Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

Matthew Raymond (48 l.) usłyszał cztery zarzuty zabójstwa pierwszego stopnia w związku ze strzelaniną, która miała miejsce 10 sierpnia w Fredericton. Zginęło wówczas dwoje policjantów Robb Costello (45 l.) i Sara Burns (43 l.) oraz dwoje cywilów Donnie Robichaud (42 l.) i Bobbie Lee Wright (32 l.). Oskarżony podczas posiedzenia sądu w pewnym momencie powiedział, że chce przekazać coś ważnego i oznajmił, że jest niewinny, a przyczyną zbrodni była jego chwilowa niepoczytalność. Dodał, że w więzieniu jest zastraszany, inni osadzeni grożą mu, że go zabiją albo zetną mu głowę. Poza tym skarżył się, że na każdą rozprawę musi zakładać te same więzienne ubranie, co stanowi pogwałcenie jego praw. Sędzia powiedział, że rozumie jego frustrację i ostrzegł, że proces pewnie się przeciągnie. Prawnik Raymonda stwierdził, że potrzebuje jeszcze trochę czasu na zapoznanie się z aktami sprawy. 29 października ma być wyznaczona data wstępnych przesłuchań.

Policja orzekła, że wszystkie strzały padły z trzeciego piętra apartamentowca przy Brookside Drive w północnej części Fredericton. Strzelano z broni długiej.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 październik 2018 11:46
piątek, 26 październik 2018 07:18

Nowy rekord Kanady

Napisane przez

29-letni Cam Levins z Black Creek, B.C., przebiegł Toronto Scotiabank Waterfront Marathon w czasie 2 godzin 9 minut i 25 sekund i ustanowił nowy kanadyjski rekord na tym dystansie. Poprzedni rekord z 1975 roku – 2:10:09 – należał do Jerome’a Draytona. Levins mówi, że 3 kilometry przed końcem myślał, że ma szansę na rekord, pół kilometra przed metą już był pewny. Gdy przekraczał linię mety, po prostu cieszył się tą chwilą. Za pobicie rekordu otrzymał 43 000 dolarów, po 1000 dolarów za każdy rok obowiązywania „starego”.

Levins ukończył torontoński maraton z czwartym czasem w ogólnej klasyfikacji. Najlepszy wynik osiągnął Kenijczyk Benson Kipruto (2:07:24). W klasyfikacji kobiet najlepsza z Kanadyjek – Kinsey Middleton z Guelph, była siódma z czasem 2:32:09.

Levins już wcześniej bił rekordy w biegach długodystansowych. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku był 14. na 5000 metrów i 11. na 10 000 metrów. Zdobył brązowy medal w biegu na 10 000 metrów podczas igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow w 2014 roku. Potem jednak skręcił kostkę. Przeszedł operację i z powodu kontuzji przez dwa sezony nie brał udziału w zawodach.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 październik 2018 11:47
czwartek, 25 październik 2018 05:42

Parks Canada szuka nowych źródeł dochodu

Napisane przez

Z wewnętrznych dokumentów Parks Canada wynika, że agencja zastanawia się nad nowymi sposobami zarabiania pieniędzy i rozważa nawet sprzedaż części majątku. Gdyby można było pobierać opłaty za przejazd drogami przebiegającymi przez parki narodowe w zachodniej części Kanady, można by było zarobić nawet 85 milionów dolarów rocznie, piszą konsultanci z KPMG LLP. Taka opcja jednak raczej nie wchodzi w grę, jako że prawo federalne nakazuje, by istniały alternatywne bezpłatne drogi. Konserwację dróg można jednak zlecić firmom prywatnym, by lepiej optymalizować koszty.

Przez parki w zachodniej Kanadzie przebiega pięć odcinków autostrady transkanadyjskiej. 186 km przecina parki narodowe Banff, Yoho, Glacier i Mount Revelstoke. KPMG wzięło pod uwagę liczbę pojazdów, które przejechały tymi drogami w 2017 roku i przyjęło opłatę za przejazd w jedną stronę w wysokości 2,50 dol. Odliczono koszty związane z budową punktów poboru opłat i koszty personalne.

Dochód można by czerpać też ze sprzedaży lub przeniesienia własności 103 tam i 80 mostów będących własnością parków. Szacowany zysk to 1,3 miliarda dolarów. Konsultanci zwracają uwagę, że w tym wypadku nie powinno być żadnych przeszkód prawnych. Mowa oczywiście o tamach i mostach, które nie mają żadnej wartości historycznej czy kulturowej.

Parks Canada posiada około 15 000 dóbr infrastrukturalnych – budynków, dróg, tam itp. – o łącznej wartości 17,5 miliarda dolarów, przy czym infrastruktura o wartości 8,3 miliarda nie jest klasyfikowana jako kluczowa dla realizacji misji agencji. Połowa inwentarza znajduje się w raczej opłakanym stanie i wymaga napraw o szacunkowej wartości 2,9 miliarda dol.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 październik 2018 06:52
czwartek, 25 październik 2018 05:41

Na terroryzm nie można patrzeć przez palce

Napisane przez

We wtorek wieczorem Izba Gmin niemal jednogłośnie przyjęła zaproponowaną przez opozycję uchwałę nawołującą rząd federalny do opracowania planu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej Kanadyjczyków, którzy zaangażowali się w działalność terrorystyczną za granicą, a potem wrócili do kraju. 280 posłów zagłosowało za przyjęciem uchwały, jedna osoba była przeciw. Jej autorką jest konserwatystka Michelle Rempel.

Poza opracowaniem strategii postepowania z powracającymi ekstremistami autorka uchwały domaga się popierania innych inicjatyw, które służą temu samemu celowi. Wśród nich jest m.in. ustawa, nad którą pracuje parlament Ontario, pozbawiająca byłych terrorystów określonych przywilejów (np. możliwości korzystania z usług socjalnych czy zdrowotnych świadczonych przez prowincję).

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 październik 2018 06:54

Dyrektor Manitoba Trucking Association Terry Shaw tłumaczy, że właścicieli firm transportowych już teraz obowiązuje szereg obostrzeń, a jeśli chodzi o ograniczanie emisji spalin, to tak naprawdę wszystko zależy od rozwoju technologii i innowacji sprzętowych. Firmy nie mają zbyt dużych możliwości manewru. Jego zdaniem fundusze pozyskiwane z podatku węglowego powinny trafiać z powrotem do przemysłu transportowego na rozwój nowych technologii i programy mające na celu zwiększanie efektywności pojazdów. W przeciwnym razie podatek nie będzie służył ochronie środowiska, a stanie się zwykłym narzędziem do wyciągania pieniędzy.

Rolnicy z kolei skarżą się, że rząd federalny nie daje im rabatów na przystosowanie się do zmian klimatu. Uważają, że należałoby wprowadzić zwolnienia na paliwa do suszarek ziaren zbóż albo do systemów ogrzewania pomieszczeń dla zwierząt.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 październik 2018 06:57

Z analizy przeprowadzonej przez Fraser Institute na podstawie danych z ubiegłego roku wynika, że pracownicy rządowi w Ontario zarabiają średnio o 10,6 proc. więcej niż osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach w sektorze prywatnym. Ponadto mają więcej tzw. benefitów. Ben Eisen, współautor raportu, przytomnie zauważa, że zrównanie płac w obu sektorach pomogłoby rządowi w kontroli wydatków przy jednoczesnym utrzymaniu jakości usług na tym samym poziomie. Do tego podatnicy mieliby poczucie sprawiedliwości.

Jakie korzyści poza pensją odnoszą pracownicy rządowi w Ontario (zatrudniani przez rząd federaly, prowincyjny i władze miast)? Ośmiu na dziesięciu (77,5 proc.) ma plan emerytalny gwarantujący stały poziom tzw. benefitów na emeryturze. W sektorze prywatnym jest to tylko 10,4 proc. pracowników. Co więcej ci pierwsi przechodzą na emeryturę średnio o 1,8 roku wcześniej i prawie dwa razy częściej korzystają z urlopu w sprawach osobistych – odpowiednio 12,4 i 7,6 dnia. I wreszcie są pięć razy mniej narażeni na zwolnienie.

Ostatnio zmieniany środa, 24 październik 2018 17:50

W środę bank centralny podniósł stopę depozytową o jedną czwarta punktu procentowego do 1,75 proc. To piąta podwyżka od ostatniego lata. Obecnie główna stopa procentowa jest na takim poziomie, jak była w grudniu 2008 roku. Potem przez wiele lat była utrzymywana na rekordowo niskim poziomie, by wspomagać rozwój gospodarki.

Stopa depozytowa (określająca oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez duże banki komercyjne) przenosi się na oprocentowanie kredytów udzielanych klientom i kont oszczędnościowych.

Decyzja banku nie jest dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewają się, że to nie koniec podwyżek i stopa depozytowa może dojść do około 3 proc. Sam bank mówi, że ustalając tempo wzrostu stóp procentowych cały czas obserwuje, jak gospodarka i zadłużone gospodarstwa domowe przystosowują się do nowych realiów. Zdaniem banku zakończenie negocjacji w sprawie umowy handlowej z Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi budzi optymizm w odniesieniu do kanadyjskiej gospodarki, która obecnie nie potrzebuje już stymulacji.

Ostatnio zmieniany środa, 24 październik 2018 17:51

Rząd konserwatywny cofnął finansowanie rozbudowy trzech kampusów w Markham, Milton i Brampton. Minister ds. szkoleń, college’ów i uniwersytetów powiedziała podczas konferencji prasowej, że prowincja nie może sobie pozwolić na taki wydatek w momencie, gdy deficyt budżetowy sięga 15 miliardów dolarów. Poprzedni rząd chciał wydać na projekty ponad 200 milionów. Partnerami projektu w Markham są York University i Seneca College, w Milton – Wilfrid Laurier University i Conestoga College, a w Brampton – Ryerson University i Sheridan College.

Ostatnio zmieniany środa, 24 październik 2018 17:51

22-letnia Brittney Schneider z Grande Prairie, Alta., aresztowana w północnej Tajlandii za pomalowanie sprayem zabytkowej ściany, mówi, że szczerze żałuje tego, co zrobiła, i z przerażeniem myśli o przyszłości. Opowiada, że w zeszły czwartek była z kilkoma osobami w Chiang Mai. Całe towarzystwo było pijane i wracało do hostelu. Ktoś znalazł po drodze puszkę farby. Schneider napisała na ścianie literę B i wtedy sobie uprzytomniła, że nie powinna tego robić. Incydent został nagrany kamerą bezpieczeństwa. Na filmie widać, jak Schneider i 23-letni Furlong Lee z Liverpoolu malują sprayem po ścianie bramy Tha Phae. Oboje zostali oskarżeni o niszczenie zabytku. Grozi za to kara do 10 lat więzienia i/lub kara pieniężna stanowiąca równowartość 40 000 dolarów. Policja potwierdziła, że Lee napisał “Scouser Lee”, a Schneider literę „B” pod spodem. Brama Tha Phae pochodzi z XIII wieku. Jest częścią murów wokół wewnętrznej części miasta Chiang Mai.

Schneider i Lee po wszystkim poszli do hostelu i położyli się spać. Następnego dnia rano siedząc przy basenie zaczęli sobie przypominać, co zrobili poprzedniej nocy. Schneider poszła do pokoju, żeby zadzwonić do kogoś, kiedy zapukał pracownik hostelu i poprosił ją o zajście na dół. Dziewczyna wiedziała, co ją czeka – i rzeczywiście, na dole stało siedmiu policjantów. Pokazali jej nagranie, a ona przyznała się do winy. Oboje z Lee stanęli przed sądem i dowiedzieli się, jaki wymiar kary im grozi. Po trzech nocach w areszcie wyszli za kaucją. Mama i ciotka Schneider przyleciały do niej do Chiang Mai.

Ostatnio zmieniany środa, 24 październik 2018 17:49
środa, 24 październik 2018 07:08

Spadł dwa piętra w dół w Eaton Center

Napisane przez

Czterdziestokilkuletni mężczyzna, który we wtorek około 4:45 po południu spadł z drugiego piętra Eaton Centre na poziom ziemi, odniósł obrażenia zagrażające życiu. Policja podała, że przyczyny wypadku na razie nie są znane.

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 24 październik 2018 12:33