszy 6 listopada 1879 r. Wielu uważa że prawdziwą przyczyną Thanksgiving jest europejski obyczaj dożynek, jaki przynieśli ze sobą europejscy osadnicy w wieku XIX.

 

sobota, 06 październik 2018 09:45

Wzrost liczby zatrudnionych, ale nie na pełny etat

Napisał

We wrześniu przybyło w Kanadzie 63 000 nowych stanowisk pracy, stopa bezrobocia zmniejszyła się dzięki temu do 5,9% - doniósł w piątek kanadyjski urząd statystyczny. W sierpniu liczba miejsc pracy zmniejszała się. Wrześniowy wzrost to głównie zasługa wzrostu miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin, o około 80 000. Do wzrostu liczby stanowisk pracy doszło niemal wyłącznie w Ontario i Kolumbi Brytyjskiej, w pozostałych prowincjach liczba ta praktycznie nie uległa zmianie.

Zdaniem analityków, najnowszy raport Urzędu Statystycznego na temat rynku pracy świadczy o tym, że rynek ten nadal jest narażony na duże ruchy. W sierpniu liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 51 000 stanowisk, co zwiększyło stopę bezrobocia do 6%, po 2 miesiącach zwyżek.

W rozliczeniu rocznym, od września 2017 r. w Kanadzie przybyło 222 000 miejsc pracy. Urząd Statystyczny poinformował również w piątek, że wymiana handlowa Kanady z zagranicą odnotowała nadwyżkę w sierpniu po raz pierwszy od grudnia 2016 r. Import zmniejszył się o 2,5%, a eksport zmniejszył się o 1,1%, co dało nadwyżkę 526 mln $.

Z analizy wrześniowego rynku pracy wynika również że większość nowych stanowisk dotyczyła pracowników w wieku od 25 do 54 lat. Bezrobocie wśród młodych było na poziomie 11%. Najwięcej nowych miejsc pracy uzyskali mężczyźni 34 000, podczas gdy kobiety otrzymały 20 000 nowych stanowisk. Co ciekawe, zmniejszyła się również liczba Kanadyjczyków pracujących na własny rachunek.

Około 28 000 miejsc pracy we wrześniu powstało w budownictwie, co odwróciło spadki z poprzednich miesięcy, a 13 000 finansach i ubezpieczeniach, handlu nieruchomościami, a także we leasingu i wynajmowania.

Jeśli chodzi o sektor publiczny, to liczba stanowisk w nim wzrosła o około 12 000. Od września ubiegłego roku liczba stanowisk pracy w sektorze publicznym wzrosła o 20 000.

Ostatnio zmieniany sobota, 06 październik 2018 09:49

Premier Ontario Doug Ford oraz Jason Kenney, lider Zjednoczonej Konserwatywnej Partii Alberty złączyli w piątek swoje siły spotykając się podczas zorganizowanego w kampanijnym stylu wiecu, by zaprotestować przeciwko podatkowi od paliw węglowodorowych i skrytykować zarówno premiera Alberty Rachelę Notley, jak i premiera federalnego Justina Trudeau.

Rozpoczynając imprezę Jason Kenney powiedział, że chciałby, aby Notley i Trudeau zrozumieli że muszę znieść podatek od paliw węglowodorowych. W wiecu zorganizowanym w hali BMO na terenach calgaryjskiej Stampedy wzięło udział ponad 1500 osób. Kenney obiecał, że jeśli tylko jego partia wygra najbliższe wybory w Albercie zapowiadane na maj przyszłego roku, to natychmiast wezwie posłów na letnią sesję legislatury aby znieść ten podatek.

Ford uznał że podatek od węglowodorowych paliw to najgorszy podatek w historii, który zwiększa między innymi koszt ogrzewania. - Mówię teraz do wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy może obawiają się, że mogą stracić swoją pracę, albo może obawiają się, że nie znajdą pracy, mówię do wszystkich ludzi, którzy martwią się czy będą mieli na zapłacenie czynszu, czy stać ich będzie na zapłacenie rachunków mówię do wszystkich, którzy martwią się, że muszą płacić nowy olbrzymi podatek od węglowodorów; mam dla nich wszystkich, dla wszystkich mieszkańców Alberty jedno przesłanie, trzymajcie się! A przyszłe wybory prowincyjne będą wasze, w przyszłych wyborach wszyscy wygramy; my wszyscy musimy wygrać.


Przedstawiciele władz Alberty, w tym między innymi minister edukacji David Eggen powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem piątkowego wiecu, że mieszkańcy prowincji powinni być zaniepokojeni wizytą Forda; sądzę że to coś niestosownego, iż Doug Ford przyjeżdża do Alberty i usiłuje nam mówić, jak powinniśmy urządzać się w naszej prowincji - powiedział. Skrytykował również Forda za odrzucenie programu nauczania i edukacji seksualnej w ontaryjskich szkołach. Również lider Albertańskiej Partii Liberalnej David Khan wydał oświadczenie w piątek stwierdzając że mieszkańcy prowincji potrzebują wskazówek ontaryjskiego premiera, jak mają rządzić się we własnej prowincji...

Ostatnio zmieniany sobota, 06 październik 2018 01:02
piątek, 05 październik 2018 14:25

W nieruchomościach w GTA robi się ciasno

Napisane przez

Na rynku nieruchomości w Greater Toronto Area robi się ciasno, podaje Toronto Real Estate Board. We wrześniu spadła liczba nowych ofert sprzedaży, a ceny rosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przewodniczący TREB, Garry Bhaura, mówi, że liczba ludności GTA rośnie, więc prawdziwym wyzwaniem dla rynku nieruchomości będzie sprostanie zapotrzebowaniu na mieszkania i domy.

W ostatnim miesiącu sprzedaż w porównaniu z wrześniem 2017 była o 1,9 proc. wyższa, a średnia cena wzrosła o 2,9 proc. do 796 786 dol. (rok wcześniej wynosiła 774 489 dol.). Liczba nieruchomości sprzedanych w ramach systemu MLS wyniosła 6455, w zeszłym roku w wrześniu właścicieli zmieniły 6334 domy. Na rynku pojawiło się 15 920 nowych ofert, o 3,1 proc. mniej niż we wrześniu 2017 (było 16 433).

Ostatnio zmieniany piątek, 05 październik 2018 21:01
piątek, 05 październik 2018 14:20

Marihuana w bagażu podręcznym

Napisane przez

Minister transportu Marc Garneau powiedział, że po 17 października podróżni podczas lotów krajowych będą mogli mieć przy sobie niewielką ilość marihuany – do 30 gramów. Garneau ostrzega jednak, by nie pakować narkotyku do bagażu, który ma wylecieć poza Kanadę i przypomina, że przewożenie marihuany przez granicę do Stanów Zjednoczonych jest nielegalne. Canadian Air Transport Safety Authority wciąż pracuje nad wdrożeniem procedur związanych z kontrolą pasażerów przewożących marihuanę.

Ostatnio zmieniany piątek, 05 październik 2018 21:00

Premier Justin Trudeau radzi nowemu premierowi Quebeku, Francois Legault, by poważnie zastanowił się, czy na pewno chce używać tak potężnego narzędzia jak "notwithstanding clause", by zakazać niektórym urzędnikom państwowym, takim jak policjantom, nauczycielom, sędziom, prawnikom czy strażnikom więziennym, noszenia symboli religijnych w miejscu pracy. Dzień po ogłoszeniu wyniku wyborów Legault zapowiedział, że jest gotowy zakazać noszenia między innymi hidżabów i jarmułek nawet za cenę łamania postanowień Karty Praw i Swobód. Tłumaczył, że jest to szczególnie ważne dla większości mieszkańców prowincji.

W środę premier Trudeau z naciskiem powtarzał, że "notwithstanding clause" powinna być używana tylko w wyjątkowych sytuacjach, w sprawach najwyższej wagi i po gruntownym zastanowieniu. "Procedura ta nie powinna być stosowana lekkomyślnie, ponieważ przekreślanie i unikanie egzekwowania fundamentalnych praw Kanadyjczyków nie jest sprawą błahą i wymaga szczególnej ostrożności", powiedział Trudeau dodając, że państwo nie powinno dyktować kobietom w co mają się ubierać.

Premier wypowiadał się w dniu, kiedy zespół odpowiadający za przejęcie władzy przez Coalition Avenir Quebec przedstawił nowe zasady dla pracowników budżetówki i ostrzegł, czym grozi niepodporządkowanie się im. Po okresie przejściowym pracownicy sektora publicznego, których będzie dotyczył zakaz, będą mieli wybór: albo przestaną nosić symbole religijne, albo będą musieli poszukać sobie nowej pracy. Celem zakazu jest lepsza integracja imigrantów, którzy decydują się na przyjazd do Quebeku.

Legaut obiecywał również zmniejszenie liczby imigrantów akceptowanych przez prowincję o 20 proc. rocznie oraz nałożenie na nich obowiązku zdawania testu z języka francuskiego i kanadyjskich "wartości". Podkreślał przy tym, że Quebec jest gościnny i hojny, przyjmuje tysiące imigrantów rocznie, ale chce promować integrację. Będzie przyjmował mniej osób, ale lepiej się o nie zatroszczy.

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 październik 2018 20:19
czwartek, 04 październik 2018 18:18

W ilu procentach chińskie?

Napisane przez

W kwietniu ubiegłego roku ówczesny minister ds. handlu zagranicznego François-Philippe Champagne wysłał notę do departamentu obrony narodowej, w której określił, ile chińskich części i materiałów będą mogły zawierać nowe okręty patrolowe nadzorujące rejon oceanu Arktycznego. Do dokumentu dotarło CBC News korzystając z prawa o dostępie do informacji. W odpowiedzi na notę ministra urzędnicy zajmujący się projektem zamówienia okrętów napisali, że sprzęt i materiały są zamawiane u wielu dostawców, w dużej części zagranicznych, ale tylko nieliczni pochodzą z Chin. 17 proc. stali użytej do produkcji statków i ich wyposażenia to stal chińska.

Eksperci zajmujący się obronnością sugerują, że pytania ministra były związane z zapytaniem, które Pentagon kierował do swoich sojuszników. Pentagon usiłował uzyskać informację o stopniu zaangażowania chińskich przedsiębiorstw w projekty o znaczeniu militarnym i strategicznym. Amerykanie obawiali się, że ich udział jest zbyt duży.

Apache International Ltd była jedną z firm dostarczających kotwice do okrętów patrolujących Arktykę, która podawała się za kanadyjskie przedsiębiorstwo z biurem w Pekinie. Sprawa została sprawdzona w związku z pytaniem ministra i okazało się, że oryginalnym producentem kotwic byli Chińczycy. Profesor University of Ottawa, Wesley Wark, podejrzewa jednak, że Amerykanom raczej chodziło o oprogramowanie i sprzęt do prowadzenia walki. Latem ubiegłego roku Pentagon tworzył listę oprogramowania, które nie spełniało wymogów bezpieczeństwa narodowego.

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 październik 2018 20:19

Rząd Ontario jeszcze w tym roku przed sezonem grypowym przeznaczy 90 milionów dolarów na utworzenie dodatkowych miejsc w szpitalach. Minister zdrowia Christine Elliott powiedziała, że środki mają pomóc w walce z przeludnieniem w szpitalach i tzw. medycyną korytarzową. Rządowych pieniędzy wystarczy na sfinansowanie 1100 szpitalnych łóżek, przy czym 400 będą stanowić miejsca utworzone jako tymczasowe przez poprzedni rząd. Część z nich zostanie przekształcona w miejsca stałe, ale jeszcze nie wiadomo, ile. W październiku ubiegłego roku liberałowie przeznaczyli 100 milionów dolarów na utworzenie 1200 tymczasowych miejsc w szpitalach. Obecny rząd nie potrafił powiedzieć, ile z tych miejsc w dalszym ciągu jest użytkowanych.

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 październik 2018 20:20